Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

την τελειώσαν την ripple

 

Οπότε... Μιλάμε για καταδικαστική απόφαση?

Αυτό δικαιολογεί και την κατακόρυφη πτώση του xrp. Σχεδόν μείον 40% και συνεχίζει να πέφτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ουσία είναι ότι η άνοδος που έκανε μπορεί να θεωρηθεί ότι ήταν και inside trading από κάποιους που γνώριζαν τι θα συμβεί και φρόντισαν να ξεφορτωθούν στις καλύτερες τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Οπότε... Μιλάμε για καταδικαστική απόφαση?

Αυτό δικαιολογεί και την κατακόρυφη πτώση του xrp. Σχεδόν μείον 40% και συνεχίζει να πέφτει.

 

Και αποδεικνύει περίτρανα ότι όταν κάτι είναι centralized, απλά μια μέρα σου χτυπάνε την πόρτα και σε κλείνουν .. όσο καλή ιδέα και να είναι & όσο "αγαθές" προθέσεις και να έχεις ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Οπότε... Μιλάμε για καταδικαστική απόφαση?

Αυτό δικαιολογεί και την κατακόρυφη πτώση του xrp. Σχεδόν μείον 40% και συνεχίζει να πέφτει.

 

H απόφαση δεν έχει βγει ακόμα. Τώρα πόσο καιρό θα πάρει η διαδικασία, θα φανεί.

Στην ουσία το SEC καλεί τη Ripple σε δίκη. Επίσης να σημειώσω ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Brad Garlinghouse (CEO) στην ανακοίνωση της Ripple, και αυτός και ο Chris Larsen (πρώην CEO) είχαν πρόταση απο το SEC για διακανονισμό, αλλά δεν το δέχτηκαν.

Αναφορά σε κείμενο

Chris and I had the option to settle separately. We could do that, and it would all be behind us. NOT happening. That’s how confident Chris and I are that we are right. We will aggressively fight – and prove our case – through this case we will get clear rules of the road for the industry here in the U.S. We are not only on the right side of the law, but we will be on the right side of history. 

https://ripple.com/insights/the-secs-attack-on-crypto-in-the-united-states/

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosk12 είπε

Σχεδόν καμμιά εταιρία δεν είναι ασφαλής. Δείτε εδώ απο μια μικρή έρευνα που έκανα τι βρήκα 

 

παιδιά μακριά από αυτά τα wallet κυρίως από εταιρείες που έχουν κακό παρελθών. δλδ Coinbase, Bitpay και όλες αυτές οι μεγάλες εταιρείες δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα και να ζητάνε ακόμα και ταυτότητες για τα Bitcoin σου.

Η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιούμε open source wallet όπως το bitcoin-qt που για μένα είναι το απόλυτο bitcoin wallet αν και αρκετά δύστροπο για τους νέους η το electrum η ακόμα και το samurai. Τα δύο τελευταία ακόμα και να τα πετάξουν από το app store της google η της apple δεν υπάρχει περίπτωση να μην δημιουργήσουν τρόπους για εγκατάσταση τους.

Μην ξεχνάμε ότι σε λίγο καιρό έρχεται και το νέο μεγάλο update του Bitcoin που το break του tracking των συναλλαγών θα είναι πλεον μια πανεύκολη υπόθεση.

Με λίγα λόγια οι αρχές στον χώρο είναι πολλά βήματα πίσω με αυτό που συμβαίνει και δημιουργείτε. 

μου άρεσε σήμερα πάντως που το kraken έστειλε email στους πελάτες του να ενημέρωσει για την κατάσταση με τα ledger wallet και το  τι μπορεί να κάνει κάποιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chek2fire είπε

μου άρεσε σήμερα πάντως που το kraken έστειλε email στους πελάτες του να ενημέρωσει για την κατάσταση με τα ledger wallet και το  τι μπορεί να κάνει κάποιος. 

Διάβασα αυτό που είχες βάλει στο Reddit το ποστ του τύπου που είχε bitcoin και τον απειλούσαν, πραγματικά τραγικό. Ποιος, η Ledger που υποτίθεται είχε κορυφαία ασφάλεια. Τρομερό. 

Επεξ/σία από giorgosk12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WOZX παιδια τωρα που ειναι φθηνο!!!! Εγω πηρα απο HBTC ευκολη σχετικά διαδικασία απευθειας αλλα κραταει fees αρκετα.. Την δευτερη φορα που ξαναπήρα, αγορασα απο Kraken USDT και τα εστειλα HBTC.

Σε 5 λεπτά ήταν μέσα στο wallet HBTC και ετσι πηρα WOZX την δευτερη φορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2020 στις 3:06 ΠΜ, chek2fire είπε

μου άρεσε σήμερα πάντως που το kraken έστειλε email στους πελάτες του να ενημέρωσει για την κατάσταση με τα ledger wallet και το  τι μπορεί να κάνει κάποιος. 

Εγώ στο Kraken έχω δηλωμένο διαφορετικό email απ' ότι στο Ledger, άρα δεν έλαβα κάτι. Μπορεί κάποιος να κάνει copy paste ή να πει χοντρικά τι προτείνει το Kraken?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Εγώ στο Kraken έχω δηλωμένο διαφορετικό email απ' ότι στο Ledger, άρα δεν έλαβα κάτι. Μπορεί κάποιος να κάνει copy paste ή να πει χοντρικά τι προτείνει το Kraken?

Ευχαριστώ!

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ribo7 είπε

Εγώ στο Kraken έχω δηλωμένο διαφορετικό email απ' ότι στο Ledger, άρα δεν έλαβα κάτι. Μπορεί κάποιος να κάνει copy paste ή να πει χοντρικά τι προτείνει το Kraken?

Ευχαριστώ!

Αναφορά σε κείμενο

What You Should Do to Protect Yourself 

  • Due to the nature of the Ledger breach you should be on the lookout for social engineering and phishing attacks targeting you specifically
    • These attacks will likely come in the form of an email, text message or phone call pretending to be an exchange (e.g. Kraken) or another service (e.g. Ledger).
    • The attackers will likely try to get you to click on a link, respond to a request or install malicious software. 
  • Please use extra caution and read all communication multiple times. Be sure to check the sender and triple-check links before visiting and/or entering any information including usernames and passwords. 
  • Ensure you have Sign-in 2FA, ideally a YubiKey, on your Kraken account and any other online accounts that may be of interest to these attackers including your personal email account and other financial-related accounts. 
  • Contact your mobile phone carrier and put a lock on your SIM so it can’t be ported to another phone (e.g. SIM swap attack).
  • Update the email associated with your Kraken account. To do this, sign in to your account, navigate to Settings > Account, enter your new email, and confirm the change with the codes that will be sent to both your old and new email addresses. Visit our Support Center for more information about email changes.
  • For more information on securing your account and digital life, visit our Support Center.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Binance έχει προσφορά για 3 μέρες αγορά με 0  Fee:

 
 
Αναφορά σε κείμενο

In the spirit of giving back during this festive season, we are offering our valued users an exclusive 3-day Zero Fee promotion that will apply to our core fiat channels on Binance from 2020/12/24 10:00 AM (UTC) to 2020/12/27 10:00 AM (UTC)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πότε να πουλήσουμε για να ξανααγοράσουμε φθηνότερα; Γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνει κάνα μπαπ και θα πέσει 3-4000 απότομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...