Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μετρητό πάντα πονάει, ιδιαίτερα τις τράπεζες και ακόμα πιο συγκεκριμένα τις Ελληνικές.

Τα κράτη πάνε να φορτώσουν τον ρόλο του αστυφύλακα στις τράπεζες (ελληνικές και ξένες).

Τι κάνεις;

Κάνε την δουλειά σου under the radar.

Χρησιμοποίησε την κάρτα ανάληψης που δίνει το ανταλλακτήριο.

Το όριο στην Binance είναι 9 χιλιάρικα. Δεν είναι λίγο.

Μέχρι 12,500 ευρώ μεταφορά από ανταλλακτήριο σε τράπεζα του εξωτερικού και μέχρι 3000 - 5000 χιλιάρικα σε ελληνική (με επιφύλαξη).

Το κράτος πάει να σου φάει τα λεφτά σου.

Υπάρχουν τρόποι να προστατευτείς.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην το επιδεικνύεις.

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, volman είπε

Το μετρητό πάντα πονάει, ιδιαίτερα τις τράπεζες και ακόμα πιο συγκεκριμένα τις Ελληνικές.

Τα κράτη πάνε να φορτώσουν τον ρόλο του αστυφύλακα στις τράπεζες (ελληνικές και ξένες).

Τι κάνεις;

Κάνε την δουλειά σου under the radar.

Χρησιμοποίησε την κάρτα ανάληψης που δίνει το ανταλλακτήριο.

Το όριο στην Binance είναι 9 χιλιάρικα. Δεν είναι λίγο.

Μέχρι 12,500 ευρώ μεταφορά από ανταλλακτήριο σε τράπεζα του εξωτερικού και μέχρι 3000 - 5000 χιλιάρικα σε ελληνική (με επιφύλαξη).

Το κράτος πάει να σου φάει τα λεφτά σου.

Υπάρχουν τρόποι να προστατευτείς.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην το επιδεικνύεις.

χρησιμοποιώντας την κάρτα του ανταλλακτήριου για μικροποσά στις καθημερινές μας συναλαγές. Max 200-300€ δεν θα υπάρξει πρόβλημα κάποια στιγμή; Μπορεί να γίνει έλεγχος με κάποιο τρόπο;

Ή διαφορετικά σε μεταφορά σε revolut και χρήση της δικής τους κάρτας για πληρωμές, μπορούν να κάνουν έλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, archimidis είπε

χρησιμοποιώντας την κάρτα του ανταλλακτήριου για μικροποσά στις καθημερινές μας συναλαγές. Max 200-300€ δεν θα υπάρξει πρόβλημα κάποια στιγμή; Μπορεί να γίνει έλεγχος με κάποιο τρόπο;

Ή διαφορετικά σε μεταφορά σε revolut και χρήση της δικής τους κάρτας για πληρωμές, μπορούν να κάνουν έλεγχο;

Αυτό είναι και το πιο ωραίο.

Κανένα πρόβλημα. Κανένας έλεγχος.

Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα.

Δουλεύει παντού. Supermarket, αγορές online, στον φούρνο, στην καφετέρια. Παντού.

Αν εξαιρέσεις το 1% προμήθεια από τα νομίσματα που έχεις μέσα στην κάρτα και χρεώνει η binance σε κάθε συναλλαγή, κατά τα άλλα είναι ο μόνος τρόπος για να εξαργυρώνεις άμεσα τα κέρδη σου από τις συναλλαγές με crypto.

Και επειδή το έψαξα, όλοι κερδίζουν και ακόμα περισσότερο αυτοί (Binance και η εταιρία - χρηματοπιστωτικό ίδρυμα που την υποστηρίζει).

Ελλάδα θα αρχίσουν να κοιτάνε προς τα εκεί μετά από 2-3 χρόνια και για μεγάλα ποσά (όπως τώρα η IRS).

Εδώ δεν ξέρουν την revolut και τις άλλες online τράπεζες, στην Binance θα κάνουν έλεγχο;

Επεξ/σία από volman
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, volman είπε

 

Αυτό είναι και το πιο ωραίο.

Κανένα πρόβλημα. Κανένας έλεγχος.

Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα.

Δουλεύει παντού. Supermarket, αγορές online, στον φούρνο, στην καφετέρια. Παντού.

