Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι αυτό, εξακολουθώ να μη βλέπω καμία συσχέτιση.

https://taxpress.gr/archives/25452

25 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Το κρυπτονόμισμα θεωρείται επενδυτικό-κερδοσκοπικό προϊόν

Από ποιον ρωτάω και πάλι. Θεωρείται ή είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αν είναι αυτό, εξακολουθώ να μη βλέπω καμία συσχέτιση.

https://taxpress.gr/archives/25452

Από ποιον ρωτάω και πάλι. Θεωρείται ή είναι;

Την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα; :P

Ρώτα τον λογιστή σου!

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα; :P

Ρώτα τον λογιστή σου!

Ρωτησα την εφορία της περιοχής μου και μάλιστα μιλησα με τον υπευθυνο του καταστήματος. 
Τι ακριβώς σου είπε ο λογιστής σου!? Το θεωρείται σαν επενδυτικό κερδοσκοπικό προϊον δεν πιάνει σε όλους θέλω να ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η μόνη λύση να μην δηλώσεις τα κρυπτο είναι να δουλεύεις με αποκεντρωμένα ανταλλακτηρια που δεν ζητάνε KYC, βέβαια αυτό εγκυμονεί κινδύνους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

Βρε πατε καλα; Θα ζητήσουν από την πχ Binance που έχει έδρα στα νησιά Cayman στοιχεία συναλλαγων crypto Ελλήνων για την τελευταια πχ τριετία ; 

Μην πω τι θα παρουν ως απάντηση 😄😅😂

Οχι. Δεν θα τα δώσει. Τα έχει δώσει ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει..

Προτρέχετε και βγάζετε συμπεράσματα..

KYC γνώριζε τον πελάτη σου, γιατί μπορεί να είναι έμπορος ναρκωτικών, να ξεπλένει χρήμα κλπ.

Για να δώσουν οικονομικά στοιχεία όμως πρέπει να ζητηθούν και δεν τα δίνουν μαζικά εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Ρωτησα την εφορία της περιοχής μου και μάλιστα μιλησα με τον υπευθυνο του καταστήματος. 
Τι ακριβώς σου είπε ο λογιστής σου!? Το θεωρείται σαν επενδυτικό κερδοσκοπικό προϊον δεν πιάνει σε όλους θέλω να ξέρεις...

Ότι είναι πηγή εισοδήματος ή φέρνει κερδοφορία/αύξηση κεφαλαίου με μεταπώληση σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία όπως αναφέρει επίσημα και ο σύλλογος των φοροτεχνικών πρέπει να δηλώνεται. Κανένας δε θα μας πιάσει από το λαιμό να τα δηλώσουμε αλλά δε θα πρέπει και να εθελοτυφλούμε. Μακάρι να βγει νομοθεσία που θα εξαιρεί τα κρυπτονομίσματα από αυτή τη φορολογία. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι σε αυτή τη χώρα δεν ψηφίζονται τέτοια νομοθετήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι αλλά σύμφωνα με τα γραφόμενα εδώ, είναι απάτη, ponzi κλπ

 

Αυτά φορολογούνται;

:P

Νομίζω ότι το μόνο που δεν φορολογείται είναι η κλοπή :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αλλαξει απο eth σε  eth 2 που στην ουσια ειναι το ιδιο λενε λεεε νεεεεεεε οτι η τιμη θα παει πολυ ψηλα λενε κατι για 15000 ντολαρς οποτε αν πιστευεις σε αυτο που σου λεω τα κρατας οτι εχεις απλα δεν πουλας μεχρι να δεις υψηλη τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν; Κάθε τρεις και λίγο κάποιος θα πετάγεται και θα ρωτάει εάν πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία τις συναλλαγές που κάνουμε στα ανταλλακτήρια;

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί νέοι στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων, αλλά το θέμα της δήλωσης συναλλαγών κρύπτο στην εφορία έχει απαντηθεί εδώ και αρκετά χρόνια και η απάντηση συνεχίζει να είναι η ίδια, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δεν πάει άλλο πλέον με αυτό το θέμα.

Συνοπτικά: Δεν δηλώνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένο φορολογικό πλαίσιο.

