Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, evark είπε

To pavillion-gaming ειναι πολύ καλό μηχάνημα, για κάθε χρήση, με 4800Η και δυνατοτητες επέκτασης, όμως δεν κάνει για πολλές μετακινήσεις. Το σασί είναι πλαστικό και το lid πολύ ευαίσθητο, στην πρώτη που θα "φάει", ακόμα και μέσα σε backpack, κάτι θα σπάσει... για γραφείο και μετακίνηση μια στο τόσο ΟΚ. (πως να το πώ... δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, το πιάνεις με το ένα χέρι και νιώθεις τα πλαστικά από κάτω να παραμορφώνονται και να τρίζουν.... θελει στοργή και προδέρμ...) 

Το έχω μπροστά μου και σας τα λέω αυτά....

και ειδικά το συγκεκριμένο, με τίποτα δεν είναι ευκαιρία, δωστε κάτι παραπάνω για OMEN ή Legion.... 

ο σχεδιασμος του legion κανει την οθονη του ευαλωτη σε τυχον χτυπηματα κτλ ... 
ουσιαστικα ... πεταγετε η οθονη σαν παπαρι απο το σασι. ... 

εσυ ομως ? γιατι εχεις το pavilion ? 
δεν πιστευω να περιμενες 1 χρονο για αγορα και να πηρες το pavilion ? το pavilion ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dskoul είπε

εσυ ομως ? γιατι εχεις το pavilion ? 
δεν πιστευω να περιμενες 1 χρονο για αγορα και να πηρες το pavilion ? το pavilion ??????

εντάξει.... δεν είναι κακό, πολύ δυνατό, καλή οθόνη.... για μεσ' στο σπίτι/γραφείο είναι πολύ καλό (δεν κάνει για συχνά ταξίδια, καθημερινή μετακίνηση κλπ).... και για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του η τιμή ήταν καλή (16GB/512GB/4800H/144Hz IPS στα 899)...  Να σου πώ μάλιστα ότι το ήξερα ότι δεν κάνει για πολλές βόλτες... οπότε όλα καλά, με ικανοποιεί 100% γι αυτό που ήθελα (εντάξει θα προτιμούσα ένα ΟΜΕΝ αλλά όχι με άλλα 500 ευρώ).

Σκοπός είναι, να ενημερώσουμε τη παρέα εδώ,  ώστε να κρίνει με βάση τις ανάγκες του ο καθένας τι του κάνει και τι όχι, εννοείται ότι αν κάποιος διαθέτει περισσότερα χρήματα μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο.

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνοντας για laptop στις 15.6",για προγραμματισμό και ελαφρύ gaming πέρα των συνήθων λειτουργιών, βλέπω συνέχεια στο forum να εμφανίζεται αυτό το laptop:

https://www.amazon.com/Acer-A515-44-R41B-Hexa-Core-Processor-Graphics/dp/B087N4ZRXV

Φαίνεται "too good to be true" σε σχέση με τις επιδόσεις του στα χαρτιά, για αυτή την περίοδο τουλάχιστον.
Οπότε θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για το laptop αυτό:

α)Υπάρχει κάτι που έχει θυσιαστεί για να φτάσει σε αυτή την τιμή;(π.χ. ποιότητα κατασκευής ,αυτονομία μπαταρίας, κτλ.)

β)Υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της RAM του σε 16gb;


Επίσης, υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για αγορές μέσω Amazon για να μην μετατραπεί σε μια κακή αγορά;


Υ.Γ. Προφανώς προτάσεις για laptop με αντίστοιχη σχέση επιδόσεων-τιμής είναι καλοδεχούμενες.(ιδιαίτερα αν είναι από την ελληνική αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, evark είπε

και ειδικά το συγκεκριμένο, με τίποτα δεν είναι ευκαιρία, δωστε κάτι παραπάνω για OMEN ή Legion.... 

Εχω γραψει γιατι ειναι καλη ευκαιρια ειδικα οταν χρειαζεσαι την καρτα γραφικων του -> δες για παραδειγμα τι σπερνει στο Resolve: σε σχεση με τις ενσωματωμενες, μα ακομη και τη δικη μας 1650(Τi) 🤩

Ταμαμ για οποιον ειναι πιεσμενος για αγορα @ tight budget διχως ΦαΠΑ 😉

4 ώρες πριν, dskoul είπε

ο σχεδιασμος του legion κανει την οθονη του ευαλωτη σε τυχον χτυπηματα κτλ ... 
ουσιαστικα ... πεταγετε η οθονη σαν παπαρι απο το σασι. ... 

εσυ ομως ? γιατι εχεις το pavilion ? 
δεν πιστευω να περιμενες 1 χρονο για αγορα και να πηρες το pavilion ? το pavilion ??????

