Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@zacharis1955 για αυτό εδώ τι λες? Με ενδιαφέρει να έχει και λίγο δύναμη πάνω σε gaming και περίπου στα χρήματα 540 μαξ δεν βρήκα πάντως κάτι ποιο οικονομικό η στα ίδια αλλά ποιο δυνατό (ssd έχω να του κουμπώσω πάνω) 

https://www.mgmanager.gr/notebooks/77777-dell-inspiron-3580-i5-8265u156-fhd8gb1tb-hddradeon-520-2gbdvd-rwwebcamlinux.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

https://www.amazon.com/HP-15-6-inch-Anti-Glare-WLED-Backlit-15-cx0056wm/dp/B07KQXHP4M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1551046623&sr=8-1&keywords=HP+15-cx0056wm 795.59 $ (~707 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

https://www.amazon.com/MSI-GV62-8RD-034-i7-8750H-Steelseries/dp/B07BWF4H3W/ref=sr_1_fkmrnull_1?keywords=MSI+GV62+8RD-034&qid=1555026582&s=gateway&sr=8-1-fkmrnull 942.61 $ (~838 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…   

Ευχαριστώ όπως έγραψα θα προτιμούσα από Ελλάδα ώστε πχ τα 800 να  μου γίνουν 650 με τον αντιλογισμό του ΦΠΑ.

Υπάρχει κάτι  ανάλογο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, makhs5 είπε

Και το αλλο που πηρες απο το service τι θα το κανεις? Και να το πουλησεις το αλλο θα χεις μεγαλη χασουρα βρε συ

Θα το πάρω με τιμολόγιο, βγαίνει 350.Εκτός και αν το μετανιώσω. Θα ποσταρω να το πάρει κάποιος αλλος

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εμπειρία από αμαζον.com

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

Για όλα υπάρχουν αποδείξεις μέιλ συζητήσεις τσατ κοκ. 

Παρήγγειλα από αμαζον. Com το γνωστό λαπτοπ Acer e15 i3 8130 με 329 δολάρια + φόρους 335 ευρώ. Ήμουν "τυχερή" επειδή άργησαν δύο μέρες να το στείλουν μου έκαναν δώρο τα μεταφορικά. Έρχεται το λαπτοπ σε 6 μέρες. Είχε πρόβλημα στον δίσκο. Μιλάω με αμαζον, κανένα πρόβλημα μου λένε, στέλνουμε άλλο και πληρώνουμε μετά τα έξοδα αποστολής όταν φτάσει το πρώτο που στείλατε. Οκ λέω γιατί όχι. Το λάθος ήταν ότι το έστειλα πριν έρθει το δεύτερο. 46 ευρώ από Ελλάδα για Αμερική με ΕΛΤΑ. Dhl είπε φιλική τιμή 80 ευρώ. Παρένθεση η συσκευασία ήταν τραγική. Δέμα από Αμερική σε ένα τεράστιο κουτί και το κουτί από το λαπτοπ να κάνει βόλτες. Το επισημαίνω πριν στείλουν το άλλο και λένε, ευχαριστούμε για την επισήμανση. Πάντα ευγενικοί. Όντως σε πέντε μέρες έρχεται το δεύτερο. Ίδια ακριβώς χάλια συσκευασία. Τέλος πάντων λέω. Βάζω μπρος το λαπτοπ, οθόνη μαύρη... Χα χα χα χα γελάω... λες είπα μέσα μου. Δύο στα δύο. Όντως το είδα με έναν φίλο ειδικό μου λέει οθόνη παπαλα ή έχει βγει κανένα βύσμα. Δοκιμάζω σε εξωτερική οθόνη και δουλεύει μια χαρά. Οπότε οθόνη λέω. Στέλνω αμαζον, μου λένε δεν στέλνουμε τρίτο. Αν θέλεις επιστροφή χρημάτων. Λέω κάνα σέρβις με εγγύηση; μην Μπλέκω πάλι ταχυδρομεία. Μιλάω με Acer Ελλάδα δεν αναγνωρίζουν εγγύηση από Αμερική, μιλάω με Αμερική Acer μου λένε εδώ γίνεται το σέρβις αλλά δεν πληρώνουμε διεθνή έξοδα αποστολής μόνο με δικά σου έξοδα μου λένε. Ξανά αμαζον. Ρωτάω αν το στείλω και πληρώσω πάλι 46 ευρώ μου γυρνάτε όλο το ποσό; μου λένε όχι. Έχει όριο 40 δολάρια... Χα χα χα χα που δεν φτάνουν ούτε για το πρώτο που έστειλα. Οπότε μου έμεινε ένα λαπτοπ χωρίς οθόνη και περιμένω πότε θα φτάσει το πρώτο που έστειλα να μου βάλουν μεταφορικά. Το οποίο έφυγε από Ελλάδα 4 του μήνα και πήγε usps από τότε αγνοείται. Μίλησα με ΕΛΤΑ μου λένε υπεύθυνοι είναι οι Αμερικανοί, με Αμερική δεν μπορείς να μιλήσεις πατάς μόνο τρακινγκ, το οποίο είναι από 4 του μηνός στο ίδιο στάτους. "περιμένουμε να σταλεί το δέμα" από ελτα μου είπαν μην ανησυχείς θα πάει αλλά αργούν εκεί. Έχουμε δέματα από Μάρτιο που δεν έχουν πάει ακόμα. Δεν θέλω να κουράζω άλλο. Γολγοθάς παιδιά. Αν στείλω και το άλλο λαπτοπ χάνω σίγουρα γύρω στα 55 ευρώ από τα μεταφορικά τα οποία θα πάρω όταν φτάσουν και τα δύο λαπτοπ δηλαδή καλό καλοκαίρι. Η Acer εδώ μου λέει στειλτο εδώ και αν είναι οθόνη την αλλάζουμε. Και πληρώνεις κανονικά οθόνη μεταφορικά κοκ.. Χα χα χα χα... Οπότε αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας πει κάτι, αλλιώς διαβάστε την ιστορία για να δείτε τι παίζει με αμαζον. Com, acer κοκ.... Πάντως όλοι πολύ ευγενικοί.... Μέχρι και ένα παλληκάρι από το service της Acer στην Αμερική, σε συζήτηση τσατ που είχαμε με συμπονεσε... Είσαι άτυχη και τέτοια... 