Κάποιος κάποια στιγμή είχε πει ότι μπορεί να δηλώσεις εάν θέλεις ένα αόριστο κέρδος που έχεις βγάλει για να το φορολογήσουν με 15%. Αυτό αναπαράγεται πυκνά συχνά χωρίς λόγο.

Αν θέλεις το κάνεις, αλλά δεν έχει νόημα, αφού δεν μπορείς να αποδείξεις πόσο είναι το καθαρό κέρδος, άσε που δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος γιατί η διακύμανση στα κρυπτονομίσματα είναι πολύ μεγάλη ακόμη και στο 24ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fan είπε

Μα είναι δυνατόν; Κάθε τρεις και λίγο κάποιος θα πετάγεται και θα ρωτάει εάν πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία τις συναλλαγές που κάνουμε στα ανταλλακτήρια;

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί νέοι στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων, αλλά το θέμα της δήλωσης συναλλαγών κρύπτο στην εφορία έχει απαντηθεί εδώ και αρκετά χρόνια και η απάντηση συνεχίζει να είναι η ίδια, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δεν πάει άλλο πλέον με αυτό το θέμα.

Συνοπτικά: Δεν δηλώνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένο φορολογικό πλαίσιο.

Κάποιος κάποια στιγμή είχε πει ότι μπορεί να δηλώσεις εάν θέλεις ένα αόριστο κέρδος που έχεις βγάλει για να το φορολογήσουν με 15%. Αυτό αναπαράγεται πυκνά συχνά χωρίς λόγο.

Αν θέλεις το κάνεις, αλλά δεν έχει νόημα, αφού δεν μπορείς να αποδείξεις πόσο είναι το καθαρό κέρδος, άσε που δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος γιατί η διακύμανση στα κρυπτονομίσματα είναι πολύ μεγάλη ακόμη και στο 24ωρο.

Αυτό ακριβώς τίποτε άλλο.

Εντωμεταξύ πρέπει να έχει παίξει πολύ Panic Selling για να βιάζεται ο κόσμος να τα δηλώσει. Κατά τα άλλα διαβάζω post έβγαλα εγώ που πήρα ETH με 900, 500, με το αίμα των άλλων και κάτι τέτοια κουραφέξαλα. Εγώ παραμένω ένας άπληστος μπ@σταρδος και δεν πουλάω τίποτε. (Δεν ασχολούμαι με το ETH για να μην παρεξηγηθώ κιολας)

rollercoaster GIF

Επεξ/σία από b0netruper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fan είπε

Μα είναι δυνατόν; Κάθε τρεις και λίγο κάποιος θα πετάγεται και θα ρωτάει εάν πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία τις συναλλαγές που κάνουμε στα ανταλλακτήρια;

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί νέοι στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων, αλλά το θέμα της δήλωσης συναλλαγών κρύπτο στην εφορία έχει απαντηθεί εδώ και αρκετά χρόνια και η απάντηση συνεχίζει να είναι η ίδια, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δεν πάει άλλο πλέον με αυτό το θέμα.

Συνοπτικά: Δεν δηλώνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένο φορολογικό πλαίσιο.

Κάποιος κάποια στιγμή είχε πει ότι μπορεί να δηλώσεις εάν θέλεις ένα αόριστο κέρδος που έχεις βγάλει για να το φορολογήσουν με 15%. Αυτό αναπαράγεται πυκνά συχνά χωρίς λόγο.

Αν θέλεις το κάνεις, αλλά δεν έχει νόημα, αφού δεν μπορείς να αποδείξεις πόσο είναι το καθαρό κέρδος, άσε που δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος γιατί η διακύμανση στα κρυπτονομίσματα είναι πολύ μεγάλη ακόμη και στο 24ωρο.

Βασικά φταίμε και εμείς που απαντάμε συνέχεια ενώ αν τους στέλναμε όλους να ανοίξουν νέο θέμα η στα ήδη υπάρχοντα δεν θα χρειαζόταν να γίνεται αυτή η ανακύκλωση:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει με 1500 ευρω απο τον τελος νοεμβριου του 21 και μονο μειον βλεπω το πορτοφολι μου αλλα δεν πουλαω κιολας. Αγοραζω επισης λιγα λιγα σε πτωσεις. Το λιγοτερο που με νοιαζει ειναι η φορολογια. Το ιδιο επρεπε και παρα πολλους που σιγουρα ειναι στην ιδια κατασταση με εμενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...