Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, YannisV είπε

Ναι και εγώ αυτό φοβάμαι... Αλλά αν η εγγύηση όντως ισχύει παγκόσμια, τότε νομίζω είμαι κομπλέ να το πάρω, γιατί ακόμα και αν με κοροϊδεύει, το ebay είναι με το πελάτη σχεδόν πάντα, σε σημείο που αδικεί και τους πωλητές καμία φορά.. Θα επικοινωνήσω με Microsoft τώρα να δω τι θα μου πουν... 

Ποτέ από ebay laptops και μάλιστα τόσο ακριβά!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giogio είπε

Το μονο προβλημα που μπορει και να μην ειναι τοσο σημαντικο ειναι το γερμανικο πληκτρολογιο που εχει το ASUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, giogio είπε

To Asus...

10 λεπτά πριν, giogio είπε

Το μονο προβλημα που μπορει και να μην ειναι τοσο σημαντικο ειναι το γερμανικο πληκτρολογιο που εχει το ASUS

Το θέμα γερμανικό πληκτρολόγιο  είναι περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

To Asus...

Με το πληκτρολογιο που ειναι γεραμνικο θα εχω καποιο θεμα η συνηθιζεται?

Αν λυνεται το θεμα γραφης θα προχωρησω για το asus και οτι προκυψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ποτέ από ebay laptops και μάλιστα τόσο ακριβά!!! 

Το εννοεις; Ότι εύκολα σε ξεγελάνε και δε παίρνεις αυτό που περιμένεις; Αλλά έχω διαβάσει ότι το ebay είναι πολύ με το πελάτη. Και έχει και money back εγγύηση, όπως και το PayPal που υποστηρίζει. Ο αδερφός μου είχε αγοράσει κάτι από ebay. Δεν του ήρθε και του δώσανε τα λεφτά πίσω από το PayPal. Αν δεν είμαι ικανοποιημένος με το laptop, θα είναι μαζί μου. Όχι; 

Επίσης, λόγω της αυστηρής πολιτικής του ebay σχεδόν κατά των πωλητών, δε νομίζω εύκολα να κάνουν παραποντιες... 

Γενικά για Razer blade 15 GTX 1070, έχει κανείς να προτείνει κάτι; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YannisV @drg1974 

Από amazon αγγλίας αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι αρκετά καλές. ειδικά σε blade 15 και aero 15.

Στα 2 χρόνια εγγύηση , από αγορά με το άμαζον θα σε καλύψουν εκείνοι , κατά πάσα πιθανότητα με καινούριο λάπτοπ. Μετά τα δύο χρόνια απλά θα απευθυνθείς στο ευρωπαικό support και θα σου πουν που θα το στείλεις και πως , για επι πληρωμή έλεγχο ή επισκευή. 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η εγγύηση , θα πας σε lenovo ή dell αγορασμένα από αγγλία ή γερμανία που έχουν επίσημες σελίδες με custom config και θα βάλεις όση global εγγύηση τραβάει η ψυχή σου , για να πας μετά στην CPI που είναι Ελλάδα και να σε καλύψει. 

 

Πέρα από το ότι θεωρώ κάκιστη την επιλογή τέτοιου λάπτοπ με 1070 , θα το κοιτάξεις μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο GPU acceleration που δουλεύει CUDA. Στο gaming τα ρολόγια της 1060 πάνε πάνω από την 1070 λόγω MaxQ και καταλήγουν να είναι ελάχιστα διαφορετικές στην απόδοση ( μόνο στα ultra ) . 

Οι λογικές επιλογές είναι 1060 - 2060 ή αν θες παραπάνω κάνε eGPU setup σε 2 χρόνια με τη διαφορά των χρημάτων. 

 

Να είστε έτοιμοι για σκληρό tuning , γιατί stock αυτα τα laptop δεν τρέχουν "άνετα" . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@YannisV @drg1974 

Από amazon αγγλίας αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι αρκετά καλές. ειδικά σε blade 15 και aero 15.

Στα 2 χρόνια εγγύηση , από αγορά με το άμαζον θα σε καλύψουν εκείνοι , κατά πάσα πιθανότητα με καινούριο λάπτοπ. Μετά τα δύο χρόνια απλά θα απευθυνθείς στο ευρωπαικό support και θα σου πουν που θα το στείλεις και πως , για επι πληρωμή έλεγχο ή επισκευή. 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η εγγύηση , θα πας σε lenovo ή dell αγορασμένα από αγγλία ή γερμανία που έχουν επίσημες σελίδες με custom config και θα βάλεις όση global εγγύηση τραβάει η ψυχή σου , για να πας μετά στην CPI που είναι Ελλάδα και να σε καλύψει. 

