Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gto234 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά θα αγοραστεί με τιμολόγιο το μηχάνημα απο Ελλάδα.

Επίσης η οθονη IPS είναι βασικό για μένα. Απεχθάνομαι τις οθόνες με TN panel.

Στις ΗΠΑ δεν έχει ΦΠΑ,  για κάποιο αντίστοιχο της Ελληνικής αγοράς (που σπάνια δεν το βρίσκεις) υπολόγισε 400+ €, οι οθόνες όλων αυτών που σου είπα είναι IPS...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα αγοραστεί ως επαγγελματική δαπάνη, δεν θέλω από εξωτερικό επειδή θέλει κάποια διαδικασία με ενδοκοινοτικές συναλλαγές στα φορολογικά μου.

Αν ήταν για προσωπική χρήση ναι. Ούτως ή άλλως νομίζω ότι και από Ελλάδα για laptops-tablets δεν πληρώνουμε ΦΠΑ, αν θυμάμαι καλά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gto234 είπε

...

...νομίζω ότι και από Ελλάδα για laptops-tablets δεν πληρώνουμε ΦΠΑ, αν θυμάμαι καλά.

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω πάντα για τιμολόγιο και χρήση του λαπτοπ για το επάγγελμα μου (πολιτικος μηχανικός πχ).

Σίγουρα έχω πάρει tablet (ipad mini) και δεν πλήρωσα ΦΠΑ επειδή άλλαξε η νομοθεσία, έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και στα laptop. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποιο ταβάνι στην τιμή που ισχύει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο από τα 2 για επαγγελματική χρήση και γιατί? 

https://www.amazon.fr/Lenovo-Y730-17ICH-Ordinateur-Portable-Geforce/dp/B07HRC7S11/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1544622421&sr=1-1&keywords=Y730

https://www.electroholic.gr/el/product/comace00111

Αλήθεια το Lenovo θα έρθει Ελλάδα? Το 530 είχε έρθει κατ ευθείαν με το που κυκλοφόρησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Ποιο από τα 2 για επαγγελματική χρήση και γιατί? 

https://www.amazon.fr/Lenovo-Y730-17ICH-Ordinateur-Portable-Geforce/dp/B07HRC7S11/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1544622421&sr=1-1&keywords=Y730

https://www.electroholic.gr/el/product/comace00111

Αλήθεια το Lenovo θα έρθει Ελλάδα? Το 530 είχε έρθει κατ ευθείαν με το που κυκλοφόρησε. 

https://www.electroholic.gr/el/product/comace00111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Στις ΗΠΑ δεν έχει ΦΠΑ,  για κάποιο αντίστοιχο της Ελληνικής αγοράς (που σπάνια δεν το βρίσκεις) υπολόγισε 400+ €, οι οθόνες όλων αυτών που σου είπα είναι IPS...

στα έξοδα του άμαζον που πληρώνεις περιλαμβάνεται και το ΦΠΑ το οποίο πληρώνεις στο κράτος κατά την εισαγωγή του στην Ελλάδα. εάν κάνουν την εισαγωγή στην Αγγλία τότε θα πληρώσεις το ΦΠΑ της Αγγλίας. τους δασμούς δεν τους πληρώνεις

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα του insomnia!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά laptop. Σκοπεύω να διαθέσω μέχρι 1300€ περίπου και το θέλω για απαιτητική χρήση, επαγγελματικά, για business και productivity και προγραμματισμό (+ CUDA). Τα ελάχιστα specs που θέλω είναι οθόνη >= 14" FHD και αν γίνεται IPS, 8GB RAM, SSD 256GB (να έχει και δεύτερο σκληρό πολύ θετικό), i7 8ης γενιάς απαραιτήτως, να είναι σχετικά ελαφρύ και φορητό (<2,2 kg) και να έχει καλή αυτονομία. Επίσης θεωρώ σημαντικό να έχει όμορφο design σαν laptop γενικότερα, να μην είναι bulky ή κάτι μέτριο στο μάτι, να σε τραβάει σαν εμφάνιση πώς να το πω... Δεν το θέλω για gaming ιδιαίτερα (αν και βέβαια με τόσα specs που θέλω κάνει χαλαρά για gaming performance :P). Έχω ψάξει πάρα πάρα πολύ και δεν μπορώ να αποφασίσω. Στην αρχή σκεφτόμουν το dell xps 13 αλλά έχει μικρή οθόνη και γιαυτό μετά αναθεώρησα μέγεθος και λέω 14" και πάνω να κοιτάζω.. Γενικά έχω βρει εξαιρετικά και hp και asus μοντέλα. Dell καλά, αλλά είτε είναι πολύ ακριβά είτε είναι πολύ βαριά είτε δεν είναι όμορφα στο μάτι.. Ένας άλλος ενδοιασμός είναι αν θα έχει αυτόνομη κάρτα γραφικών. Το ξέρω ότι για cuda θέλω σίγουρα nvidia, αλλά αυτά τα μοντέλα που μου άρεσαν πιο πολύ δεν έχει και είναι αγκαθάκι...Συγκεκριμένα, πέρα από το τι θα μου προτείνατε έχοντας σαν γενικό κανόνα αυτά που είπα παραπάνω, θα ήθελα και γνώμες για αυτά:
HP Probook 450 G5

HP Elitebook 850 G5

ASUS Vivobook S15 και αυτό

HP Envy 15

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gto234 είπε

Δηλαδή παίρνεις ένα λάπτοπ και σου έρχεται με πληκτρολογιο ότι να'ναι και με αντάπτορα για την μπριζα του ρεύματος.

