Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, laserjesus είπε

Πες μου σε παρακαλώ για να μάθουμε πώς ξεχωρίζεις εάν ψωνίζει φάλαινα , retailer ή dca bot. Με charts links και στοιχεία. 

Δεν κατάφερα ποτέ να ξεχωρίσω εκτός εάν δω με την μια αγορά 1000btc

Κάτω από τα 28Κ ίσως δώσουμε κανένα fiat. Το πρόβλημα είναι κάτω από 28Κ αρχίζουν να πουλάνε και θεσμικοί και φάλαινες. Και κανενας δεν μπορεί να υπολογίσει που θα καταλήξει αυτό.

 

Δεν αναλυω εγω προσωπικα το τι συμβαινει με καθε διευθυνση στο blockchain για να σου εξηγησω τον τροπο, αλλα on chain analysis κανουν αρκετοι στο χωρο και δημοσιευουν τις σχετικες πληροφοριες σε τακτικη βαση.

Πριν κανω το παραπανω ποστ λοιπον, ειδα αυτα:

Reserves BTC σε ολα τα ανταλλακτηρια σε πτωση τις τελευταιες εβδομαδες (κοκκινη γραμμη)

image.png.8f38afcaab8b7d380f361f2c01fbc2be.png

 

ΒΤC holdings σε διευθυνσεις "millionaire tier" εχουν αυξηθει κατα 100.000BTC απο 21 Μαιου κι επειτα και μεχρι χθες που βγηκε το παρακατω διαγραμμα η ταση συνεχιζε ανοδικη:

Here's what Bitcoin's "millionaire tier" of addresses are doing

 

BTC miners holdings (μπλε γραμμη). Κι αυτα μεσα στον Ιουλιο εχουν αυξητικη ταση:

image.png.85904d9edea86992b71ddb633c456e7b.png

 

Τα παραπανω δεν προδικαζουν ανοδο της αξιας, ειδικα βραχυπροθεσμα οπως προειπα , απλα δειχνουν κινησεις μεγαλων παιχτων. Το τι σημαινουν αυτες οι κινησεις το γνωριζουν μονο οι ιδιοι.

Yπαρχουν επισης αντιστοιχες αναλυσεις που γιναν πριν μερικες εβδομαδες και δειξαν οτι στο πρωτο crash καθως και στην περιοδο του ranging, bitcoins πουλησαν σε μεγαλο βαθμο νεες διευθυνσεις μικρης διαρκειας ζωης που τα ειχαν στην κατοχη τους λιγους μηνες (2-3 ) και τα αγορασαν πολυ παλαιοτερες διευθυνσεις σε ηλικια οι οποιες ειχαν ηδη πολλα btc. Το οποιο ενδεχομενως δειχνει οτι το sell off εγινε απο απειρους και νεοεισερχομενους στο χωρο που αγορασαν σε τιμες ATH και πουλησαν με ζημια στο πρωτο σημαντικο crash σε παλιους παιχτες με μεγαλη περιουσια σε btc.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δεν αναλυω εγω προσωπικα το τι συμβαινει με καθε διευθυνση στο blockchain για να σου εξηγησω τον τροπο, αλλα on chain analysis κανουν αρκετοι στο χωρο και δημοσιευουν τις σχετικες πληροφοριες σε τακτικη βαση.

Πριν κανω το παραπανω ποστ λοιπον, ειδα αυτα:

Reserves BTC σε ολα τα ανταλλακτηρια σε πτωση τις τελευταιες εβδομαδες (κοκκινη γραμμη)

image.png.8f38afcaab8b7d380f361f2c01fbc2be.png

 

ΒΤC holdings σε διευθυνσεις "millionaire tier" εχουν αυξηθει κατα 100.000BTC απο 21 Μαιου κι επειτα και μεχρι χθες που βγηκε το παρακατω διαγραμμα η ταση συνεχιζε ανοδικη:

Here's what Bitcoin's "millionaire tier" of addresses are doing

 

BTC miners holdings (μπλε γραμμη). Κι αυτα μεσα στον Ιουλιο εχουν αυξητικη ταση:

image.png.85904d9edea86992b71ddb633c456e7b.png

 

Τα παραπανω δεν προδικαζουν ανοδο της αξιας, ειδικα βραχυπροθεσμα οπως προειπα , απλα δειχνουν κινησεις μεγαλων παιχτων. Το τι σημαινουν αυτες οι κινησεις το γνωριζουν μονο οι ιδιοι.

