Προς το περιεχόμενο

Καινουριος υπολογιστης step by step


Mourg0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω έναν υπολογιστή ("λίγο" παλιός) ο οποίος θέλει σιγά σιγά αλλαγή, επειδή όμως για να αγοράσεις ένα αξιοπρεπή υπολογιστή.. όχι κάνα τέρας μιας και δεν πολύ παίζω και παιχνίδια...  όπως έχω ξαναπεί σε προηγούμενο θέμα κάνα Football Manager παίζω το πολύ... οπότε ένα αξιοπρεπή υπολογιστή θα ήθελα... τώρα...

Επειδή να πάρεις κατευθείαν ολόκληρο υπολογιστή θα πάει μακριά η βαλίτσα (σε χρήμα) θα ήθελα την γνώμη σας για το αν μπορώ σιγά σιγά, μήνα με τον μήνα να αναβαθμίζω αυτόν π έχω τώρα ( τα χαρακτηριστικά παρακάτω στην εικόνα 1.1 :P ) 

Βρήκα την ευκαιρία να "αλλάξω" υπολογιστή επειδή τα έφτυσε η κάρτα γραφικών οπότε θα ήθελα να ξεκινήσω από εκεί...

Δηλαδή για να μπείτε στην σκέψη μου θέλω να παίρνω σιγά σιγά ένα κομμάτι που να ταιριάζει στον παλιό αλλά να είναι καλύτερο από το τρέχον... αν κάποιο κομμάτι πιστεύετε πως είναι χρήσιμο ας μείνει στον υπολογιστή καλό θα ήταν...  

Τροφοδοτικό έχω ένα 850w αλλά είναι turbo-x :D

Για οτιδήποτε άλλη πληροφορία στείλτε μνμ

speccy.png.6618a6ecd37d6c702021bbbebc7d2102.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε νταξ τροφοδοτικο και δισκους τα κρατας..

τα υπολοιπα τα στελνεις ολα οσο οσο.. και φτιαξε ενα με ryzen 2200g και εισαι αρχοντας...

μαζι με μνημες και motherboard θα σου βγει κανα 220ε αν θυμαμαι καλα ...ε και αμα θες παρε και κανα κουτακι με κανα 30-40ε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν λίγα δεν είναι 220 € για κάρτα γραφικών μνήμες και μητρική? νομίζω παραπάνω θα βγει αλλά μακάρι να ναι τόσο.....

ο επεξεργαστής αρκεί νομίζω προς το παρών.. εσείς τι λέτε?

άλλο ένα ερώτημα... μπορώ να πάρω τώρα την ryzen και μετά από κάνα 2 μήνες την motherboard και μνήμες? ή δεν θα ταιριάξουν? αυτό εννοώ step by step να μην τα πάρω όλα μαζί...

@Ghost007 Σαν να μ αρέσει η ιδέα σου πάντως :Ρ εγώ από χαρακτηριστικά, κάρτες, μνήμες δεν ξέρω και πολλά βέβαια... θα σας εμπιστευτώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

σαν λίγα δεν είναι 220 € για κάρτα γραφικών μνήμες και μητρική? νομίζω παραπάνω θα βγει αλλά μακάρι να ναι τόσο.....

ο επεξεργαστής αρκεί νομίζω προς το παρών.. εσείς τι λέτε?

άλλο ένα ερώτημα... μπορώ να πάρω τώρα την ryzen και μετά από κάνα 2 μήνες την motherboard και μνήμες? ή δεν θα ταιριάξουν? αυτό εννοώ step by step να μην τα πάρω όλα μαζί...

@Ghost007 Σαν να μ αρέσει η ιδέα σου πάντως :Ρ εγώ από χαρακτηριστικά, κάρτες, μνήμες δεν ξέρω και πολλά βέβαια... θα σας εμπιστευτώ :P

τοσο βγαινει στο περιπου αλλα θα σου προτεινουν και τα παιδια συνολακι με μητρικη και ραμ κλπ ...

το καλο με αυτον ειναι οτι εχει και ενσωματωμενη σχετικα αξιολογη και θα παιζεις και τα παιχνιδακια σου κομπλε χωρις να χρειαστεις καρτα...

αλλα οχι δυστηχως ενα ενα δεν γινεται αυτα πανε πακετο... και δεν νομιζω οτι αξιζει να επενδυσεις σε αυτα που εχεις τωρα γιατι παλι θα δωσεις καμποσα για επεργαστη και καρτα κλπ κλπ

και τσαμπα λεφτα θα πανε...ενω ο 2200g ειναι αξιολογος επεξεργαστης και η καρτα του επισης ...