Και εγω το Pavilion γιατι:
1) ηταν φθηνοτερο προφανως (-100 ευρω /75 ανευ ΦαΠΑ)
και
2) γιατι δεχοταν 2ο sata δισκο, που ειχα περισσευομενους, σε αντιθεση με το Legion (που θα με υποχρεωνε να αγορασω εξτρα NVMe)
🙂
Ισως η διαφορα δεν φαινεται τοσο μεγαλη ~15%, αλλα ηθελα:
το φθηνοτερο δυνατο συνολικα, διχως σπουδαιες παραχωρησεις -> για παραδειγμα ΟΛΑ τα review, δεν ανεφεραν throttling κλπ!
Σε περιπτωση λοιπον που εβρισκα τετοια αναφορα, τοτε θα πηγαινα στο Legion (η αλλου). ⚠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Mastoras11 είπε

Καλησπέρα, ψάχνοντας για laptop στις 15.6",για προγραμματισμό και ελαφρύ gaming πέρα των συνήθων λειτουργιών, βλέπω συνέχεια στο forum να εμφανίζεται αυτό το laptop:

https://www.amazon.com/Acer-A515-44-R41B-Hexa-Core-Processor-Graphics/dp/B087N4ZRXV

Φαίνεται "too good to be true" σε σχέση με τις επιδόσεις του στα χαρτιά, για αυτή την περίοδο τουλάχιστον.
Οπότε θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για το laptop αυτό:

α)Υπάρχει κάτι που έχει θυσιαστεί για να φτάσει σε αυτή την τιμή;(π.χ. ποιότητα κατασκευής ,αυτονομία μπαταρίας, κτλ.)

β)Υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της RAM του σε 16gb;


Επίσης, υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για αγορές μέσω Amazon για να μην μετατραπεί σε μια κακή αγορά;


Υ.Γ. Προφανώς προτάσεις για laptop με αντίστοιχη σχέση επιδόσεων-τιμής είναι καλοδεχούμενες.(ιδιαίτερα αν είναι από την ελληνική αγορά)

αγόρασα το ίδιο λαπτοπ, οπότε μετά από 6 μήνες χρήσης μπορώ να σου πω τα εξής:

συν

Ταχύτητα (ο 4500u ειναι ταχύτατος)

Συνδεσιμότητα

Σασί (για τα λεφτά του)

δεύτερος δίσκος 2.5''

πλην

Σύστημα ψύξης (μικρό ανεμιστηράκι που ακούγεται σχετικά πολύ - μόλις πιάσει 30% και πάνω χρήση ο επεξεργαστής)

4gb soldered μνήμη - παίρνει μέχρι ένα 16gb οπότε συνολικά έχεις 20gb όμως βλέπει 2way μόνο τα πρώτα 8gb. Πάντως με ανοιχτά edge (30tabs) - youtube (2 live streams) - chrome (5 tabs) autocad (2 σχέδια) - excel - visual studio ταυτόχρονα, φτάνεις μέχρι τα 12gb μνήμης και διαφορά δεν είδα

Η μπαταρία του είναι μικρή (σχετικά) και δεν ειναι βιδωμένη στο σασί.

Αν μου έλεγες να γυρίσω τον χρόνο πίσω, θα αγόραζα μάλλον το HP EliteBook 855 G7, λόγω καλύτερης ποιότητας κατασκευής (έχω το αντίστοιχο με τον 2500u στην δουλειά και ακούγεται ελάχιστα) και 2 dim μνήμης.

Όμως και πάλι αξίζει 200% τα χρήματα του.

Επεξ/σία από Iiatropoulos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα χρειάζομαι ενα λαπτοπ αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Λογω των DAWs προγραμμάτων που θα χρησιμοποιηθούν τύπου cubase Fl πρέπει να έχει και απαιτητικά χαρακτηριστικά αν και σύμφωνα με τα system requirments των προγραμμάτων με 8Gb RAM, Intel i5, Ghz τλχστον 2.0 θα είμαι μπόμπα! Είμαι λιγο άχρηστος σε θέματα pc😅 μου πρότειναν να παρω κάποιο mac για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.. θα ήθελα οποιος μπορεί να προτείνει και να βοηθήσει λιγο την κατάσταση θα του ημουν ευγνώμων.. Το budget μόνο για το λαπτοπ είναι 600 με 800 (χλωμό το βλεπω να βρεθεί κατι) και αν κανω την υπέρβαση για mac παμε στα 1200 max! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sam1995 είπε

Καλημέρα χρειάζομαι ενα λαπτοπ αποκλειστικά για μουσική παραγωγή. Λογω των DAWs προγραμμάτων που θα χρησιμοποιηθούν τύπου cubase Fl πρέπει να έχει και απαιτητικά χαρακτηριστικά αν και σύμφωνα με τα system requirments των προγραμμάτων με 8Gb RAM, Intel i5, Ghz τλχστον 2.0 θα είμαι μπόμπα! Είμαι λιγο άχρηστος σε θέματα pc😅 μου πρότειναν να παρω κάποιο mac για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.. θα ήθελα οποιος μπορεί να προτείνει και να βοηθήσει λιγο την κατάσταση θα του ημουν ευγνώμων.. Το budget μόνο για το λαπτοπ είναι 600 με 800 (χλωμό το βλεπω να βρεθεί κατι) και αν κανω την υπέρβαση για mac παμε στα 1200 max! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 🙂

15.6":

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-5-15are05-amd-ryzen-5-4500u-8gb-256gb-amd-radeon-graphics-full-hd/1567870

https://www.electroholic.gr/el/product/COMHPP00753

https://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=131494&pcode=SHOW_PROD131494  (Overkill για τη χρηση που θες, αλλα πιο futureproof...)

