Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως σε αντιστοιχου υψους μεταφορες, ειχε συζητηθει και στο παρελθον οτι μπορει να ειναι των ιδιων των ανταλλακτηριων. Μπορει πχ η ιδια η binance να τα μετακινει σε wallet. Ειτε επειδη ειναι staked απο πελατες της, αρα δεν υπαρχει λογος να βρισκονται στο exchange, ειτε επειδη θεωρει οτι δε χρειαζεται αυτο το supply προς το παρον στο exchange, ειτε για οποιοδηποτε αλλο λογο . Δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα 65.000btc αλλα γενικοτερα.

Αλλωστε τοσο για το btc οσο και για το eth ειναι δεδομενο βαση onchain metrics οτι το supply στα ανταλλακτηρια βαινει μειουμενο, οποτε οτι και να ηταν τελικα αυτα τα 65k, δεν αλλαζει η μεγαλη εικονα που δειχνει οτι τα αποθεματα σιγα σιγα μειωνονται.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Παντως σε αντιστοιχου υψους μεταφορες, ειχε συζητηθει και στο παρελθον οτι μπορει να ειναι των ιδιων των ανταλλακτηριων. Μπορει πχ η ιδια η binance να τα μετακινει σε wallet. Ειτε επειδη ειναι staked απο πελατες της, αρα δεν υπαρχει λογος να βρισκονται στο exchange, ειτε επειδη θεωρει οτι δε χρειαζεται αυτο το supply προς το παρον στο exchange, ειτε για οποιοδηποτε αλλο λογο . Δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα 65.000btc αλλα γενικοτερα.

Αλλωστε τοσο για το btc οσο και για το eth ειναι δεδομενο βαση onchain metrics οτι το supply στα ανταλλακτηρια βαινει μειουμενο, οποτε οτι και να ηταν τελικα αυτα τα 65k, δεν αλλαζει η μεγαλη εικονα που δειχνει οτι τα αποθεματα σιγα σιγα μειωνονται.

Δεν αποκλείεται κι αυτο που λες. 65000 ειναι 2,5δις. Πολλα λεφτα. 

Η μεγαλη εικονα ομως δεν αλλαζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ινσόμνια ιν α νάτσελ:

2 ώρες πριν, thessalonik είπε

Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγακι αυτο? Δηλαδη το πως η μεταφορα ολων αυτων των btc θα επρεπε να επηρεαζει την τιμη του?

2 ώρες πριν, mourgakos2007 είπε

Μόνο κατι πολυτιμο αποθηκεύεται. 

Οσο αποθηκεύεται το κανει πιο δυσευρετο κ πιο "σπανιο" 

 

2 ώρες πριν, thessalonik είπε

Εχεις δικιο πραγματι ετσι ειναι σαν το χρυσο. Ευχαριστω για την εξηγηση.

 

Επεξ/σία από RedYonko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 41 σπασανε εκκωφαντικα, επομενος στοχος για να παραμεινει σε θετικη πορεια, το ροκανισμα της μπολικης αντιστασης στα 42 , οπως εγινε και με αυτη των 41κ τις περασμενες μερες. Αν φυγει πανω απο εκει, λενε αλλοι, εγω δεν ξερω, οτι ακολουθει δευτερος γυρος shorts squeeze.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, laserjesus είπε

Έχει πολύ μεγάλο volume στα ψηλά. Μόλις πήγαινε 40Κ+ έμπαιναν συνέχεια πωλήσεις σε εκείνες τις τιμές. Οι μεγάλοι δεν ψωνίζουν στα high green αλλά στα low red. Αλλιώς δεν θα ήταν μεγάλοι αλλά λαλακες.

Δεν έχουν σκοπό να τα πουλήσουν σύντομα οπότε τα βγάζουν από τα exchange. Όσες φορές έγινε αυτό ανέβηκε η τιμή. 

Αν δεν ψώνισουν οι μεγάλοι πως θα ανεβει η τιμή? Σε όλα τα μεγάλα pumps από μεγάλους προκλήθηκε η αύξηση. 

24 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Τα 41 σπασανε εκκωφαντικα, επομενος στοχος για να παραμεινει σε θετικη πορεια, το ροκανισμα της μπολικης αντιστασης στα 42 , οπως εγινε και με αυτη των 41κ τις περασμενες μερες. Αν φυγει πανω απο εκει, λενε αλλοι, εγω δεν ξερω, οτι ακολουθει δευτερος γυρος shorts squeeze.

Αν δεν κάτσει πάνω από 41κ για τουλάχιστον 4h, δεν έχει σπάσει τίποτα. Η μάχη θα γίνει να σπάσει 42κ βέβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε φάει μπουνιά  στα 42 και ξεφύγει κι απο εκεί, πράγμα δύσκολο μάλλον για να επιτευχθεί με την πρώτη, αύριο θα ξημερώσει ο ήλιος ο πράσινος ο ορθόδοξος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zananiro είπε

Σε όλα τα μεγάλα pumps από μεγάλους προκλήθηκε η αύξηση. 

