Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Πολύ δυνατό, με μονο "μελανό" σημείο την χαμηλής φωτεινότητας οθόνη του (250 nits)....

Δες και αυτό το Acer (πιο πάνω αλλά τα αξίζει...):

https://techmaniac.gr/product/acer-laptop-nitro-5-an515-45-r7lr-nh-qbcep-00e-ryzen-5-5600h-16gb-512gb-rtx3060-w10-black-eu/

Υπάρχουν και πιο δυνατά και futureproof 14ρια (και με δοσεις):

https://www.mgmanager.gr/laptops/95762-asus-rog-zephyrus-g14-ga401ih-ryzen-7-4800hs14-fhd8gb512gb-ssdgtx-1650-4gbwin10-home-eclipse-gray-.html

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-5-14-aluminum-fullhd-ryzen7-5700-power-16gb-ssd512-w10.html

Ναι αλλά οι δόσεις στο κατάστημα αυτό δεν είναι άτοκες. Έχω δει και τα MateBook εκει αλλά δεν με συμφέρει γιατί ανεβαίνει η τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tzivas34 είπε

Ρε παιδια ειλικρινα γιατι τρωτε σκαλωμα με τα μαρκετιστικα κολπα διαφορων εταιρειων? και 4κ και 2κ οθονη να εχει ενα μηχανημα αν δεν εχει ξεχωριστη καρτα γραφικων και παιζει μονο με τα ενσωματωμενα γραφικα του επεξεργαστη ειναι αχρηστο δωρο αδωρο. Πρωτον ξεχαστε σε παιχνιδια αυτες τις αναλυσεις γιατι το πολυ να αντεξει πανω απο μισαωρο πριν αρχισει να κολλαει λογω υπερθερμανσης(throttling) για να δωσει και τις αναλυσεις για τα γραφικα και την διεργασια του παιχνιδιου ταυτοχρονα μόνος του ενας επεξεργαστης. Μονο σε ταινιες θα αντεχει χωρις να υπερθερμανθει γρηγορα και πριν σας βγαλει προβληματα.

1. Δεν σε παρεξηγώ, γιατί προφανώς δεν έχεις βάλει δίπλα δίπλα οθόνες FHD ips - 2Κ - 4Κ

Η απλή FHD είναι ο φτωχός συγγενής.... 

Και όλα αυτά για καθημερινή χρήση 

Βλέπεις, την καλή ποιότητα της οθόνης δεν την χρειάζεται κάποιος μόνο σε παιχνίδια.... 

2. Δεν διάβασα σε κάποιο σχόλιο ότι ο φίλος ψάχνει laptop για παιχνίδια, οπότε άστοχο το σχόλιο σου... 

3. Έχεις μείνει πίσω σε πολλά... 

Ακόμα και με ενσωματωμένα γραφικά, γνωρίζεις πόσα πολλά παιχνίδια μπωρείς να παίξεις; 

Ναι και φυσικά παίζει ρόλο το σύστημα ψύξης του κάθε λάπτοπ για την απόδοση του... και το πόσο θα αντέξει, αλλά το να τα τσουβαλιαζεις όλα και να λες ότι ένα λαπτοπ χωρίς έχτρα κάρτα γραφικών, κάνει μόνο για ταινίες, δείχνει ότι δεν έχεις επαφή με το σήμερα... 

8 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Όντως όταν βλέπω ότι αυτό έκανε 700€ σε προσφορά το θεωρώ χαζομάρα να δώσω 800€ για το παλιό D14.

Καλά μην το έχεις και σίγουρο... 

Το ότι μπωρεί να έβαλε στα 700€ μερικά εκθεσιακά κομμάτια (το αναφέρει φίλος στο θέμα του matebook 14 που σκέπτεται να αγοράσει), αυτό δεν σημαίνει ότι έριξαν τις τιμές.... 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostis76 είπε

οτι δεν εχει IPS ειναι θεμα ;

 

9 ώρες πριν, YannisPet είπε

Lenovo σειρά V ήταν το πιο σαβούρα λάπτοπ που αγόρασα. Δε νομίζω ότι έχουν γίνει καλύτερα...