Καλημέρα και να μην σας τύχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

https://www.amazon.com/HP-15-6-inch-Anti-Glare-WLED-Backlit-15-cx0056wm/dp/B07KQXHP4M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1551046623&sr=8-1&keywords=HP+15-cx0056wm 795.59 $ (~707 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

 

5 ώρες πριν, civeng97 είπε

Ευχαριστώ όπως έγραψα θα προτιμούσα από Ελλάδα ώστε πχ τα 800 να  μου γίνουν 650 με τον αντιλογισμό του ΦΠΑ.

Υπάρχει κάτι  ανάλογο? 

Το παραπάνω που αναφέρει ο Zacharis υπάρχει εδώ: https://www.electroholic.gr/el/product/COMHPP00476 στα 733€ που χωρίς το ΦΠΑ βγαίνει στα 591€.

Βέβαια όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Zach σε συζήτηση που είχαμε παραπάνω, στα χαρακτηριστικά του electroholic δεν αναφέρεται η IPS οθόνη (την οποία αναφέρει το amazon). Αν όμως τσεκάρεις τον αριθμό μοντέλου στο site της HP εδώ δηλαδη αναφέρεται κανονικά στα χαρακτηριστικά ότι έχει IPS. 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε φίλος μου με το κατάστημα (που του το είχα προτείνει και του ανέφερα ακριβώς αυτή τη συζήτηση) του είπαν ότι ισχύουν τα χαρακτηριστικά του site της HP. Νομίζω αξίζει να κάνεις μια επικοινωνία και αν επιβεβαιώσεις ότι είναι το ίδιο μηχάνημα πάρτο απο εδώ (αν και εγώ προσωπικά για 120€ διαφορά νομίζω θα το έπαιρνα ακόμα και χωρίς IPS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm

Lenovo 330S- 15ARR Laptop (Ryzen 5 3500U/4 GB/128 GB/Radeon Vega 8  439 € στο πλαισιο.

Εμφανίζεται πάλι διαθέσιμο.....Με ένα λάθος όμως. Στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι φοράει το ryzen 5 2500u και όχι το ryzen 5 3500u - που δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχει 3500υ

Κατά τα άλλα IPS Panel, με οθόνη εξαιρετικής ποιότητας συν όλα τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Εμφανίζεται πάλι διαθέσιμο.....Με ένα λάθος όμως. Στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι φοράει το ryzen 5 2500u και όχι το ryzen 5 3500u - που δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχει 3500υ

Κατά τα άλλα IPS Panel, με οθόνη εξαιρετικής ποιότητας συν όλα τα άλλα. 

