Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Για το shiba που έχει γίνει ντόρος αυτές τις μέρες τι γνώμη έχετε?

https://coinmarketcap.com/currencies/shiba-inu/

Έχει όντως προοπτικές ή θα είναι η αρπαχτή της χρονιάς? (για τους δημιουργούς του)

Το Shiba.... αν και αρπαχτη ξεκίνησε καλά. Πολλοί έβγαλαν λεφτά. Εφόσον όμως ανά πάσα στιγμή μπορεί ο Vitalik να ξαναδώσει σε δωρεές από το απόθεμα του και να πέσει ξανά η τιμή.... Εγώ δεν θα το ακουμπουσα. Μακάρι να κάνω λάθος.

Έχω κάμποσα βέβαια αλλά μου ήρθαν τσάμπα οπότε.... Δεν με νοιάζει και αν πέσουν πάτο.

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Τα είπες όλα σε δύο παραγράφους. Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν είχα 10000 Btc θα τα είχα δώσει αν όχι στο 1 δολάριο, τότε στα 10 θα είχα τρελαθεί από την χαρά μου και θα τα είχα σπρώξει. 

Η θα τα έδινες για να αγοράσεις 2 πιτσες 😛

 

Για όσους νέους δεν έχουν άκουσει την ιστορια....

https://www.nasdaq.com/articles/a-%24200-million-pizza-heres-how-bitcoin-made-that-possible-...-2020-12-02

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Λοιπόν, έφτιαξα κρακεν γιατί απ' ότι είδα το binance δεν έχει πληρωμή με ρεβολουτ. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Πως κάνω τώρα πληρωμή στο κρακεν με ρεβολουτ? 

Τι εννοείς δεν έχει πληρωμή με revolut? Στέλνεις κανονικά sepa transfer από revolut σε binance (και αντίστροφα) και σε λίγα λεπτά (το πολύ σε λίγες ώρες ανάλογα την ημέρα) έχουν μπει στο λογαριασμό. 

4 ώρες πριν, volman είπε

Αξίζει το κόπο;

Μου θυμίζει εποχές χρηματιστηρίου 2000.

Εκείνη την εποχή, ακόμα και τα περίπτερα αν είχαν μετοχές, εκατομμύρια θα έβγαζαν από το τότε gold rush.

Μια ερώτηση για τους παίχτες με εμπειρία στον χώρο.

Εδώ και 4 μέρες κάποιοι θέλουν το bitcoin χαμηλά.

Με το που πάει να ανέβει, να σηκώσει λίγο κεφάλι, μπαμ. 2000-3000 κάτω.

Αυτό έχει γίνει 3 φορές και αυτή την στιγμή συμβαίνει 4η φορά.

Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν.

Ο τύπος σε αυτό το βίντεο παραθέτει και στοιχεία:

 

Γιατί απ' ότι φαίνεται έχει resistance στα $51k. Μόλις το πλησιάζει απορρίπτεται και η τιμή μειώνεται γιατί πουλάνε είτε να ρευστοποιήσουν κέρδη είτε να αγοράσουν σε χαμηλότερη τιμή. Χρειάζεται ένα γερό pump να σπάσει το resistance. Το θέμα είναι το bitcoin κάνει consolidation πολύ καιρό τώρα. Το οποίο το βρίσκω υγιές ώστε να υπάρξει Bull run. Αλλά ίσως χρειάζεται να πέσει και άλλο η τιμή. 

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Δεν έχει τόσο σημασία που μπορεί να φτάσει ένα νόμισμα. Σημασία έχει κατά πόσον θα αντέξεις εσύ να τα κρατήσεις μέχρι να φτάσει εκεί. Αν πχ έχεις 1000 ada και φτάσει τα 10€ θα πουλήσεις? Όχι? Όταν φτάσει 100€? Σκέψου τώρα και όσους αγόρασαν Bitcoin, ethereum, bnb και πόσα άλλα όταν ήταν στα 0.1$ και πούλησαν στα 4-10$ επειδή είχαν τρομερή κερδοφορία ήδη.

