Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω πολυ, γενικα αποτι εχω καταλαβει χρειαζομαι καρτα απο λογαριασμου τραπεζας του εξωτερικου. αλλιως παλι δεν βολευει καθολου και ειναι φοβερα χρονοβορο και καθολου πρακτικο. Τακτικα δεν μπορεις να επενδυεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, newton91 είπε

Σε ευχαριστω πολυ, γενικα αποτι εχω καταλαβει χρειαζομαι καρτα απο λογαριασμου τραπεζας του εξωτερικου. αλλιως παλι δεν βολευει καθολου και ειναι φοβερα χρονοβορο και καθολου πρακτικο. Τακτικα δεν μπορεις να επενδυεις. 

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο λες. Στο kraken π.χ  με SEPA έμβασμα από Εθνική τράπεζα μετά από 5-6 μέρες το πολύ φαίνονται τα χρήματα στο ανταλλακτήριο και αγοράζεις ότι κρύπτο θέλεις. Προμήθεια 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Αν θέλεις να προλαβαίνεις τις τιμές βάλε ευρώ στο kraken και άσε τα να κάθονται για όταν τα χρειαστείς για trading

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πειραιως είναι ακομα πιο γρήγορα τα πραγματα. Τουλαχιστον πριν από κανενα 2μηνο που εβαλα σε kraken. Αν θυμαμαι καλα είναι 1€ το απλό εμβασμα και 2.5€ το express. Με το απλό μπαινουν την επόμενη εργάσιμη ενώ με το exrpess μπαινουν την ίδια. Εφόσον η εντολή δωθεί μεχρι τις 15:00 αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βενεζουέλα δέιχνει ότι πάει full crypto. Είχε ανακοινώσει ότι άντλησε 735 εκατομμύρια δολάρια από το petro

http://www.skai.gr/news/finance/article/367304/i-venezouela-adlise-735-ekat-dolaria-tin-proti-mera-ekdosis-tou-petro/

ενώ δείτε και τα τελευταία προεδρικά tweet που έχουν να κάνουν όλα με το petro altcoin

https://twitter.com/presidencialven?lang=en

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bcash όπως όλα δείχνουν θα έχουμε τον Νοέμβριο τρία fork ενώ με το τρίτο να ανακοινώθηκε σήμερα. Τουλάχιστον αυτοί αποφάσισαν να το γυρίσουν σε merge mining ώστε να εξασφαλίσουν την βιωσιμότητα του project τους. Οι άλλοι δύο οι του ABC και ο Wright δεν θα προσθέσουν ούτε καν replay attack :P

https://insidebitcoins.com/news/bitcoin-stash-planning-hard-fork-from-bitcoin-cash/179276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό εδώ που έγινε χθές στο Ευρωκοινοβούλιο και η συζήτηση για τα "blockchains" φυσικά με μπροστάρη την Καίλη.

http://www.fortunegreece.com/article/psifisma-tou-evropaikou-kinovouliou-gia-tin-anaptixi-technologias-blockchain/

ας πάρουμε ένα μικρό δείγμα το τι ειπώθηκε 

Αναφορά σε κείμενο

 "Ταυτόχρονα πρέπει να προσέξουμε τα αρνητικά φαινόμενα, όπως είναι η δημιουργία καρτέλ και οι αμοιβές με κρυπτονομίσματα, όπως είναι το bitcoin"

blockchains για πάσα νόσο και κάθε μλκ δλδ, blockchains που κάνουν τα πάντα καλύτερα από μια  παραδοσιακή database απλά επειδή είναι blockchains και φυσικά χωρίς token και χωρίς το Bitcoin γιατί απλά έτσι :D. 

Ρε οι τύποι απλά δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Οχι μαύρα μεσάνυχτα αλλά προσπαθούν να περάσουν και την προσωπική τους ατζέντα για τα προσωπικά τους συμφέροντα. 

Μην ξεχνάμε ότι η Καίλη έχει εμφανιστεί και ως advisor σε ένα αν θυμάμαι καλά σε ένα ico coin που όλοι ξέρουμε ότι αυτά τα coin έχουν δημιουργηθεί καθαρά για να κάνουν πλούσιους τους δημιουργούς τους και φυσικά είναι 100% pure scam. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, newton91 είπε

Σκέφτομαι για ΕΤΝ. Ποια είναι η γνώμη σου ; 

Ο ορισμός του shitcoin. Στην τιμή που έχει τώρα ειδικά μην το ακουμπήσεις. Αν πέσει πάλι κάτω από τα 0,000001 BTC σε αξία και σε τρώει το χέρι σου να τζογάρεις, αγόρασε μερικά και περίμενε μήπως το κάνουν Pump και πάει Χ2-Χ3 και πούλα.

Επεξ/σία από Avatar_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Avatar_GR είπε

Ο ορισμός του shitcoin. Στην τιμή που έχει τώρα ειδικά μην το ακουμπήσεις. Αν πέσει πάλι κάτω από τα 0,000001 BTC σε αξία και σε τρώει το χέρι σου να τζογάρεις, αγόρασε μερικά και περίμενε μήπως το κάνουν Pump και πάει Χ2-Χ3 και πούλα.

Cardano και Tron ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο οικονομολόγος Rubini έχει γίνει ένας από τους μεγαλύτερους πολέμιους νομίζω κατά του Bitcoin και των ψηφιακών νομισμάτων. Αύριο έχει και ένα debate με ένα από το coincenter. 

https://www.ccn.com/bitcoin-lobbyist-dr-doom-to-square-off-next-week-in-senate-blockchain-hearing/

νομίζω πάντως με το τελευταίο του tweet έχει περιγράψει το 99.99% των altcoin :P αλλά φυσικά αναφέρετε και στο Bitcoin. 

