Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρώντας γενικά αλλαγές στα coin, διαπίστωσα το coin Dogecoin. Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο; Αξίζει να ασχοληθούμε; Μήπως ήρθε για να πάρει την θέση του xrp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

hezw4bycyx861.png#oo

Χθες απέσυρα το αρχικό κεφάλαιο και πλέον έχω "μέσα" μόνο τα κέρδη.

(Που είναι περισσότερα από το αρχικό κεφάλαιο)😁

Ας γίνει ότι θέλει από δω και πέρα, κάτι τέτοιο δε μου έχει ξανατύχει και μάλλον σε κανέναν δεν έχει ξανατύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Χθες απέσυρα το αρχικό κεφάλαιο και πλέον έχω "μέσα" μόνο τα κέρδη.

(Που είναι περισσότερα από το αρχικό κεφάλαιο)😁

Ας γίνει ότι θέλει από δω και πέρα, κάτι τέτοιο δε μου έχει ξανατύχει και μάλλον σε κανέναν δεν έχει ξανατύχει.

Αυτό είναι και το πιο σωστό πιστεύω.  Τώρα ότι και να κάνει η τιμή εσύ είσαι κερδισμένος.

Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ πριν 2-3 χρόνια. Έχω ξαναβάλει κάτι λίγα από τότε μέσα βέβαια που ακόμα δεν τα έχω τραβήξει αλλά.... Τα κέρδη είναι περισσότερα από το οποίο κεφάλαιο.

Τι ακριβώς δεν σου έχει ξανασυμβεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Τι ακριβώς δεν σου έχει ξανασυμβεί?

"Επένδυση" με 100% και άνω κέρδος.

Το καλοκαίρι έβαλα αυτά τα λίγα που έβαλα και σε 6 μήνες έγινε ο "χαμός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, chek2fire said:

hezw4bycyx861.png#oo

Πολλοί παραδοσιακοί επενδυτές αντιμετωπίζουν έτσι το BTC. Στα οικονομικά sites διαβάζεις για ponzi scheme, φούσκα, τζόγο, ψηφιακό αέρα χωρίς ουσιώδη αξία και άλλα ωραία. Δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητή ούτε καν σε ελάχιστο βαθμό η αξία της blockchain ή το Gold 2.0 narrative του BTC.   

On 02/01/2021 at 05:07, chek2fire said:

Να βάζετε ένα target για όσους θέλουν να κάνουν trade με κέρδος. 

δλδ αν έφτασες αυτό το target σου καλά έκανες και πούλησες. Η απληστία στον χώρο πληρώνετε πάντα με μεγάλη χασούρα.

Από την άλλη υπάρχουν και οι hodler που στο Bitcoin το έχουν καθαρά ως αποθεματικό.

Συγκεκριμένα το BTC δεν το αντιμετωπίζω (προσωπικά) έτσι. Το θεωρώ μακροπρόθεσμη επένδυση που θα έχει τεράστια αξία σε 5-10 χρόνια. Τα altcoins (ίσως με την εξαίρεση του ETH) είναι ιδανικά για trade, εφόσον ξέρεις 2-3 πράγματα και έχεις μελετήσει.

18 hours ago, chek2fire said:

έχει αρχίσει και γίνετε μεγάλη μετακίνηση αξίας από τα altcon στο bitcoin 

Λογικά όμως, όσο το bull run προχωρά δε θα πρέπει να δούμε κάποια (αρκετά) altcoins να πολλαπλασιάζουν την αξία τους; Θεωρείς πως θα είναι κυρίως BTC-centric αυτό το run;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Λογικά όμως, όσο το bull run προχωρά δε θα πρέπει να δούμε κάποια (αρκετά) altcoins να πολλαπλασιάζουν την αξία τους; Θεωρείς πως θα είναι κυρίως BTC-centric αυτό το run;

Δεν ξερω... αυτην τη φορα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Κλισε αλλα ισχυει.

Μεχρι το 2017 ακομα τα altcoins ηταν ο κατεξοχην τροπος να παιξεις για να αυξησεις το bitcoin σου. Βγαινανε ακομα καινουρια Blockchains κυριολεκτικα σχεδον καθε μερα και πεθαιναν αλλα. Επισης ειχε αρκετη υποστηριξη η ιδεολογια οτι υπαρχει χωρος για ολους η ακομα οτι μπορει το bitcoin να μην ειναι το υπερτατο crypto αλλα να επικρατησει τελικα κατι αλλο.

Σημερα εχουμε τη φανερη προτιμηση των θεσμικων για το bitcoin και αρκετα ευρυτερη αποδοχη του ως μεσο αποθηκευσης αξιας παρα συναλλαγων.

Τα καινουρια altcoins που βγαινουν ειναι κυριως eth tokens το οποιο τα καθιστα αρκετα πιο φθηνα στην παραγωγη τους και συνεπως αναλωσιμα και καταλληλα για scams καθε ειδους.

Τα παλια αλλοτε ισχυρα altcoins εχουν δεχτει ανελεητο χτυπημα. Το βασικο αφηγημα ως εναλλακτικο ανταλλακτικο μεσο στο bitcoin, πιο γρηγορο και φθηνο δεν φαινεται να ενδιαφερει πια κανεναν. Τα δε forks του btc, ειναι ειτε ετοιμοθανατα ειτε οριακα να θεωρηθουν irrelevant.

Τα privacy coins πονανε απο τα regulations. το bitcoin ωφεληθηκε ομως γιατι τωρα ειναι μια ακομα αβεβαιοτητα λιγοτερη.