14":

https://www.electroholic.gr/el/product/COMASU00341

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποφυγε 14"αρι -> το Cubase και λοιπα προγραμματα γεμιζουν πανευκολα με αντικειμενα (σ)την οθονη τους και τελικα...θα σου βγαλει τα ματια: ειδικα εαν δεν προκειται να το εχεις κατα τα 8-9/10 χρησης συνδεδεμενο (και) σε 2η εξωτερικη οθονη!😵
cubase-9-5.jpg
maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
photos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Και εγω το Pavilion γιατι:
...................................
Σε περιπτωση λοιπον που εβρισκα τετοια αναφορα, τοτε θα πηγαινα στο Legion (η αλλου). ⚠️

Δεν διαφωνω σε τιποτα ... 
η αναφορα που εκανα ηταν πιο πολυ χιουμοριστικη ! 

Απλα στο σχολιο περι οθονης και ποιοτητας κατασκευης ... εγραψα οτι πανω κατω ... τα ιδια ειναι και το legion ... 

απο εκει και περα οπως τα γραφεις !

9 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αποφυγε 14"αρι -> το Cubase και λοιπα προγραμματα γεμιζουν πανευκολα με αντικειμενα (σ)την οθονη τους και τελικα...θα σου βγαλει τα ματια: ειδικα εαν δεν προκειται να το εχεις κατα τα 8-9/10 χρησης συνδεδεμενο (και) σε 2η εξωτερικη οθονη!😵
 

και το 15" και το 17" τα ιδια πραγματα ... 
(οπως και εσυ αναφερεις) η λυση ειναι εξωτερικη οθονη 24" για 1080p  ή 27" (και πανω) τουλαχιστον 1440p 

2 ώρες πριν, Iiatropoulos είπε

Σύστημα ψύξης (μικρό ανεμιστηράκι που ακούγεται σχετικά πολύ - μόλις πιάσει 30% και πάνω χρήση ο επεξεργαστής)

Οτι κανει θορυβο ... κανει ... 
δοκιμασε ομως να το βαλεις σe quiet mode ... 

μπορει να δεις διαφορα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dskoul είπε

 

Οτι κανει θορυβο ... κανει ... 
δοκιμασε ομως να το βαλεις σe quiet mode ... 

μπορει να δεις διαφορα ! 

και πως το κάνεις αυτό; :)

Πάντως με undervolt βελτιώνεται η κατάσταση όμως όχι θεαματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αποφυγε 14"αρι -> το Cubase και λοιπα προγραμματα γεμιζουν πανευκολα με αντικειμενα (σ)την οθονη τους και τελικα...θα σου βγαλει τα ματια: ειδικα εαν δεν προκειται να το εχεις κατα τα 8-9/10 χρησης συνδεδεμενο (και) σε 2η εξωτερικη οθονη!😵
cubase-9-5.jpg
maxresdefault.jpg

Καλα εννοειται οτι για να δουλεψεις αποδοτικα (και... ξεκουραστα για τα ματια σου) DAW προγραμμα καλο ειναι να εχεις εξωτερικο μονιτορ, αλλα το budget ξεκαθαρισε οτι ηταν μονο για το λαπτοπ (εξαλλου και τα macbook δεν ειναι μεγαλυτερα - 13.3 - 16" 😉 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostis76 είπε

(εξαλλου και τα macbook δεν ειναι μεγαλυτερα - 13.3 - 16" 😉 )

Μακμπουκια παιρνουνε...οι ντιτζεηδες και οι τεντιμποηδες! 🤣
tedy3.jpg

52 λεπτά πριν, dskoul είπε

και το 15" και το 17" τα ιδια πραγματα ... 
(οπως και εσυ αναφερεις) η λυση ειναι εξωτερικη οθονη 24" για 1080p  ή 27" (και πανω) τουλαχιστον 1440p 

 

To 14"αρι εξυπηρετει: βασικα για το ευκολο κουβαλημα του σε στουντιο! Ακομη και σε ραδιοφωνο που δεν σε πολυνοιαζει, τα μεγαλυτερα τελικα κι αν δεν ειναι φαινονται ωσαν "μπογοι" (εκτος και...δεν υπαρχουν διαθεσιμες οθονες!) 🎛️
Με 15.6"αρι, μπορεις να δουλεψεις κιολας καμποσο, δεν ειναι
το καλυτερο βεβαια σεναριο αυτο, μα θεωρω το 14"αρι πολυ δυσκολοτερο, ιδιως οταν δεν εχεις..τυφλοσουρτη project! 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...