 

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά δεν δείχνει πουθενά ότι αγοράζουν οι μεγάλοι. Η μεταβολή τους ίσα ίσα χωράει τις αγορές στήριξης στα 2 τελευταία μεγάλα dip. 

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι μόνο αυτοί ξέρουν που θα οδηγήσουν την αγορά στους επόμενους μήνες. Και για να τη πάνε πανω χρειάζονται τους retailers , οι μεγάλοι δεν το έκαναν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά δεν δείχνει πουθενά ότι αγοράζουν οι μεγάλοι. Η μεταβολή τους ίσα ίσα χωράει τις αγορές στήριξης στα 2 τελευταία μεγάλα dip. 

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι μόνο αυτοί ξέρουν που θα οδηγήσουν την αγορά στους επόμενους μήνες. Και για να τη πάνε πανω χρειάζονται τους retailers , οι μεγάλοι δεν το έκαναν ποτέ.

Πώς δε δειχνει πουθενα οτι τα αγοραζουν μεγαλοι; Το δευτερο γραφημα αυτο ακριβως δειχνει. Ειναι on chain analysis σε millionaire tier διευθυνσεις. Δεν ειναι μεγαλοι αυτοι;

Ξαναλεω , πουθενα δεν εγραψα η υπονοησα οτι ερχεται συντομα καποια ανοδος της τιμης επειδη οι φαλαινες κανουν accumulating. Το μονο που εγραψα ειναι οτι οι φαλαινες συνεχιζουν να κανουν accumulating.

Πουθενα επισης δεν εγραψα οτι το accumulation των φαλαινων υπερκαλυπτει την στατικοτητα-πτωτικοτητα της αγορας. Ισα ισα που σε προσφατο ποστ εγραψα οτι σε κρυπτο μεγαλης κεφαλαιοποιησης , οι κινησεις των φαλαινων δεν ειναι τοσο ευκολο να επηρεασουν σημαντικα την πορεια της τιμης.

Μη μπερδευουμε οσα λεω και κυριως μη μπερδευουμε οσα δεν λεω.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Πώς δε δειχνει πουθενα οτι τα αγοραζουν μεγαλοι; Το δευτερο γραφημα αυτο ακριβως δειχνει. Ειναι on chain analysis σε millionaire tier διευθυνσεις. Δεν ειναι μεγαλοι αυτοι;

Δείχνει ξεκάθαρα ότι πούλησαν στο  ATH  και στη συνέχεια ανέβασαν το αποθεματικό τους στα επόμενα dip. Μάλιστα στο ένα φαίνεται να πουλάνε και να αγοράζουν φθηνά. 

Μέχρι και τώρα που δείχνει δεν έχουν πλησιάσει το αποθεματικο που είχαν στο ATH.

Οπότε μαζέψει το fiat ψηλά , έχουν αναπληρώσει ένα μέρος και τα υπόλοιπα τσέπη :)

Σεβαστά όλα όσα έγραψες ειλικρινά.

 

Επεξ/σία από laserjesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Δείχνει ξεκάθαρα ότι πούλησαν στο  ATH  και στη συνέχεια ανέβασαν το αποθεματικό τους στα επόμενα dip. Μάλιστα στο ένα φαίνεται να πουλάνε και να αγοράζουν φθηνά. 

Μέχρι και τώρα που δείχνει δεν έχουν πλησιάσει το αποθεματικο που είχαν στο ATH.

Οπότε μαζέψει το fiat ψηλά , έχουν αναπληρώσει ένα μέρος και τα υπόλοιπα τσέπη :)

Σεβαστά όλα όσα έγραψες ειλικρινά.

 

Βρε συ δεν εγραψα τι κανανε συγκριτικα με τα ATH. Αλλωστε τοτε η αγορα κινουταν σε αδιανοητα greedy και τρελους ρυθμους, οποτε προσωπικα δεν λαμβανω ουτως η αλλως υποψιν το τι συνεβαινε σε μια περιοδο παρανοιας (με την καλη ενοια).

Γραφω τι κανουν μεχρι σημερα, τις τελευταιες εβδομαδες μετα το crash στην περιοδο του ranging :)

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω να ασχοληθώ με wallets απο το 2015 που είχα πρωτοφτιάξει ένα multisig στη BitGo και απο 2017 ότι έχω το έχω αφήσει στο Kraken και κάτι λίγα στο Binance έχω χάσει επαφή με αυτόν τον τομέα.

