Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, evark είπε

Η αλήθεια είναι ότι η φετινή BF ήταν αρκετά "ρηχή". Λίγες προσφορές, οι περισσότερες σε ακριβά προϊόντα και πέρα από τα laptop (που πάλι 2-3 μοντέλα έπαιξαν) στα περιφερειακά δεν υπήρξαν σημαντικά πράγματα. Το έχουν παραξηλώσει βέβαια, το γεγονός αυτό το ονομάζουν black friday, και κρατάει 2 εβδομάδες σύν άλλη μία ως cyber week, σαν μια ειδική περίοδο εκπτώσεων. Δεν είναι αυτό το νόημα της. 

Προτιμάς πραγματική Black Friday δηλαδή, με επακόλουθα σαν αυτά (χειρότερα βασικά γιατί τέτοιοι είμαστε) της Βενεζουέλας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, manitos είπε

Thanks για την απάντηση @evark.

Ωστόσο νομίζω οι εφαρμογές που ανέφερα την χρειάζονται (ειδικά δε η αναφορά σε προγραμματισμό με αυτές).

Εκτός αν μπορεί να γίνει προγραμματισμός και στην εσωτερική/ενσωματωμένη, ενώ και τα προγράμματα CAD δεν έχουν θέμα...

Όσον αφορά μοντέλα laptop, υπάρχει κάποια πρόταση; Όσον αφορά τα tuxedo ή/και framework?

Στο solidworks πάνε πολύ καλά oι RTX 3000, σε σχέση τουλάχιστον με παλιότερες γενιές gaming gpus. Για προγραμματισμό επίσης θέλεις dedicated gpu για καλό performance. Προσωπικά θα πήγαινα σε rtx 3060 και πάνω.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, phanispal said:

Προτιμάς πραγματική Black Friday δηλαδή, με επακόλουθα σαν αυτά (χειρότερα βασικά γιατί τέτοιοι είμαστε) της Βενεζουέλας; 

Αναφέρομαι σε τιμές. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν βγάζουν νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Το Asus με OLED είχε ~650 από 1000 και ήταν όντως δυνατή προσφορά!

Τώρα η μόνη προφορά που παραμένει είναι το HP Victus στο πλαίσιο. Link από το experbook?

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/269422-nb-asus-b1500ceae-bq3121x-i3-1115g-8-512?lkws_138=61fb8b82-2e03-3e20-6531-da0f2e15ded8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, jimis98 said:

Πρέπει να έχει τελειώσει γιατί δεν εμφανίζει τιμή, αλλά όπως είπαμε και σε προηγούμενο ποστ ο i3 1115G έχει 2 πυρήνες, γενικά 2022 δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 250 για λάπτοπ με 2 πύρινες. Αν ψάξεις λίγο αυτό το thread αγνοούμενος @zacharis1955έχει δώσει πολλές καλές προτάσεις για κάθε εύρος τιμής.

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, VaggD είπε

Πρέπει να έχει τελειώσει γιατί δεν εμφανίζει τιμή, αλλά όπως είπαμε και σε προηγούμενο ποστ ο i3 1115G έχει 2 πυρήνες, γενικά 2022 δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 250 για λάπτοπ με 2 πύρινες. Αν ψάξεις λίγο αυτό το thread αγνοούμενος @zacharis1955έχει δώσει πολλές καλές προτάσεις για κάθε εύρος τιμής.

Μπορεί να έχει καλό single core ένας cpu και ας έχει λίγους πυρήνες ενώ κάποιος με πολλούς να μην είναι τόσο γρήγορος, αν τα λέω σωστά

πάντως σαν εμφάνιση είναι καλό το Asus και με καλό σασί ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimis98 είπε

Μπορεί να έχει καλό single core ένας cpu και ας έχει λίγους πυρήνες ενώ κάποιος με πολλούς να μην είναι τόσο γρήγορος, αν τα λέω σωστά

πάντως σαν εμφάνιση είναι καλό το Asus και με καλό σασί ασφάλεια

Αυτό ισχύει γενικά αλλά πλέον οι 4 πυρήνες είναι minimum για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα με προοπτικές να κρατήσει στον χρόνο.

