Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο αυτό το φιάσκο δείχνει πόσο ανώριμη είναι ακόμα η αγορά. Μπορεί να έχουν μπει ιδρύματα όπως η Fidelity, NYSE κτλ αλλά ποιος θα επενδύσει ένα κάρο λεφτά και μετά έρχεται ένας τρελάρας σαν τον Wright και απειλεί ότι θα πάει το BTC στο μηδέν; Όλα αυτά είναι λόγω έλλειψης του νομικού πλαισίου που θα έκανε κάτι τέτοιους τύπους να το ξανα σκέφτονταν όταν θα έκαναν τέτοιους είδους δηλώσεις. Είμαστε χρόνια μακριά ακόμα από κάτι τέτοιο από ότι φαίνεται και η κατάσταση θα πάει έτσι μέχρι να αλλάξουν οι νόμοι σε αρκετές χώρες (άλλη μια διαφορά ότι είναι παγκόσμια αγορά).

Όσο για mass adoption είναι λογικό ότι τα crypto όπως είναι τώρα να χρειάζονται custody όπως δηλαδή οι τράπεζες για να μπορέσει ο κοινός κόσμος να κρατάει crypto. Στο μέλλον ποιος ξέρει μπορεί να έχουν απλοποιηθεί αρκετά τα πράγματα (πχ chip με dna authentication) και θα είναι κοινωνικά αποδεκτά και ασφαλή παράλληλα, να υπάρξει mass adoption χωρίς την εξάρτηση από τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια συμφωνω με οτι ειπατε, χτες ειχα αρκετα νευρα (ισως μιλησα και καπως αποτομα στον chec2fire) αλλα τα εβγαλα απο μεσα μου. Αυτο δεν οφειλεται οτι επεσα ακομα πχ -10% σε οτι ειχα επενδυσει. Οφειλεται στο οτι πλεον αρχιζω και σιχαινομαι τον χωρο γενικοτερα. Η ανωριμοτητα τεραστια και καθε "ρομαντισμος" πλεον εχει χαθει. Λεω ρομαντισμος γιατι π.χ. με το btc εβλεπα και κατι επαναστατικο, ριζοσπαστικο στην λειτουργια χρηματος. Μπουρδες.

Αν καποιος αδαης και νεος με ρωτησει αν αξιζει να ασχοληθει με τα crypto θα του ελεγα τα εξης. Παρε μια αμηλετεα ποσοτητα π.χ. btc, κανε μια μεταφορα και ριξε ματια πως μπορει να ειναι τα πραγματα στο μελλον. Αν ειναι tech savvy, να ασχοληθει και λιγο με τον κωδικα.  Ως εκει. Ουτε για επενδυση ουτε να ασχοληθει με τιποτα αλλο. Πολυ βρωμα. Αν μπορουσα να δωσω την πληροφορια που εχω μεσα στο κεφαλι μου τον 1 χρονο που ασχολουμαι καθημερινα σαν χομπυ με το τι γινεται απο δω και απο κει, θα φρικαρε . Δεν αναφερομαι μονο στα παιχνιδια εξουσιας τυπου Wright  και Ver, αλλα και στα communities που το βλεπουν με οπαδικου τυπου συμπεριφορα στα project που υποστηριζουν και χιλια δυο αλλα.

Αν ειμαστε λιγο σοβαροι και ειλικρινεις με τον ευατο μας, η κατασταση ειναι κωμικοτραγικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Παιδια συμφωνω με οτι ειπατε, χτες ειχα αρκετα νευρα (ισως μιλησα και καπως αποτομα στον chec2fire) αλλα τα εβγαλα απο μεσα μου. Αυτο δεν οφειλεται οτι επεσα ακομα πχ -10% σε οτι ειχα επενδυσει. Οφειλεται στο οτι πλεον αρχιζω και σιχαινομαι τον χωρο γενικοτερα. Η ανωριμοτητα τεραστια και καθε "ρομαντισμος" πλεον εχει χαθει. Λεω ρομαντισμος γιατι π.χ. με το btc εβλεπα και κατι επαναστατικο, ριζοσπαστικο στην λειτουργια χρηματος. Μπουρδες.

Αν καποιος αδαης και νεος με ρωτησει αν αξιζει να ασχοληθει με τα crypto θα του ελεγα τα εξης. Παρε μια αμηλετεα ποσοτητα π.χ. btc, κανε μια μεταφορα και ριξε ματια πως μπορει να ειναι τα πραγματα στο μελλον. Αν ειναι tech savvy, να ασχοληθει και λιγο με τον κωδικα.  Ως εκει. Ουτε για επενδυση ουτε να ασχοληθει με τιποτα αλλο. Πολυ βρωμα. Αν μπορουσα να δωσω την πληροφορια που εχω μεσα στο κεφαλι μου τον 1 χρονο που ασχολουμαι καθημερινα σαν χομπυ με το τι γινεται απο δω και απο κει, θα φρικαρε . Δεν αναφερομαι μονο στα παιχνιδια εξουσιας τυπου Wright  και Ver, αλλα και στα communities που το βλεπουν με οπαδικου τυπου συμπεριφορα στα project που υποστηριζουν και χιλια δυο αλλα.