Αν εξαιρέσεις το 1% προμήθεια από τα νομίσματα που έχεις μέσα στην κάρτα και χρεώνει η binance σε κάθε συναλλαγή, κατά τα άλλα είναι ο μόνος τρόπος για να εξαργυρώνεις άμεσα τα κέρδη σου από τις συναλλαγές με crypto.

Και επειδή το έψαξα, όλοι κερδίζουν και ακόμα περισσότερο αυτοί (Binance και η εταιρία - χρηματοπιστωτικό ίδρυμα που την υποστηρίζει).

Ελλάδα θα αρχίσουν να κοιτάνε προς τα εκεί μετά από 2-3 χρόνια και για μεγάλα ποσά (όπως τώρα η IRS).

Εδώ δεν ξέρουν την revolut και τις άλλες online τράπεζες, στην Binance θα κάνουν έλεγχο;

το 1% προμηθεια που λες, για πες λεπτομερειες τι εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ooaris είπε

Αν εγώ, αυτά τα λεφτά που έβγαζα, δεν τα ξόδεψα και μετά από 2 χρονια τα γυρίσω στην τράπεζα, σου φαίνεται λογικό να με ρωτήσουν που τα βρήκα ή μήπως σου φαίνεται λογικό να μου τα  ξαναφορολογήσουν

Έχεις δίκιο η λέξη λογικό δεν ταιριάζει διότι το τραπεζικό και φορολογικό σύστημα είναι ήδη παράλογο. Θα ήθελα παρόλαυτα να είμαι μπροστά σε μια κουβέντα με τον έφορο όταν θα προσπαθείς να του δικαιολογήσεις ότι σου έβαλε πχ μια αγγλική τράπεζα σαν κι αυτή που συνεργάζεται η Binance ένα 6ψηφιο νούμερο € και ότι δεν έχει δικαίωμα να στα φορολογήσει γιατί δεν είναι εισόδημα ούτε εσύ να του δώσεις λογαριασμό από που τα βρηκες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Feanor13 είπε

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Η κύρια ιδέα των κρυπτονομισμάτων είναι να διευκολύνει τις ανταλλαγές χωρίς την ύπαρξη ενδιάμεσου. Θέλω να πάρω κάτι από κάποιον και του στέλνω στο wallet του το ποσό και το ανάποδο. Η τράπεζα δεν εμπλέκεται , η συναλλάγή (ανάλογα με τον νόμισμα και τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιεί) δεν ελέγχεται από το κράτος ή οποιονδήποτε (γι αυτό και η φήμη ότι αγαπάνε το Bitcoin οι έμποροι ναρκωτικών και όπλων, λες και πριν το 2009 δεν έκαναν τις μπίζνες τους με δολλάρια και ευρώ...Άλλη κουβέντα αυτή...).

Αν όμως πάς και μετατρέψεις τα νομίσματα σου σε ευρώ και τα επιστρέψεις στην τράπεζα σου ΛΟΓΙΚΟ και ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ είναι να σε ρωτήσουν που τα βρήκες τόσα ευρώ  και προφανώς να χρειαστεί να τα φορολογήσεις...

 

Εξερχόμενα εμβάσματα στην φετινή δηλωση΄(2021) για το 2020.

Θα δηλώσω τα εισερχόμενα του χρόνου, στην δήλωση του 2022 για το οικονομικό έτος 2021.
Εκει τι θα σου πουνε;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mourgakos2007 είπε

το 1% προμηθεια που λες, για πες λεπτομερειες τι εννοεις

Παράδειγμα έχω bitcoin αξίας 101 ευρώ.

Τα περνάω στην κάρτα.

Όταν πάω στο φούρνο να αγοράσω ένα ντόνατς αξίας 100 ευρώ, η binance θα χρεώσει στην κάρτα 101 ευρώ (100 ευρώ η αξία του ντόνατς + 1% προμήθεια για την παροχή υπηρεσίας τραπεζικής συναλλαγής).

Αυτό το γράφει στα ψιλά γράμματα. Θέλει λίγο ψάξιμο για να το βρεις.

Αυτό όμως που αναφέρει 100 φορές είναι ότι σου δίνει πίσω το ποσό που ξοδεύεις ανάλογα με τον βαθμό VIP που έχεις. (Νομίζω εξαρτάτε από το ποσό των BNB που διαθέτεις μέσα σε ένα μήνα).

Για VIP 0 σου δίνει cashback 0.1% πίσω. Σου παίρνει 1% και σου δίνει πίσω 0.1%.

