Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

ουσιαστικα μια φορα τη μέρα ό,τι έχεις μεσα στο σποτ από το νόμισμα που έχεις ενεργοποιήσει το auto-subscribe θα τα βάζει στο earn account χωρις να το κάνεις εσύ. Είτε αυτό είναι οι τόκοι σου από το saving account είτε κάποιο αποτέλεσμα μετατροπής άλλου νομίσματος σε αυτό που έχεις επιλέξει να είναι στο auto

Α στα ρίχνει ξανά μέσα μαζί με τα αλλα.Κατάλαβα.

Παω να το βάλω τότε ενεργό.
Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και χάνω:

image.png.2f9862a10252d8c77e2752e159bf905d.png

 

και κερδίζω....

image.png.a6ad352db618df6003873eb499edee7b.png

γιαυτό μου έχει  έρθει η ιδέα με ότι νόμισμα κερδίζει να αγοράζω αυτό που χάνει για να δω τι θα γίνει στο τέλος!! (με εξαίρεση τα shitcoins)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που δημιουργείτε αφορά την καθιέρωση των cryptos ως asset και την φορολόγηση τους.

Προσωπικά η φιλοσοφία των cryptos θεωρώ ότι είναι συνάλλαγμα και μετά οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή η μεγαλύτερη χρήση των cryptos είναι οι ταχείς και ανώνυμες συναλλαγές και όχι η κατοχή τους. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.

Ήδη πολλά ανταλλακτήρια βλέπουν με καλό μάτι ανταλλαγή πληροφοριών σε κρατικό επίπεδο για συναλλαγές crypto.

Εάν γίνει αυτό τότε τα cryptos με το χρηματιστήριο δεν θα έχουν και μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Το θέμα που δημιουργείτε αφορά την καθιέρωση των cryptos ως asset και την φορολόγηση τους.

Προσωπικά η φιλοσοφία των cryptos θεωρώ ότι είναι συνάλλαγμα και μετά οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή η μεγαλύτερη χρήση των cryptos είναι οι ταχείς και ανώνυμες συναλλαγές και όχι η κατοχή τους. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.

Ήδη πολλά ανταλλακτήρια βλέπουν με καλό μάτι ανταλλαγή πληροφοριών σε κρατικό επίπεδο για συναλλαγές crypto.

Εάν γίνει αυτό τότε τα cryptos με το χρηματιστήριο δεν θα έχουν και μεγάλη διαφορά.

Και μόνο που τα crypto τρέχουν 24/7 αρκεί για να έχουν τεράστια διαφορά από το χρηματιστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Και μόνο που τα crypto τρέχουν 24/7 αρκεί για να έχουν τεράστια διαφορά από το χρηματιστήριο. 

Εντάξει δε λέω, η όλη δημουργία των cryptos δεν ήταν ποτέ το trading, αυτό στην πορεία προέκυψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2021 στις 3:44 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Το θέμα που δημιουργείτε αφορά την καθιέρωση των cryptos ως asset και την φορολόγηση τους.

Προσωπικά η φιλοσοφία των cryptos θεωρώ ότι είναι συνάλλαγμα και μετά οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή η μεγαλύτερη χρήση των cryptos είναι οι ταχείς και ανώνυμες συναλλαγές και όχι η κατοχή τους. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.

Ήδη πολλά ανταλλακτήρια βλέπουν με καλό μάτι ανταλλαγή πληροφοριών σε κρατικό επίπεδο για συναλλαγές crypto.

Εάν γίνει αυτό τότε τα cryptos με το χρηματιστήριο δεν θα έχουν και μεγάλη διαφορά.

Ήδη δίνουν τα στοιχεία και τις συναλλαγές σου σε άλλους , το κράτος σε πείραξε?

Υπάρχουν 10αδες άλλα που δεν θα σου ζητήσουν ποτέ όνομα. Εσύ διαλέγεις που θα πας όταν χρειαστεί. Μεγάλο παράδειγμα είναι οι Αμερικάνοι που πολύ και τώρα πληρώνουν φόρο. Άλλαξε κάτι ? 

Το να λες αερολογιες και φιλοσοφίες δεν χρειάζονται  όταν είναι μπροστά σου το παράδειγμα με την φορολογία στα crypto. 

