Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

H βλακεία είναι με τον πιν που λήγει σε κάτι δευτερόλεπτα. Εγώ την έχω για αναλήψεις μόνο.

????

Δεν λήγει. Είναι πάντα το ίδιο.

Στο εμφανίζει για 1 λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, volman είπε

Έχεις βάλει μπιτκοιν;

Πατώντας εδώ: https://www.binance.com/en/cards/dashboard

Θα σου βγάλει την κατάσταση της κάρτας. Ενεργοποίησέ την, κατόπιν πάτα το κίτρινο κουμπί που λέει 'Transfer', έτσι ώστε να φορτώσεις την κάρτα με ένα νόμισμα.

Η κάρτα λειτουργεί ως προπληρωμένη, οπότε θέλει φόρτωμα.

Όταν μεταφέρεις το ποσό, θα σου γράψει την αξία των νομισμάτων σε ευρώ (τρέχων ισοτιμία).

Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα καμιά 20αριά φορές. Δεν ξέρω αν κάποιο τερματικό ήταν της εθνικής.

Μήπως έκανες κάποιο λάθος με το φόρτωμα.

Εγώ στην πρώτη συναλλαγή δεν ήξερα γιατί δεν την είχα φορτώσει.

Όσον αφορά τα νομίσματα που θα φορτώνεται την κάρτα, τι προτείνω εγώ:

1. Αγοράστε BUSD (είναι δολλάριο εκδιδόμενο από Binance), θεωρείτε σταθερό νόμισμα, οπότε τα ευρουλάκια που θα έχετε για ξόδεμα θα είναι σταθερά.

 

Γιατί να τα κάνεις busd? Μπορείς να τα κάνει euro

1 λεπτό πριν, volman είπε

????

Δεν λήγει. Είναι πάντα το ίδιο.

Στο εμφανίζει για 1 λεπτό.

Αλήθεια? Και εγώ νόμιζα οτι είναι έγκυρο για 10 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcstefan7 είπε

Γιατί να τα κάνεις busd? Μπορείς να τα κάνει euro

Και αυτό σωστό.

Θα δοκιμάσω μία μεταφορά στην κάρτα για να δω με τις προμήθειες αν και πόσο με συμφέρει και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, volman είπε

Έχεις βάλει μπιτκοιν;

Πατώντας εδώ: https://www.binance.com/en/cards/dashboard

Θα σου βγάλει την κατάσταση της κάρτας. Ενεργοποίησέ την, κατόπιν πάτα το κίτρινο κουμπί που λέει 'Transfer', έτσι ώστε να φορτώσεις την κάρτα με ένα νόμισμα.

Η κάρτα λειτουργεί ως προπληρωμένη, οπότε θέλει φόρτωμα.

Όταν μεταφέρεις το ποσό, θα σου γράψει την αξία των νομισμάτων σε ευρώ (τρέχων ισοτιμία).

Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα καμιά 20αριά φορές. Δεν ξέρω αν κάποιο τερματικό ήταν της εθνικής.

Μήπως έκανες κάποιο λάθος με το φόρτωμα.

Εγώ στην πρώτη συναλλαγή δεν ήξερα γιατί δεν την είχα φορτώσει.

Όσον αφορά τα νομίσματα που θα φορτώνεται την κάρτα, τι προτείνω εγώ:

1. Αγοράστε BUSD (είναι δολλάριο εκδιδόμενο από Binance), θεωρείτε σταθερό νόμισμα, οπότε τα ευρουλάκια που θα έχετε για ξόδεμα θα είναι σταθερά.

Παρατήρηση: Δεν δέχετε φόρτωμα Tether (αυτό χρησιμοποιώ) για έναν λόγο που δεν κατανοώ.

2. Αγοράστε ένα νόμισμα που γνωρίζετε ότι τις επόμενες ώρες θα πάει πάνω ή τουλάχιστον θα είναι σταθερό. Έτσι θα ξέρετε σίγουρα το διαθέσιμο ποσό για ξόδεμα.

Συμφωνώ ότι το 1% είναι ένα καλό ποσοστό που πληρώνεις ως προμήθεια.

Άκου όμως και την άποψη ενός νουμπά trader.

