Προς το περιεχόμενο

Yamaha xt 125. Συμφέρει για καθημερινή χρήση?


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/yamaha/xt125r/2005/

Στο review ο τυπος λεει 5.1lt/100(55 mpg).Το μηχανακι ειναι 12.5hp με καρμπυρατερ λογικη η καταναλωση  ζοριζεται πολυ.Προσωπικα με ΜΜΜ θα πηγαινα Καλλιθεα-Κεντρο.

Επεξ/σία από fenrir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aneurysm είπε

5.5 λίτρα στα 100 καίει το XT 600E μου, και κάνω την διαδρομή πατησια αγια παρασκευή κάθε μέρα. 13 πήγαινε και 13 έλα επί 5 φορες την βδομαδα σύνολο 130km για την δουλεία και καμια βόλτα στα πέριξ, πές 170 με 180 χλμ. Βάζω ένα δεκαπενταρι βενζίνη την βδομάδα.

Και εγώ για Πατήσια Καλλιθέα θέλω 18 χιλιόμετρα σύνολο.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμία περίπτωσή δεν καίει ούτε 6 ούτε 5 λίτρα, βαριά 3,5 θα καίει το συγκεκριμένο ... άπλα θα υπολογίσεις και το κόστος συντήρησής με ζημίες μέσα όπως και τα τέλη (22€/ χρόνο) - ασφάλειά (περίπου 100€/ χρόνο ανάλογα εταιρία - περιοχή - οδηγό) - κτεο (12,5€/ χρόνο) κτλ έκτος αν θα τα πληρώνει ο μπαμπάς σου πάω πάσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα παμε καθε 2 χρονια οποτε το παλικαρι καλα εγραψε 12.5/χρονο.

Ετησια εξοδα του βγαζει για να υπολογισει.

Παντως η ευκολια κι η εξυπηρετηση που κανει το μεταφορικο μας μεσο σε σχεση με τα ΜΜΜ ειναι ανεκτιμητη.Αξιζει τα εξοδα,εκτος βεβαια κι αν δεν υπαρχουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ziaba είπε

σε καμία περίπτωσή δεν καίει ούτε 6 ούτε 5 λίτρα, βαριά 3,5 θα καίει το συγκεκριμένο ... άπλα θα υπολογίσεις και το κόστος συντήρησής με ζημίες μέσα όπως και τα τέλη (22€/ χρόνο) - ασφάλειά (περίπου 100€/ χρόνο ανάλογα εταιρία - περιοχή - οδηγό) - κτεο (12,5€/ χρόνο) κτλ έκτος αν θα τα πληρώνει ο μπαμπάς σου πάω πάσο

Για αρχή προσπαθώ τις βενζίνες τουλάχιστον να τις βάζω μόνο εγώ. Όπως έγραψα και πιο πριν, σίγουρα θα μου δείνει κάνα 20ευρω το μήνα να βάζω, ακόμα και να μη του το ζητήσω. 

Όσο αφορά τη συντήρηση θα ήθελα και αυτή να τη κάνω μόνος μου, αλλά και πάλι σίγουρα θα βάλει και αυτός κάποιο ποσό.

14 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Ναι αλλα παμε καθε 2 χρονια οποτε το παλικαρι καλα εγραψε 12.5/χρονο.

Ετησια εξοδα του βγαζει για να υπολογισει.

Παντως η ευκολια κι η εξυπηρετηση που κανει το μεταφορικο μας μεσο σε σχεση με τα ΜΜΜ ειναι ανεκτιμητη.Αξιζει τα εξοδα,εκτος βεβαια κι αν δεν υπαρχουν.

Ε ναι προφανώς. Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Συν ότι θα κάνεις και μια βόλτα, θα πας και καμία επίσκεψη σε κάνα φίλο, θα γυρίσεις και πιο αργά χωρίς να πληρώνεις τάξι ή να έχεις το άγχος να κλείσουν τα τρένα.... Και άλλα πολλά.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2018 στις 3:28 ΜΜ, panossar95 είπε

καθώς ακόμα δεν έχω δίπλωμα για 125

Μην οδηγησεις χωρις διπλωμα,θα σου κατσει η στραβη και θα τραβας τα @@ σου μετα.

Κατα τα αλλα αφου το εχεις ηδη το μηχανακι θα σε βγαλει ασπροπροσωπο,ειναι παιχνιδακι και εχει ελαχιστες φθορες ακριβως επειδη ειναι πιο αργο και απο σκουτερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Μην οδηγησεις χωρις διπλωμα,θα σου κατσει η στραβη και θα τραβας τα @@ σου μετα.

Κατα τα αλλα αφου το εχεις ηδη το μηχανακι θα σε βγαλει ασπροπροσωπο,ειναι παιχνιδακι και εχει ελαχιστες φθορες ακριβως επειδη ειναι πιο αργο και απο σκουτερ.

Αδερφέ σε ευχαριστώ που απάντησες, αλλά δεν είμαι τρελός (τουλάχιστον όχι ακόμα) να οδηγήσω χωρίς δίπλωμα. 😛

Σε ευχαριστώ και πάλι :)

Επεξ/σία από panossar95
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...