Πέρα από το ότι θεωρώ κάκιστη την επιλογή τέτοιου λάπτοπ με 1070 , θα το κοιτάξεις μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο GPU acceleration που δουλεύει CUDA. Στο gaming τα ρολόγια της 1060 πάνε πάνω από την 1070 λόγω MaxQ και καταλήγουν να είναι ελάχιστα διαφορετικές στην απόδοση ( μόνο στα ultra ) . 

Οι λογικές επιλογές είναι 1060 - 2060 ή αν θες παραπάνω κάνε eGPU setup σε 2 χρόνια με τη διαφορά των χρημάτων. 

Να είστε έτοιμοι για σκληρό tuning , γιατί stock αυτα τα laptop δεν τρέχουν "άνετα" . 

Αν κανω αγορα απο amazon αγγλιας περναει τελωνειο η ειναι σαν το γερμανικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι! 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για επιλογή λάπτοπ για φίλο με budget 450-500 € max.

Οθονη15,6', η χρήση του θα είναι κυριως για ταινίες,office  και ίντερνετ, καθόλου παιχνίδια.  Η αγορά μπορεί να γίνει και από το Ελλάδα και από εξωτερικό.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, giogio είπε

Αν κανω αγορα απο amazon αγγλιας περναει τελωνειο η ειναι σαν το γερμανικο?

Η Αγγλία εξακολουθεί να είναι μέλος της ΕΕ και συζητιέται παράταση μέχρι τέλους του 2020 για να αποφασίσουν τι θα κάνουν τελικά.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giogio είπε

Αν κανω αγορα απο amazon αγγλιας περναει τελωνειο η ειναι σαν το γερμανικο?

Νομίζω δε πληρώνεις γιατί η Αγγλία δεν είναι εκτός ΕΕ ακόμα. 

26 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@YannisV @drg1974 

Από amazon αγγλίας αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι αρκετά καλές. ειδικά σε blade 15 και aero 15.

Στα 2 χρόνια εγγύηση , από αγορά με το άμαζον θα σε καλύψουν εκείνοι , κατά πάσα πιθανότητα με καινούριο λάπτοπ. Μετά τα δύο χρόνια απλά θα απευθυνθείς στο ευρωπαικό support και θα σου πουν που θα το στείλεις και πως , για επι πληρωμή έλεγχο ή επισκευή. 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η εγγύηση , θα πας σε lenovo ή dell αγορασμένα από αγγλία ή γερμανία που έχουν επίσημες σελίδες με custom config και θα βάλεις όση global εγγύηση τραβάει η ψυχή σου , για να πας μετά στην CPI που είναι Ελλάδα και να σε καλύψει. 

Πέρα από το ότι θεωρώ κάκιστη την επιλογή τέτοιου λάπτοπ με 1070 , θα το κοιτάξεις μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο GPU acceleration που δουλεύει CUDA. Στο gaming τα ρολόγια της 1060 πάνε πάνω από την 1070 λόγω MaxQ και καταλήγουν να είναι ελάχιστα διαφορετικές στην απόδοση ( μόνο στα ultra ) . 

Οι λογικές επιλογές είναι 1060 - 2060 ή αν θες παραπάνω κάνε eGPU setup σε 2 χρόνια με τη διαφορά των χρημάτων. 

Να είστε έτοιμοι για σκληρό tuning , γιατί stock αυτα τα laptop δεν τρέχουν "άνετα" . 

Κατ' αρχάς θενκς για τη βοήθεια! Να σε ρωτήσω, από αγγλικό amazon θα μου στείλουν ευρωπαϊκό αντάπτορα; Γιατι κάποιος μου είπε ότι φεύγοντας από Αγγλία με Razer blade 15 για να έρθει Ελλάδα, του αλλάξανε τον αντάπτορα. 

Ομολογώ ότι ο λόγος που προτιμώ το Razer από οποιοδήποτε άλλο στην ίδια κατηγορία, είναι κυρίως αισθητικός και ποιότητας κατασκευής (unibody). 

Τώρα για τη 1060-1070, είχα δει σημαντικές διαφορές στα σκορ σε reviews στο YouTube, νομίζω το 3D Mark που τεστάρει καθαρά gpu βγάλανε σκορ κάπου 10000-13000 αντίστοιχα, που είναι σημαντικό, οπότε δε ξέρω πόσο κοντά είναι στην απόδοση. Αυτό που ξέρω σίγουρα βέβαια είναι ότι η 1070 ψήνεται λίγο σε σύγκριση με τη 1060 στο συγκεκριμένο... Επίσης, ο επεξεργαστής ψήνεται και αυτός, αλλά με λίγο undervolting χωρίς να χάσω από ρολόγια, κάτι θα κάνει. 