οταν λες σαβουρα τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω βρει δουλειά σε εξηπηρέτηση πελατών από το σπίτι, επειδή δεν θέλω να κάθομαι για έξι ώρες σε μία καρέκλα, σκέφτομαι να πάρω ένα από αυτά που είναι στιλ ταμπλετ, έχουν δηλαδή windows 10, Οθόνη αφής αλλά γύρω στις 10ίντσες και αποσπομενο πληκτρολόγιο. Η απορία μου είναι η εξής, κατά τη γνώμη σας βολεύει; Εγώ θέλω πχ όταν μιλάει ο πελάτης να μπορώ να περπατάω λίγο.... Πχ η οθόνη αφής γενικά βολεύει για word και Excel ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsoubas είπε

οτι δεν εχει IPS ειναι θεμα ;

 

οταν λες σαβουρα τι εννοεις;

Φτηνιάρικη κατασκευή , το touchpad και οι θύρες άρχισαν να κάνουν νερά πολύ γρήγορα , πήγε 2 φορές για σέρβις , τη μία επειδή δεν φόρτιζε, την άλλη επειδή έσπασε ο μεντεσές.

Το αν είναι θέμα ή όχι το IPS το αποφασίζεις εσύ κάνοντας ένα google search.

Επεξ/σία από YannisPet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

1. Δεν σε παρεξηγώ, γιατί προφανώς δεν έχεις βάλει δίπλα δίπλα οθόνες FHD ips - 2Κ - 4Κ

Η απλή FHD είναι ο φτωχός συγγενής.... 

Και όλα αυτά για καθημερινή χρήση 

Βλέπεις, την καλή ποιότητα της οθόνης δεν την χρειάζεται κάποιος μόνο σε παιχνίδια.... 

2. Δεν διάβασα σε κάποιο σχόλιο ότι ο φίλος ψάχνει laptop για παιχνίδια, οπότε άστοχο το σχόλιο σου... 

3. Έχεις μείνει πίσω σε πολλά... 

Ακόμα και με ενσωματωμένα γραφικά, γνωρίζεις πόσα πολλά παιχνίδια μπωρείς να παίξεις; 

Ναι και φυσικά παίζει ρόλο το σύστημα ψύξης του κάθε λάπτοπ για την απόδοση του... και το πόσο θα αντέξει, αλλά το να τα τσουβαλιαζεις όλα και να λες ότι ένα λαπτοπ χωρίς έχτρα κάρτα γραφικών, κάνει μόνο για ταινίες, δείχνει ότι δεν έχεις επαφή με το σήμερα...

Kαταρχας δεν ειπα τη γνωμη μου απο την εμπειρια μου για να παρεξηγηθω ή να παρεξηγησω κανενα. Οτι ειπα το ειπα απο τη δικη μου εμπερια ως τεχνικος που δουλευω απο το 2020 ως σημερα ως ελευθερος επαγγελματιας και τα 3 τελευταια χρονια σε εργαστηριο επισκευης. Στα 20 αυτα χρονια εχω λυσει και δεσει και imac και macbook και ολα τα μοντελα λαπτοπ οπως και εχω στησει και επισκευασει καθε λογης σταθερο.Ο πρωτος μου υπολογιστης στα 13 μου το 1993 ηταν ενας 386sx που τον εκανα αναβαθμιση σε 486dx που ειχε κουμπι turbo το κουτι για να παει απο τα 20 στα 40mhz.Αυτα για την προσωπικη μου εμπειρια

1.Στο σπιτι μου εχω 3 σταθερους με μονιτορ και 1080p και 2κ και 4κ οποτε πιστεψε με ξερω πολυ καλα τη διαφορα τους και των τριων.Τα λεφτα που δινεις για ενα τετοιο μηχανημα τα εδινες και επαιρνες λαπτοπ με καρτα γραφικων δυνατη και σου αντεχει περισσοτερο στο χρονο και αν θες αυτη την εικονα το συνδεεις ειτε με μονιτορ ειτε με την τηλεοραση που πλεον ολοι στα σπιτια τους εχουν ενα απο τα 2 με αναλυση 4κ.

2.Αυτο για τα παιχνιδια δεν εγραψε ο ανθρωπος σχολιο απλα απο την εμπειρια μου στη δουλεια ερχονται και σε λενε θελω υπολογιστη ή λαπτοπ για καθημερινη χρηση σε δουλειες γραφειου καθεσαι ψαχνεις τους προτεινεις μηχανηματα και μετα απο ολη την ερευνα σε πετανε ναι αλλα θα παιζει και τα ταδε παιχνιδια και ξεκινας απο την αρχη την ερευνα.

