Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και καπου εδω κανουμε μια μικρουλα προσπαθεια να τσιμπησουμε σε ελαφρως καλυτερες τιμουλες...

Δηλαδη κλειδωσαμε κερδακια και ψαχνουμε σημειο επανεισοδου.

EDIT:  Αλλα επειδη βλεπω παρακατω οτι υπαρχουν ενοχλησεις σταματαω να μοιραζομαι τις κινησεις μου .Καλη σας ημερα

 

Επεξ/σία από kokoviosR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitris_sky είπε

Παιδιά, πείτε οι πιο έμπειροι. Δεν βλέπετε να μπαίνει σε άνοδο τώρα; 

Όχι δεν μπήκε σε άνοδο. Αν ξεπεράσει τις 48 τότε μπορείς να πεις ότι μπαίνει σε άνοδο. 
Αυτό που κάνει (σε daily candles) θεωρούνται pullbacks σε downtrend (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον).
Χαρακτηριστικά, θα σου πω ότι για παράδειγμα την περίοδο που ανέβαινε έκανε τέτοια αντίστοιχα pullbacks που έπεφτε για 10 μέρες. 
Π.χ. 13 Μαρτίου, έφτασε τις 61700, όπου ήταν και το all time high του btc. Μέχρι τις 25 Μαρτίου έπεφτε (όχι κάθε μέρα), μέχρι που έφτασε τις 50600. Θα έλεγες, αν παρακολουθούσες εκείνο το 10ήμερο, ότι ήταν σε downtrend; Όχι, γιατί μετά έφτασε και τις 65000.

Αλλά τα πάντα είναι σχετικά. Εννοώ ότι αν θες να αγοράσεις σήμερα και να πουλήσεις αύριο τότε θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Αν σκοπεύεις να κάνεις επένδυση και να τα αφήσεις, θα έλεγα ότι ίσως είναι αρκετά νωρίς. 
Καλύτερα να αγοράσεις στις 50.000 με τη σιγουριά ότι ξαναμπαίνει σε uptrend παρά τώρα και να χάσεις λεφτά αν πέσει κάτω από τις 30000.
Μια σοφή ατάκα που λέγεται στο trading είναι το "don't predict, react".

PS. Θα έλεγα να ανοίξει κάποια ομάδα για όσους ασχολούνται με το trading, για να αφήσουμε αυτούς που ασχολούνται με το bitcoin στην ησυχία τους

Επεξ/σία από judge_manos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

Όχι δεν μπήκε σε άνοδο. Αν ξεπεράσει τις 48 τότε μπορείς να πεις ότι μπαίνει σε άνοδο. 
Αυτό που κάνει (σε daily candles) θεωρούνται pullbacks σε downtrend (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον).
Χαρακτηριστικά, θα σου πω ότι για παράδειγμα την περίοδο που ανέβαινε έκανε τέτοια αντίστοιχα pullbacks που έπεφτε για 10 μέρες. 
Π.χ. 13 Μαρτίου, έφτασε τις 61700, όπου ήταν και το all time high του btc. Μέχρι τις 25 Μαρτίου έπεφτε (όχι κάθε μέρα), μέχρι που έφτασε τις 50600. Θα έλεγες, αν παρακολουθούσες εκείνο το 10ήμερο, ότι ήταν σε downtrend; Όχι, γιατί μετά έφτασε και τις 65000.

Αλλά τα πάντα είναι σχετικά. Εννοώ ότι αν θες να αγοράσεις σήμερα και να πουλήσεις αύριο τότε θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Αν σκοπεύεις να κάνεις επένδυση και να τα αφήσεις, θα έλεγα ότι ίσως είναι αρκετά νωρίς. 
Καλύτερα να αγοράσεις στις 50.000 με τη σιγουριά ότι ξαναμπαίνει σε uptrend παρά τώρα και να χάσεις λεφτά αν πέσει κάτω από τις 30000.
Μια σοφή ατάκα που λέγεται στο trading είναι το "don't predict, react".