Αν ειμαστε λιγο σοβαροι και ειλικρινεις με τον ευατο μας, η κατασταση ειναι κωμικοτραγικη.

Τον οπαδισμό ως ένα βαθμό τον καταλαβαίνω, δηλαδή να θέλει κάποιος που κρατάει ένα τέτοιο νόμισμα να είναι σε καλύτερο επίπεδο το δικό του σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά ο χώρος έχει καταντήσει να προσπαθεί να μειώσει σε υπερθετικό βαθμό τα υπόλοιπα projects. Θα συμφωνήσω σε αυτό. Έχει καταντήσει γελοία η κατάσταση. Μερικά communities βλέπουν καθαρά ότι κάποιο νόμισμα υπερτερεί και από εγωισμό ότι εγώ ας πούμε είμαι ο καλύτερος που έχω διαλέξει το συγκεκριμένο νόμισμα (ανάθεμα άμα έχουν κάνει πάνω από μερικές ώρες research) θα προσπαθήσω να το καταστρέψω (FUD, pump and dump κτλ) με ότι τρόπο μπορώ. Αντί να σκεφτεί ότι για κάποιο λόγο ξέρω εγώ ασχολούνται όλοι με αυτό και να ψάξει γιατί είναι καλύτερο ή γιατί κάνει κάποια πράγματα καλύτερα, πάει και κάνει σαν 3χρονο που του πήραν το παγωτό.

Γενικά πρέπει να σταματήσει το tribalism και να αρχίσουν σκέφτονται ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές μόνο διχόνοια φέρνουν. Όλοι όσοι είναι καινούριοι στο χώρο και έχουν έστω και λίγο μυαλό, απωθούνται από τέτοιου είδους συμπεριφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagpan1986 είπε

Παιδια συμφωνω με οτι ειπατε, χτες ειχα αρκετα νευρα (ισως μιλησα και καπως αποτομα στον chec2fire) αλλα τα εβγαλα απο μεσα μου. Αυτο δεν οφειλεται οτι επεσα ακομα πχ -10% σε οτι ειχα επενδυσει. Οφειλεται στο οτι πλεον αρχιζω και σιχαινομαι τον χωρο γενικοτερα. Η ανωριμοτητα τεραστια και καθε "ρομαντισμος" πλεον εχει χαθει. Λεω ρομαντισμος γιατι π.χ. με το btc εβλεπα και κατι επαναστατικο, ριζοσπαστικο στην λειτουργια χρηματος. Μπουρδες.

Αν καποιος αδαης και νεος με ρωτησει αν αξιζει να ασχοληθει με τα crypto θα του ελεγα τα εξης. Παρε μια αμηλετεα ποσοτητα π.χ. btc, κανε μια μεταφορα και ριξε ματια πως μπορει να ειναι τα πραγματα στο μελλον. Αν ειναι tech savvy, να ασχοληθει και λιγο με τον κωδικα.  Ως εκει. Ουτε για επενδυση ουτε να ασχοληθει με τιποτα αλλο. Πολυ βρωμα. Αν μπορουσα να δωσω την πληροφορια που εχω μεσα στο κεφαλι μου τον 1 χρονο που ασχολουμαι καθημερινα σαν χομπυ με το τι γινεται απο δω και απο κει, θα φρικαρε . Δεν αναφερομαι μονο στα παιχνιδια εξουσιας τυπου Wright  και Ver, αλλα και στα communities που το βλεπουν με οπαδικου τυπου συμπεριφορα στα project που υποστηριζουν και χιλια δυο αλλα.

Αν ειμαστε λιγο σοβαροι και ειλικρινεις με τον ευατο μας, η κατασταση ειναι κωμικοτραγικη.

Η βρώμα αυτή είναι φυσιολογική. Είναι η βρώμα που θα βρείς σε κάθε τι που αξίζει και ανρθώπους που θέλουν να βγαλουν λεφτα με οποιονδήποτε τρόπο. Οι Ver και Wright ειναι απλοί καραγκιόζηδες και ολοι τους αντιμετωπίζουν με αυτό τον τρόπο.

Γενικά δεν χάνω την ελπίδα ούτε τον ρομαντισμό και εσύ μην τον χανεις ακόμη.

