Προς το περιεχόμενο

Yamaha xt 125. Συμφέρει για καθημερινή χρήση?


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δίνουν τα εργοστάσια κατανάλωση στις μοτοσυκλέτες?

αν ρωτας στα σοβαρα,η καταναλωση καυσιμου ειναι βασικοτατο χαρακτηριστικο των μεκ.ακομη και στα θαμνοκοπτικα,αλλα και νεφελοποιητες,ειναι υποχρεωμενος ο κατασκευαστης να δωσει καταναλωση καυσιμου.αν  δεν ρωτας στα σοβαρα,εχεις πολυ ελευθερο χρονο...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

αν ρωτας στα σοβαρα,η καταναλωση καυσιμου ειναι βασικοτατο χαρακτηριστικο των μεκ.ακομη και στα θαμνοκοπτικα,αλλα και νεφελοποιητες,ειναι υποχρεωμενος ο κατασκευαστης να δωσει καταναλωση καυσιμου.αν  δεν ρωτας στα σοβαρα,εχεις πολυ ελευθερο χρονο...........

Χρονο εχω άπλετο, λινκ δεν βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

το μηχανακι ειναι ιδανικο για μικρες αποστασεις εντος πολης κ ελεος, 125 κυβικα τετραχρονο ειναι, ποσο νομιζεις θα καιει; οσο ενα καλο παπι 125 κ  λιγο παραπανω.Οι αποστασεις που θες να κανεις ειναι ανυπαρκτες οσον αφορα το θεμα οικονομιας καυσιμου, με λιγα λογια, κ 600αρα μηχανη να ειναι, αμα πας απο κεντρο καλλιθεα κ το αντιστροφο παλι δεν καις σχεδον τιποτα, εκτος παντα ειναι εισαι καυλογκαζιαρης κ παλι που θα πας πανω απο 80 απο κεντρο προς καλλιθεα; 2 φαναρια στη συγγρου;

το μηχνακι ειναι τιμιο. αν κ δεν βλεπω πραγματικα τι σε απασχολει σε ολη τη κουβεντα, πχ  λες οτι αδυνατεις να παρεις αλλο μηχανακι, τοτε καβαλα αυτο κ πες κ ευχαριστω!

3,5 με 4 λιτρα τα 100χλμ να υπολογιζεις (αν υποθεσουμε οτι κανεις 20χλμ τη μερα τοτε θα καις περιπου ενα με εναμιση ευρω /ημερα )

με ολη τη καλη διαθεση

Επεξ/σία από gregdais
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άρα δεν υπάρχει link. 

Εγώ δε βρήκα κάτι πάντως που έψαξα...

Γενικώς για τα δίτροχα (δε μιλάω για τα καινούρια) το τοπίο είναι θολό 

Παράδειγμα, hornet του 2000

5,88 lt/100

41 mpg (=6,9 lt/100)

Και στο owners manual, πάλι δε γράφει κάτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickTG είπε

Άρα δεν υπάρχει link. 

αρα,δεν εισαι ικανος να γουγλαρεις?

https://www.google.com/search?q=xt+125+χαρακτηριστικα&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

στο πρωτο λινκ,προσεξε τι γραφω,ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ λινκ,θα βρεις την πληροφορια που θες.οχι στο δευτερο ουτε στο τριτο,ουτε στο δεκατοτριτο...........ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ λινκ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΠΡΩΤΟ link είναι από το mototriti. 

Λίγο παρακάτω υπάρχει η επίσημη σελίδα της yamaha. Μπες εκεί και πες μας αν και πόση κατανάλωση λέει. 

 

Και για να μην ψάχνεις:

 

https://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/about-bikes/off-road/index.aspx?view=article&id=442583

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

αρα,δεν εισαι ικανος να γουγλαρεις?

https://www.google.com/search?q=xt+125+χαρακτηριστικα&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

στο πρωτο λινκ,προσεξε τι γραφω,ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ λινκ,θα βρεις την πληροφορια που θες.οχι στο δευτερο ουτε στο τριτο,ουτε στο δεκατοτριτο...........ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ λινκ.......

Ειπες 4.1 δινει ο κατασκευαστης.Σου λεει ο NickTG να δωσεις λινκ απο τον κατασκευαστη που να γραφει 4.1 καταναλωση και εσυ δινεις λινκ απο το mototriti.Η αληθεια ειναι οτι καταναλωση για μοτοσυκλετες σε σελιδες κατασκευαστων δεν εχει παρει το ματι μου.Η καταναλωση που δινει το mototriti πιστευω ειναι απλα ενδεικτικη και καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα η οποια ειναι αρκετα πιο κατω.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 7:03 ΜΜ, dollyyy19 είπε

4.1 δινει ο κατασκευαστης,υπο ιδανικες συνθηκες,μικτη οδηγηση.για μεσα στην πολη μονο,θα πιασει ανετα τα 5/100,και στα χερια νεαρου γαλακτος,μεσα στην πολη,χαλαρα τα 6/100.

Τζαμπα μαλώνετε και το ψειριζετε, ιδιαιτερα οσοι δεν εχετε μηχανακι. 4.5-4.8 εκαιγε το δικο μου Runner, αυτόματο CVT,  το πιο δυνατο 125ρι μηχανακι, με 5-6 εκκινησεις της μηχανης σε κρυο καιρο καθε μερα, μικρες διαδρομες και σκισιμο σε καθε φαναρι. Το ΧΤ θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ κατω απο 4λιτ/100χλμ, ιδιαιτερα αμα ειναι στο πανε ελα και οδηγαει στρωτα.