PS. Θα έλεγα να ανοίξει κάποια ομάδα για όσους ασχολούνται με το trading, για να αφήσουμε αυτούς που ασχολούνται με το bitcoin στην ησυχία τους

Και αυτό, παιδιά μου, είναι το παράδειγμα προς αποφυγή στο trading. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

Όχι δεν μπήκε σε άνοδο. Αν ξεπεράσει τις 48 τότε μπορείς να πεις ότι μπαίνει σε άνοδο. 
Αυτό που κάνει (σε daily candles) θεωρούνται pullbacks σε downtrend (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον).
Χαρακτηριστικά, θα σου πω ότι για παράδειγμα την περίοδο που ανέβαινε έκανε τέτοια αντίστοιχα pullbacks που έπεφτε για 10 μέρες. 
Π.χ. 13 Μαρτίου, έφτασε τις 61700, όπου ήταν και το all time high του btc. Μέχρι τις 25 Μαρτίου έπεφτε (όχι κάθε μέρα), μέχρι που έφτασε τις 50600. Θα έλεγες, αν παρακολουθούσες εκείνο το 10ήμερο, ότι ήταν σε downtrend; Όχι, γιατί μετά έφτασε και τις 65000.

Αλλά τα πάντα είναι σχετικά. Εννοώ ότι αν θες να αγοράσεις σήμερα και να πουλήσεις αύριο τότε θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Αν σκοπεύεις να κάνεις επένδυση και να τα αφήσεις, θα έλεγα ότι ίσως είναι αρκετά νωρίς. 
Καλύτερα να αγοράσεις στις 50.000 με τη σιγουριά ότι ξαναμπαίνει σε uptrend παρά τώρα και να χάσεις λεφτά αν πέσει κάτω από τις 30000.
Μια σοφή ατάκα που λέγεται στο trading είναι το "don't predict, react".

PS. Θα έλεγα να ανοίξει κάποια ομάδα για όσους ασχολούνται με το trading, για να αφήσουμε αυτούς που ασχολούνται με το bitcoin στην ησυχία τους

Ωραία ανάλυση. Ευχαριστώ. :-)

Για το θέμα που αναφέρθηκε εάν είναι ασφαλή στο binance η σε άλλο ανταλλακτήριο ισχύει φυσικά ότι τίποτα δεν είναι ασφαλές όταν έχεις χρήματα άλλου. Πριν λίγα χρόνια δεν ήταν ασφαλές να τα έχεις σε τράπεζες όποτε σε ένα ανταλλακτήριο είναι αρκετά πιο επίφοβο. Όμως σίγουρα όταν είσαι σε κάποιο από τα μεγάλα έχεις ένα βαθμό ασφαλείας. Και πάλι όμως θεωρώ ότι εάν αυξηθούν τα ποσά καλό είναι να αποσυρθούν κάποιες αξίες είτε σε hardware wallet είτε άλλου. 
 

Εγω δεν είμαι κάποιο μεγάλο ψάρι αλλά μου αρέσει να μαθαίνω. Έτσι για καιρό είχα σε κινητό exodus το πορτοφόλι μου. Πρόσφατα όμως ήθελα να μάθω και τα αυτόνομα πορτοφόλια όποτε πήρα ένα trezor. Και εκεί μεταφέρω σιγά σιγά Bitcoin. Μικρές ποσότητες αλλά όσο μπορώ. Όταν το ξεκίνησα ξεκίνησε η πτώση όποτε αναγκαστικά περιμένω. 
 

Ενα μεγάλο μέρος βέβαια παραμένει στο binance και για άμεση ενημέρωση αλλά και για να κάνω κινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ioannitis είπε

Ωραία ανάλυση. Ευχαριστώ. :-)

Για το θέμα που αναφέρθηκε εάν είναι ασφαλή στο binance η σε άλλο ανταλλακτήριο ισχύει φυσικά ότι τίποτα δεν είναι ασφαλές όταν έχεις χρήματα άλλου. Πριν λίγα χρόνια δεν ήταν ασφαλές να τα έχεις σε τράπεζες όποτε σε ένα ανταλλακτήριο είναι αρκετά πιο επίφοβο. Όμως σίγουρα όταν είσαι σε κάποιο από τα μεγάλα έχεις ένα βαθμό ασφαλείας. Και πάλι όμως θεωρώ ότι εάν αυξηθούν τα ποσά καλό είναι να αποσυρθούν κάποιες αξίες είτε σε hardware wallet είτε άλλου. 
 

