Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζαχαρία να σου πω τη αλήθεια για photoshop λίγο και web δουλειές τώρα χρησιμοποιώ ένα λαπτοπ με το Intel Core2 Duo P7450 @ 2.13GHz ο οποίος ειναι χειρότερος απο το amd στη παρούσα φάση.

https://www.e-shop.gr/fujitsu-amilo-pi3560-f4-p-PER.906345

 

Με ssd και 8 ram.

Το lenovo ειναι κάπως καλυτερο κιολας και απο το fujitsu.

 

 InIntel Core2 Duo P7450 @ 2.13GHzIntel Core2 Duo P7450 @ 2.13GHztel Core2 Duo P7450 @ 2.13GHz Intel Core2 Duo P7450 @ 2.13G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ζήτησε ένας γνωστός βοήθεια για αγορά laptop. 

Χρήση: Microsoft word (+ presentations σε projectors) και browsing κατα βάση, το βασικό είναι να κρατήσει σε βάθος χρόνου και να είναι εύκολο στο κουβάλημα (μαξ 15.6' με βάρος <2κγ ιδανικά). Ιδανικά ταβάνι τα 600-650£

Είδα μερικές επιλογές απο αγγλικά καταστήματα (amazon, johnlewis, currys etc).

Επιλογή 1

Επιλογή 2

Επιλογή 3

 

Σκέψεις; Κάποια αντιπρόταση; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Καλησπέρα, μου ζήτησε ένας γνωστός βοήθεια για αγορά laptop. 

Χρήση: Microsoft word (+ presentations σε projectors) και browsing κατα βάση, το βασικό είναι να κρατήσει σε βάθος χρόνου και να είναι εύκολο στο κουβάλημα (μαξ 15.6' με βάρος <2κγ ιδανικά). Ιδανικά ταβάνι τα 600-650£

Είδα μερικές επιλογές απο αγγλικά καταστήματα (amazon, johnlewis, currys etc).

Επιλογή 1

Επιλογή 2

Επιλογή 3

Σκέψεις; Κάποια αντιπρόταση; Ευχαριστω!

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&amp;ie=UTF8&amp;qid=1534803674&amp;sr=1-1&amp;keywords=Acer+E5-576G-5762 716 $ (~619 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

https://www.amazon.com/VivoBook-Lightweight-WideView-i5-8250U-Fingerprint/dp/B0795W86N3/ref=sr_1_2?s=electronics&amp;ie=UTF8&amp;qid=1539147852&amp;sr=1-2&amp;keywords=Asus+F510UA-AH55&amp;dpID=41ep9XKCNHL&amp;preST=_SY300_QL70_&amp;dpSrc=srch 727.74 $ (~632 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή 3 του φίλου είναι το ίδιο Laptop με το πρώτο που πρότεινε ο Ζαχαρίας. Και είναι και το μόνο από όλα που διαθέτει IPS Panel. 

Άρα καλορίζικο και καλοδούλευτο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Η επιλογή 3 του φίλου είναι το ίδιο Laptop με το πρώτο που πρότεινε ο Ζαχαρίας. Και είναι και το μόνο από όλα που διαθέτει IPS Panel. 

Άρα καλορίζικο και καλοδούλευτο!!! 

Mόνο που η επιλογή 3 στοιχίζει στο Amazonon UK 649 £ δηλαδή 736 χωρίς τα μεταφορικά που για Ελλάδα δεν ξέρω πόσα είναι ενώ στο Αmazon com (USA) στοιχίζει 727.74 $ δηλαδή ~632 € με μεταφορικά και τελωνείο μέσα...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδία θα ήθελα να ρωτήσω για ενα laptop  έως 400-450Ε .

Θα χρησιμοποιείται για office (εργασίες πάνω σε powerpoint,excel,word), και για καθημερινή χρήση (ιντερνετ, καμια ταινια, facebook ,youtube κτλ). Το θέμα είναι να μπεί κάπου με δόσεις αναγκαστικά άρα λέω για κωτσόβολο, αρα τι επιλογές έχουμε απο κει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2018 στις 6:00 ΜΜ, zacharis1955 είπε

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_2?s=electronics&amp;ie=UTF8&amp;qid=1535805539&amp;sr=1-2&amp;keywords=Acer+E5-576-392H 438.51 $ (~382 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…   

Αλόχες, επειδή χρειάζεται σχεδόν άμεσα κοντινό πρόσωπο μου laptop έως 400€ και το συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση γνωρίζεις τι γίνεται με την εγγύηση στην Ελλάδα/Ευρώπη? Επικοινώνησα με το amazon και μου είπαν ότι καλύπτουν support μέχρι τις πρώτες 30 ημέρες μετά πηγαίνω στον κατασκευαστή. Στην acer για international warranty αναφέρει μόνο το  International Traveler's Warranty το οποίο δεν πολυκατάλαβα πως λειτουργεί. Επειδή δεν θέλω να μπλέξω το άτομο να τρέχει με το support σε περίπτωση που χρειαστεί, έχεις γνώση για το συγκεκριμένο θέμα? Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Material_Defender_1032 είπε

Αλόχες, επειδή χρειάζεται σχεδόν άμεσα κοντινό πρόσωπο μου laptop έως 400€ και το συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση γνωρίζεις τι γίνεται με την εγγύηση στην Ελλάδα/Ευρώπη? Επικοινώνησα με το amazon και μου είπαν ότι καλύπτουν support μέχρι τις πρώτες 30 ημέρες μετά πηγαίνω στον κατασκευαστή. Στην acer για international warranty αναφέρει μόνο το  International Traveler's Warranty το οποίο δεν πολυκατάλαβα πως λειτουργεί. Επειδή δεν θέλω να μπλέξω το άτομο να τρέχει με το support σε περίπτωση που χρειαστεί, έχεις γνώση για το συγκεκριμένο θέμα? Thanx!