Επεξ/σία από bebius
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, δυστυχως σημερα μου ανακοινωσαν οτι θελει  λαπτοπ η αδερφη μου και ο αντρας της για φουλ οικιακη χρηση τυπου ταινιες, youtube, word, excel κτλπα + να μπορει να παιξει κανα παιχνιδακι ο 14ος χρονος γιος τους. Με λιγο ψαξιμο δεν βρηκα κατι καλο σε προσφορα, που λογικο ειναι τετοια μερα αλλα τελοσπαντων. Μεχρι 500Ε+- θελουν με Ips αν ειναι εφικτος και 5500U ειχα εγω στο μυαλο μου σαν minimum requirements. Αγορα απο οπουδηποτε, προς το παρον ενα HUAWEI MateBook D15 στα 580Ε εχω βρει αλλα ειναι λιγο τσιμπημενη τιμη για τις αναγκες τους. Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το Lenovo IdeaPad 3 και έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο.

22 minutes ago, Prospector8 said:

Καλησπερα σε ολους, δυστυχως σημερα μου ανακοινωσαν οτι θελει  λαπτοπ η αδερφη μου και ο αντρας της για φουλ οικιακη χρηση τυπου ταινιες, youtube, word, excel κτλπα + να μπορει να παιξει κανα παιχνιδακι ο 14ος χρονος γιος τους. Με λιγο ψαξιμο δεν βρηκα κατι καλο σε προσφορα, που λογικο ειναι τετοια μερα αλλα τελοσπαντων. Μεχρι 500Ε+- θελουν με Ips αν ειναι εφικτος και 5500U ειχα εγω στο μυαλο μου σαν minimum requirements. Αγορα απο οπουδηποτε, προς το παρον ενα HUAWEI MateBook D15 στα 580Ε εχω βρει αλλα ειναι λιγο τσιμπημενη τιμη για τις αναγκες τους. Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη, ευχαριστω.

Το Victus του Amazon es αν υπάρχει ακόμη αλλά έχει Ισπανικό πληκτρολόγιο διαφορετικά έχει το ίδιο στο πλαίσιο με υποδεέστερη κάρτα γραφικών αλλά καλύτερη οθόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερεσαι σε αυτο? https://www.amazon.es/dp/B09MSCWWFF?tag=lagonika006-21&creative=24630&th=1

Οντως παρα πολυ καλο στα λεφτα αυτα, αν ειναι και IPS οθονη που φαινεται να ειναι απο οτι διαβαζω στο κατω μερος.

Του πλαισιου δεν το βρισκω, ενα βλεπω στα 650 που ξεφευγουμε τελειως εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Αναφερεσαι σε αυτο? https://www.amazon.es/dp/B09MSCWWFF?tag=lagonika006-21&creative=24630&th=1

Οντως παρα πολυ καλο στα λεφτα αυτα, αν ειναι και IPS οθονη που φαινεται να ειναι απο οτι διαβαζω στο κατω μερος.

Του πλαισιου δεν το βρισκω, ενα βλεπω στα 650 που ξεφευγουμε τελειως εκει.

 

Eίναι IPS αλλά bottom quality. Μπορείς να τσεκάρεις τα specs με τον αριθμό προϊόντος στο site της HP.

Ο Vagg αναφερόταν σε παρόμοιο αλλά με την 3050 ti στα €630, που δεν υπάρχει πλέον σε προσφορά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, stylianosst said:

Έχει απαντηθεί λίγο πριν κάνε ένα κόπο να διαβάσεις κάποια ποστ πίσω, στις τελευταίες σελίδες η ίδιες 2-3 ερωτήσεις έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...