Εγω δεν είμαι κάποιο μεγάλο ψάρι αλλά μου αρέσει να μαθαίνω. Έτσι για καιρό είχα σε κινητό exodus το πορτοφόλι μου. Πρόσφατα όμως ήθελα να μάθω και τα αυτόνομα πορτοφόλια όποτε πήρα ένα trezor. Και εκεί μεταφέρω σιγά σιγά Bitcoin. Μικρές ποσότητες αλλά όσο μπορώ. Όταν το ξεκίνησα ξεκίνησε η πτώση όποτε αναγκαστικά περιμένω. 
 

Ενα μεγάλο μέρος βέβαια παραμένει στο binance και για άμεση ενημέρωση αλλά και για να κάνω κινήσεις. 

Το exodus για τα κινητά το έχουν χακάρει άπειρες φορές. Όσοι ακούς οτι έχασαν λεφτα απο το exodus έτρεχαν την mobile εφαρμογή.

image.png.2bba06bc52f69b45fcf0899ac0f04421.pngΑκόμα δεν έχουμε δει κορυφή. Κατα την γνώμη μου είμαστε πριν το μεγάλο μπαμ. Αν δεν πέσει το χρηματιστήριο ή δεν βγεί κάποια τραγική είδηση για τα κρύπτο, δεν μπαίνουμε σε bear μαρκετ τους επόμενους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Το exodus για τα κινητά το έχουν χακάρει άπειρες φορές. Όσοι ακούς οτι έχασαν λεφτα απο το exodus έτρεχαν την mobile εφαρμογή.

image.png.2bba06bc52f69b45fcf0899ac0f04421.pngΑκόμα δεν έχουμε δει κορυφή. Κατα την γνώμη μου είμαστε πριν το μεγάλο μπαμ. Αν δεν πέσει το χρηματιστήριο ή δεν βγεί κάποια τραγική είδηση για τα κρύπτο, δεν μπαίνουμε σε bear μαρκετ τους επόμενους μήνες.

Όχι αυτό το exodus. 
 

To HTC Exodus εννοούσα που είχε το Zion μέσα. Δεν το έγραψα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

Μπορείς να πεις γιατί;

Γιατί προτείνεις κάποιον να μην αγοράσει στις 30 για longterm αλλά στις 50, επειδή θα υπάρχει "η σιγουριά του uptrend"... (???) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

Μπορείς να πεις γιατί;

Ο Judge_Manos τα λέει σωστά. Αυτό δείχνει το chart τα LL και τα LH που κάνει το BTC απο τοτε που πηρε κατηφόρα. Οποιος παίζει τωρα σαφως πρέπει να ξέρει τα range που κινείται το BTC τις αντιστάσεις και τα support. άρα θέλει προσοχή και ειδικά όσους έχουν σκοπό για πιο μακρόχρονια επένδυση. Προσωπικά είμαστε εδω να βγάλουμε λεφτα έτσι δεν είναι;;  

Διαφαίνεται όμως μια μεγάλη στροφή στο ETH μέχρι τον Ιούλιο με τα updates να δουμε τι θα γίνει.. Πολλά λεφτα στρίβουν στο  ETH.  Επίσης αν φάει κανένα crash BTC πάλι θα τα πάρει σβάρνα όλα. Ομως το διάγραμμα του ETH είνια πολύ καλυτερο απο το BTC.  Kαι φυσικά ένα σωρό απρόβλεπτα θετικά και αρνητικά αλλάζουν τα πάντα. Μια βουτιά στη wall θα τα σαβουρντισει όλα. ΑΝ ενας σταρ ή ένα Fund  αγοράσει πάλι όλα πάνω. Είνια φανερό πόσο χειραγωγημένη είνια η αγορά (και κάποιος είπε κατι σωστό : Αν δεν μάθεις να παίζεις και στα πάνω και στα κάτω τότε απλά τζογάρεις...στην άνοδο όλοι είμαστε traders (Αυτιστικοί..) στην κάθοδο;;;;( είναι οι μάγκες).

ΜΠορεί να κερδίζουν όλοι;;; Αδύνατο.. νόμος της φύσης. Οι περισσότεροι που κερδίζουν είνια παλιοί traders που μετακινούν τα χρήματα (γρήγορα!!!!) και όσοι αγόρασαν παλιά. Κανένας δεν αποκλείει επιστροφή στα 30Κ$ απο κεί και κάτω οι αντιστάσεις είναι χαλαρές... 18κ...9-10κ .. Εγω δεν πιστεύω να πάει τόσο και θέλω να πάει πίσω και προς 72..100.. αλλά το τι πιστεύει ο καθένας είναι μπούρδες... Τα διαγράμματα και ο όγκος δείχνουν τι συμβαινει και τι ΠΙΘΑΝΑ (αλλά όχι σίγουρα) θα συμβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ooaris είπε

Γιατί προτείνεις κάποιον να μην αγοράσει στις 30 για longterm αλλά στις 50, επειδή θα υπάρχει "η σιγουριά του uptrend"... (???) 