Αν, για παράδειγμα, θέλεις να βγάλεις 300 ευρώ κάθε μήνα και να τα στείλεις στην ρεβολούτ, έτσι ώστε να έχεις κεφάλαιο κίνησης για αυτό το μήνα, χάνεις τα κέρδη που θα είχες αν είχες αυτά τα 300 ευρώ στο πορτφόλιό σου.

Είναι συμφερότερο να τα έχεις μέσα, να μεταφέρεις όσα χρειάζεσε μόνο για μία συγκεκριμένη μέρα και τα υπόλοιπα να πραγματοποιείς τις συναλλαγές σου.

Αν στην αρχή του μήνα μεταφέρεις 300 ευρώ στην ρεβολούτ και το πορτφόλιό σου στο τέλος του μήνα αυξηθεί 20%, τότε για τον συγκεκριμένο μήνα έχασες 60 ευρώ σε πιθανά κέρδη, αν τα είχες διαθέσιμα για συναλλαγές.

Οπότε καλύτερα μέσα και πληρώνεις 1% προμήθεια, παρά μεγαλύτερα ποσό και εκτός πορτφόλιο.

Για τις άλλες ερωτήσεις σου απάντησα σε ερώτηση του φίλο πιο πάνω.

Binance με κλειστά μάτια.

Και μόνο που σου δίνει την κάρτα να κάνεις την δουλειά σου είναι αρκετός λόγος να το χρησιμοποιείς.

Όσον αφορά το καρντάνο, χειραγωγείτε κάργα.

Μέχρι και πριν κάνει το άλμα στα 1,9 ευρώ τουλάχιστον 1 φορά την μέρα μπαίνανε σορτάκηδες και το τσακίζανε.

Τώρα που φαίνεται να μην έχει χασούρα από την πτώση του μπιτκόιν, δεν θα μου φαινόταν περίεργο όταν καταλαγιάσει ο θόρυβος από την πτώση και πέσει στα 1,50 έτσι, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Μακροπρόθεσμα θα πολλαπλασιαστεί η αξία του, αλλά πρέπει να το έχεις από κοντά για να γνωρίζεις σημαντικά γεγονότα και να ξέρεις πότε θα έχει επίπτωση στην αξία του νομίσματος.

Πώς γίνεται να θεωρηθεί πλεονέκτημα κάτι που "ίσως" γίνει. Υποθέτεις ότι θα υπάρξει άνοδος όσο έχεις το νόμισμα στην κάρτα. Και εγώ σου λέω ότι είναι μειονέκτημα γιατί εγώ υποθέτω ότι έτσι αυθαίρετα θα υπάρξει κάθοδος. Γενικά το συγκεκριμένο επιχείρημα με το υποτιθέμενο κέρδος/χασουρα είναι άκυρο. 

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεις  binance card με 1% προμήθεια αφού το ίδιο το binance σου περνάει επιτόπου τα λεφτά σε revolut και η revolut δεν έχει από εκεί και πέρα καμία προμήθεια. Φυσικά έχει κρατήσει κάποια προμήθεια από τυχόν μετατροπή crypto σε ευρώ το binance, αλλά τουλάχιστον εκεί το κάνεις σε μια στιγμή που θεωρείς εσύ ικανοποιητική και όχι την στιγμή που θα θες μια τυρόπιτα!

Εκτός και αν το binance δεν δίνει λογαριασμό στις εδώ αρχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, volman είπε

Έχεις βάλει μπιτκοιν;

Πατώντας εδώ: https://www.binance.com/en/cards/dashboard

Θα σου βγάλει την κατάσταση της κάρτας. Ενεργοποίησέ την, κατόπιν πάτα το κίτρινο κουμπί που λέει 'Transfer', έτσι ώστε να φορτώσεις την κάρτα με ένα νόμισμα.

Η κάρτα λειτουργεί ως προπληρωμένη, οπότε θέλει φόρτωμα.

Όταν μεταφέρεις το ποσό, θα σου γράψει την αξία των νομισμάτων σε ευρώ (τρέχων ισοτιμία).

Έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα καμιά 20αριά φορές. Δεν ξέρω αν κάποιο τερματικό ήταν της εθνικής.

Μήπως έκανες κάποιο λάθος με το φόρτωμα.

Εγώ στην πρώτη συναλλαγή δεν ήξερα γιατί δεν την είχα φορτώσει.