3.Ξερω πολυ καλα οτι επεξεργαστες με ενσωματωμενα γραφικα παιζουν και παιχνιδια 3 σταθερους με 4650g εστησα στη καραντινα για φιλους και πελατες. Αλλα σε σταθερους που βαζεις οση και οποια ψυξη θες εσυ για να μν καταλαβαινει τπτ. Σε λαπτοπ δεν εχεις αυτη την επιλογη εκει μονο επιλογη βασης εχεις που βοηθανε αλλα οχι και τοσο αντε και επιλογη παστας αλλα ακομα και kyonaut να βαλεις αντε οχι μιση ωρα max πες μια ωρα τη παλευει ο επεξεργαστης σε heavy duty. Εγω δν ξερω κανενα να καθεται για παιχνιδι με χρονομετρο και μετα να το κλεινει ή να κανει βαρια δουλεια editing ή rendering μια ωρα.

Και για να κλεισω στατιστικα το 70% των λαπτοπ στα 3 χρονια ειτε θα σπασουν την οθονη σε καποια ατυχη στιγμη οι κατοχοι ειτε θα βγαλει προβλημα η οθονη και θα χρειαζεται αλλαγη εχω δει τα μουτρα των πελατων οταν ακουν τι τιμη αλλαγης και ποσο δεν τους αρεσει.Γιατι καλο ειναι οταν αγοραζουμε ενα λαπτοπ να σκεφτομαστε λιγο και το κοστος των επισκευων του στο περασμα του χρονου.Εκτος αν καθε 2 χρονια περνεις καινουριο μηχανημα. Εγω προσωπικα ειτε υπολογιστη ειτε λαπτοπ ειτε κινητο θελω τουλαχιστον να με βγαζει μια 4ετια πριν αλλαξω για να πω αξιζε τα λεφτα του και μν ξεχναμε ζουμε σε δυσκολους καιρους και sorry για την κουρτινα

Επεξ/σία από tzivas34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzivas34 είπε

Kαταρχας δεν ειπα τη γνωμη μου απο την εμπειρια μου για να παρεξηγηθω ή να παρεξηγησω κανενα. Οτι ειπα το ειπα απο τη δικη μου εμπερια ως τεχνικος που δουλευω απο το 2020 ως σημερα ως ελευθερος επαγγελματιας και τα 3 τελευταια χρονια σε εργαστηριο επισκευης. Στα 20 αυτα χρονια εχω λυσει και δεσει και imac και macbook και ολα τα μοντελα λαπτοπ οπως και εχω στησει και επισκευασει καθε λογης σταθερο.Ο πρωτος μου υπολογιστης στα 13 μου το 1993 ηταν ενας 386sx που τον εκανα αναβαθμιση σε 486dx που ειχε κουμπι turbo το κουτι για να παει απο τα 20 στα 40mhz.Αυτα για την προσωπικη μου εμπειρια

1.Στο σπιτι μου εχω 3 σταθερους με μονιτορ και 1080p και 2κ και 4κ οποτε πιστεψε με ξερω πολυ καλα τη διαφορα τους και των τριων.Τα λεφτα που δινεις για ενα τετοιο μηχανημα τα εδινες και επαιρνες λαπτοπ με καρτα γραφικων δυνατη και σου αντεχει περισσοτερο στο χρονο και αν θες αυτη την εικονα το συνδεεις ειτε με μονιτορ ειτε με την τηλεοραση που πλεον ολοι στα σπιτια τους εχουν ενα απο τα 2 με αναλυση 4κ.

2.Αυτο για τα παιχνιδια δεν εγραψε ο ανθρωπος σχολιο απλα απο την εμπειρια μου στη δουλεια ερχονται και σε λενε θελω υπολογιστη ή λαπτοπ για καθημερινη χρηση σε δουλειες γραφειου καθεσαι ψαχνεις τους προτεινεις μηχανηματα και μετα απο ολη την ερευνα σε πετανε ναι αλλα θα παιζει και τα ταδε παιχνιδια και ξεκινας απο την αρχη την ερευνα.

3.Ξερω πολυ καλα οτι επεξεργαστες με ενσωματωμενα γραφικα παιζουν και παιχνιδια 3 σταθερους με 4650g εστησα στη καραντινα για φιλους και πελατες. Αλλα σε σταθερους που βαζεις οση και οποια ψυξη θες εσυ για να μν καταλαβαινει τπτ. Σε λαπτοπ δεν εχεις αυτη την επιλογη εκει μονο επιλογη βασης εχεις που βοηθανε αλλα οχι και τοσο αντε και επιλογη παστας αλλα ακομα και kyonaut να βαλεις αντε οχι μιση ωρα max πες μια ωρα τη παλευει ο επεξεργαστης σε heavy duty. Εγω δν ξερω κανενα να καθεται για παιχνιδι με χρονομετρο και μετα να το κλεινει ή να κανει βαρια δουλεια editing ή rendering μια ωρα.

