Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ λέω:

 ένα κανάλι για long term - hodl

ένα κανάλι για short - day to day trading από το οποίο να απορροφάς άμεσα το κέρδος και να ξαναπαίζεις με το κεφάλαιο

τρίτο κανάλι passive income για το κεφάλαιο που κάθεται...

 

και για να μην παρασύρω κάποιους, δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, snet είπε

εγώ λέω:

 ένα κανάλι για long term - hodl

ένα κανάλι για short - day to day trading από το οποίο να απορροφάς άμεσα το κέρδος και να ξαναπαίζεις με το κεφάλαιο

τρίτο κανάλι passive income για το κεφάλαιο που κάθεται...

 

και για να μην παρασύρω κάποιους, δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός!

 

Το καναλι για short day manual trading δεν ειναι καλη ιδεα για το 99% των retailers ειδικα στην αγορα των κρυπτο. Για πολλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snet είπε

εγώ λέω:

 ένα κανάλι για long term - hodl

ένα κανάλι για short - day to day trading από το οποίο να απορροφάς άμεσα το κέρδος και να ξαναπαίζεις με το κεφάλαιο

τρίτο κανάλι passive income για το κεφάλαιο που κάθεται...

 

και για να μην παρασύρω κάποιους, δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός!

 

Το trading ειναι δουλεια. 

Δεν εχεις δουλεια? Χομπυ? Άλλα πραγματα να ασχοληθεις? 

Θα ξυπνάς το βραδυ απο τα αλερτ για να κάνεις την κινηση? Κ αντε εχεις στοπλος, κανει ενα γουικ, στα παιρνει κ μετα κανει παμπ. Τι κανεις μετα? Πως το διαχειριζεσε ψυχολογικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, snet είπε

εγώ λέω:

 ένα κανάλι για long term - hodl

ένα κανάλι για short - day to day trading από το οποίο να απορροφάς άμεσα το κέρδος και να ξαναπαίζεις με το κεφάλαιο

τρίτο κανάλι passive income για το κεφάλαιο που κάθεται...

 

και για να μην παρασύρω κάποιους, δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός!

 

Νομίζω η στρατηγική επένδυσης που πλησιάζει το ιδανικό. Απλά η επιλογή του passive income δεν έρχεται με μηδεν ρίσκο. Να πεις πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι.

Επειδή και εγώ τώρα άρχισα να ασχολούμαι λίγο πιο σοβαρά, η σκέψη που έχω διαμορφώσει είναι η εξής:

Να διαλέξω λίγα νομίσματα με προοπτική, να τα βάλω σε hard wallet και βλέπουμε σε λίγα χρόνια. 

Να κρατήσω ένα μικρό ποσό για να παίζω αγορά πούλα για το χόμπυ

Και αν περισσέψει κάτι από τα κέρδη της δεύτερης επιλογής να τα κάνω savings και ότι μου δίνουν από το επιτόκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, for4 είπε

Νομίζω η στρατηγική επένδυσης που πλησιάζει το ιδανικό. Απλά η επιλογή του passive income δεν έρχεται με μηδεν ρίσκο. Να πεις πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι.

Επειδή και εγώ τώρα άρχισα να ασχολούμαι λίγο πιο σοβαρά, η σκέψη που έχω διαμορφώσει είναι η εξής:

Να διαλέξω λίγα νομίσματα με προοπτική, να τα βάλω σε hard wallet και βλέπουμε σε λίγα χρόνια. 

Να κρατήσω ένα μικρό ποσό για να παίζω αγορά πούλα για το χόμπυ

Και αν περισσέψει κάτι από τα κέρδη της δεύτερης επιλογής να τα κάνω savings και ότι μου δίνουν από το επιτόκιο.

 

χομπυ ≠ στρατηγικη επενδυσης.

