Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ε ρε τι σφαγή είναι τούτη;

Αν παίξει πάντως το σενάριο του προηγούμενου halving να ετοιμάζεστε για μεγαλύτερα μαχαίρια :D

Ψυχραιμία. Ο χώρος έχει περάσει αρκετές φορές τέτοιες "καταστροφές' 

Μια συμβουλή απλά. Στα μεγάλα crash δημιουργούνται οι ευκαιρίες και φυσικά οι ευκαιρία δεν είναι να αγοράσει κάποιος όταν δημιουργείτε το hype και η αγορά έχει μπει ήδη σε bull run.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγαμε για το ripple αλλά αυτά εδώ τα πράγματα για να είμαστε ειλικρινείς δεν τα έχουμε ποτέ στο ripple. δλδ εξωφρενικές καταστάσεις

και φυσικά συμφωνώ με αυτό εδώ

οι άλλοι δεν στο zcash πλήρωσαν έναν dev για να μην κάνει fork lol

https://www.coindesk.com/zcash-pays-off-angry-developer-avoid-blockchain-split/?utm_content=buffer82622&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

μην ξεχνάμε ότι γιαυτό ακριβώς τον λόγο έιναι open source ο κώδικας του Bitcoin αλλά και των περισσότερων ψηφιακών νομισμάτων. Για όποιον θέλει να είναι ελεύθερος να τον τροποποιήσει να τον φέρει στα μέτρα του και ακόμα και αν δεν συμφωνεί με την λειτουργία ενός blockchain συστήματος να γίνει fork από το σύστημα όπως έγινε με το bcash και το bitcoin gold και δεκάδες άλλα νομίσματα στο Bitcoin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αλλα χρήματα δεν βάζω. Και τα νομίσματα που εχω αγορασει δεν τα κουνάω τώρα με τόση χασούρα. Οπότε.... καθομαι εκεί που είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μερικά νομίσματα είναι πειρασμός σε αυτές τις τιμές. Δλδ είναι σίγουρο ότι αν αρχίσει ένα bull run το Bitcoin και αυτά θα πάρουν τα πάνω τους αλλά. Το καλοκαίρι γενικά είναι δύσκολη εποχή για trading. Μην ξεχνάμε ότι κυρίως ο Αύγουστος είναι παραδοσιακά ο ποιο νεκρός μήνας σε όγκο συναλλαγών του χρόνου. Δλδ οι συναλλαγές είναι τελείως ανύπαρκτες. 

Σε μια τέτοια κατάσταση το speculation πάει σύννεφο. Προσωπικά αν είναι να κάνω κάποια αγορά θα το κοιτάξω από τις αρχές Σεπτέμβρη.  Από την άλλη σε αυτό τον χώρο κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, καιρος για ψωνια λοιπον. 6 μηνες τωρα ακολουθω την ιδια τακτικη. 80-100Ε/μηνα. Αν και φυσικα και δεν εχω μεγαλα positions ουτε και τεραστιες χασουρες, με παιρνει ακομα για αγορα. Η αληθεια ειναι ομως οτι πολλοι καηκαν το τελευταιο 6μηνο και ειναι και ενας απο τους λογους που δεν βλεπουμε και γρηγορη ανακαμψη μετα απο ενα crash. (π.χ με Φεβρουαριο)

Πολλα ειναι αυτα που θελω να αγορασω, μετα απο τετοια πτωση αλλα το κεφαλαιο οπως παντα ειναι μικρο. Εχω δει τεραστια πτωση στο NEO (ναι, ενταξει εχει τα θεματακια του), το οποιο αν πεσει και λιγο ακομα τοτε σιγουρα θα αγορασω κανα 2. Επισης, θα αυξησω το portofolio στο κυριο coin μου που ειναι το ICON, το οποιο το θεωρω πολυ σοβαρο project με πολλες συνεργασιες. To monero παλι, ειναι καλη περιπτωση .

Κάηκα με το Wanchain που τα αγορασα στα Ξ0,0090 (τωρα ειναι Ξ0,0053) και με το Cardano στα Ξ0,00037 (τωρα ειναι 0.00029), αλλα επειδη πιστευω σε αυτα θα κανω DCA, αγοραζοντας παλι λιγο. Το Cardano βεβαια θελω να μου αποδειξει οτι αξιζει να βρισκεται εκει που ειναι. Προχωραει πολυ αργα το πραγμα. Το Nano ειναι ο μεγαλυτερος looser του 2018 και δεν ξερω αν αξιζει να παρει καποιος  το ρισκο με την τοσο χαμηλη τιμη του. Υπαρχουν και αλλα μικροτερα αλλα ας μην τα αναφερω. Π.χ. το enigma χτυπησε συνεργασια με intel, που τι καλες εποχες η τιμη θα πηγαινε στο θεο.