 

Γιατι είναι επενδυτική τακτική αυτών που αγοράζουν ψηλά και πουλάβε φθηνά.

Το έχω πει πάλι βρές μια fair τιμή. Αν πέσει κάτω απο αυτή την τιμή αγοράζεις αν όχι περιμένεις. Έτσι χτίζεις assets.

Αν θες να κάνει trade είναι περίεργη εποχή και πρέπει να πας για scalping.

Αν είσαι gambler αγόρασε οτι σου αρέσει στο μάτι και ότι σου λένε οι άλλοι.

Αυτές είναι οι κατηγορίες (Investor, trader, gambler).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ooaris είπε

Γιατί προτείνεις κάποιον να μην αγοράσει στις 30 για longterm αλλά στις 50, επειδή θα υπάρχει "η σιγουριά του uptrend"... (???) 

 

Μάλλον εσύ μιλάς για long term investment και όχι trading.

Το validation στο trading είναι πολύ βασικό αν θες να μην μπαίνεις στην τύχη.

Κατά δεύτερον, είπα ότι εγώ δεν θα έμπαινα τώρα(στις 40000, όχι στις 30) γιατί κατά τη γνώμη μου είμαστε στο pullback ενός downtrend. Γιατί; Πολύ απλά γιατί κάνουμε lower lows και από ότι φαίνεται lower highs (λέω από ότι φαίνεται γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί το pullback οπότε και δεν ξέρουμε σε τι high θα ολοκληρωθεί ακριβώς). Που διαφωνείς σε αυτό;

Ας πω και τι θα κάνω. Θα μπω short με σχετικά tight stop loss στις 42-43000.  Αν ανέβει η τιμή στις 50000, θα χάσω μερικά χρήματα από το stop loss (που προφανώς δεν θα είναι στις 50000), θα θεωρήσω ότι γίνεται reverse, και θα περιμένω το pullback στο upend για να μπω long (με την προϋπόθεση ότι θα μπει σε uptrend και όχι σε sideways). 

 Πολύ γενικά τα περιγράφω βέβαια, αλλά για να δώσω μια ιδέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, judge_manos είπε

 Αν σκοπεύεις να κάνεις επένδυση και να τα αφήσεις, θα έλεγα ότι ίσως είναι αρκετά νωρίς. 
Καλύτερα να αγοράσεις στις 50.000 με τη σιγουριά ότι ξαναμπαίνει σε uptrend παρά τώρα και να χάσεις λεφτά αν πέσει κάτω από τις 30000.

Όχι. Εσύ μίλησες για longterm. 

Εντάξει δεν λέω. Καφενείο είμαστε αλλά αυτό είναι some next lvl bs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Martini είπε

Το ίδιο περίπου δε κάνει το Matic ?? ( Αν δε κάνω λάθος).. Σκεφτόμουν οταν βγει το optimism μη πέσει πολύ το Matic μετά.. εσείς τι λέτε? Η όποιος έχει matic 😝

Όχι ακριβώς. Αρχικά βγήκε ως ένα αντίστοιχο scaling project αλλά ως plasma chain. Κάποια στιγμή όμως οι (πανέξυπνοι) τύποι από την Ινδία άλλαξαν πλεύση και το πήγαν ως ολοκληρωμένο framework που δημιουργεί και συνδέει τα διάσπαρτα 2nd layer projects μεταξύ τους, με δικό του SDK. Για αυτό και παίζει μια πιασαρικη ορολογία "internet of blockchains".

Θεωρώ ότι είναι από τα πλέον σοβαρά projects...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου την έχει βιδώσει που στο dip έκανα προσπάθεια να μπω πρώτα με σειρά ενδιαφέροντος σε polygon matic / ada cardano / vechain, και τελικά να προλαβαίνω το 3ο μόνο.

αν ξαναγίνει dip με τέτοια δυναμική και συμπεριφορά των polygon/ cardano δεν υπάρχει περίπτωση να μη τοποθετηθώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...