Θεωρώ οτι ακόμα και να σοβαρέψει εντελώς το BTC και να είναι μονο για τους έχοντες και τις εταιρείες, η πορεία που χάραξε θα την ακολουθήσουν αλλα κρυπτο. Γενικά η παράλληλη οικονομία στο τέλος θα δημιουργηθεί (με geekαδες μονο) με privacy coins και dex και δεν θα μιλούμε εκεί για mass adoption γιατι crypto και mass adoption δεν συμβαδίζουν (οταν λέω crypto εννοώ καθαρά την μεταφορά αξίας χωρις μετατροπή σε fiat και δεν εννοω dapps ή dags που μπορεί να τα δούμε σύντομα να χρησιμοποιούνται).

Για την ακρίβεια νομίζω οτι τα καλύτερα έρχονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέτε εμένα αυτός ο αναρχοκαπιταλισμός και κυρίως ότι το Bitcoin μπορεί και έχει επιβιώσει 10 χρόνια σε ένα τέτοιο άναρχο περιβάλλον με το μόνο κανόνα να είναι το game theory του μόνο αυτό με κάνει να έχω ακόμα το ίδιο ενδιαφέρον όπως είχα όταν πρωτοασχολήθηκα με τον χώρο.

Αυτά τα παιχνίδια που κάνουν τώρα όπως έχω πει το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να βλάψουν την τσέπη τους και τπτ άλλο./

Σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα με το bcash νομίζω πέρασε τελείως απαρατήρητο ότι το ripple ξεπέρασε σε market cap το Ethereum εδώ και έχει παραμείνει έτσι εδώ και πολλές ώρες.

Τώρα γνωρίζει κανείς την ώρα που θα γίνει το fork του bcash?

Τώρα να γράψω και για το blockchain συνέδριο που γίνετε αυτές τις μέρες στην αθήνα.

Το τι μαλακίες λένε σε αυτό το "συνέδριο" δεν λέγετε. Απορώ για ποιο λόγο κάλεσαν συγκεκριμένα άτομα εκεί πέρα. Μάλλον λόγο για κολλητήλήκια με τον Ver που έχουν συγκεκριμένα άτομα εδώ στην Ελλάδα και στην Κύπρο. 
Ο άλλος βγήκε και μίλαγε για θεωρίες συνωμοσίες έτσι όπως διακινούνται στο r/btc σε ένα κοινό τώρα που έχει πάει να ακούσει για το τι είναι η τεχνολογία.

 

 

η απόλυτη ξεφτίλα. Το μόνο γέλιο είναι αυτοί που πήγαν και πλήρωσαν 500 ευρώ για να ακούσουν αυτές τις μαλακίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρομαντισμός χαθηκε οταν σταματησαν να αγοραζουν πιτσες με bitcoins και εγιναν ολοι traders του twitter, απο κει και περα θα γινει οτι γινεται σε μια τετοια αγορα, τα smart money θα βγαλουν λεφτα κανοντας τα δικα τους και οι bagholders θα μεινουν με σκονη η θα πουλανε φτηνα στους πρώτους. Το btc σαν store of value δεν λεει τίποτα, ο χρυσος ειναι 8 χρονια σε bear market και δεν εχει χασει ουτε το 50% το btc εχασε 70% σε λιγότερο απο ενα χρονο, θα μου πειτε εχει ξαναγινει οκ απλα δεν βλεπω το πως θα φερεις νεους αγοραστες. Δεν θελω να ακούγομαι αρνητικός αλλα ισως ειναι καιρός κάποιοι να βρουν μια exit strategy.

Εχω καιρο να ασχοληθώ με το θεμα αλλα δεν βλεπω να εχουν αλλαξει και πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ο ρομαντισμός χαθηκε οταν σταματησαν να αγοραζουν πιτσες με bitcoins και εγιναν ολοι traders του twitter, απο κει και περα θα γινει οτι γινεται σε μια τετοια αγορα, τα smart money θα βγαλουν λεφτα κανοντας τα δικα τους και οι bagholders θα μεινουν με σκονη η θα πουλανε φτηνα στους πρώτους. Το btc σαν store of value δεν λεει τίποτα, ο χρυσος ειναι 8 χρονια σε bear market και δεν εχει χασει ουτε το 50% το btc εχασε 70% σε λιγότερο απο ενα χρονο, θα μου πειτε εχει ξαναγινει οκ απλα δεν βλεπω το πως θα φερεις νεους αγοραστες. Δεν θελω να ακούγομαι αρνητικός αλλα ισως ειναι καιρός κάποιοι να βρουν μια exit strategy.