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα ή προκύπτει από κάποιο chart ή on chain analysis? Sorry ρωτάω για να μάθω.

9 λεπτά πριν, zananiro είπε

Η μάχη θα γίνει να σπάσει 42κ βέβαια.

Μόνο στο spot του binance περιμένουν μερικές εκατοντάδες btc , χωρίς αυτά που μπουν εκείνη την στιγμή από τα shorts κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, zananiro είπε

Αν δεν ψώνισουν οι μεγάλοι πως θα ανεβει η τιμή? Σε όλα τα μεγάλα pumps από μεγάλους προκλήθηκε η αύξηση. 

Αν δεν κάτσει πάνω από 41κ για τουλάχιστον 4h, δεν έχει σπάσει τίποτα. Η μάχη θα γίνει να σπάσει 42κ βέβαια. 

Η αντισταση ως αντισταση εχει σπασει. Αλλο το 4ωρο κλεισιμο. Ακομα κι αν πεσει τωρα, στο επομενο pump δε θα βρει δυσκολια στα 41k , αφου φυγανε τα sell orders που υπηρχαν σε αυτη τη ζωνη.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε δεν σας εχω πει 3k το eth 4 του μηνα και αντιστοιχα pump το btc; Τι σπατε τα κεφαλια σας αν θα πανε πανω η κατω νυχτα μερα!😄

Επεξ/σία από cliobaccarra
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα σκουπίδι στο reddit προσπάθησε να με "βοηθήσει" να κάνω verify το seed μου, αλλα offline για να είναι "ασφαλές".
Ολόκληρη ιστορία για να με βάλει να γράψω μια εντολή στο powershell που απ'οτι καταλαβαίνω, γιατί δεν γνωρίζω απο powershell, θα έπαιρνε το αρχείο που μου είπε να φτιάξω με το seed μου και θα το ανέβαζε σε ένα site που έχει φτιάξει. Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει τα screenshot και αν ξέρει να μου πεί αν έχω δίκιο για το powershell.

Spoiler

 

scam1.PNG.bdafb877cf56e6d88448d07075f5a57c.PNGscam2.PNG.107e60e31c1da9687a74ce9fbd2b706c.PNGscam3.PNG.e5238206b067a89cdc0552c222ada333.PNGscam4.PNG.318f0bc889a19311ecdef1a46df73224.PNGscam5.PNG.7f5bae1f9285a34b672cf166fca9d3b6.PNG

 

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, laserjesus είπε

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα ή προκύπτει από κάποιο chart ή on chain analysis? Sorry ρωτάω για να μάθω.

Μόνο στο spot του binance περιμένουν μερικές εκατοντάδες btc , χωρίς αυτά που μπουν εκείνη την στιγμή από τα shorts κτλπ.

Γενικο συμπέρασμα από διάφορες αναλύσεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς, χωρίς να σημαίνει ότι είναι αξιόπιστες. Θα βρεις πολλές αναλύσεις για τα περισσότερα μεγάλα pumps (για price manipulation from whales), από το pump του 2017 μέχρι και τα πιο πρόσφατα που συνοδεύονται και με αντίστοιχα διαγράμματα και δείκτες σχετικά με τις κινήσεις των φαλαινών. Όλες οι μεγάλες κινήσεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω συνήθως ωθούνται αρχικά από φάλαινες. Αυτές δίνουν το signal για την τάση, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, και στη συνέχεια τα μικρά ψάρια συνήθως ολοκληρώνουν το παιχνίδι των φαλαινών.

 

3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Η αντισταση ως αντισταση εχει σπασει. Αλλο το 4ωρο κλεισιμο. Ακομα κι αν πεσει τωρα, στο επομενο pump δε θα βρει δυσκολια στα 41k , αφου φυγανε τα sell orders που υπηρχαν σε αυτη τη ζωνη.

Θα συμφωνήσω. Έχει γίνει καλό consolidation τις προηγούμενες ημέρες κοντά στα 39-40k. Και απ' ότι φαίνεται κρατάει καλά πάνω από τα 40κ.  

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλές κινήσεις ξεκινάνε οταν βγαίνουν τα BTC απο τα ανταλλακτήρια. Κανείς ομως δεν ξέρει αν είναι φάλαινες ή απλα τα ανταλλακτήρια στέλνουν σε cold wallets. Μετα ακολουθεί FOMO. Άλλοι αιτία είναι οι φήμες (Δες το πρόσφατο παράδειγμα με αμαζον/τεσλα/ paypal παλιότερα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...