 

Λίγοι ειναι αυτοί που μένουν μέσα για το Χ100. Και αυτοί είτε έχουν βαθιές τσέπες από πριν είτε απλά έχουν ξεχάσει ότι τα έχουν γιατί το αρχικό ποσό ειναι μικρό. Οι καθημερινοί άνθρωποι που αντέχουν να βλέπουν να ανεβαίνουν τα crypto τους σε ποσά που μπορούν να τους αλλάξουν την ζωή αλλά δεν τραβάνε... Είναι ελάχιστοι πιστευω

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές. Βέβαια εξαρτάται πόσο καιρό θα πάρει να κάνει το 10x ή το 100x και το αρχικό κεφάλαιο. Αν κάνει σε μικρό χρονικό διάστημα 10x παίζει και να τα κρατήσεις εφόσον βλέπεις ότι συνεχώς αυξάνεται. Τώρα αν πιστεύεις ότι θα κάνει το 100x σε κάποια χρόνια, μπορείς σε κάθε περίπτωση να ρευστοποιείς και να το αγοράζεις ξανά εφόσον το πιστεύεις. Το long term για τον καθένα εχει διαφορετικό χρονικό ορίζοντα. Και δεν ξέρεις και τι μπορεί να γίνει στο άμεσο μέλλον, μπορεί να βγει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο και να αλλάξουν πολλά πράγματα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος βάζει ορίζοντα 5ετιας ή 10ετιας.

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

καλπαζει το καρντανο.

τι κανουμε οεο. παιρνοθμε τιποτα ή περιμενουμε καμμια βουτιτσα??

Βουτιές κάνουν όλα... πάνω, κάτω, πάνω, κάτω... για να μας αγχώνουν ώστε να τα πουλήσουμε σε χαμηλότερη τιμή, την επόμενη κιόλας μέρα 🙄. Έτσι κάνουν όλα, είναι νόμος! Την βουτιά μπορεί να την κάνει το ίδιο βράδυ που αγόρασες... και να μη σε πιάνει ύπνος για μια εβδομάδα! Ή ενώ πηγαίνει πάνω κάτω εσύ για δύο χρόνια να αδιαφορείς... και μετά από δύο χρόνια στα τέλη του 2022 με αρχές του 2023 που θα φτάσει τα 10-20€ να τα πουλήσεις :lol:. Αυτό δεν είναι σύσταση για να αγοράσεις ADA, αλλά γενικά η αναμονή και η υπομονή στα coins της προκοπής αποδίδει σε βάθος χρόνου. Μπορεί κάποια να πέφτουν για ένα μήνα και μετά να ανεβαίνουν για δύο/τρεις μήνες κατακόρυφα! Δεν μιλάω για τα shitcoins που είναι μαύρες τρύπες 😏.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Λοιπόν, έφτιαξα κρακεν γιατί απ' ότι είδα το binance δεν έχει πληρωμή με ρεβολουτ. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Πως κάνω τώρα πληρωμή στο κρακεν με ρεβολουτ? 

Ανάποδα τα κατάλαβες το binance δεχεται πληρωμη με revolut και όχι το κράκεν. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω Θα τα στέλνεις στη revolut και μετά με έμβασμα στη binance 

2 ώρες πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Λοιπόν, έφτιαξα κρακεν γιατί απ' ότι είδα το binance δεν έχει πληρωμή με ρεβολουτ. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Πως κάνω τώρα πληρωμή στο κρακεν με ρεβολουτ? 

Ανάποδα τα κατάλαβες το binance δεχεται πληρωμη με revolut και όχι το κράκεν. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω Θα τα στέλνεις στη revolut και μετά με έμβασμα στη binance 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Feanor13 είπε

Το έχουμε τσεκαρισμένο από λογιστή ή κάποιον οικονομολόγο; Διότι είναι νομίζω ότι είναι ακόμα πολύ ασαφές την παίζει από φορολογική νομοθεσία στο συγκεκριμένο ζήτημα.  Δώσε μας τα φώτα σου αν το έχεις ψάξει παραπάνω.

 

Δεν ξέρω και εγω ρωτάω :-)

Το θεμα ειναι χαώδες... Υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις αλλα όλες καταλήγουν στο οτι δεν υπάρχει ακομα σαφές νομοθετικό πλαισιο. Οπότε κάνουν μονο υποθέσεις ή το προσεγγίζουν με όσα γενικά ισχυουν σήμερα για μετοχές, κερδη κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theofanis20 είπε

Ανάποδα τα κατάλαβες το binance δεχεται πληρωμη με revolut και όχι το κράκεν. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω Θα τα στέλνεις στη revolut και μετά με έμβασμα στη binance 

Ανάποδα τα κατάλαβες το binance δεχεται πληρωμη με revolut και όχι το κράκεν. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω Θα τα στέλνεις στη revolut και μετά με έμβασμα στη binance 

Ολα κομπλέ παιδιά. Συνεχίζω με binance.

Καρντανο στο πορτοφόλι και αραγμα για ένα χρόνο να δούμε που θα πάει .

Τακτική Λονγκ τερμ και όπου βγει. 