Δηλαδή, για να φανεί και καλή ότι σου δίνει χρήματα πίσω όταν χρησιμοποιήσεις την κάρτα της, διαφημίζει 0.1% μέχρι 0.5% για μέλη με μεγάλο βαθμό VIP.

Παρόλα αυτά αξίζει και με το παραπάνω να χρησιμοποιείς την κάρτα.

Επεξ/σία από volman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dvs είπε

Εξερχόμενα εμβάσματα στην φετινή δηλωση΄(2021) για το 2020.

Θα δηλώσω τα εισερχόμενα του χρόνου, στην δήλωση του 2022 για το οικονομικό έτος 2021.
Εκει τι θα σου πουνε;

Το έχουμε τσεκαρισμένο από λογιστή ή κάποιον οικονομολόγο; Διότι είναι νομίζω ότι είναι ακόμα πολύ ασαφές την παίζει από φορολογική νομοθεσία στο συγκεκριμένο ζήτημα.  Δώσε μας τα φώτα σου αν το έχεις ψάξει παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, volman είπε

Παράδειγμα έχω bitcoin αξίας 101 ευρώ.

Τα περνάω στην κάρτα.

Όταν πάω στο φούρνο να αγοράσω ένα ντόνατς αξίας 100 ευρώ, η binance θα χρεώσει στην κάρτα 101 ευρώ (100 ευρώ η αξία του ντόνατς + 1% προμήθεια για την παροχή υπηρεσίας τραπεζικής συναλλαγής).

Αυτό το γράφει στα ψιλά γράμματα. Θέλει λίγο ψάξιμο για να το βρεις.

Αυτό όμως που αναφέρει 100 φορές είναι ότι σου δίνει πίσω το ποσό που ξοδεύεις ανάλογα με τον βαθμό VIP που έχεις. (Νομίζω εξαρτάτε από το ποσό των BNB που διαθέτεις μέσα σε ένα μήνα).

Για VIP 0 σου δίνει cashback 0.1% πίσω. Σου παίρνει 1% και σου δίνει πίσω 0.1%.

Δηλαδή, για να φανεί και καλή ότι σου δίνει χρήματα πίσω όταν χρησιμοποιήσεις την κάρτα της, διαφημίζει 0.1% μέχρι 0.5% για μέλη με μεγάλο βαθμό VIP.

Παρόλα αυτά αξίζει και με το παραπάνω να χρησιμοποιείς την κάρτα.

Καλησπέρα.....

πήρα τη κάρτα και πήγα να τη χρησιμοποιήσω σε τοπικό καφέ(Ν.Ηράκλειο), σε Pos της ΕΤΕ.....δεν τη δέχτηκε

Την  χρησιμοποιείς συχνά και περνάει παντού (απ όσο γνωρίζεις) ή σε συγκεκριμένα pos.?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από TaZerom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω και εγώ μια δυο απορίες για τη binance visa. 
 

Όταν λέει 1% από τα κρυπτονομισματα εννοεί 1% του ποσού που χρεώνεις; Είναι αρκετά μεγάλη χρέωση καθώς θεωρώ η πλειοψηφία είναι στο vip0 συνήθως. Ίσως δλδ να συμφέρει μεταφορά σε Revolut η Ν26 η Wise. 
 

Ποιος είναι ο τρόπος να «γεμίζεις» την κάρτα. Δεν την έχω παραλάβει ακόμη αλλά στις ρυθμίσεις μου δεν φαίνεται ακόμη πως να γίνει το «φόρτωμα». Εννοώ πρέπει να τις περάσω κάποια χρήματα σε ευρώ μέσα από τις ρυθμίσεις γιατί φαντάζομαι εαν πχ έχει μπιτκοιν θα πρέπει να γίνουν μετατροπές και άντε μετά βγάλε άκρη σε τι ισοτιμίες κάνει μετατροπές. 
 

και γενικότερα για χρήση στην Ελλάδα ποιος είναι ο αποδοτικότερος τρόπος θεωρείτε; Μεταφορά από τα ανταλλακτήρια σε κάποια από τις ηλεκτρονικές τράπεζες και χρήση από εκεί;

Η ρεβολουτ πρόσφατα μου έστειλε μνμ ότι πήρα άδεια η κάτι ανάλογο στην Ελλάδα όποτε ενδεχομένως να ρεπόρταρει πλήρως τις κινήσεις. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω σε αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο χώρο εδώ και κανένα χρόνο.