Και για να κλεισω στατιστικα το 70% των λαπτοπ στα 3 χρονια ειτε θα σπασουν την οθονη σε καποια ατυχη στιγμη οι κατοχοι ειτε θα βγαλει προβλημα η οθονη και θα χρειαζεται αλλαγη εχω δει τα μουτρα των πελατων οταν ακουν τι τιμη αλλαγης και ποσο δεν τους αρεσει.Γιατι καλο ειναι οταν αγοραζουμε ενα λαπτοπ να σκεφτομαστε λιγο και το κοστος των επισκευων του στο περασμα του χρονου.Εκτος αν καθε 2 χρονια περνεις καινουριο μηχανημα. Εγω προσωπικα ειτε υπολογιστη ειτε λαπτοπ ειτε κινητο θελω τουλαχιστον να με βγαζει μια 4ετια πριν αλλαξω για να πω αξιζε τα λεφτα του και μν ξεχναμε ζουμε σε δυσκολους καιρους και sorry για την κουρτινα

1. Επαναλαμβάνω. Αν δουλέψεις σε 2Κ ή 4Κ οθόνη, δεν επιστρέφεις πίσω σε απλή FHD ips... 

Επίσης δεν θέλουμε όλοι μας να αγοράσουμε λάπτοπ και να το μετατρέπουμε σε σταθερό για ν συνδέουμε ασύρματα ή ενσύρματα κάποια εξωτερική οθόνη... 

3. Μα στο είπα... Δεν έχει σημασία μόνο ο επεξεργαστής ή αν έχει κάρτα γραφικών, αλλά και τι σύστημα ψύξης έχει... Οπότε θα γνωρίζεις και εσύ λάπτοπ με κάρτα γραφικών, αλλά ήταν φούρνος..... 

4. Ναι όταν ένα pc το πας απο εδώ και από εκεί τότε λογικό είναι να υπάρχουν περισσότερες βλάβες - ατυχήματα... 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγοράσουμε laptop και να πάρουμε μόνο PC 

Τα laptop και τα smartphone παρέχουν φορητότητα και φυσικά υπάρχουν εξαιρετικά μηχανήματα και χωρίς έξτρα κάρτα γραφικών που είναι απίστευτα σε καθημερινή ή επαγγελματική χρήση... 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο laptops και θα τα πάρω χωρίς ΦΠΑ.

Επιλογή 1 στα 650: https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-5-14alc05-amd-ryzen-5-5500u-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-full-hd/1605453

Επιλογή 2 στα 550: https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-gaming-3-15imh05-intel-core-i5-10300h-8gb-512gb-ssd-geforce-gtx-1650-4gb-full-hd/1532704

Χωρίς ΦΠΑ πάνε περίπου 550 και 420 αντίστοιχα.

Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο για βίντεο, προγραμματισμό και κάνα office;

 

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνώ με τον @tzivas34 στο θέμα της κάρτας γραφικών. 

Αν η χρήση του laptop δεν την χρειάζεται (που σημαίνει, δεν παίζουμε 3d παιχνίδια και δεν κάνουμε χρήση των ρουτινών 3d σε δουλειές rendering/animation), δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να διαλέξουμε laptop με κάρτα γραφικών.

1. Οι εσωτερικές κάρτες διαχειρίζονται μια χαρά πολλαπλές οθόνες και υψηλές αναλύσεις

2. Η πρόσθετη κάρτα είναι επιπλέον θερμική ισχύς μέσα στο laptop μας, ανάλογα τη χρήση είναι από 5 μέχρι 40 W και επειδή συνήθως είναι δεμένη με το σύστημα ψύξης του επεξεργαστή, καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό.

3. Αυξάνει την πολυπλοκότητα της μητρικής αυξάνοντας αναλόγως την πιθανότητα βλάβης,

4. Δεν προσφέρει κανένα όφελος σε σχέση με τη μνήμη, η εσωτερική κάρτα θα δουλεύει πάντα δεσμεύοντας την shared memory που χρειάζεται.