For warranty information about this product, please click here. 

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81jvXiXL1aS.pdf

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

For warranty information about this product, please click here. 

 https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81jvXiXL1aS.pdf

Σε ευχαριστώ, το έχω διαβάσει, δεν βοηθάει ιδιαίτερα και σε περίπτωση προβλήματος δεν θα είναι εύκολο να σταλεί USA και πιθανότατα θα βρεθώ σε "μπελά".

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο από Ευρώπη/Ελλάδα στα 400€?

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Material_Defender_1032 είπε

Σε ευχαριστώ, το έχω διαβάσει, δεν βοηθάει ιδιαίτερα και σε περίπτωση προβλήματος δεν θα είναι εύκολο να σταλεί USA και πιθανότατα θα βρεθώ σε "μπελά".

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο από Ευρώπη/Ελλάδα στα 400€?

Thanx!

Έχει ένα χρόνο παγκόσμια εγγύηση και την super εγγύηση Amazon (σου στέλνουν άλλο πριν στείλεις το χαλασμένο) σε περίπτωση π.χ. DOA κλπ...

Από Ελλάδα / Ευρώπη δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάτι παρόμοιο σ' αυτή την τιμή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τα Χριστούγεννα θέλω να αγοράσω κάποιο ultrabook (από Κίνα λόγω χρημάτων) στα 200 ευρώ πάνω κάτω

13.3"-14" (ιδανικά 13.3")

Windows 10(;)

Καλή μπαταρία

Ssd + 4gb ram

Η χρήση θα είναι απλή(office, ταινίες, internet surfing/youtube)

 

Εκτός απ' το teclast f7 τι άλλες επιλογές υπάρχουν;

 

Επεξ/σία από d_gkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Έχει ένα χρόνο παγκόσμια εγγύηση και την super εγγύηση Amazon (σου στέλνουν άλλο πριν στείλεις το χαλασμένο) σε περίπτωση π.χ. DOA κλπ...

 Από Ελλάδα / Ευρώπη δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάτι παρόμοιο σ' αυτή την τιμή... 

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά στο pdf λέει ότι πρέπει να αποσταλεί πίσω USA σε περίπτωση service με ότι συνεπάγεται. Επίσης το ίδιο τo amazon σε chat conversation μου ανάφερε ότι κάνουν support τις 30 πρώτες ημέρες. Αδυνατώ να βρω και κάποιο email της Acer USA για διευκρινίσεις. Ρωτάω μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι ή δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί όπως έγραψα δεν είναι για εμένα και δεν θέλω ούτε να μπλέξω ούτε να πέσω σε παρεξήγηση με χρήματα άλλου.

EDIT: Κάλεσα την Acer hellas και με ενημέρωσαν ότι δεν καλύπτεται με εγγύηση στην Ευρώπη/Ελλάδα λαπτοπ αγορασμένο από USA ούτε με καλύπτει το International Travelers Warranty.

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Material_Defender_1032 είπε

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά στο pdf λέει ότι πρέπει να αποσταλεί πίσω USA σε περίπτωση service με ότι συνεπάγεται. Επίσης το ίδιο τo amazon σε chat conversation μου ανάφερε ότι κάνουν support τις 30 πρώτες ημέρες. Αδυνατώ να βρω και κάποιο email της Acer USA για διευκρινίσεις. Ρωτάω μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι ή δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί όπως έγραψα δεν είναι για εμένα και δεν θέλω ούτε να μπλέξω ούτε να πέσω σε παρεξήγηση με χρήματα άλλου.

EDIT: Κάλεσα την Acer hellas και με ενημέρωσαν ότι δεν καλύπτεται με εγγύηση στην Ευρώπη/Ελλάδα λαπτοπ αγορασμένο από USA ούτε με καλύπτει το International Travelers Warranty.

Αυτό το Acer όπως και αυτό με τον i5 8250U το έχουν αγοράσει πολλοί συμφορουμίτες, τώρα τι σου είπε κάποιος που σήκωσε το τηλέφωνο από την Acer Ελλάς και γιατί σου το είπε αυτό που -σίγουρα 100% σε αγορές από Ευρώπη δεν ισχύει- δεν ξέρω...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Αυτό το Acer όπως και αυτό με τον i5 8250U το έχουν αγοράσει πολλοί συμφορουμίτες, τώρα τι σου είπε κάποιος που σήκωσε το τηλέφωνο από την Acer Ελλάς και γιατί σου το είπε αυτό που -σίγουρα 100% σε αγορές από Ευρώπη δεν ισχύει- δεν ξέρω...

Δεν αμφιβάλλω για αυτά που γράφεις απλά πόσοι από αυτούς που το αγόρασαν χρειάστηκαν after-sales support & service?

Εάν ήταν για εμένα ή για τον πατέρα μου θα το αγόραζα χωρίς ενδιασμούς, επειδή είναι για τρίτο άτομο αναγκαστικά πάω με την Official γραμμή της Acer Hellas.🙂

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...