Όσον αφορά τα νομίσματα που θα φορτώνεται την κάρτα, τι προτείνω εγώ:

1. Αγοράστε BUSD (είναι δολλάριο εκδιδόμενο από Binance), θεωρείτε σταθερό νόμισμα, οπότε τα ευρουλάκια που θα έχετε για ξόδεμα θα είναι σταθερά.

Παρατήρηση: Δεν δέχετε φόρτωμα Tether (αυτό χρησιμοποιώ) για έναν λόγο που δεν κατανοώ.

2. Αγοράστε ένα νόμισμα που γνωρίζετε ότι τις επόμενες ώρες θα πάει πάνω ή τουλάχιστον θα είναι σταθερό. Έτσι θα ξέρετε σίγουρα το διαθέσιμο ποσό για ξόδεμα.

Συμφωνώ ότι το 1% είναι ένα καλό ποσοστό που πληρώνεις ως προμήθεια.

Άκου όμως και την άποψη ενός νουμπά trader.

Αν, για παράδειγμα, θέλεις να βγάλεις 300 ευρώ κάθε μήνα και να τα στείλεις στην ρεβολούτ, έτσι ώστε να έχεις κεφάλαιο κίνησης για αυτό το μήνα, χάνεις τα κέρδη που θα είχες αν είχες αυτά τα 300 ευρώ στο πορτφόλιό σου.

Είναι συμφερότερο να τα έχεις μέσα, να μεταφέρεις όσα χρειάζεσε μόνο για μία συγκεκριμένη μέρα και τα υπόλοιπα να πραγματοποιείς τις συναλλαγές σου.

Αν στην αρχή του μήνα μεταφέρεις 300 ευρώ στην ρεβολούτ και το πορτφόλιό σου στο τέλος του μήνα αυξηθεί 20%, τότε για τον συγκεκριμένο μήνα έχασες 60 ευρώ σε πιθανά κέρδη, αν τα είχες διαθέσιμα για συναλλαγές.

Οπότε καλύτερα μέσα και πληρώνεις 1% προμήθεια, παρά μεγαλύτερα ποσό και εκτός πορτφόλιο.

Για τις άλλες ερωτήσεις σου απάντησα σε ερώτηση του φίλο πιο πάνω.

Binance με κλειστά μάτια.

Και μόνο που σου δίνει την κάρτα να κάνεις την δουλειά σου είναι αρκετός λόγος να το χρησιμοποιείς.

Όσον αφορά το καρντάνο, χειραγωγείτε κάργα.

Μέχρι και πριν κάνει το άλμα στα 1,9 ευρώ τουλάχιστον 1 φορά την μέρα μπαίνανε σορτάκηδες και το τσακίζανε.

Τώρα που φαίνεται να μην έχει χασούρα από την πτώση του μπιτκόιν, δεν θα μου φαινόταν περίεργο όταν καταλαγιάσει ο θόρυβος από την πτώση και πέσει στα 1,50 έτσι, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Μακροπρόθεσμα θα πολλαπλασιαστεί η αξία του, αλλά πρέπει να το έχεις από κοντά για να γνωρίζεις σημαντικά γεγονότα και να ξέρεις πότε θα έχει επίπτωση στην αξία του νομίσματος.

Η κάρτα έχει crypto (SXP) και είναι ενεργοποιημένη .....θα δοκιμάσω και αύριο σε άλλα καταστήματα χωρίς pos ετε....μου αρκεί που λες ότι την έχεις χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές...θα επανέλθω.....

σε ευχαριστώ για την ανάλυση 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Πώς γίνεται να θεωρηθεί πλεονέκτημα κάτι που "ίσως" γίνει. Υποθέτεις ότι θα υπάρξει άνοδος όσο έχεις το νόμισμα στην κάρτα. Και εγώ σου λέω ότι είναι μειονέκτημα γιατί εγώ υποθέτω ότι έτσι αυθαίρετα θα υπάρξει κάθοδος. Γενικά το συγκεκριμένο επιχείρημα με το υποτιθέμενο κέρδος/χασουρα είναι άκυρο. 

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεις  binance card με 1% προμήθεια αφού το ίδιο το binance σου περνάει επιτόπου τα λεφτά σε revolut και η revolut δεν έχει από εκεί και πέρα καμία προμήθεια. Φυσικά έχει κρατήσει κάποια προμήθεια από τυχόν μετατροπή crypto σε ευρώ το binance, αλλά τουλάχιστον εκεί το κάνεις σε μια στιγμή που θεωρείς εσύ ικανοποιητική και όχι την στιγμή που θα θες μια τυρόπιτα!