Ναι, εισαγωγες του καταστήματος είναι, όχι από επισημη ελληνικη αντιπροσωπεια. Δηλ και ανταπτορα για ελληνικη πριζα θα σου δωσει το κατάστημα, και ελληνικα γραμματα στο πληκτρολογιο τα ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gto234 είπε

Ρε παιδιά το electroholic είναι αξιόπιστο; Μου κάνει εντύπωση η πληθώρα μοντέλων και η διαθεσιμότητα τους. Είναι τίποτα παραεισαγωγές;

Aξιοπιστότατο το Electroholic , δεν υπάρχει όρος παραεισαγωγή σε αγαθά που κινούνται εντός ΕΕ όπως για ευνόητους λόγους δεν υπάρχουν πλέον-ή σπανίζουν πολύ- αγαθά Ελληνικών αντιπροσωπειών...

5 ώρες πριν, chester20080 είπε

Καλησπέρα στην παρέα του insomnia!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά laptop. Σκοπεύω να διαθέσω μέχρι 1300€ περίπου και το θέλω για απαιτητική χρήση, επαγγελματικά, για business και productivity και προγραμματισμό (+ CUDA). Τα ελάχιστα specs που θέλω είναι οθόνη >= 14" FHD και αν γίνεται IPS, 8GB RAM, SSD 256GB (να έχει και δεύτερο σκληρό πολύ θετικό), i7 8ης γενιάς απαραιτήτως, να είναι σχετικά ελαφρύ και φορητό (<2,2 kg) και να έχει καλή αυτονομία. Επίσης θεωρώ σημαντικό να έχει όμορφο design σαν laptop γενικότερα, να μην είναι bulky ή κάτι μέτριο στο μάτι, να σε τραβάει σαν εμφάνιση πώς να το πω... Δεν το θέλω για gaming ιδιαίτερα (αν και βέβαια με τόσα specs που θέλω κάνει χαλαρά για gaming performance :P). Έχω ψάξει πάρα πάρα πολύ και δεν μπορώ να αποφασίσω. Στην αρχή σκεφτόμουν το dell xps 13 αλλά έχει μικρή οθόνη και γιαυτό μετά αναθεώρησα μέγεθος και λέω 14" και πάνω να κοιτάζω.. Γενικά έχω βρει εξαιρετικά και hp και asus μοντέλα. Dell καλά, αλλά είτε είναι πολύ ακριβά είτε είναι πολύ βαριά είτε δεν είναι όμορφα στο μάτι.. Ένας άλλος ενδοιασμός είναι αν θα έχει αυτόνομη κάρτα γραφικών. Το ξέρω ότι για cuda θέλω σίγουρα nvidia, αλλά αυτά τα μοντέλα που μου άρεσαν πιο πολύ δεν έχει και είναι αγκαθάκι...Συγκεκριμένα, πέρα από το τι θα μου προτείνατε έχοντας σαν γενικό κανόνα αυτά που είπα παραπάνω, θα ήθελα και γνώμες για αυτά:
HP Probook 450 G5

HP Elitebook 850 G5

ASUS Vivobook S15 και αυτό

HP Envy 15

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

https://www.amazon.com/Huawei-MateBook-Notebook-Computer-53010BLA/dp/B07DD4T8PY/ref=sr_1_5?s=pc&amp;ie=UTF8&amp;qid=1544491465&amp;sr=1-5&amp;keywords=Huawei+Matebook+D 1.171.42 $ (~1.031 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

 https://www.amazon.com/Acer-Display-i7-8750H-Fingerprint-A715-72G-71CT/dp/B07CZC81F6/ref=sr_1_1?s=electronics&amp;ie=UTF8&amp;qid=1534785083&amp;sr=1-1&amp;keywords=Acer+A715-72G-71CT 1100,52 $ (~971 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…    

5 ώρες πριν, gto234 είπε

Δηλαδή παίρνεις ένα λάπτοπ και σου έρχεται με πληκτρολογιο ότι να'ναι και με αντάπτορα για την μπριζα του ρεύματος.

Πληκτρολόγια -πάντα για ευνόητους λόγους- με Ελληνικούς χαρακτήρες σπανίζουν πλέον πολύ (κάνε μια βόλτα στα καταστήματα των μεγάλων αλυσίδων και θα το διαπιστώσεις), ο αντάπτορας αδιάφορος...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Γιατί αυτό και όχι το Lenovo y730? 

Kαλύτερη σχεδίαση (ευκολία αναβάθμισης κλπ), καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ελάχιστοι M.2-2242 NVMe SSD στην αγορά...

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...