Τώρα εάν ο άλλος ο μπαγλαμάς φοβάται για την φορολογία και από την άλλη ξοδεύει με κάρτα του ανταλλακτήριου ή θέλει να αγοράσει και αμάξι με αυτή ποιος φταίει?

Τα κράτη με πρωτοπόρο την Κίνα έχουν ξεκινήσει και θα κάνουν τα πάντα κρατικά stablecoins. Ο λόγος που θα πάνε σε blockchain είναι γιατί φαίνεται και είναι το μεγαλύτερο όπλο εναντίον της φοροδιαφυγής και του μαύρου χρήματος. Και assets που θα εκτοξευθεί η αξία τους θα είναι ότι δεν μπορεί να μπει στον συγκεκριμένο έλεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Ήδη δίνουν τα στοιχεία και τις συναλλαγές σου σε άλλους , το κράτος σε πείραξε?

Υπάρχουν 10αδες άλλα που δεν θα σου ζητήσουν ποτέ όνομα. Εσύ διαλέγεις που θα πας όταν χρειαστεί. Μεγάλο παράδειγμα είναι οι Αμερικάνοι που πολύ και τώρα πληρώνουν φόρο. Άλλαξε κάτι ? 

Το να λες αερολογιες και φιλοσοφίες δεν χρειάζονται  όταν είναι μπροστά σου το παράδειγμα με την φορολογία στα crypto. 

Τώρα εάν ο άλλος ο μπαγλαμάς φοβάται για την φορολογία και από την άλλη ξοδεύει με κάρτα του ανταλλακτήριου ή θέλει να αγοράσει και αμάξι με αυτή ποιος φταίει?

Τα κράτη με πρωτοπόρο την Κίνα έχουν ξεκινήσει και θα κάνουν τα πάντα κρατικά stablecoins. Ο λόγος που θα πάνε σε blockchain είναι γιατί φαίνεται και είναι το μεγαλύτερο όπλο εναντίον της φοροδιαφυγής και του μαύρου χρήματος. Και assets που θα εκτοξευθεί η αξία τους θα είναι ότι δεν μπορεί να μπει στον συγκεκριμένο έλεγχο.

 

Οι Αμερικές και οι Κίνες που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Εγώ στην Ευρώπη ζω και με ενδιαφέρει αυτός ο τόπος. Το πως χρησιμοποιώ τα cryptos νομίζω είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. 

Και φυσικά χρησιμοποιώ κάρτες όπως binance. Χαζός είμαι, όταν έχω 5% επιστροφή cashback να χρησιμοποιώ τις ελληνικές σάπιες κάρτες.

Ο λόγος που έγραψα το παραπάνω μήνυμα είναι γιατί τα cryptos δημιουργήθηκαν για συναλλαγές. Αυτός ήταν ο πρωταρχικός σκοπός τους, μικρές χρέωσης και άμεση συναλλαγή. Εάν φτάσουν να είναι αντικείμενο asset τότε χάθηκε ο κύριος σκοπός τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Οι Αμερικές και οι Κίνες που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Εγώ στην Ευρώπη ζω και με ενδιαφέρει αυτός ο τόπος. Το πως χρησιμοποιώ τα cryptos νομίζω είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. 

Και φυσικά χρησιμοποιώ κάρτες όπως binance. Χαζός είμαι, όταν έχω 5% επιστροφή cashback να χρησιμοποιώ τις ελληνικές σάπιες κάρτες.

Ο λόγος που έγραψα το παραπάνω μήνυμα είναι γιατί τα cryptos δημιουργήθηκαν για συναλλαγές. Αυτός ήταν ο πρωταρχικός σκοπός τους, μικρές χρέωσης και άμεση συναλλαγή. Εάν φτάσουν να είναι αντικείμενο asset τότε χάθηκε ο κύριος σκοπός τους.

Δεν εξυπηρετουν μονο συναλλαγες τα κρυπτο. Επειτα, το πως τα αντιμετωπιζει ο κοσμος δε σημαινει οτι αυτα εχουν χασει το σκοπο τους. Μπορουν να συνυπαρχουν και οι συναλλαγες αλλα και το trading στο ιδιο asset.

