Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Αναζητω laptop μεγαλύτερο από 17" με διαρκεία στον χρόνο. Παιχνιδάκια κανα sim , πολλές καρτέλες και illustrator και κάμερα για τηλεδιάσκεψη.

Η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα, λόγω κωλύματος του αφεντικού. Ο zacharis μου είχε προτείνει  ένα από Αγγλία και ήδη βρίσκεται στα χέρια του κατόχου.

Το budget ειναι μέχρι 2000€.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, argonaut82 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Αναζητω laptop μεγαλύτερο από 17" με διαρκεία στον χρόνο. Παιχνιδάκια κανα sim , πολλές καρτέλες και illustrator και κάμερα για τηλεδιάσκεψη.

Η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα, λόγω κωλύματος του αφεντικού. Ο zacharis μου είχε προτείνει  ένα από Αγγλία και ήδη βρίσκεται στα χέρια του κατόχου.

Το budget ειναι μέχρι 2000€.

Ευχαριστώ πολύ.

MSI Bravo 17 (4800H/8GB/512GB/Radeon RX 5500M/FHD/No OS) Black – έως 12 Άτοκες Δόσεις (unimax.gr)

Laptop MSI Pulse GL76 11UDK-055XPL - Techstores.gr

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733QM-HG025T Black, 17.3" FHD 300Hz, Ryzen 9-5900HX, 16GB, 1TB SSD, RTX 3060 6GB, W10 Home, 2YW - ETD.gr | Epsilon Teledata

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argonaut82 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Αναζητω laptop μεγαλύτερο από 17" με διαρκεία στον χρόνο. Παιχνιδάκια κανα sim , πολλές καρτέλες και illustrator και κάμερα για τηλεδιάσκεψη.

Η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα, λόγω κωλύματος του αφεντικού. Ο zacharis μου είχε προτείνει  ένα από Αγγλία και ήδη βρίσκεται στα χέρια του κατόχου.

Το budget ειναι μέχρι 2000€.

Ευχαριστώ πολύ.

Με αυτό το budget παίρνεις σχεδόν ότι θες από την μεσαία προς υψηλή κατηγορία. Και δεν χρειάζεται καν να το εξαντλήσεις όλο (υποθέτω θα αγοραστεί με τιμολόγιο μια που μιλάς για αφεντικό).

Η πρόταση μου θα είναι από την σειρά των Lenovo Legion 5 του 2021:

https://www.e-lenovo.gr/legion-series/lenovo-legion-5-rtx-extreme-fullhd-165hz-ryzen7-5800-power-16gb-ssd1tb-rtx3060-6gb-w10.html

Και αν δεν σας νοιάζει τόσο καλή κάρτα γραφικών μπορείς να περάσεις στο ίδιο μοντέλο του 2020 και να γλυτώσεις πολλά χρήματα:

https://www.e-lenovo.gr/legion-series/lenovo-legion-5-fullhd-144hz-ryzen7-newgen-16gb-ssd512gb-gtx1650ti-4gb-w10.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, φίλος ψάχνει laptop με voucher μέχρι 700€ (500€ + voucher), για να καλύψει βασικές ανάγκες. Office, ταινίες κτλ. Οχι παιχνίδια και βαριά προγράμματα. Οθόνη 15.6" κατά προτίμηση IPS.

Έχετε τίποτα να προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Με αυτό το budget παίρνεις σχεδόν ότι θες από την μεσαία προς υψηλή κατηγορία. Και δεν χρειάζεται καν να το εξαντλήσεις όλο (υποθέτω θα αγοραστεί με τιμολόγιο μια που μιλάς για αφεντικό).

Η πρόταση μου θα είναι από την σειρά των Lenovo Legion 5 του 2021:

https://www.e-lenovo.gr/legion-series/lenovo-legion-5-rtx-extreme-fullhd-165hz-ryzen7-5800-power-16gb-ssd1tb-rtx3060-6gb-w10.html

Και αν δεν σας νοιάζει τόσο καλή κάρτα γραφικών μπορείς να περάσεις στο ίδιο μοντέλο του 2020 και να γλυτώσεις πολλά χρήματα:

https://www.e-lenovo.gr/legion-series/lenovo-legion-5-fullhd-144hz-ryzen7-newgen-16gb-ssd512gb-gtx1650ti-4gb-w10.html

 

Η αληθεια ειναι οτι σε 15.6" υπαρχουν δυνατοτερα laptops με λιγοτερα λεφτα, ομως ο φιλος ψαχνει για 17"...

33 λεπτά πριν, kfk21 είπε

Καλημέρα σας, φίλος ψάχνει laptop με voucher μέχρι 700€ (500€ + voucher), για να καλύψει βασικές ανάγκες. Office, ταινίες κτλ. Οχι παιχνίδια και βαριά προγράμματα. Οθόνη 15.6" κατά προτίμηση IPS.