 

 

 

Τώρα για να επανέλθω στην κουβέντα που έγινε προ ημερών για το Bitcoin και τα blockchain στο ευρωκοινοβούλιο και τις ανοησίες στα όρια μλκ που έλεγαν εκεί και με αφορμή αυτήν εδώ την είδηση που έχει να κάνει με την κρατική διαφθορά και διαφθορά της εξουσίας που συμβαίνει σε όλα τα κράτη της Ευρώπης και που όπως και στην Μάλτα έτσι και στην Βουλγαρία φτάνει μέχρι και το έγκλημα.

https://www.naftemporiki.gr/story/1399758/boulgaria-dolofonithike-dimosiografos-pou-ereunouse-upotheseis-diafthoras

H μόνη χρήση που θα μπορούσε να έχει ένα δημόσιο blockchain αποκεντρωμένο σύστημα στους δημόσιους οργανισμούς θα ήταν να βλέπουν όλοι οι πολίτες την ροή του δημόσιου χρήματος, να βλέπουν δλδ μέσω του blockchain που πάνε τα χρήματα τους, σε ποιους και που δαπανώνται. Φυσικά μην έχουμε καμία αυταπάτη αυτό δεν θα συμβεί ποτέ. Ένα τέτοιο σύστημα που παρέχει την ανωνυμία στο να διαχειρίζονται τα χρήματα τους οι πολίτες αλλά και που δίνει και διαφάνεια για το δημόσιο χρήμα θα το πολεμήσουν όσο τίποτε άλλο.  

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bitcoin πλέον έχει x17 την επεξεργαστική ισχύ του bcash μετατρέποντας το bcash fork σε ένα από τα πλέον fragile νομίσματα του δικτύου

Do501F3XUAA7KaK.jpg

και όλα αυτά μέσα σε ένα χρόνο. Epic fail και πλήρη αποτυχία του εγχειρήματος fork του Bitcoin. Μην αναφέρουμε δλδ και που βρίσκονται τα υπόλοιπα fork καθώς τα περισσότερα από αυτά ούτε μετα βίας θα βγάλουν τον επόμενο χρόνο.
Νομίζω αυτό δείχνει και πόσο ισχυρό είναι πλέον το brand name του bitcoin και πόσο φοβερά δύσκολο είναι να γίνει hijack . To τζίνι έχει βγει για τα καλά από το μπουκάλι και είναι απίθανο να το βάλουν ξανά μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

 

Είχα καιρό να λάβω ειδοποιήσεις από το delta. Τόσο καιρό που προχθές έψαχνα να δω αν το έχω ακόμα εγκατεστημενο. Τελικά σήμερα μου ήρθαν ειδοποιήσεις από όλα 😀

 

Ευτυχώς που τα έκανα όλα fiat όταν το xrp ήταν στα 0.6 περιπου

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλημέρα

Είχα καιρό να λάβω ειδοποιήσεις από το delta. Τόσο καιρό που προχθές έψαχνα να δω αν το έχω ακόμα εγκατεστημενο. Τελικά σήμερα μου ήρθαν ειδοποιήσεις από όλα 😀

Ευτυχώς που τα έκανα όλα fiat όταν το xrp ήταν στα 0.6 περιπου

Αποδειχτηκε σωστη αποφαση. Τα πραγματα τις τελευταιες μερες δεν ειχαν ξεκαθαρισει αν παμε για ανοδο ή καθοδο γι αυτο κι εγω ημουν σε αναμονη (δεν τα εχω κανει fiat). Χτες σκετομουνα αν το sell off στα stocks επηρεαζε τα crypto θετικα, δηλαδη να ερχοντουσαν κεφαλαια απο εκει, αλλα απο οτι φανηκε απο τα ξημερωματα ειχαμε τρελη πτωση και στο btc. Κριμα δεν επιασα κατι, ηταν πολυ βραδυ.

Οσο αφορα το xrp, οπως ειχα γραψει και οταν χτυπαγε τα 0,7$, ηταν καλο να παρεις καποια profits. Τωρα μπορεις να αγορασεις, αν θες, αρκετα περισσοτερα με τα κερδη ή να περιμενεις να δεις πως θα παει το πραγμα. Χαιρομαι γιατι σενα, αυτο προσπαθουσα να κανω για να αυξησω τα coins μου αλλα δεν το πιασα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αρχισε να ανεβαινει το xrp τα εκανα ολα xrp. Η αλήθεια είναι ότι πούλησα στα 0.60 και μετά μπήκα στον πειρασμό και πήρα ξανά xrp στα 0.47. Για λίγο ανέβαινε αλλά μόλις άρχισε να πέφτει παλι τα πούλησα και τώρα απλά περιμένω. Έχασα 25-30$ από αυτό αλλά δεν πειράζει.

Τώρα έχω βάλει buy στα 0.3$ απλά να υπάρχει. Αν κάτσει αυτό τότε θα τα έχω διπλασιάζει σχεδόν. Και τώρα όμως με όλη αυτή την άνοδο του xrp έβγαλα ένα καλό κέρδος. 

 

Υγ: βλέπω στο kraken ότι έχει σημερινό low 0.28$. Και φαίνεται ένα στιγμιαία drop και μετά αμεσως επανέρχεται. Αναρωτιέμαι. Αν είχα από τότε το buy θα αγόραζε; καλά θα ήταν. 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...