Οποιος εμαθε με μηχανακι ξερει πως δεν αξιζει ουτε 40 ουτε 50 €  για να μπλεξει με λεωφορεια και ταλαιπωρια σε ΜΜΜ. Προσοχη και τυχη θελει και κανενα ρουχο της προκοπης, αν και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα σε συμφαιρει απο οικονομικης μεριας, βενζινες και σερβις ειναι φτηνοτερα απο τα ΜΜΜ, θα φτανεις και πιο γρηγορα και θα παρακαρεις πολυ κοντα εκει που θες να πας. Αλλα... οταν θα σε χτυπησει καποιος ειτε απο δικια σου ειτε απο δικια του βλακεια να ελπιζεις να μην ειναι κατι σοβαρο, εαν πεσεις ασχημα μπορεις να μεινεις κρεβατωμενος και μηνα και εξαμηνο και χρονο ακομη, εαν εισαι ελευθερος επαγγελματιας αυτο ειναι καταστροφη.
Στον ηλακτρικο απο την αλλη θα μπορεις να διαβασεις ενα βιβλιο, να ακουσεις μουσικη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, orck είπε

Ναι σιγουρα σε συμφαιρει απο οικονομικης μεριας, βενζινες και σερβις ειναι φτηνοτερα απο τα ΜΜΜ, θα φτανεις και πιο γρηγορα και θα παρακαρεις πολυ κοντα εκει που θες να πας. Αλλα... οταν θα σε χτυπησει καποιος ειτε απο δικια σου ειτε απο δικια του βλακεια να ελπιζεις να μην ειναι κατι σοβαρο, εαν πεσεις ασχημα μπορεις να μεινεις κρεβατωμενος και μηνα και εξαμηνο και χρονο ακομη, εαν εισαι ελευθερος επαγγελματιας αυτο ειναι καταστροφη.
Στον ηλακτρικο απο την αλλη θα μπορεις να διαβασεις ενα βιβλιο, να ακουσεις μουσικη κλπ

Φθηνότερα σίγουρα δεν είναι. Αφού δίνω 15 το μήνα για τη κάρτα μου και μπαίνω παντού. 

Απλά το θέμα είναι, όταν λέω συμφέρει, η διαφορά να είναι 35-40 ευρώ το πολύ.

Ενιγουει ακόμα το σκέφτομαι. Θα τα βάλω κάτω να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Ειπες 4.1 δινει ο κατασκευαστης.Σου λεει ο NickTG να δωσεις λινκ απο τον κατασκευαστη που να γραφει 4.1 καταναλωση και εσυ δινεις λινκ απο το mototriti.Η αληθεια ειναι οτι καταναλωση για μοτοσυκλετες σε σελιδες κατασκευαστων δεν εχει παρει το ματι μου.Η καταναλωση που δινει το mototriti πιστευω ειναι απλα ενδεικτικη και καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα η οποια ειναι αρκετα πιο κατω.

Επιτέλους λυθηκε το μυστήριο, ετσι γιατι ο κάθε ένας λέει οτι θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Φθηνότερα σίγουρα δεν είναι. Αφού δίνω 15 το μήνα για τη κάρτα μου και μπαίνω παντού. 

Απλά το θέμα είναι, όταν λέω συμφέρει, η διαφορά να είναι 35-40 ευρώ το πολύ.

Ενιγουει ακόμα το σκέφτομαι. Θα τα βάλω κάτω να δω.

Δεν ξερω τις τιμες των μηνιαιων καρτων αλλα μαλλον εισαι φοιτητης για να δινεις 15 τον μηνα.
Εχω ενα σκουτερ που λογικα καιει κατι λιγο λιγοτερο απο το μηχανακι σου, παροτι ειναι 171 cc μου βγαζει καταναλωση περιπου 3-3,5λιτρα στα 100χλμ με ηρεμη οδηγηση, να παω στην δουλεια μου θελω, οχι να αποδειξω οτι ειμαι ο πιο γαματος. Με αυτη την καταναλωση ειναι φτηνοτερα απο τα ΜΜΜ.
Βεβαια αυτο το εχω υπολογισει για τις δικες μου αναγκες γιατι δεν μπορω να βγαλω πλεον φοιτητικη καρτα και συνηθως κανω μια διαδρομη την ημερα με επιστροφη.

Επεξ/σία από orck
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, orck είπε

Δεν ξερω τις τιμες των μηνιαιων καρτων αλλα μαλλον εισαι φοιτητης για να δινεις 15 τον μηνα.
Εχω ενα σκουτερ που λογικα καιει κατι λιγο λιγοτερο απο το μηχανακι σου, παροτι ειναι 171 cc μου βγαζει καταναλωση περιπου 3-3,5λιτρα στα 100χλμ με ηρεμη οδηγηση, να παω στην δουλεια μου θελω, οχι να αποδειξω οτι ειμαι ο πιο γαματος. Με αυτη την καταναλωση ειναι φτηνοτερα απο τα ΜΜΜ.
Βεβαια αυτο το εχω υπολογισει για τις δικες μου αναγκες γιατι δεν μπορω να βγαλω πλεον φοιτητικη καρτα και συνηθως κανω μια διαδρομη την ημερα με επιστροφη.

Η διαδρομή που θέλω να κάνω είναι 16 χιλιόμετρα πηγαινε-ελα. Δηλαδή 320 χιλιόμετρα το μήνα. Αν και 4 λίτρα στα 100χλμ θα είναι μια χαρά

Προφανώς ούτε εγώ θα τρέχω ειδικά τον πρώτο καιρό, και γενικά. 

Ναι φοιτητική είναι η κάρτα που βγάζω.

 

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...