Fun fact : Ποιο ειναι το νομισμα που αγορασα τον Ιανουαριο και ακομα κραταει ή εχει αυξησει την τιμη του?   Το BNB

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Μάλιστα, καιρος για ψωνια λοιπον. 6 μηνες τωρα ακολουθω την ιδια τακτικη. 80-100Ε/μηνα. Αν και φυσικα και δεν εχω μεγαλα positions ουτε και τεραστιες χασουρες, με παιρνει ακομα για αγορα. Η αληθεια ειναι ομως οτι πολλοι καηκαν το τελευταιο 6μηνο και ειναι και ενας απο τους λογους που δεν βλεπουμε και γρηγορη ανακαμψη μετα απο ενα crash. (π.χ με Φεβρουαριο)

Πολλα ειναι αυτα που θελω να αγορασω, μετα απο τετοια πτωση αλλα το κεφαλαιο οπως παντα ειναι μικρο. Εχω δει τεραστια πτωση στο NEO (ναι, ενταξει εχει τα θεματακια του), το οποιο αν πεσει και λιγο ακομα τοτε σιγουρα θα αγορασω κανα 2. Επισης, θα αυξησω το portofolio στο κυριο coin μου που ειναι το ICON, το οποιο το θεωρω πολυ σοβαρο project με πολλες συνεργασιες. To monero παλι, ειναι καλη περιπτωση .

Κάηκα με το Wanchain που τα αγορασα στα Ξ0,0090 (τωρα ειναι Ξ0,0053) και με το Cardano στα Ξ0,00037 (τωρα ειναι 0.00029), αλλα επειδη πιστευω σε αυτα θα κανω DCA, αγοραζοντας παλι λιγο. Το Cardano βεβαια θελω να μου αποδειξει οτι αξιζει να βρισκεται εκει που ειναι. Προχωραει πολυ αργα το πραγμα. Το Nano ειναι ο μεγαλυτερος looser του 2018 και δεν ξερω αν αξιζει να παρει καποιος  το ρισκο με την τοσο χαμηλη τιμη του. Υπαρχουν και αλλα μικροτερα αλλα ας μην τα αναφερω. Π.χ. το enigma χτυπησε συνεργασια με intel, που τι καλες εποχες η τιμη θα πηγαινε στο θεο.

Fun fact : Ποιο ειναι το νομισμα που αγορασα τον Ιανουαριο και ακομα κραταει ή εχει αυξησει την τιμη του?   Το BNB

dogecoin? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο να αγοράσει κάποιος monero? Το ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα έναντι του bitcoin ήταν τα untraceable transactions. Μετά την υλοποίηση του lightning network αυτό το πλεονέκτημα παύει να υπάρχει. Επίσης άλλο ένα σημαντικό μειονέκτημα το ότι είναι inflationary coin, δηλαδή δεν έχει limited supply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tyl3r_Durden είπε

Για ποιον λόγο να αγοράσει κάποιος monero? Το ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα έναντι του bitcoin ήταν τα untraceable transactions. Μετά την υλοποίηση του lightning network αυτό το πλεονέκτημα παύει να υπάρχει. Επίσης άλλο ένα σημαντικό μειονέκτημα το ότι είναι inflationary coin, δηλαδή δεν έχει limited supply.

Ναι, εχεις δικιο για το anonymity του LN στο Bitcoin. Υπαρχουν καποιες μικρες παρενθεσεις οσο αφορα το privacy αλλα δεν θα τις αναφερω καν γιατι στα περισσοτερα σιγουρα θα συμφωνουμε. Ο λογος που ανεφερα το Monero (προσωπικη γνωμη)ειναι για οσους θελουν να κανουν diversify στα ηδη υπαρχοντα ανταγωνιζομενα projects. Π.χ. γιατι να θελω να αγορασω neo ή cardano αφου ήδη εχω Ethereum? Επισης θα ηθελα για το % ανοδου στο trading οπου τα alts ανεβαινουν πιο πολυ στην ανοδο του btc. Μπορει να μην σε καλυψα αλλα ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα. Ξαναλεω, ετσι το βλεπω εγω.