Το τζογαρισμα στο bitcoin γινεται ως επι το πλειστον με futures και margin trading και οχι με altcoins.

Καποια altcoins φυσικα και το ethereum  σιγουρα θα επιβιωσουν και θα πανε καλα. Φτανει να μην θεωρηθουν securities. Αλλα αυτα που θα επιβιωσουν θα εχουν φροντισει να μην προωθουνται ως bitcoin alternatives αλλα κατι αλλο. Περιμενω καλη αποδοση απο DOT και παρομοια με parachains και απο αλλα με ειδικες χρησεις οπως για NFTs.

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Bspus said:

Δεν ξερω... αυτην τη φορα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Κλισε αλλα ισχυει.

Μεχρι το 2017 ακομα τα altcoins ηταν ο κατεξοχην τροπος να παιξεις για να αυξησεις το bitcoin σου. Βγαινανε ακομα καινουρια Blockchains κυριολεκτικα σχεδον καθε μερα και πεθαιναν αλλα. Επισης ειχε αρκετη υποστηριξη η ιδεολογια οτι υπαρχει χωρος για ολους η ακομα οτι μπορει το bitcoin να μην ειναι το υπερτατο crypto αλλα να επικρατησει τελικα κατι αλλο.

Σημερα εχουμε τη φανερη προτιμηση των θεσμικων για το bitcoin και αρκετα ευρυτερη αποδοχη του ως μεσο αποθηκευσης αξιας παρα συναλλαγων.

Τα καινουρια altcoins που βγαινουν ειναι κυριως eth tokens το οποιο τα καθιστα αρκετα πιο φθηνα στην παραγωγη τους και συνεπως αναλωσιμα και καταλληλα για scams καθε ειδους. Τα δε forks του, ειναι ειτε ετοιμοθανατα ειτε οριακα να θεωρηθουν irrelevant.

Τα παλια αλλοτε ισχυρα altcoins εχουν δεχτει ανελεητο χτυπημα. Το βασικο αφηγημα ως εναλλακτικο ανταλλακτικο μεσο στο bitcoin, πιο γρηγορο και φθηνο δεν φαινεται να ενδιαφερει πια κανεναν.

Τα privacy coins πονανε απο τα regulations. το bitcoin ωφεληθηκε ομως γιατι τωρα ειναι μια ακομα αβεβαιοτητα λιγοτερη.

Το τζογαρισμα στο bitcoin γινεται ως επι το πλειστον με futures και margin trading και οχι με altcoins.

Καποια altcoins φυσικα και το ethereum  σιγουρα θα επιβιωσουν και θα πανε καλα. Φτανει να μην θεωρηθουν securities. Αλλα αυτα που θα επιβιωσουν θα εχουν φροντισει να μην προωθουνται ως bitcoin alternatives αλλα κατι αλλο. Περιμενω καλη αποδοση απο DOT και παρομοια με parachains και απο αλλα με ειδικες χρησεις οπως για NFTs.

Εχω ρίξει λίγα χρήματα σε Polkadot και λίγα σε chainlink. To Δεκέμβρη έβγαλα μερικά κέρδη κι από Zilliqua καθώς μου είχε γυαλίσει. Τα υπόλοιπα τα μετέφερα σε BTC. Σε κάθε περίπτωση κι εγώ πιστεύω πως το narrative σχετικά με την asset φυση του Bitcoin θα επικρατήσει (ενδεχομένως έχει ήδη επικρατήσει).

Δυστυχώς είχα ρευστοποιήσει ότι είχα συγκεντρώσει στο προηγούμενο bull run - ειδικά όσον αφορά το Βitcoin δεν έπρεπε, αλλά τι να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, raftakoz είπε

200 χιλιάδες μέλη σε αυτό το group κάνουν τα alts να χοροπηδανε 200 300% , θέλει προσοχή https://discord.gg/quUCgZppNN

χαχα ωραία φάση. Γιατί να μη συμμετάσχουμε και εμείς; Το έχεις κάνει ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eliascm21 είπε

χαχα ωραία φάση. Γιατί να μη συμμετάσχουμε και εμείς; Το έχεις κάνει ποτέ;

αγόρασα fun coin στα 30 satoshi την πρωτοχρονιά , πουλησα στα 80 , εφτασε τα 87 και έπεσε σε να δευτερόλεπτο στα 35 ξανά,  όποιος προλάβει είναι η φάση 

 

 

Screenshot_20210104-133023_Discord.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, raftakoz είπε

αγόρασα fun coin στα 30 satoshi την πρωτοχρονιά , πουλησα στα 80 , εφτασε τα 87 και έπεσε σε να δευτερόλεπτο στα 35 ξανά,  όποιος προλάβει είναι η φάση 

 

 

Screenshot_20210104-133023_Discord.jpg

Πάλι binance δεν μπαίνω. Το 2018 είχα αγοράσει με 2€ (που απλά περισσευαν) κάποιες χιλιάδες από ένα νομισμα cashme. Το pump του έγινε κάποια στιγμή που έτυχε να είμαι μέσα στο yobit. Τα 2€ έγιναν περίπου 130€. Μέχρι να βάλω εντολή για πώληση είχαν γίνει 100€. Και αμέσως μετά έπεσε πάλι κοντά στην αρχική του τιμη. Δεν με χάλασε αλλά.... Έτυχε.

 

Όποιος προλάβει είναι όλα αυτα αλλά αν σου κάτσει... Βγάζεις ένα καλό κέρδος %. Αν δεν σου κάτσει όμως ή αν μπεις αργά... Η χασουρα θα είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...