Έχετε τίποτα να προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

14" IPS:

LENOVO IDEAPAD 5 14  R5-5500U/8GB/256GB + ZoneAlarm Extr.Sec.Institutions-1Dev-2Y +COSMOTE Mobile Internet με κάρτα SIM Only Pack - ΓΕΡΜΑΝΟΣ (germanos.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Huawei MateBook 14 Laptop (2K IPS/ Ryzen 5 4600H/ 8GB/ 256GB/ W10) αξίζει στα 575€ τελική απο amazon?

Επίσης απο εξωτερικό μπορείς να πάρεις χωρίς ΦΠΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, theo93 είπε

Το Huawei MateBook 14 Laptop (2K IPS/ Ryzen 5 4600H/ 8GB/ 256GB/ W10) αξίζει στα 575€ τελική απο amazon?

Το βρήκες στα 575 ευρώ τελική τιμή και αναρωτιέσαι;;;;

Αλήθεια τώρα;;;

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostis76 είπε

 

Η αληθεια ειναι οτι σε 15.6" υπαρχουν δυνατοτερα laptops με λιγοτερα λεφτα, ομως ο φιλος ψαχνει για 17"...

Πρωινή τυφλομάρα.... 🙄

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τα χαρακτηριστικά του να μην ενδιαφέρουν, αλλά για όποιον ψάχνει δυνατό laptop 2-in-1 14", τρέχει από σήμερα και μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων προσφορά για το παρακάτω Lenovo Ideapad Flex 5, η οποία φαίνεται πολύ καλή γι'αυτά που προσφέρει (R7-4700U , 16GB RAM, 512GB SSD, 14" IPS + ψηφιακό πενάκι). Το στέλνω επειδή πρόσφατα έψαχνα λαπτοπ σε αυτή την κατηγορία, και αν υπήρχε αυτή η προσφορά εκείνη την περίοδο, θα την έπαιρνα με κλειστά μάτια.

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-flex-5-14-yoga-fullhd-touch-ryzen7-16gb-ssd512gb-w10-digitalpen-platinum.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paulpierce89 είπε

Ίσως τα χαρακτηριστικά του να μην ενδιαφέρουν, αλλά για όποιον ψάχνει δυνατό laptop 2-in-1 14", τρέχει από σήμερα και μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων προσφορά για το παρακάτω Lenovo Ideapad Flex 5, η οποία φαίνεται πολύ καλή γι'αυτά που προσφέρει (R7-4700U , 16GB RAM, 512GB SSD, 14" IPS + ψηφιακό πενάκι). Το στέλνω επειδή πρόσφατα έψαχνα λαπτοπ σε αυτή την κατηγορία, και αν υπήρχε αυτή η προσφορά εκείνη την περίοδο, θα την έπαιρνα με κλειστά μάτια.

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-flex-5-14-yoga-fullhd-touch-ryzen7-16gb-ssd512gb-w10-digitalpen-platinum.html

Ως τεχνικος σε εταιρεια επισκευης λαπτοπ καθε βδομαδα τουλαχιστον ενα αν οχι 2 yoga ερχονται λογω σπασμενης οθονης και φευγουν "κλαιγοντας" οταν ακουν τιμη για αντικατασταση touch.Σπανε σχετικα ευκολα οι touch οθονες οποτε εχετε υποψη και αυτο, Με 30 ευρω πανω παιρνεις 15 ιντσων legion και με καρτα γραφικων 1650 ti οχι γραφικα επεξεργαστη. Αν ηταν στα 700 ευρω οκ θα ηταν προσφορα αλλα στα 800 ευρω συγνωμη λαθος 799 δεν θα το ελεγα εγω προσφορα. Προσωπικη μου αποψη τουλαχιστον αν διαφωνειτε οκ παω πάσσο 

Επεξ/σία από tzivas34
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tzivas34 είπε

Ως τεχνικος σε εταιρεια επισκευης λαπτοπ καθε βδομαδα τουλαχιστον ενα αν οχι 2 yoga που ειναι και αυτα touch screen ερχονται λογω σπασμενης οθονης και φευγουν "κλαιγοντας" οταν ακουν τιμη για αντικατασταση touch.Σπανε σχετικα ευκολα οι touch οθονες οποτε εχετε υποψη και αυτο, Με 30 ευρω πανω παιρνεις 15 ιντσων legion και με καρτα γραφικων 1650 ti οχι γραφικα επεξεργαστη. Αν ηταν στα 700 ευρω οκ θα ηταν προσφορα αλλα στα 800 ευρω συγνωμη λαθος 799 δεν θα το ελεγα εγω προσφορα. Προσωπικη μου αποψη τουλαχιστον αν διαφωνειτε οκ παω πάσσο 

Καταλαβαίνω αυτό που λες, και ως τεχνικός που είσαι θεωρώ βέβαιο ότι ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω όσον αφορά τις βλάβες που μπορεί να εμφανίζουν τα διάφορα μοντέλα. Στο αρχικό μου post ανέφερα πως είναι καλή περίπτωση για όποιον σκέφτεται να πάρει 2-in-1, δηλαδή εάν για οποιονδήποτε λόγο τον βολεύει αυτού του είδους η χρήση - όπως επίσης θεωρώ για 2-in-1 oι 14" είναι η χρυσή τομή για παραγωγικότητα και φορητότητα.