Εκτός και αν το binance δεν δίνει λογαριασμό στις εδώ αρχές.

Σαν παράδειγμα το ανέφερα.

Φυσικά και θα έχεις σταθερό νόμισμα μέσα.

Για να μεταφέρεις χρήμα σε ρεβολούτ έχει κόστος 0,80 ευρώ.

Αν μεταφέρεις κάτω από 100 ευρώ χάνεις μερικά λεπτά.

Αν μεταφέρεις πάνω από 100 ευρώ έχεις περισσότερο κέρδος από την προμήθεια 1% της κάρτας.

Εξήγησα σε μήνυμά μου πιο πάνω γιατί καλύτερα θα είναι να τα έχεις μέσα στην binance και να χρησιμοποιείς όσα χρήματα χρειάζεσε εκείνη την στιγμή.

Στο τέλος του μήνα κερδίζεις όταν τα έχεις όσο γίνεται περισσότερο στην binance παρόλο που πληρώνεις 1% προμήθεια στις συναλλαγές σου με την κάρτα.

5 λεπτά πριν, TaZerom είπε

Η κάρτα έχει crypto (SXP) και είναι ενεργοποιημένη .....θα δοκιμάσω και αύριο σε άλλα καταστήματα χωρίς pos ετε....μου αρκεί που λες ότι την έχεις χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές...θα επανέλθω.....

σε ευχαριστώ για την ανάλυση 👍

Αδελφέ πες μου και εμένα αν τελικά υπάρχει πρόβλημα με μηχανάκια της ΕΤΕ.

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Θα κάνω και μία ανάληψη για να δω από περιέργεια τις χρεώσεις και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από volman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζόμαστε για νέα πτώση. Οι φάλαινες στέλνουν stablecoins στα ανταλλακτήρια. Το παιχνίδι θα αρχίσει μετα το κλείσιμο του χρηματηστηρίου στις ΗΠΑ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Ετοιμαζόμαστε για νέα πτώση. Οι φάλαινες στέλνουν stablecoins στα ανταλλακτήρια. Το παιχνίδι θα αρχίσει μετα το κλείσιμο του χρηματηστηρίου στις ΗΠΑ.

Πως λειτουργεί αυτό φίλε μου;

Αν στέλνουν σταθερό νόμισμα, το κάνουν για να αγοράσουν κρύπτο, έτσι δεν είναι;

Είναι εύκολο να μου στείλεις και αυτό το site με τις μεταφορές των μεγαλοεπενδυτών; Το έχω ξαναδει σε βίντεο αλλά δεν ξέρω που τα βρίσκουν αυτά τα στοιχεία.

edit: Αναφέρεσε στο λογαριασμό twitter whale alert? Αν ναι μπορείς να δώσεις περισσότερα ινφο?

Επεξ/σία από volman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο ανησυχητικο θα ηταν να εστελναν coins σε exchanges, τα οποια συνηθως πανε για πωληση και αποκομιση κερδων.

Τα stablecoins τα στελνουν για αυξηση ρευστοτητας επειδη εκτιμουν πως θα πεσει η τιμη και θα ειναι ευκαιρια να αγορασουν η απλα να αγορασουν κατι που θεωρουν πως ειναι ηδη φθηνο.

https://twitter.com/whale_alert

Αυτα εδω πχ 

326,240 #SUSHI (5,786,047 USD) transferred from unknown wallet to #Binance

128 #YFI (10,175,128 USD) transferred from unknown wallet to #Binance

611 #BTC (30,617,726 USD) transferred from unknown wallet to #Binance

με ανησυχουν λιγο.... 🤐

Τα σχολια απο κατω ειναι ολα τα λεφτα.

"everybody, abandon shippppp!!!" , " Take it back sir, whoever you are" ,  "get ready for a fire sale!"

"Here comes the dump"     😂

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Damianus είπε

Το πιο ανησυχητικο θα ηταν να εστελναν coins σε exchanges, τα οποια συνηθως πανε για πωληση και αποκομιση κερδων.