Πλέον μαζεύτηκε ένα καλό ποσό και σκέφτόμουν για hardware wallet. Ξέρω τα δύο γνωστά, Trezor και Ledger και ότι κάποιο απο αυτά στο παρελθόν το χάκαραν, νομίζω το Ledger. Ποιό πιστεύεται είναι το καλύτερο πλέον;

Και όποιος ξέρει αν μπορεί να μου προτείνει και κάποιο software wallet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Silverage είπε

Επειδή έχω να ασχοληθώ με wallets απο το 2015 που είχα πρωτοφτιάξει ένα multisig στη BitGo και απο 2017 ότι έχω το έχω αφήσει στο Kraken και κάτι λίγα στο Binance έχω χάσει επαφή με αυτόν τον τομέα.

Πλέον μαζεύτηκε ένα καλό ποσό και σκέφτόμουν για hardware wallet. Ξέρω τα δύο γνωστά, Trezor και Ledger και ότι κάποιο απο αυτά στο παρελθόν το χάκαραν, νομίζω το Ledger. Ποιό πιστεύεται είναι το καλύτερο πλέον;

Και όποιος ξέρει αν μπορεί να μου προτείνει και κάποιο software wallet.

Δεν εχει χακαριστει κανενα απο τα δυο ως wallet. Αυτο που εχει χακαριστει ειναι η online πλατφορμα της ledger, απο την οποια υποκλαπηκαν τα στοιχεια των registered users (τυπου αν ψωνισες απο εκει κατι κι εκανες register, πηραν τη διευθυνση αποστολης, το ονοματεπωνυμο κλπ) και τιποτε περισσοτερο, δηλ τα coins/wallets των κατοχων δεν κινδυνευσαν ποτε, ουτε και θα ηταν ευκολο να κινδυνευσουν αφου ολα αρχιζουν και τελειωνουν στην seed phrase. Χωρις αυτην , που να χτυπιουνται κατω οι hackers δυσκολο να βαλουν χερι σε private keys. Αυτη αποθηκευεται offline και δεν υπαρχει σε καμια βαση δεδομενων, οποτε...χλωμο.

Οποτε, τα wallets της ledger ηταν και παραμενουν εξαιρετικα ενω και το software που τα συνοδευει ειναι ευχρηστο και βολικο.

Ειτε trezor, ειτε ledger, μια χαρα θα εισαι, απλα προσεξε να παρεις αυτο που θα ανταποκρινεται στις αναγκες σου (πχ μεχρι ποσα διαφορετικα crypto χωραει το μοντελο που θα παρεις κλπ).

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα γράφει ο BackFromHell είναι. Προσωπικά όμως θεωρώ σοβαρό αυτό που έγινε με την ledger και δεν θα την εμπιστευόμουν .

Σκεψου κάποια στιγμή κάποιοι έλαβαν καινούργια ledger wallets στο σπίτι τους υποτίθεται από την εταιρεία. Τα wallets αυτά είχαν malware. Μάντεψε από που ήξεραν οι απατεώνες τι είχες και τα στοιχεία σου . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Silverage είπε

Και όποιος ξέρει αν μπορεί να μου προτείνει και κάποιο software wallet.

https://electrum.org/#home

https://wasabiwallet.io/

Το πρώτο σε αφήνει και άνοιγμα/κλείσιμο καναλιών σε lightning network. Το δεύτερο CoinJoin.

 

Επεξ/σία από RedYonko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταιες ωρες τα  btc netflows στα exchanges εχουν αυξηθει σημαντικα. Αυτο μπορει να ερμηνευθει ως πιθανη προθεση πωλησης τις επομενες ωρες/μερες. Στο παρακατω διαγραμμα μπορειτε να δειτε το μεγεθος αυτης της αυξησης σε netflows , οπως επισης να δειτε πως κινηθηκε η τιμη σε παρελθοντικες περιπτωσεις που υπηρξε αντιστοιχο netflow:

bIpkH_92b6fd54c6a69128f9f0e78a8fd2e4483f172f1b373ceb30e17d7772831dfe86.png

Χωρις να θελω να συμβουλεψω κανεναν για τιποτα, προσωπικη μου αποψη ειτε οτι το ανοιγμα long αυτη τη στιγμη συνιστα ρισκο. Προσωπικα ουτε short θα ανοιγα, αλλα ουτε και θα πουλαγα με την προοπτικη να αυξησω τις θεσεις σε ενδεχομενο dip. Για μενα η κατασταση συνιστα αναμονη ιδιως για το αυριανο μεσημερι...

 

 

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...