Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους , ειμαι νεος στο crypto.

Eδω και κανα μηνα ασχολουμαι ,διαβαζω και προσπαθω να ενημερωνομαι αλλα δεν εχω ακομα προχωρησει σε αγορα. Εχω την εξης ερωτηση, το  Revolut θεωρειται αξιοπιστη πλατφορμα συναλλαγων crypto?  Οσοι την εχουν χρησημοποιησει ειχαν προβληματα με πληρωμες κλπ?  Εχω ηδη λογαριασμο εκει για αλλες συναλλαγες και θα με βολευε να παραμεινω και για το   crypto . 

Eυχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα σε ολους , ειμαι νεος στο crypto.

Eδω και κανα μηνα ασχολουμαι ,διαβαζω και προσπαθω να ενημερωνομαι αλλα δεν εχω ακομα προχωρησει σε αγορα. Εχω την εξης ερωτηση, το  Revolut θεωρειται αξιοπιστη πλατφορμα συναλλαγων crypto?  Οσοι την εχουν χρησημοποιησει ειχαν προβληματα με πληρωμες κλπ?  Εχω ηδη λογαριασμο εκει για αλλες συναλλαγες και θα με βολευε να παραμεινω και για το   crypto . 

Eυχαριστω εκ των προτερων

Εχει ειπωθεί αρκετες φορες στο νημα οτι στην revo δεν μπορεις να τα πας πουθενα τα νομισματα που αγοραζεις, τα κραταει η revo και οταν πουλησεις σου δινει τα αντιστοιχα ευρω. Αρα μπορει να βολευει για trading αλλα οχι για long term hold

3 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Αν μας στείλει κάποιος π.χ 1.000 ΕΥΡΩ σε BTC στην Binance αλλά εκείνος δεν έχει Binance account, τι προμήθεια θα μας κρατήσει ;

Αυτος θα πληρωσει το αντιστοιχο gas fee για τη μεταφορα απο το wallet η το ανταλακτηριο του στον λογαριασμο σου στη binance, εσυ νομιζω δεν εχεις προμηθεια για crypto deposit (δεν εχει τυχει να το κανω αυτο)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα σε ολους , ειμαι νεος στο crypto.

Eδω και κανα μηνα ασχολουμαι ,διαβαζω και προσπαθω να ενημερωνομαι αλλα δεν εχω ακομα προχωρησει σε αγορα. Εχω την εξης ερωτηση, το  Revolut θεωρειται αξιοπιστη πλατφορμα συναλλαγων crypto?  Οσοι την εχουν χρησημοποιησει ειχαν προβληματα με πληρωμες κλπ?  Εχω ηδη λογαριασμο εκει για αλλες συναλλαγες και θα με βολευε να παραμεινω και για το   crypto . 

Eυχαριστω εκ των προτερων

Είναι σαν να αγοράζεις κάποιο προϊόν που βασίζεται σε κρυπτο και όχι τα ίδια τα κρυπτο αφού δεν μπορείς να τα στείλεις σε ένα δικό σου πορτοφόλι η σε κάποιον άλλον , η να τα δώσεις για δανεισμό . Αν αύριο η revolut αποφασίσει ότι δεν υποστηρίζει πια κρυπτο θα σε αναγκάσει να τα ρευστοποιήσεις όπως όπως. Και φυσικά τα fees είναι απλησίαστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Είναι σαν να αγοράζεις κάποιο προϊόν που βασίζεται σε κρυπτο και όχι τα ίδια τα κρυπτο αφού δεν μπορείς να τα στείλεις σε ένα δικό σου πορτοφόλι η σε κάποιον άλλον , η να τα δώσεις για δανεισμό . Αν αύριο η revolut αποφασίσει ότι δεν υποστηρίζει πια κρυπτο θα σε αναγκάσει να τα ρευστοποιήσεις όπως όπως. Και φυσικά τα fees είναι απλησίαστα

Οποτε καλυτερα καποιο ανταλλακτηριο σαν τα  Κρακεν , Binance κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Οποτε καλυτερα καποιο ανταλλακτηριο σαν τα  Κρακεν , Binance κλπ

ναι σίγουρα και όσο πιο δημοφιλή είναι τόσο πιο αξιοπιστα είναι σε βάθος χρόνου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια ισως ειναι η απολυτη βλακeια .. αγοράζω που και που ανα μηνα μερικά κρυπτο απο binance εδω και 7 μηνες περιπου δεν ασχολουμε με trading γιατι ειμαι τις αποψης οτι αν κατι δεν το κατανοώ να μην το ακουμπάω, αγοράζω ξεκάθαρα σαν αποταμίευση απλα σκέφτομαι εαν θέλω να ποντάρω σε ένα κρυπρο π.χ αγοραζω 100 chz σε 1 βδομαδα βλεπω οτι εχω κέρδος 50 ευρω εαν κανω  ανάληψη πρέπει να δηλώσω κατι στην εφορία ; δεν εχω κανει ποτε ανάληψη απλα το εχω απορία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση:

Αν θέλουμε να στείλουμε λεφτά στη Binace μέσω SEPA (για να μην έχει χρέωση) αν κατάλαβα καλά αυτό πλέον γινεται από Revolut αλλά μόνο με usd... 

όποτε στη Revolut τα βάζουμε κατευθείαν σαν usd ??? Η σαν ευρώ και κάνουμε μετατροπή μες τη Revolut??? Η απλά μετά όταν μπαίνουν στη Binace γινονται usd???

Δε χάνουμε στη μετατροπη εφόσον η κάρτα είναι ευρώ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, BackFromHell said:

Πολλοι το πιστεψαν.