Θα ηθελες να προτεινεις κι εσυ (οπως και οι υπολοιποι), προτασεις-γνωμες για αγορες? Μπορει να υπαρχει καποιο project το οποιο δεν το χει σκεφτει καποιος αλλος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Υπαρχουν πολλοι αξονες στους οποιους κατι μπορει να θεωρηθει αποκεντρωμενο η μη.

Δυστυχως στο mining, αν οντως η bitmain εχει τον απολυτο ελεγχο του hashing power σε τετοιο ποσοστο (και δεν ειναι απλα pools που ο καθενας συμμετεχει και μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη) οντως δεν μπορει να το πει κανεις αποκεντρωμενο πλεον.

Παραμενει ομως το μονο coin αυτη τη στιγμη που κανενας δεν μπορει μονομερως να παρει την αποφαση να σου κατασχεσει η κλειδωσει coins με καποιο hardfork η να σου αρνηθει καποιο transaction. Και 90% να ειχε η bitmain, το transaction σου θα περασει παρα την οποια καθυστερηση, ειτε για να μπει σε block ειτε για τα πολλα confirmations που θα χρειαζονται για να πεις οτι ειναι ασφαλης η συναλλαγη.

Αυτη η κατασταση βεβαια ειναι οντως ανησυχητικη, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και καποιο αντιδοτο. Δυστυχως οι οικονομιες κλιμακας δεν μπορουν να αγνοηθουν και η Bitmain τις εκμεταλλευεται στο επακρο.

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Bspus είπε

Υπαρχουν πολλοι αξονες στους οποιους κατι μπορει να θεωρηθει αποκεντρωμενο η μη.

Δυστυχως στο mining, αν οντως η bitmain εχει τον απολυτο ελεγχο του hashing power σε τετοιο ποσοστο (και δεν ειναι απλα pools που ο καθενας συμμετεχει και μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη) οντως δεν μπορει να το πει κανεις αποκεντρωμενο πλεον.

Παραμενει ομως το μονο coin αυτη τη στιγμη που κανενας δεν μπορει μονομερως να παρει την αποφαση να σου κατασχεσει η κλειδωσει coins με καποιο hardfork η να σου αρνηθει καποιο transaction. Και 90% να ειχε η bitmain, το transaction σου θα περασει παρα την οποια καθυστερηση, ειτε για να μπει σε block ειτε για τα πολλα confirmations που θα χρειαζονται για να πεις οτι ειναι ασφαλης η συναλλαγη.

Αυτη η κατασταση βεβαια ειναι οντως ανησυχητικη, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και καποιο αντιδοτο. Δυστυχως οι οικονομιες κλιμακας δεν μπορουν να αγνοηθουν και η Bitmain τις εκμεταλλευεται στο επακρο.

και θα πρέπει να θεωρήσουμε βέβαιο ότι αν η Bitmain αποφασίσει να κάνει οποιοδήποτε attack στο δίκτυο αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθεί και το μόνο σίγουρο ότι θα έχουμε πλέον μια άμεση αλλαγή στον mining αλγόριθμό και φυσικά μια οικονομική καταστροφή όχι μόνο στην τσέπη της αλλά γενικά ένα οικονομικό χάος σε όλο τον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων.

Φανταστείτε ένα βεβαιωμένο attack στο Bitcoin τι κατρακύλα θα φέρει σε όλο τον χώρο. Τοτε θα μιλάμε πλέον για epic crash που το mtgox θα είναι απλά παιδική χαρά μπροστά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

και θα πρέπει να θεωρήσουμε βέβαιο ότι αν η Bitmain αποφασίσει να κάνει οποιοδήποτε attack στο δίκτυο αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθεί και το μόνο σίγουρο ότι θα έχουμε πλέον μια άμεση αλλαγή στον mining αλγόριθμό και φυσικά μια οικονομική καταστροφή όχι μόνο στην τσέπη της αλλά γενικά ένα οικονομικό χάος σε όλο τον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων.

Μα δεν νομιζω οτι υποστηριζει κανεις οτι η bitmain θα κανει την επιθεση. Ακομα και το παραπανω αρθρο ελεγε οτι ο κινδυνος ειναι να γινει hacked η να εξαναγκαστει με καποιο τροπο.

Σεναριο επιστημονικκης φαντασιας μεν, αλλα και παλι, η κατασταση οπως εχει δεν ειναι να νιωθει κανεις ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...