Ποια η γνώμη σας για το cardano?? 

Επίσης κάτι για τις "εταιρείες".

Εχω bitstamp,  έχετε κάποια άλλη μου προτείνετε? ? Γιατί πχ εκεί δεν έχει το cardano  που θέλω να πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο χώρο εδώ και κανένα χρόνο.

Ποια η γνώμη σας για το cardano?? 

Επίσης κάτι για τις "εταιρείες".

Εχω bitstamp,  έχετε κάποια άλλη μου προτείνετε? ? Γιατί πχ εκεί δεν έχει το cardano  που θέλω να πάρω. 

κανείς δεν προβλέπει το μέλλον καλό είναι από κει και πέρα δεν παντρεύεσαι μόνο ένα νόμισμα

για μένα kraken και μετά binance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TaZerom είπε

Καλησπέρα.....

πήρα τη κάρτα και πήγα να τη χρησιμοποιήσω σε τοπικό καφέ(Ν.Ηράκλειο), σε Pos της ΕΤΕ.....δεν τη δέχτηκε

Την  χρησιμοποιείς συχνά και περνάει παντού (απ όσο γνωρίζεις) ή σε συγκεκριμένα pos.?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Έχεις βάλει μπιτκοιν;

Πατώντας εδώ: https://www.binance.com/en/cards/dashboard

Θα σου βγάλει την κατάσταση της κάρτας. Ενεργοποίησέ την, κατόπιν πάτα το κίτρινο κουμπί που λέει 'Transfer', έτσι ώστε να φορτώσεις την κάρτα με ένα νόμισμα.

Η κάρτα λειτουργεί ως προπληρωμένη, οπότε θέλει φόρτωμα.

Όταν μεταφέρεις το ποσό, θα σου γράψει την αξία των νομισμάτων σε ευρώ (τρέχων ισοτιμία).

Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα καμιά 20αριά φορές. Δεν ξέρω αν κάποιο τερματικό ήταν της εθνικής.

Μήπως έκανες κάποιο λάθος με το φόρτωμα.

Εγώ στην πρώτη συναλλαγή δεν ήξερα γιατί δεν την είχα φορτώσει.

Όσον αφορά τα νομίσματα που θα φορτώνεται την κάρτα, τι προτείνω εγώ:

1. Αγοράστε BUSD (είναι δολλάριο εκδιδόμενο από Binance), θεωρείτε σταθερό νόμισμα, οπότε τα ευρουλάκια που θα έχετε για ξόδεμα θα είναι σταθερά.

Παρατήρηση: Δεν δέχετε φόρτωμα Tether (αυτό χρησιμοποιώ) για έναν λόγο που δεν κατανοώ.

2. Αγοράστε ένα νόμισμα που γνωρίζετε ότι τις επόμενες ώρες θα πάει πάνω ή τουλάχιστον θα είναι σταθερό. Έτσι θα ξέρετε σίγουρα το διαθέσιμο ποσό για ξόδεμα.

22 λεπτά πριν, ioannitis είπε

Να συμπληρώσω και εγώ μια δυο απορίες για τη binance visa. 
 

Όταν λέει 1% από τα κρυπτονομισματα εννοεί 1% του ποσού που χρεώνεις; Είναι αρκετά μεγάλη χρέωση καθώς θεωρώ η πλειοψηφία είναι στο vip0 συνήθως. Ίσως δλδ να συμφέρει μεταφορά σε Revolut η Ν26 η Wise. 
 

Ποιος είναι ο τρόπος να «γεμίζεις» την κάρτα. Δεν την έχω παραλάβει ακόμη αλλά στις ρυθμίσεις μου δεν φαίνεται ακόμη πως να γίνει το «φόρτωμα». Εννοώ πρέπει να τις περάσω κάποια χρήματα σε ευρώ μέσα από τις ρυθμίσεις γιατί φαντάζομαι εαν πχ έχει μπιτκοιν θα πρέπει να γίνουν μετατροπές και άντε μετά βγάλε άκρη σε τι ισοτιμίες κάνει μετατροπές. 
 