Απιθανο δεν ηταν να συμβει αν πχ εβγαινε μια καλη ειδηση και ευνοουσε το κλιμα στις αγορες, τοτε που ειχε αγγιξει τα 70k. Απλα δεν ηταν και τοσο πιθανο οσο το παρουσιαζαν οι PlanB και λοιποι γκουρου/ινφλουενσερς με μοντελα, τριγωνακια, κρυσταλλινες σφαιρες ή σκετες προφητειες. Οσο πιθανα δεν ειναι και τα αντιστοιχα 5χιλιαρα που προβλεπαν σαν σταναταρακια καποιοι αλλοι, καλη ωρα, να μην πω ποιος, ξερεις :)

Το θεωρώ απίθανο γιατί έχουν κουράσει οι "καλές" ειδήσεις. Θεωρώ ότι το χαρτί των "καλώ ειδήσεων" καίγεται σιγά σιγά. Οκ είδαμε ανταλλακτήρια να μπαίνουν χρηματιστήριο, μεγάλες εταιρίες να βάζουν πληρωμή με bitcoin, τον elon να αγοράζει μερικά δις... θεωρώ ότι πλέον δεν εντυπωσιάζουν τόσο αυτά.

Θεωρώ ότι η όλη φάση είναι "αψυχολόγητη". Δεν παίζει να φτάσει 100κ μέχρι το τέλος του χρόνου λόγω κάποιας καλής είδησης αλλά δεν το αποκλείω να φτάσει για κάποιον άλλον λόγο.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Martini είπε

Μια ερώτηση:

Αν θέλουμε να στείλουμε λεφτά στη Binace μέσω SEPA (για να μην έχει χρέωση) αν κατάλαβα καλά αυτό πλέον γινεται από Revolut αλλά μόνο με usd... 

όποτε στη Revolut τα βάζουμε κατευθείαν σαν usd ??? Η σαν ευρώ και κάνουμε μετατροπή μες τη Revolut??? Η απλά μετά όταν μπαίνουν στη Binace γινονται usd???

Δε χάνουμε στη μετατροπη εφόσον η κάρτα είναι ευρώ??? 

Μέσω Swift, δεν υπάρχει πλέον μέσω sepa. Τα βάζεις ευρώ, τα μετατρέπεις USD, τα στέλνεις binance. Αποφεύγεις αν γίνεται το σουκου γιατί έχει προμήθειες έξτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Το θεωρώ απίθανο γιατί έχουν κουράσει οι "καλές" ειδήσεις. Θεωρώ ότι το χαρτί των "καλώ ειδήσεων" καίγεται σιγά σιγά. Οκ είδαμε ανταλλακτήρια να μπαίνουν χρηματιστήριο, μεγάλες εταιρίες να βάζουν πληρωμή με bitcoin, τον elon να αγοράζει μερικά δις... θεωρώ ότι πλέον δεν εντυπωσιάζουν τόσο αυτά.

Θεωρώ ότι η όλη φάση είναι "αψυχολόγητη". Δεν παίζει να φτάσει 100κ μέχρι το τέλος του χρόνου λόγω κάποιας καλής είδησης αλλά δεν το αποκλείω να φτάσει για κάποιον άλλον λόγο.

Ξερω τι θεωρεις εσυ, τα ιδια αλλωστε γραφεις σε καθε crash και το εχω εμπεδωσει. Γιαυτο προεβλεπες και 5χιλιαρα στο crash του Μαιου-Ιουνιου, εδω μεσα και τελικα εγραψε μπολικα All Time Highs μεσα στους επομενους μηνες. Καλως η κακως τα γεγονοτα, οι αγορες κλπ σε διαψευδουν κατ'επαναληψη και κατα συρροην. Η πορεια μακροπροθεσμα ειναι σταθερα και σημαντικα ανοδικη και δεν εχει αλλαξει το παραμικρο απο τη χθεσινη διορθωση, περα απο το οτι οι φαλαινες ψωνιζουν ακομα περισσοτερο απο τους panic selling retailers -οπως εγινε και το Μαιο-.

ΥΓ. Και γιατι να "εχουν κουρασει" οι καλες ειδησεις και οχι οι κακες; Επειδη  ετσι θες εσυ; :D Δεν ειναι ομως μονο θεμα ειδησεων. Ειναι θεμα αποδοχης. Η αυξηση της ειτε κουραζει εσενα, ειτε οχι, δινει ωθηση για την αξια του. Οι αγορες λειτουργουν με αποκλειστικο γνωμονα το κερδος και οχι την... κουραση απο τις ειδησεις.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gekamp είπε

Καλημέρα και καλή Κυριακή. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για το Gemini exchange, γιατί μου αρέσει το stablecoin τους το GUSD.

FTX Binance Kraken

https://coinmarketcap.com/rankings/exchanges/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christs είπε

Μέσω Swift, δεν υπάρχει πλέον μέσω sepa. Τα βάζεις ευρώ, τα μετατρέπεις USD, τα στέλνεις binance. Αποφεύγεις αν γίνεται το σουκου γιατί έχει προμήθειες έξτρα. 

Άρα κάνουμε μετατροπή μέσα στη Revolut???

Με τη μετατροπή δε χάνουμε?? είναι πολύ λιγότερο από το 1,8% της κάρτας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με φιλική διάθεση θα σας πω καθίστε να διαβάσετε βασικά πράγματα και μη θέλετε σε όλα μασημένη τροφή..

Είναι δυνατόν να θέλεις να ασχοληθείς ελάχιστα σοβαρά με το ποποιοδηποτε asset και να το κάνεις μέσω revolotut ? 

 

Φιλικά πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...