Εχω καιρο να ασχοληθώ με το θεμα αλλα δεν βλεπω να εχουν αλλαξει και πολλα.

υπάρχουν τα εργαλεία σταθεροποίησης της ισοτιμίας αλλά λόγο της φύσης του νομίζω είναι δύσκολο να εφαρμοστούν τώρα., Νομίζω ότι μετά το 2024 θα μιλάμε για σταδιακή σταθεροποίηση της ισοτιμίας του όποια και να έχει τότε.

Μην ξεχνάμε ότι το Bitcoin είναι ακόμα στην φάση του heavy mining με χιλιάδες bitcoin  να μπαίνουν στην αγορά κάθε μέρα. Αυτό θα σταματήσει από το 24 και μετά και τα bitcoin που θα μπαίνουν στην αγορά θα είναι ελάχιστα. Δλδ η αγορά θα πρέπει να ισορροπήσει τις ανάγκες της με τα υπάρχον αποθεματικά τότε. 

19 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Κάτι για 18:40 ώρα Ελλάδος διάβασα.

ναι εδώ έχει και timer

https://cash.coin.dance/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DonLeKout είπε

Γενικά δεν χάνω την ελπίδα ούτε τον ρομαντισμό και εσύ μην τον χανεις ακόμη.

Nαι ενταξει, αλλωστε εχω επενδυσει πολυ περισσοτερο χρονο και ορεξη παρα χρημα για να πω οτι τον χανω ετσι. Αλλα δεν νομιζω οτι οι ανησυχιες μου να ειναι και αστοχες.

33 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εχω καιρο να ασχοληθώ με το θεμα αλλα δεν βλεπω να εχουν αλλαξει και πολλα

Οντως εχω καιρο να σε δω. Θυμασαι που ποσταραμε  κι εμεις charts σε αλλο thread? Νεοι αγοραστες θα βρεθουν οταν οι τιμη θα ειναι ηδη ψηλα. Πως θα φτασει εκει? Οπως ξαφνικα εφτασε και πριν αν και οι περισσοτεροι δεν θα την ξαναπατησουν hold- αρωντας επ αοριστον. Λυπαμαι και χαιρομαι τον νεο αγοραστη παντως που δεν θα ξερει τι καταντια και βρωμα κυριαρχει.

Παντως αν τσεκαρεις τιμες 2017 ιδια εποχη με τωρα δεν θα βρεις μεγαλες διαφορες γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έχω γράψει και έχω βαρεθεί να το γράφω. Δεν χρειάζεται κανείς να έχει παραπάνω από 0.1 bitcoin αν δεν τον ενδιαφέρει το μεγάλο ρίσκο. Το bitcoin είναι αρκετά σπάνιο που ακόμα και το 0.1 του είναι φοβερά σπάνιο για κάποιον να το έχει στην κατοχή.του.

Το έχω πει και δημόσια και σε συνέδρια ότι μην περιμένετε να γίνετε πλούσιοι και απλά χτίστε πράγματα πάνω σε αυτά τα συστήματα. Δλδ πιστεύω ποιο πολύ κέρδος θα βγάλει κάποιος που επενδύσει και χτίσει πράγματα πάνω σε αυτά τα συστήματα παρά κάποιος που θα κάνει trading. Το trading θέλει γερό στομάχι και σε αυτό τον χώρο έχει πάρα πολλές πιθανότητες αποτυχίας και οικονομικής καταστροφής.

Τώρα για να γυρίσουμε πάλι στα της ημέρας... :D

DsB4kJ1XQAAOynZ.jpg

πάντως τέτοιο δράμα και διασκέδαση δεν νομίζω να υπάρχει σε κανέναν άλλο τεχνολογικό χώρο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το poloniex μόλις αφαίρεσε το trade του bcash. Να ζήσουμε να το θυμόμασστε :P

Πλέον υπάρχει μόνο ABC και SV και το SV αυτή την στιγμή καταρρέει. Σε μια ώρα περιπου είναι το fork και το hashrate συνεχίζει να είναι με το μέρος του Wright

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις βρέθηκε και το τελευταίο κοινό block και το τελευταίο του bcash

από το επόμενο block πλέον έχουμε δύο νέα chain. R.I.P Bcash 

 

Το chain έγινε πλέον  split

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως πολλοι συνεχιζουν να βγαζουν συμπερασματα για ολο το χωρο απο μερικα κακεκτυπα projects και forks που εγιναν απο την αρχη σχεδον με σκοπο να παρακαμψουν το decentralization.

Αυτο το φιασκο και το ποσο απεχει το btc απο τετοιες καταστασεις δειχνουν οτι υπαρχει ποιοτικη διαφορα. Αλλα φαινονται λεπτομερειες για πολλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...