Τα stablecoins τα στελνουν για αυξηση ρευστοτητας επειδη εκτιμουν πως θα πεσει η τιμη και θα ειναι ευκαιρια να αγορασουν η απλα να αγορασουν κατι που θεωρουν πως ειναι ηδη φθηνο.

https://twitter.com/whale_alert

 

Τώρα είναι σχετικά φτηνό το bitcoin, αν σκεφτείς ότι μπορεί να φτάσει τα 55 χιλιάρικα.

Θα μπορούσαν να πάνε για αγορές, δηλαδή να σπρώξουν τις τιμές προς τα πάνω.

Είμαι λίγο νευρικός από την χτεσινή πτώση (νουμπαδάκι trader).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιοι αναλυτες περιμενουν μια τελικη πτωση στα επιπεδα του 42000$ και μετα ανοδο σε εξαψηφιο νουμερο μεχρι το τελος του ετους.

Αν εισαι νευρικος σημαινει πως επενδυσες παραπανω απο οτι επρεπε.

Yπαρχουν αρκετα video για asset allocation/ portfolio management.

Στα κρυπτο επενδυεις ενα 10 % του διαθεσιμου κεφαλαιου σου. ( και απο αυτο , εφαρμοζεις κανονα 50/25/25 )

Τα περισσοτερα τα εχεις σε ETFs, μετοχες, μεταλλα, ομολογα, ρευστο σε τραπεζες.

Mακροπροθεσμα ειναι θετικα τα στοιχεια.

https://stats.buybitcoinworldwide.com/stock-to-flow/

Ενας καλος αναλυτης ειναι ο Cowen.

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, volman είπε

Πως λειτουργεί αυτό φίλε μου;

Αν στέλνουν σταθερό νόμισμα, το κάνουν για να αγοράσουν κρύπτο, έτσι δεν είναι;

Είναι εύκολο να μου στείλεις και αυτό το site με τις μεταφορές των μεγαλοεπενδυτών; Το έχω ξαναδει σε βίντεο αλλά δεν ξέρω που τα βρίσκουν αυτά τα στοιχεία.

edit: Αναφέρεσε στο λογαριασμό twitter whale alert? Αν ναι μπορείς να δώσεις περισσότερα ινφο?

image.png.6f3afbf64edafb7a4e1c626e5f7b152b.png

Περιμένουν πτώση για να αγοράσουν φθηνά γι' αυτό μεταφέρουν σταθερά νομίσματα για να είναι έτοιμοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zananiro είπε

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρούν τις τιμές ήδη χαμηλές και να θέλουν να αγοράσουν. 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ.

Υπάρχει περιθώριο για ένα μικρό ράλι πριν μία μεγάλη πτώση στα 40Κ.

20 λεπτά πριν, Damianus είπε

Καποιοι αναλυτες περιμενουν μια τελικη πτωση στα επιπεδα του 42000$ και μετα ανοδο σε εξαψηφιο νουμερο μεχρι το τελος του ετους.

Αν εισαι νευρικος σημαινει πως επενδυσες παραπανω απο οτι επρεπε.

Στα κρυπτο επενδυεις ενα 10 % του διαθεσιμου κεφαλαιου σου. ( και απο αυτο , εφαρμοζεις κανονα 50/25/25)

Τα περισσοτερα τα εχεις σε ETFs, μετοχες, μεταλλα, ομολογα, ρευστο σε τραπεζες.

Mακροπροθεσμα ειναι θετικα τα στοιχεια.

https://stats.buybitcoinworldwide.com/stock-to-flow/

Ενας καλος αναλυτης ειναι ο Cowen.

 

Περιμένουν πτώση στα 42 όχι τώρα αλλά τις επόμενες βδομάδες (1-2).

Παρακολουθώ τον Cowen και κάποιους άλλους.

Τα έκανα όλα ανάποδα ως νουμπαδάκι. Μαθαίνω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι έτσι όπως μας τα λέτε ωχ τι μας περιμένει πάλι!! οι φάλαινες θα μας χορέψουν στο ταψί κανονικά! (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω είτε και τα 2!!)

31 λεπτά πριν, snet είπε

αν είναι έτσι όπως μας τα λέτε ωχ τι μας περιμένει πάλι!! οι φάλαινες θα μας χορέψουν στο ταψί κανονικά! (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω είτε και τα 2!!)

τώρα βλέπω βίντεο λέει η τιμή του doge στα 2500$ !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...