και γενικότερα για χρήση στην Ελλάδα ποιος είναι ο αποδοτικότερος τρόπος θεωρείτε; Μεταφορά από τα ανταλλακτήρια σε κάποια από τις ηλεκτρονικές τράπεζες και χρήση από εκεί;

Η ρεβολουτ πρόσφατα μου έστειλε μνμ ότι πήρα άδεια η κάτι ανάλογο στην Ελλάδα όποτε ενδεχομένως να ρεπόρταρει πλήρως τις κινήσεις. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω σε αυτό;

 

Συμφωνώ ότι το 1% είναι ένα καλό ποσοστό που πληρώνεις ως προμήθεια.

Άκου όμως και την άποψη ενός νουμπά trader.

Αν, για παράδειγμα, θέλεις να βγάλεις 300 ευρώ κάθε μήνα και να τα στείλεις στην ρεβολούτ, έτσι ώστε να έχεις κεφάλαιο κίνησης για αυτό το μήνα, χάνεις τα κέρδη που θα είχες αν είχες αυτά τα 300 ευρώ στο πορτφόλιό σου.

Είναι συμφερότερο να τα έχεις μέσα, να μεταφέρεις όσα χρειάζεσε μόνο για μία συγκεκριμένη μέρα και τα υπόλοιπα να πραγματοποιείς τις συναλλαγές σου.

Αν στην αρχή του μήνα μεταφέρεις 300 ευρώ στην ρεβολούτ και το πορτφόλιό σου στο τέλος του μήνα αυξηθεί 20%, τότε για τον συγκεκριμένο μήνα έχασες 60 ευρώ σε πιθανά κέρδη, αν τα είχες διαθέσιμα για συναλλαγές.

Οπότε καλύτερα μέσα και πληρώνεις 1% προμήθεια, παρά μεγαλύτερα ποσό και εκτός πορτφόλιο.

Για τις άλλες ερωτήσεις σου απάντησα σε ερώτηση του φίλο πιο πάνω.

1 λεπτό πριν, snet είπε

κανείς δεν προβλέπει το μέλλον καλό είναι από κει και πέρα δεν παντρεύεσαι μόνο ένα νόμισμα

για μένα kraken και μετά binance

Binance με κλειστά μάτια.

Και μόνο που σου δίνει την κάρτα να κάνεις την δουλειά σου είναι αρκετός λόγος να το χρησιμοποιείς.

Όσον αφορά το καρντάνο, χειραγωγείτε κάργα.

Μέχρι και πριν κάνει το άλμα στα 1,9 ευρώ τουλάχιστον 1 φορά την μέρα μπαίνανε σορτάκηδες και το τσακίζανε.

Τώρα που φαίνεται να μην έχει χασούρα από την πτώση του μπιτκόιν, δεν θα μου φαινόταν περίεργο όταν καταλαγιάσει ο θόρυβος από την πτώση και πέσει στα 1,50 έτσι, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Μακροπρόθεσμα θα πολλαπλασιαστεί η αξία του, αλλά πρέπει να το έχεις από κοντά για να γνωρίζεις σημαντικά γεγονότα και να ξέρεις πότε θα έχει επίπτωση στην αξία του νομίσματος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. 
 

Ησουν αναλυτικός και κατατοπιστικός. 
 

Μολις παραλάβω θα ξεκινήσω χρήση και θα επανέλθω εαν κάτι μπυ σκαλώσει καπου. 
 

Να είσαι καλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, volman είπε

 

Αυτό είναι και το πιο ωραίο.

Κανένα πρόβλημα. Κανένας έλεγχος.

Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα.

Δουλεύει παντού. Supermarket, αγορές online, στον φούρνο, στην καφετέρια. Παντού.

Αν εξαιρέσεις το 1% προμήθεια από τα νομίσματα που έχεις μέσα στην κάρτα και χρεώνει η binance σε κάθε συναλλαγή, κατά τα άλλα είναι ο μόνος τρόπος για να εξαργυρώνεις άμεσα τα κέρδη σου από τις συναλλαγές με crypto.

Και επειδή το έψαξα, όλοι κερδίζουν και ακόμα περισσότερο αυτοί (Binance και η εταιρία - χρηματοπιστωτικό ίδρυμα που την υποστηρίζει).

Ελλάδα θα αρχίσουν να κοιτάνε προς τα εκεί μετά από 2-3 χρόνια και για μεγάλα ποσά (όπως τώρα η IRS).

Εδώ δεν ξέρουν την revolut και τις άλλες online τράπεζες, στην Binance θα κάνουν έλεγχο;

H βλακεία είναι με τον πιν που λήγει σε κάτι δευτερόλεπτα. Εγώ την έχω για αναλήψεις μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...