Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως πάει πρέπει να έχουμε VFM ανά ημέρα..... ειπαμε δεν ειναι καλή περίοδος τωρα! όποιος πρόλαβε, πρόλαβε!

Να προσθέσω και αυτό, που πλέον με τις τιμές που παίζουν είναι VFM (πολύ καλύτερο από IdeaPad 3, Win10Pro, type-C, πληκτρολόγιο με "λαμπάκια", διπλό dimm, και θέση για 2.5'')

https://www.totalprint.gr/laptop-hp-probook-455-g7.html

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To redmibook 16 που μπορούμε να το βρούμε σε λογική τιμή χωρίς να περάσει τελωνείο ; Η 16αρα οθόνη είναι ο,τι πρέπει για προγραμματιστές . Απορώ πως και δεν αναφέρθηκε ακόμη εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από banggood με EU Priority Line από Κίνα ή από αποθηκη Ισπανίας ή Τσεχίας, δεν θα περάσει τελωνείο. Αυτό όμως είναι το λιγώτερο, το πρόβλημα με τόσο ακριβά πράγματα είναι μη σου κάτσει ελατωμματικό ή χαλάσει και αντε να συνεννοηθείς με τον Κινέζο. 

Αυτό ας πουμε είναι πολύ ωραίο:

https://www.banggood.com/Xiaomi-RedmiBook-16-Laptop-16_1-inch-AMD-Ryzen5-4500U-16GB-RAM-512GB-SSD-100-pencent-sRGB-46Wh-Battery-90-pencent-Ratio-3_26mm-Thickness-Notebook-p-1689949.html

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, evark είπε

Από banggood με EU Priority Line από Κίνα ή από αποθηκη Ισπανίας ή Τσεχίας, δεν θα περάσει τελωνείο. Αυτό όμως είναι το λιγώτερο, το πρόβλημα με τόσο ακριβά πράγματα είναι μη σου κάτσει ελατωμματικό ή χαλάσει και αντε να συνεννοηθείς με τον Κινέζο. 

Αυτό ας πουμε είναι πολύ ωραίο:

https://www.banggood.com/Xiaomi-RedmiBook-16-Laptop-16_1-inch-AMD-Ryzen5-4500U-16GB-RAM-512GB-SSD-100-pencent-sRGB-46Wh-Battery-90-pencent-Ratio-3_26mm-Thickness-Notebook-p-1689949.html

Όντως... Επίσης απ' ότι βλέπω το λειτουργικό είναι στα κινέζικα, που σημαίνει πως πρέπει είτε να αγοράσεις άλλο license ή να βάλεις λινουξ (εκτός και αν ξέρεις κινέζικα βέβαια x)). Στο Σκρουτζ πάντως το 14αρι το φέρνουν (υπερτιμημένο όμως). Πάντα μου έκανε εντύπωση το ότι δεν κυκλοφορούν πολλά 16αρια λάπτοπ πέραν των μακ. Βολεύουν πολύ σε επαγγελματίες ειδικά τώρα που έχουν μειωθεί πολύ τα bezels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, georgie_boy είπε

To redmibook 16 που μπορούμε να το βρούμε σε λογική τιμή χωρίς να περάσει τελωνείο ; Η 16αρα οθόνη είναι ο,τι πρέπει για προγραμματιστές . Απορώ πως και δεν αναφέρθηκε ακόμη εδώ.

Εδώ δεν αναφέρονται τόσο ακριβά προϊόντα με αγορά κατευθείαν από Κίνα, επίσης δεν είμαστε Xiaomi fanboys για να χειροκροτούμε ότι βγάζει, επιπλέον με τα λευτά που στοιχίζει αγοράζεις HP ProBook & Lenovo ThinkPad AMD Ryzen 5-4500U / AMD Ryzen 7-4700U!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nk9 είπε

Καλησπέρα.

Αν έχω διαβάσει σωστά, το ideapad 3 της Lenovo έχει 4 gb ram κολλημένα στην μητρική και επιπλέον ένα slot, ενώ το ideapad 5 δεν έχει το slot.

Σωστά;

Για το ideapad 3 ισχυει σιγουρα αυτο. Για το 5 δεν ξέρω τι παίζει. Δεν κυκλοφοράει Ελλάδα απ'όσο έχω ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, georgie_boy είπε

Για το ideapad 3 ισχυει σιγουρα αυτο. Για το 5 δεν ξέρω τι παίζει. Δεν κυκλοφοράει Ελλάδα απ'όσο έχω ψάξει.