Έχουμε αρκετό άγχος από μόνοι μας σαν κοινωνία για να μας αγχωνει και το χρηματιστήριο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα κι εγώ μερικά στο cardano  πριν 3 εβδομάδες που ήταν λίγο πάνω απ  το δολάριο, κι έβαλα κι άλλα τόσα στο doge όταν ήταν στο εικοσάλεπτο, ποιό πολύ να περνάει η ώρα μου. Το cardano το πιστεύω  ως project, οπότε τ αφήνω κι ούτε ασχολλούμαι. 

Το ριμάδι το  doge τί να το κάνω λέτε, δώστε  καμια γνώμη; Δεν είναι πολλά τα χρήματα, οπότε συμβουλέψτε ελεύθερα... Να τ αφήσω ακόμη λίγο, έχει και ψηλότερα άραγε, να  τα μετατρέψω σε κάτι άλλο και  να τ αφήσω στην ησυχία τους; κανένα δυνατό    και σχετικά σίγουρτο  project που να σας αρέσει; 

Για το  xrp  έχετε καλή γνώμη μιας και το γλυκοκοιτάζω.. 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδανικο να επιλεξεις ενα coin με καλες προοπτικες , οταν θα μπει ο χειμωνας και θα εχουμε να παιζουμε με τις αρκουδες. Η γραφικη παρασταση των περισσοτερων νομισματων θα εχει βαλτωσει.

bear.png

43 λεπτά πριν, trelaras22 είπε

Έβαλα κι εγώ μερικά στο cardano  πριν 3 εβδομάδες που ήταν λίγο πάνω απ  το δολάριο, κι έβαλα κι άλλα τόσα στο doge όταν ήταν στο εικοσάλεπτο, ποιό πολύ να περνάει η ώρα μου. Το cardano το πιστεύω  ως project, οπότε τ αφήνω κι ούτε ασχολλούμαι. 

Το ριμάδι το  doge τί να το κάνω λέτε, δώστε  καμια γνώμη; Δεν είναι πολλά τα χρήματα, οπότε συμβουλέψτε ελεύθερα... Να τ αφήσω ακόμη λίγο, έχει και ψηλότερα άραγε, να  τα μετατρέψω σε κάτι άλλο και  να τ αφήσω στην ησυχία τους; κανένα δυνατό    και σχετικά σίγουρτο  project που να σας αρέσει; 

Για το  xrp  έχετε καλή γνώμη μιας και το γλυκοκοιτάζω.. 

   

Το doge εξαρταται απο τα tweets του Elon. Θα ανεβοκατεβαινει . Δεν εχει προγραμματιστες. Και απο αποψη περιβαλλοντικων επιπτωσεων θα εχει τα ιδια προβληματα με το bitcoin αν αυξηθει περισσοτερο η αποδοχη του. (ειναι και αυτο proof of work)

Μακρια απο XRP. Ειναι εταιρεια με αμφιλεγομενες πρακτικες. Περα απο αυτο κανείς στο χωρο δεν το εχει σε εκτιμηση διοτι δεν ειναι decentralized. Ουτε καν εχει smart contracts.

 Δηλαδη χανεται το νοημα να επενδυεις στα κρυπτο για αποκεντρωση και να τα δινεις σε εταιρεια.

Εχει ομως φοβερο marketing. Για να φανταστεις πριν απο την εκρηκτικη ανοδο του doge , ολοι το θεωρουσαν το doge της πρωτης δεκαδας.

Οσοι επενδυουν εκει ειτε ειναι εγκλωβισμενοι, ειτε θυματα του marketing, ειτε ελπιζουν σε ανοδο της τιμης αν κερδισουν τις νομικες μαχες με το SEC.

H τωρινη τιμη του ειναι στα επιπεδα του Ιανουαριου του 2018. Φαντασου να μπαινεις μετα απο τρια χρονια και να μην εχει κουνηθει βελονα.

Εδω εχουμε Bull run κυριολεκτικα απο altcoins που εχουν φθασει σε απιστευτα υψη. 100x +

Kαι ειναι και καλυτερα projects στο Defi part.

Περα οτι θα καταληξεις στο γειτονικο νημα να λες το πονο σου και να γνωριζεις καλυτερα τα  ονοματα δικηγορων και στελεχων με το μικρο τους ονομα, παρα τις προοπτικες του coin. 🙄

Να παρατηρειτε παντα τη κεφαλαιοποιηση των νομισματων για να εκτιμαται ποσο μπορει να κανει επιπλεον 2x,4x, σε συγκριση με τα αλλα νομισματα της πρωτης δεκαδας.

https://coinmarketcap.com/

 

Ενας λογαριασμος στο twitter για να βλεπετε ποια coins εχουν δραστηριοτητα σε επιπεδο projects προγραμματισμου στο github.

https://twitter.com/ProofofGitHub

Aξιολογα: cardano, polkadot, solana, polygon(matic), avalanche, luna, chainlink, uniswap, vechain, elrond, fantom, harmony, κ.α

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Τι εννοείς δεν έχει πληρωμή με revolut? Στέλνεις κανονικά sepa transfer από revolut σε binance (και αντίστροφα) και σε λίγα λεπτά (το πολύ σε λίγες ώρες ανάλογα την ημέρα) έχουν μπει στο λογαριασμό. 