Τις προάλλες είχα πετύχει Lenovo Yoga Slim σε αντίστοιχη τιμή και φυσικά αρκετά Legion όπως αναφέρεις κι εσύ έχουν καλύτερη κάρτα γραφικών και γενικά πολύ καλά χαρακτηριστικά σε παρόμοια τιμή, αλλά υστερούν σε φορητότητα σε σχέση με το συγκεκριμένο μοντέλο (είναι και άλλες οι ίντσες βέβαια). Όλα είναι συνάρτηση του τι ζητάς από το laptop σου, αν δεν έχεις σκοπό να το "κουνάς" αρκετά και θες να το έχεις για παραγωγικότητα - και ακόμα περισσότερο για παιχνίδια - σαφώς και δεν είναι η καλύτερη επιλογή το Touch screen. Πάντως, δεν γνωρίζω αν το Lenovo Flex είναι πιο εύθραυστο σε σχέση με π.χ. ένα Hp Envy χ360, αλλά για την κατηγορία του θεωρώ πως η τιμή είναι αρκετά δελεαστική.

Επεξ/σία από paulpierce89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paulpierce89 είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λες, και ως τεχνικός που είσαι θεωρώ βέβαιο ότι ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω όσον αφορά τις βλάβες που μπορεί να εμφανίζουν τα διάφορα μοντέλα. Στο αρχικό μου post ανέφερα πως είναι καλή περίπτωση για όποιον σκέφτεται να πάρει 2-in-1, δηλαδή εάν για οποιονδήποτε λόγο τον βολεύει αυτού του είδους η χρήση - όπως επίσης θεωρώ για 2-in-1 oι 14" είναι η χρησή τομή για παραγωγικότητα και φορητότητα.

Τις προάλλες είχα πετύχει Lenovo Yoga Slim σε αντίστοιχη τιμή και φυσικά αρκετά Legion όπως αναφέρεις κι εσύ έχουν καλύτερη κάρτα γραφικών και γενικά πολύ καλά χαρακτηριστικά σε παρόμοια τιμή, αλλά υστερούν σε φορητότητα σε σχέση με το συγκεκριμένο μοντέλο (είναι και άλλες οι ίντσες βέβαια). Όλα είναι συνάρτηση του τι ζητάς από το laptop σου, αν δεν έχεις σκοπό να το "κουνάς" αρκετά και θες να το έχεις για παραγωγικότητα - και ακόμα περισσότερο για παιχνίδια - σαφώς και δεν είναι η καλύτερη επιλογή το Touch screen. Πάντως, δεν γνωρίζω αν το Lenovo Flex είναι πιο εύθραυστο σε σχέση με π.χ. ένα Hp Envy χ360, αλλά για την κατηγορία του θεωρώ πως η τιμή είναι αρκετά δελεαστική.

Σεβαστη η γνωμη σου μπορει και εγω να μν ειμαι εντελως αντικειμενικος γιατι ειμαι στη φαση αγορας λαπτοπ και κοιταω μεχρι 850 κατοσταρικα και δεν βρισκω καποιο δυνατο ανταγωνιστη σε αυτα τα λεφτα και απο αποψη δυναμης αλλα και απο αποψη καλης διαχειρισης θερμοκρασιας ετσι ωστε να κρατησει περισσοτερο στα χερια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tzivas34 είπε

Σεβαστη η γνωμη σου μπορει και εγω να μν ειμαι εντελως αντικειμενικος γιατι ειμαι στη φαση αγορας λαπτοπ και κοιταω μεχρι 850 κατοσταρικα και δεν βρισκω καποιο δυνατο ανταγωνιστη σε αυτα τα λεφτα και απο αποψη δυναμης αλλα και απο αποψη καλης διαχειρισης θερμοκρασιας ετσι ωστε να κρατησει περισσοτερο στα χερια μου

Είναι γεγονός ότι σε αυτή την περιοχή τιμών θεωρώ πως παίζει μπάλα μόνη της η Lenovo με Legion για budget gaming και Ideapad/Yoga για productivity. Αν δεν σε πειράζει τόσο η φορητότητα και το θες για κύριο υπολογιστή σου, είναι νομίζω το καλύτερο απ'όσα έχω δει. Υπόψιν ότι μπορείς να πάρεις και Legion με 8GB RAM σε αρκετά χαμηλότερη τιμή και να αναβαθμίσεις αργότερα σε 16GB, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με τα άλλα επειδή είναι Soldered.

Έχω ακούσει καλά σχόλια και για το Matebook πάντως σε αυτές τις τιμές, χωρίς να το έχω ψάξει ώστοσο όσο τα Lenovo. Δεν μου έκανε προσωπικά εκτός των άλλων το 4:3 aspect ratio και η τραγική θέση της καμερας.

Επεξ/σία από paulpierce89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...