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Αν θελετε να δουμε το manual day trading ως χομπυ, ευχαριστως να το δουμε ετσι, οπως αλλωστε χομπυ ειναι και το ΚΙΝΟ.

Αν θελετε να το δουμε ως στρατηγικη επενδυσης, τα κριτηρια ειναι διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, snet είπε

εγώ λέω:

 ένα κανάλι για long term - hodl

ένα κανάλι για short - day to day trading από το οποίο να απορροφάς άμεσα το κέρδος και να ξαναπαίζεις με το κεφάλαιο

τρίτο κανάλι passive income για το κεφάλαιο που κάθεται...

 

και για να μην παρασύρω κάποιους, δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός!

 

Συμφωνώ απόλυτα , τα ίδια λέμε. Και με ποσοστά 50-25-25 

usdt-hodl-(μετοχες+bot trading)

33 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Πως το διαχειριζεσε ψυχολογικά? 

Βάζουμε μποτ να κάνουν αυτή την δουλειά που δεν έχουν ψυχολογικά.

Manual trade μόνο όταν όλα συγκλίνουν ότι να βγεί. Δηλαδή μπορεί και 2 με 3 την εβδομάδα και αν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Το trading ειναι δουλεια. 

Δεν εχεις δουλεια? Χομπυ? Άλλα πραγματα να ασχοληθεις? 

Θα ξυπνάς το βραδυ απο τα αλερτ για να κάνεις την κινηση? Κ αντε εχεις στοπλος, κανει ενα γουικ, στα παιρνει κ μετα κανει παμπ. Τι κανεις μετα? Πως το διαχειριζεσε ψυχολογικά? 

εντάξει όταν λέω day to day μπορεί να επεκταθεί και σε διάστημα βδομάδας μήνα να δεις που θα πάει...

πχ βάζεις μέσα 100€ και όταν  πιάσεις το ποσοστό που θες πχ 2-3% αυστηρά τα βγάζεις, την εντολή αυτή μπορείς να την έχεις δώσει και από πριν στην απλούστερη μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snet είπε

εντάξει όταν λέω day to day μπορεί να επεκταθεί και σε διάστημα βδομάδας μήνα να δεις που θα πάει...

πχ βάζεις μέσα 100€ και όταν  πιάσεις το ποσοστό που θες πχ 2-3% αυστηρά τα βγάζεις, την εντολή αυτή μπορείς να την έχεις δώσει και από πριν στην απλούστερη μορφή.

Κ πηρες 2 ευρω. Ε, και? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gbras είπε

Χρησιμοποιεις καποιο αλλο? Η γενικα δεν τα εμπιστευεσαι?

FTX, είχα 20 ευρώ μέσα και ξαφνικά μια μέρα άρχισαν να δίνουν 8% σε κρυπτο(όχι σε όλα) και ευρω, με ημερήσιο ανατοκισμό. Τώρα έχω ολίγα χιλιάρικα και δεν ζητάνε τίποτα, ούτε προμήθεια, ούτε το δικό τους τόκεν(υπάρχει), ούτε μίνιμουμ, ούτε "κλειστά".

Κάτι ακόμα για Nexo (ψιλά γράμματα), τα ευρώ σου τα κάνουν EURX (μάλλον αυτό είναι) 1-1, σου δίνουν την απόδοση σου σε EURX και όταν θελήσεις να κάνεις ανάληψη, τα μετατρέπουν πάλι σε ευρώ 1-1. Τι επίπτωση έχει αυτό (αν έχει) δεν γνωρίζω, θα δείξει. Προς το παρόν θα αφήσω ένα ποσό όπως είναι, χωρίς να πάρω τόκεν και θα δω πως θα πάει. Σε σχέση με τράπεζα είναι πολλές τάξεις μεγέθους καλύτερη η απόδοση πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, snet είπε

στα 100 ναι δε λέει, στα 1000-5000€ όμως σε χαλάει;

Πηρα για 1000 ευρω btc στα 29000δολ. Θα έπρεπε να τα κανω trading καθημερινα? Ειμαι 45% ή 500 ευρω πανω χωρις trading κ χωρις αγχος. Εχω δει 30, 40 fake signals για εξοδο. Πόσα τζάμπα fees θα εδινα για τις αυναλλαγες?  Εγω θα πουλούσα κ αυτο θα έκανε 10% παμπ. 