Amd ryzen 5 3500u φυσικα υπαρχει ειναι ο καινουριος:  https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3500u , τωρα βεβαια αν το δωσουν τελος απριλη σε οσους παρηγγειλαν αγνωστο.. Βεβαια ενα 5-8% πιο ισχυρος ειναι απο τον 2500u απο τεστ που ειδα στο youtube, δεν ειναι και η τρελη διαφορα. Edit: Ξανα διαθεσιμο δηλ αναμενεται με τον 3500u λεει ξανα. https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm Οκ μπαχαλο τα χουν κανει στο πλαισιο, πανω λεει 3500u, κατω 2500u, οτι ναναι γραφουν

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Amd ryzen 5 3500u φυσικα υπαρχει ειναι ο καινουριος:  https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3500u , τωρα βεβαια αν το δωσουν τελος απριλη σε οσους παρηγγειλαν αγνωστο.. Βεβαια ενα 5-8% πιο ισχυρος ειναι απο τον 2500u απο τεστ που ειδα στο youtube, δεν ειναι και η τρελη διαφορα

Έχεις δίκιο. Υπάρχει ο Ryzen 5 3500u. Όχι όμως σε αυτό που δίνει το πλαίσιο. 

Αν δεις προσεχτικά τα αναλυτικά χαρακτηριστικά,  φαίνεται καθαρά ότι φοράει τον 2500υ. Άλλον δηλ. επεξεργαστή αναφέρει στον τίτλο και άλλον στα χαρακτηριστικά που παραθέτει πιο κάτω!!!!!

"

  • Οθόνη:15.6" Full HD IPS 1920 x 1080
  • CPU:AMD Ryzen 5 2500U 2.10 GHz
  • Μέγεθος μνήμης:4 GB......."
Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Έχεις δίκιο. Υπάρχει ο Ryzen 5 3500u. Όχι όμως σε αυτό που δίνει το πλαίσιο. 

Αν δεις προσεχτικά τα αναλυτικά χαρακτηριστικά,  φαίνεται καθαρά ότι φοράει τον 2500υ

"

  • Οθόνη:15.6" Full HD IPS 1920 x 1080
  • CPU:AMD Ryzen 5 2500U 2.10 GHz
  • Μέγεθος μνήμης:4 GB......."

Το εχουν αλλαξει, γιατι πριν λιγες μερες και στα χαρακτηριστικα κατω ελεγε τον καινουριο, βασικα μπαχαλο τα χουν κανει, τι εννοουν ας παρει καποιος τηλ να ρωτησει ποιον τελικα θα δωσουν οταν ερθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Το εχουν αλλαξει, γιατι πριν λιγες μερες και στα χαρακτηριστικα κατω ελεγε τον καινουριο, βασικα μπαχαλο τα χουν κανει, τι εννοουν ας παρει καποιος τηλ να ρωτησει ποιον τελικα θα δωσουν οταν ερθει.

Μόλις μίλησα με το Πλαίσιο. Θα το παραδώσουν τέλος Απριλίου με τον Ryzen 5 2500u.

Άρα είναι φιξαρισμενο!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Μόλις μίλησα με το Πλαίσιο. Θα το παραδώσουν τέλος Απριλίου με τον Ryzen 5 2500u.

Άρα είναι φιξαρισμενο!

Εντάξει, αύριο βέβαια μπορεί να λένε άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Μόλις μίλησα με το Πλαίσιο. Θα το παραδώσουν τέλος Απριλίου με τον Ryzen 5 2500u.

Άρα είναι φιξαρισμενο!

Αρα βασικα μας κοροιδευουν, η θα δωσουν και 3500u και 2500u? Βασικα πιστευω οτι αφου λενε ετσι τον 2500u θα δωσουν σε ολους, κοροιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makhs5 είπε

Αρα βασικα μας κοροιδευουν, η θα δωσουν και 3500u και 2500u? Βασικα πιστευω οτι αφου λενε ετσι τον 2500u θα δωσουν σε ολους, κοροιδια

Και εγώ έτσι πιστεύω, ότι θα έρθει με τον 2500υ. Αυτά είναι τα μέχρι στιγμής δεδομένα. 

Στο skroutz ξεκινάει από  529 ευρώ, το αντίστοιχο με IPS FHD. https://www.skroutz.gr/s/17431767/Lenovo-IdeaPad-330s-15ARR-2500U-4GB-128GB-FHD-W10.html

Αν του Πλαισίου αποτελεί προσφορά,  ας το κρίνει ο καθένας. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο παλικαρι απο εδω τον εκλεισε πριν λιγες μερες με τον 3500, ας παρει τηλ να ρωτησει τι θα του δωσουν οταν ερθει για να σιγουρευτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...