Γιατί απ' ότι φαίνεται έχει resistance στα $51k. Μόλις το πλησιάζει απορρίπτεται και η τιμή μειώνεται γιατί πουλάνε είτε να ρευστοποιήσουν κέρδη είτε να αγοράσουν σε χαμηλότερη τιμή. Χρειάζεται ένα γερό pump να σπάσει το resistance. Το θέμα είναι το bitcoin κάνει consolidation πολύ καιρό τώρα. Το οποίο το βρίσκω υγιές ώστε να υπάρξει Bull run. Αλλά ίσως χρειάζεται να πέσει και άλλο η τιμή. 

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές. Βέβαια εξαρτάται πόσο καιρό θα πάρει να κάνει το 10x ή το 100x και το αρχικό κεφάλαιο. Αν κάνει σε μικρό χρονικό διάστημα 10x παίζει και να τα κρατήσεις εφόσον βλέπεις ότι συνεχώς αυξάνεται. Τώρα αν πιστεύεις ότι θα κάνει το 100x σε κάποια χρόνια, μπορείς σε κάθε περίπτωση να ρευστοποιείς και να το αγοράζεις ξανά εφόσον το πιστεύεις. Το long term για τον καθένα εχει διαφορετικό χρονικό ορίζοντα. Και δεν ξέρεις και τι μπορεί να γίνει στο άμεσο μέλλον, μπορεί να βγει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο και να αλλάξουν πολλά πράγματα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος βάζει ορίζοντα 5ετιας ή 10ετιας.

Κοίταξα τι είχε γίνει τον Φεβρουάριο.

Είναι ίδια ακριβώς φάση. Σε κάθε κύκλο (ως κύκλο εννοώ την ολοκληρωμένη πτώση που θα κάνει όταν τα κεριά τα έχουμε να δείχνουν ώρα) η τιμή πήγαινε και πιο κάτω και κράτησε αυτή η κατάσταση 7-10 μέρες.

Θα σπάσει την αντίσταση στα 46.

Το καλό είναι ότι θα γίνει σε πολλούς κύκλους και από λίγο πτώση κάθε φορά.

Όποιος αντέχει ένα μικρό ρίσκο, αν πετύχεις χαμηλά την τιμή θα δεις μία αύξηση 3-4%.

Αλλά περιμένεις για να πουλήσεις, δεν τα κρατάς. Αγοράζεις δηλαδή και μετά από 6-8 ώρες που ο κύκλος θα γίνει ανοδικός πουλάς.

Από ότι φαίνεται πάμε για 44-40Κ (οι περισσότεροι λένε για 42). Δεν θα μου φαινόταν περίεργο όμως αν γράψει και 39999.

Ακόμα και τώρα που βγήκαν οι αρκούδες παγανιά μπορεί κάποιος να κερδίσει ένα μικρό ποσό 1-2% της αξίας του πορτφόλιο σε κάθε κύκλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η ανάλυση δε λέω αλλά τα πάντα στα cryptos είναι απρόβλεπτα και δεν ισχύει το οποιοδήποτε ιστορικό, είναι μια δυναμική κατάσταση σε σχέση πάντα με το τι εξελίσσεται στην τρέχουσα πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήσαμε για σπάσιμο 47Κ και στο καπάκι ή στον επόμενο κύκλο πτώσης τα 46Κ.

Φορέστε τσίγκινα σοβρακάκια και ορμάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, aggelos87 είπε

Απο revolut σε binance με sepa η μεταφορά γίνεται άμεσα ή πάμε για Τρίτη-Τετάρτη;

Καθημερινή γίνετε σε 2 λεπτά.

Αυτό που γουστάρω με ρεβολούτ είναι ότι σε ενημερώνει κιόλας πότε θα φτάσουν τα χρήματα στον παραλήπτη.

Μου θυμίζει τα ελβετικά δημόσια μέσα μαζικής μεταφοράς όπου αν το λεωφορείο δεν έφτανε στην ώρα του, πήγαινες να φτιάξεις το ρολόι σου.

Επεξ/σία από volman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...