Πηρα ματικ ατα 1.03. Xrp στα 0.72. Γιατι να κανω trading? Δεν με χαλαει το 40% +

Οσο για τα bot. Εχω ενα, παιζει με το bnb. Μολις κανει μια διόρθωση αγοραζει συνεχεια στην πτωση. Χωρις να το παρεις χαμπάρι κάνει αγορες των 300 δολ. Στην ημερα. Αν παει κοκκινα κ δευτερη μερα βαλε άλλα τοσα. Κ μολις ανέβει κ φτασει στο 2% κερδος τα δίνει. 

Πόσα να του δώσω να παιζει 1000δολ? Ποσα bot να εχω? 4? 5? 10?  Κανε πολλαπλασιασμο. 

Να δώσω εγω 10000 σε bot για να μου βγαζει 1% την ημερα μεροκάματο. 100 δολ δλδη. Κ μολις κανει 2 κοκκινα ημερησια κερακια ή ξεκινήσει πτώση οπως του Μαΐου, θα είμαι με χαπακια μετα. 

Οχι ευχαριστώ. 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Να δώσω εγω 10000 σε bot για να μου βγαζει 1% την ημερα μεροκάματο. 100 δολ δλδη. Κ μολις κανει 2 κοκκινα ημερησια κερακια ή ξεκινήσει πτώση οπως του Μαΐου, θα είμαι με χαπακια μετα. 

Και χαπάκια έχουμε.

https://cryptoslate.com/coins/red-pill-coin/

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Πηρα για 1000 ευρω btc στα 29000δολ. Θα έπρεπε να τα κανω trading καθημερινα? Ειμαι 45% ή 500 ευρω πανω χωρις trading κ χωρις αγχος. Εχω δει 30, 40 fake signals για εξοδο. Πόσα τζάμπα fees θα εδινα για τις αυναλλαγες?  Εγω θα πουλούσα κ αυτο θα έκανε 10% παμπ. 

Πηρα ματικ ατα 1.03. Xrp στα 0.72. Γιατι να κανω trading? Δεν με χαλαει το 40% +

Οσο για τα bot. Εχω ενα, παιζει με το bnb. Μολις κανει μια διόρθωση αγοραζει συνεχεια στην πτωση. Χωρις να το παρεις χαμπάρι κάνει αγορες των 300 δολ. Στην ημερα. Αν παει κοκκινα κ δευτερη μερα βαλε άλλα τοσα. Κ μολις ανέβει κ φτασει στο 2% κερδος τα δίνει. 

Πόσα να του δώσω να παιζει 1000δολ? Ποσα bot να εχω? 4? 5? 10?  Κανε πολλαπλασιασμο. 

Να δώσω εγω 10000 σε bot για να μου βγαζει 1% την ημερα μεροκάματο. 100 δολ δλδη. Κ μολις κανει 2 κοκκινα ημερησια κερακια ή ξεκινήσει πτώση οπως του Μαΐου, θα είμαι με χαπακια μετα. 

Οχι ευχαριστώ. 😁

Τι να το κανεις το 1000€ BTC στα 29000 μάτια μου, για το Χ2; Για να τα κανεις 2000€; Μιεχ, γνώμη μου φυσικα, όχι συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Τι να το κανεις το 1000€ BTC στα 29000 μάτια μου, για το Χ2; Για να τα κανεις 2000€; Μιεχ, γνώμη μου φυσικα, όχι συμβουλή 

Οχι δεν το θελω Χ2. Ουτε για το Χ3. Το θελω για μετα 15 χρονια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...