 

2 ώρες πριν, nk9 είπε

Καλησπέρα.

Αν έχω διαβάσει σωστά, το ideapad 3 της Lenovo έχει 4 gb ram κολλημένα στην μητρική και επιπλέον ένα slot, ενώ το ideapad 5 δεν έχει το slot.

Σωστά;

Lenovo IdeaPad 5 15ARE: 8GB or 16GB / 3200MHz DDR4, soldered to systemboard...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ideapad 5 15are και 14are δεν εχουν dim slot, η μνημη είναι κολλημένη και δεν παίρνει άλλη. Επίσης δεν βλέπω έκδοση 16GB στην Ελλάδα.

Σιγουρο αυτό, ψαξτε για reviews στο internet.....

Το ideapad 3 παίρνει max ένα 16GB dimm για ενα σύνολο 20GB μαζί με τη κολλημένη.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evark είπε

Τα ideapad 5 15are και 14are δεν εχουν dim slot, η μνημη είναι κολλημένη και δεν παίρνει άλλη. Επίσης δεν βλέπω έκδοση 16GB στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα με 16 GB αν τον δεις θα τον δεις κάνα 1000άρικο...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ideapad 3 παίρνει max ένα 16GB dimm για ενα σύνολο 20GB μαζί με τη κολλημένη.

Ένα τέτοιο παράγγειλα. Και απ' ό,τι διαβάζω στα platform specifications από τη Lenovo δεν αναφέρεται dual channel.

Έίναι μεγάλο handicap αυτό, ακόμα και αν φορτώσω 8άρα για συνολικά 12gb ή ακόμη και 16άρα για 20gb;

Επίσης, με την επιπλέον RAM θα είμαι εντάξει για video editing 1080p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Στην Ελλάδα με 16 GB αν τον δεις θα τον δεις κάνα 1000άρικο...

Εχεις απόλυτο δίκιο... και σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολύ καλύτερα laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, RafGR είπε

Ένα τέτοιο παράγγειλα. Και απ' ό,τι διαβάζω στα platform specifications από τη Lenovo δεν αναφέρεται dual channel.

Έίναι μεγάλο handicap αυτό, ακόμα και αν φορτώσω 8άρα για συνολικά 12gb ή ακόμη και 16άρα για 20gb;

Επίσης, με την επιπλέον RAM θα είμαι εντάξει για video editing 1080p;

Η ερώτηση είναι πολύ γενική. 

1080p σε πόσα bit; 8ή 10;

Σε πόσα fps; 25, 50, 60;;;

Σε τι bitrate τραβάς βίντεο; 

Επίσης πιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιηθεί; premier; resolve; 

Πολλές ερωτήσεις... Και θα σου βάλω και εγώ άλλη μια ... Μήπως σε αυτά τα λεφτά να πας σε ένα αξιοπρεπή desktop;;;;

Επεξ/σία από dskoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, λάπτοπ ήθελα. Δεν ενδιαφέρομαι να κάνω επαγγελματική δουλειά ούτε έχω ψευδαίσθηση πως μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά video editing σε λάπτοπ των 600€. Επίσης δεν έχω μηχανή/κάμερα. Απλή συρραφή/κόψιμο βίντεο θέλω, άντε μοντάζ σύντομων βίντεο σε φάση βιντεοκλίπ. Δεν πήρα το λάπτοπ με αυτό τον σκοπό, απλώς ρωτάω αν μπορώ να κάνω και αυτό.

Επεξ/σία από RafGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θες μνήμη, τα 8GB είναι λίγα, ασε που δεν είναι 8,  αλλά 6 ή 7 αφού πρεπει να δώσεις 1GB ή 2GB στη κάρτα γραφικών. 

Σίγουρα θα θές και χωρο, τουλάχιστον 512GB.

Στη θέση σου, για το ελάχιστο δυνατό από πλευράς τιμής, και αφού οι προσφορές για τα ideapad 3 δεν παίζουν πιά (καλά θα ήταν να είχαμε τον 4700U στα 620 όπως πρίν μερικές ημέρες), θα κοιταγα το HP 455 G7, έχει διπλό dim για να κάνεις ότι θέλεις (max 32GB) και έχει έξτρα θέση για σκληρό 2.5 αν σου χρειαστεί να προσθέσεις κάτι μεγάλο.

https://www.totalprint.gr/laptop-hp-probook-455-g7.html

η εκδοση με τον 4700U εχει πάρει την ανηφόρα τελευταία, δεν αξίζει την διαφορά των 230 ευρώ.....

Επεξ/σία από evark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...