5. Προσθέτει βάρος και όγκο στο laptop ΚΑΙ στον φορτιστή καθιστώντας το σύνολο πολύ δύσκολο στην φορητότητα. Άσε που απαιτούν ειδικό φορτιστή άνω των 100W σε αντίθεση με τα άλλα που στη πλειονότητα τους απαιτούν πλέον φορτιστή generic USB-C.

6. Μειώνει το χρόνο αυτονομίας γιατί οι κατασκευαστές μπορεί να βάζουν λίγο μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτά τα μηχανάκια, όμως όχι στον βαθμό που θα αντισταθμιστεί η κατανάλωση την κάρτας γραφικών. Τελικά ο χρήστης παίρνει λιγότερο χρόνο αυτονομίας.

7. Δημιουργούνται θέματα με τα εξωτερικά μόνιτορ πχ το hdmi ειναι συνδεδεμένο μονίμως στην εξωτερική κάρτα και τέτοια, που δημιουργούν δυσκολίες που δεν έχουν τα άλλα laptop. Συνήθως δεν υποστηρίζουν usb-C/PD και ετσι δεν υποστηρίζουν 2ο μονιτορ.

Πραγματικά.... αν δεν την χρειάζεστε την έξτρα κάρτα ΜΗΝ πάρετε τέτοιο laptop..... μη το δείτε ότι "ωραία, αφού ίδια κοστίζει ένα laptop με και χωρίς κάρτα γραφικών τοτε να πάρω αυτό με τη κάρτα που μου έρχεται τζαμπα"! και κυρίως μακριά από αδύναμες κάρτες που έχουν σχεδόν ίδια επίδοση με αυτή που βρίσκεται στην CPU.... εκεί κι αν είναι "διχως κέρδος κέρατα...."

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να το κλεινουμε το θεμα και να μν κουραζουμε τον υπολοιπο κοσμο. Η καθε αποψη και προτιμηση του καθενος ειναι σεβαστη. Απο εκει και περα για απλη χρηση γραφειου σερφαρισμα και ταινιες εννοειται δεν κοιτας για καρτα γραφικων και μονο ενσωματωμενα γραφικα σε καλυπτουν.

Ειπα για αυτους που λενε οτι θελουν να το παρουν μονο για δουλεια γραφειου αλλά μετα σε λενε θελω να παιζω και κανενα "παιχνιδακι" και τους ρωτας τι παιχνιδακι και σε λενε ε να κανα cyberpunk ή assasin valhalla για τον "ανιψιο" μου και καλα. Τα λεω αυτα γιατι με εχουν πετυχει πολυ τετοιοι πελατες.

Και δεν μιλησα για καρτες γραφικων σαν μοντελα αν παρεις λαπτοπ εννοειται δεν μιλαω για κατι καρτες όπως mx450 και 330 αν παρεις μιλαμε για 1660ti και πανω κοιτας.Οσο για την πολυπλοκοτητα της μητρικης θα διαφωνησω γιατι αυξανεται με τους επεξεργαστες με ενσωματωμενα γραφικα λογω του οτι εχουν περισσοτερες διοδους για να πανε και σε οθονη και σε ολα τα υπολοιπα συστηματα. Αnyway αυτη ειναι η δικια μου αποψη και το κλεινω εδω ο καθενας αποφασιζει και κανει οτι θελει με τις επιλογες και το πορτοφολι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Ποιο από τα 2 λέτε ;

Huawei Matebook D14 (Intel Core i5-10210U/8GB/256GB SSD/Intel UHD Graphics) 729€

Huawei Matebook D14 (AMD Ryzen 7-3700U/8GB/512GB SSD/AMD Radeon RX Vega 10 Graphics) 750€

 

Πιο δυνατό από όλα τα matebook που κοιτάς και με ατοκες...

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-5-14alc05-amd-ryzen-5-5500u-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-full-hd/1605453

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostis76 είπε

 

4 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο laptops και θα τα πάρω χωρίς ΦΠΑ.

Επιλογή 1 στα 650: https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-5-14alc05-amd-ryzen-5-5500u-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-full-hd/1605453

Επιλογή 2 στα 550: https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/lenovo-ideapad-gaming-3-15imh05-intel-core-i5-10300h-8gb-512gb-ssd-geforce-gtx-1650-4gb-full-hd/1532704

Χωρίς ΦΠΑ πάνε περίπου 550 και 420 αντίστοιχα.

Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο για βίντεο, προγραμματισμό και κάνα office;

 

Ανάμεσα στα δύο πιο είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...