Γενικά θέλω όσο καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γίνεται γιατί θα κάνω βαριές δουλειές CAD, 3D modeling, rendering, game development, και casual gaming, και θελω λαπτοπ γιατί θα μετακινούμαι. Γι αυτό δε μου αρκούν μόνο τα σκορς σε games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YannisV Κοιτάς τότε 1070 ή 2060 μήπως χρησιμοποιηθούν τα tensor cores αργότερα σε development. 

Σε αυτά τα χρήματα όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι. Η razer υπερτερεί λίγο παραπάνω λόγω vapor chamber. Για τον 8750h είδα τεράστιες διαφορές με repaste ΚΑΙ αλλαγή στα thermal pad(συγκεκριμένα).  Έφτασα να τρέχει 72 βαθούς με 4.0 dual , 3.8 quad , 3.6 hexacore boost. 

Είναι αρκετά εύκολη η διαδικασία , πιο εύκολη από άλλα λάπτοπ γιατί δεν έχεις κλιπάκια στο καπάκι. 

 

Θα έρθει με αγγλική πρίζα και απλά θα βάλεις ένα ανταπτοράκι στην άκρη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giogio είπε

Με το πληκτρολογιο που ειναι γεραμνικο θα εχω καποιο θεμα η συνηθιζεται?

Αν λυνεται το θεμα γραφης θα προχωρησω για το asus και οτι προκυψει

Συνηθίζεται σε λίγα λεπτά, αν υπάρξει πρόβλημα (σπάνιο) μπορείς να αλλάξεις την διάταξη του πληκτρολογίου σε ότι γλώσσα θέλεις...

2 ώρες πριν, YannisV είπε

Το εννοεις; Ότι εύκολα σε ξεγελάνε και δε παίρνεις αυτό που περιμένεις; Αλλά έχω διαβάσει ότι το ebay είναι πολύ με το πελάτη. Και έχει και money back εγγύηση, όπως και το PayPal που υποστηρίζει. Ο αδερφός μου είχε αγοράσει κάτι από ebay. Δεν του ήρθε και του δώσανε τα λεφτά πίσω από το PayPal. Αν δεν είμαι ικανοποιημένος με το laptop, θα είναι μαζί μου. Όχι; 

Επίσης, λόγω της αυστηρής πολιτικής του ebay σχεδόν κατά των πωλητών, δε νομίζω εύκολα να κάνουν παραποντιες... 

Γενικά για Razer blade 15 GTX 1070, έχει κανείς να προτείνει κάτι; 

Mακρυά, θα μπλέξεις σχεδόν σίγουρα και πολύ πιθανόν άσχημα!

P.S: Σε τι τιμή + μεταφορικά & τελωνείο το βρήκες στο ebay? Δώσε το link...

1 ώρα πριν, fridafox είπε

Γεια σας και πάλι! 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για επιλογή λάπτοπ για φίλο με budget 450-500 € max.

Οθονη15,6', η χρήση του θα είναι κυριως για ταινίες,office  και ίντερνετ, καθόλου παιχνίδια.  Η αγορά μπορεί να γίνει και από το Ελλάδα και από εξωτερικό.

Ευχαριστώ!!!

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1523228605&sr=1-1&keywords=Acer+Aspire+E5-576-392H&dpID=41HfDkXXyeL&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch + https://www.amazon.com/gp/product/B07B8W7BFD/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1U4879GZA4BL0&psc=1 458.39 $ (~405 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα το έχεις σπίτι σου...   

https://www.bestdeals.gr/ypologistes/foritoi-ypologistes/notebooks/acer-aspire-e-15-e5-576-i3-8130u-6gb-1tb-windows-10-15.6-fhd-clone/

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN00925 + https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-10-professional-oem-pc-cd-key/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

P.S: Σε τι τιμή + μεταφορικά & τελωνείο το βρήκες στο ebay? Δώσε το link...

Έτσι κι αλλιώς δε πρόκειται να το πάρω από αυτόν τελικά, οπότε οριστε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Συνηθίζεται σε λίγα λεπτά, αν υπάρξει πρόβλημα (σπάνιο) μπορείς να αλλάξεις την διάταξη του πληκτρολογίου σε ότι γλώσσα θέλεις...

Mακρυά, θα μπλέξεις σχεδόν σίγουρα και πολύ πιθανόν άσχημα!

P.S: Σε τι τιμή + μεταφορικά & τελωνείο το βρήκες στο ebay? Δώσε το link...

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1523228605&sr=1-1&keywords=Acer+Aspire+E5-576-392H&dpID=41HfDkXXyeL&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch + https://www.amazon.com/gp/product/B07B8W7BFD/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1U4879GZA4BL0&psc=1 458.39 $ (~405 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα το έχεις σπίτι σου...   

https://www.bestdeals.gr/ypologistes/foritoi-ypologistes/notebooks/acer-aspire-e-15-e5-576-i3-8130u-6gb-1tb-windows-10-15.6-fhd-clone/

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN00925 + https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-10-professional-oem-pc-cd-key/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...