Μπορει να υπαρχει μια σειρα απο τοκενς που δεν κανουν απολυτως τιποτα, μηδεν utility και υπαρχουν μονο για trading ή scam (η πλειοψηφια δηλαδη), μερικα εκ των οποιων βρισκονται και στο top10 του market cap, πχ cardano, doge, συν το shiba που γυροφερνει το top10 καθε τοσο. Aυτο δειχνει ανωριμη αγορα, αλλα δε σημαινει οτι χαθηκε ο σκοπος που ξεκινησε το btc.

Ακομα κι αν ο αρχικος σκοπος χαθει, δεν ειναι απαραιτητα κακο. Το fb πρωτοξεκινησε με σκοπο να ανταλλαζουν μηνυματα οι φοιτητες ενος πανεπιστημιου και εγινε αυτο που ειναι σημερα, ακριβως επειδη δεν επικεντρωθηκε μονο στον αρχικο σκοπο του. Το ιντερνετ δημιουργηθηκε ως πρωτοκολλο επικοινωνιας στις στρατιωτικες δυναμεις των ΗΠΑ που θα μπορει να επιβιωσει πυρηνικου ολεθρου αλλα εξελιχθηκε σε κατι τελειως διαφορετικο κλπ κλπ.

Στην τελικη σκεψου και το αλλο. Αν δεν υπηρχε το trading στα κρυπτο, η αποδοχη τους αυτη τη στιγμη θα ηταν στο 1/1000 σε σχεση με τωρα. Οι περισσοτεροι πλεον τα γνωριζουν για το trading κι επειτα μαθαινουν ολα τα υπολοιπα (πχ use cases που μπορουν να εξυπηρετησουν, τι προσφερουν κλπ). Αρα το trading ισως ειναι και το μεσο με το οποιο θα επιτευχθει και ο αρχικος σκοπος, δηλαδη να καθιερωθουν και ως μεσο συναλλαγης.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Εγώ στην Ευρώπη ζω και με ενδιαφέρει αυτός ο τόπος.

Το ιδιο συμβαίνει σε Γερμανια , Ιταλία ,  Γαλλία κτλπ. Το οτι ζεις σε μια αφρικανική χωρα που μονο γεωγραφικά ανήκει στην Ευρώπη και δεν εχει ακόμα φόρους είναι το μόνο που την κανει ξεχωριστή 

1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Χαζός είμαι, όταν έχω 5% επιστροφή cashback να χρησιμοποιώ τις ελληνικές σάπιες κάρτες.

5% = ενα 50αρι χιλιάδες euro παρατημένα μεσα στη Binace , με μαξ να παρεις πίσω απο το cashback 200 euro. Εαν τα ειχες στο nexo πχ θα εβγαζες πολυ παραπάνω απο τους τόκους , οχι να ξοδεύεις και 4Κ το μήνα για να παρεις 200 πίσω και να διατηρείς το balance των 50Κ. 

 

nex.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laserjesus είπε

5% = ενα 50αρι χιλιάδες euro παρατημένα μεσα στη Binace , με μαξ να παρεις πίσω απο το cashback 200 euro. Εαν τα ειχες στο nexo πχ θα εβγαζες πολυ παραπάνω απο τους τόκους , οχι να ξοδεύεις και 4Κ το μήνα για να παρεις 200 πίσω και να διατηρείς το balance των 50Κ.

Πέρα από το όποιο κέρδος, πόσο safe είναι τα 50 χιλιάρικα και πόσο ήσυχος κοιμάσαι με τέτοιο ποσό στην κάθε ΝΕΧΟ?

1 ώρα πριν, laserjesus είπε

Το οτι ζεις σε μια αφρικανική χωρα που μονο γεωγραφικά ανήκει στην Ευρώπη και δεν εχει ακόμα φόρους είναι το μόνο που την κανει ξεχωριστή 

Αν τα 50 χιλιάρικα ήταν κατάθεση σε τράπεζα ελληνική θα έπρεπε να πληρώσεις 12% φόρους επί των τόκων (αν θυμάμαι καλά και δεν έχει αλλάξει κάτι) κάπου 664 ευρώ στο παράδειγμα σου; Ο ΝΕΧΟ καταθέτης πόσα θα πληρώσει;

Spoiler

Dog Eavesdropping GIF

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...