α btw επειδη μαλλον δε καταλαβες καλα μιλαμε για επεξεργαστη οχι καρτα γραφικων..καρτα εχει ενσωματωμενη :P 

Επεξ/σία από Ghost007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις γιατί επιμένω στο να το κάνω σταδιακά? γιατί σταδιακά μπορώ να διαθέσω περισσότερα λεφτά.. π.χ αν τα δώσω τώρα μπορώ να διαθέσω 150-200 max

ενώ αν τα αγοράσω σιγά σιγά θα μπορώ ανά 2 μήνες να δίνω ένα 150άρι για κάθε εξάρτημα( κάρτα γραφικών, μνήμες, μητρική κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

Ξέρεις γιατί επιμένω στο να το κάνω σταδιακά? γιατί σταδιακά μπορώ να διαθέσω περισσότερα λεφτά.. π.χ αν τα δώσω τώρα μπορώ να διαθέσω 150-200 max

ενώ αν τα αγοράσω σιγά σιγά θα μπορώ ανά 2 μήνες να δίνω ένα 150άρι για κάθε εξάρτημα( κάρτα γραφικών, μνήμες, μητρική κτλ)

ξαναδιαβασε τι λεω απο πανω..και οχι..επιμενω σε αυτα που λεω..με αυτα τα 3 εισαι κομπλε δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο..και αμα θες μετα παρε και κανα κουτακι και βαλτα μεσα η οτι αλλο θες τεσπα...δεν γινεται να βαλεις σκετη μητρικη η σκετο επεξεργαστη και οκ μπορεις να παρεις καλυτερο επεξεργαστη απο αυτον που εχεις σε αυτη τη μητρικη αλλα δεν αξιζει...

σου λεω με 220-230ε εισαι κομπλε... και σε σχεση με αυτα που εχεις θα πεταει το εργαλειο :P 

α το μονο αν θες μπορεις να γλυτωσεις για αρχη ας πουμε τα 4γιγα μνημη οποτε θα σου βγει  200ε... περιπου

και μετα βαζεις αλλα 4... απλα εχει το κακο οτι η καρτα του ειναι ποιο δυνατη με διπλη μνημη...αλλα οκ για αρχη αν θες βολευεσαι με μια...

Επεξ/σία από Ghost007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ghost007 είπε

ξαναδιαβασε τι λεω απο πανω..και οχι..επιμενω σε αυτα που λεω..με αυτα τα 3 εισαι κομπλε δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο..και αμα θες μετα παρε και κανα κουτακι και βαλτα μεσα η οτι αλλο θες τεσπα...δεν γινεται να βαλεις σκετη μητρικη η σκετο επεξεργαστη και οκ μπορεις να παρεις καλυτερο επεξεργαστη απο αυτον που εχεις σε αυτη τη μητρικη αλλα δεν αξιζει...

σου λεω με 220-230ε εισαι κομπλε... και σε σχεση με αυτα που εχεις θα πεταει το εργαλειο :P 

Σορρυ τώρα είδα ότι έστειλες.. τώρα έτσι όπως τα λες πάλι σωστά μου ακούγονται :P 

αυτός που μου περιγράφεις έχει δυνατότητα αναβάθμισης αργότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

Σορρυ τώρα είδα ότι έστειλες.. τώρα έτσι όπως τα λες πάλι σωστά μου ακούγονται :P 

αυτός που μου περιγράφεις έχει δυνατότητα αναβάθμισης αργότερα?

ναι βεβαια και επεξεργαστη μπορεις να βαλεις καλυτερο και καρτα αν θες στο μελλον..

απλα για αρχη σου προτεινω οτι ποιο φτηνο αξιολογο παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ghost007 είπε

ναι βεβαια και επεξεργαστη μπορεις να βαλεις καλυτερο και καρτα αν θες στο μελλον..

απλα για αρχη σου προτεινω οτι ποιο φτηνο αξιολογο παιζει...

ωραία, από μητρική και μνήμες? 

Μητρική μια τέτοια περίπου? https://www.e-shop.gr/mitriki-asus-prime-h270m-plus-retail-p-PER.524526

RAM έχω μια 4 gb και μία 2 gb λίγο παλιές βεβαία :P )

mnhmes.png

Οι καινούριες δεν θα πρέπει να είναι dd3 έτσι?

Επεξ/σία από Mourg0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ αυτο ειναι για ιντελ..υπομονη να σου προτεινουν εδω τα παιδια που ασχολουνται περισσοτερο με αυτα...

και ναι θες αλλες μνημες δε κανουν αυτες που εχεις...τα δικα σου ολα πουλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

ωραία, από μητρική και μνήμες? 

RAM έχω μια 4 gb και μία 2 gb λίγο παλιές βεβαία :P )

Εδω υπαρχει ενα θεμα γιατι αυτες που εχεις ειναι ddr3 ενω στο καινουργιο μπαινουν μονο ddr4 που οι τιμες τους ειναι στον Θεο

Εγω θα ελεγα να αγορασεις μονο την καρτα που σου χαλασε και να περιμενεις γιατι ημαστε και σε μεταβατικο σταδιο ακομα

 Η προταση του φιλου παραπανω ενω ειναι ολοσωστη εχουμε το θεμα με το διαθεσιμο μπατζετ και με τις μνημες

Για τον ιδιο λογο και εγω παραμενω με μια fx 8300 και δεν μπαινω ακομα καν στον κοπο για αναβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, insοmnidis είπε

Εδω υπαρχει ενα θεμα γιατι αυτες που εχεις ειναι ddr3 ενω στο καινουργιο μπαινουν μονο ddr4 που οι τιμες τους ειναι στον Θεο

Εγω θα ελεγα να αγορασεις μονο την καρτα που σου χαλασε και να περιμενεις γιατι ημαστε και σε μεταβατικο σταδιο ακομα

 Η προταση του φιλου παραπανω ενω ειναι ολοσωστη εχουμε το θεμα με το διαθεσιμο μπατζετ και με τις μνημες

Για τον ιδιο λογο και εγω παραμενω με μια fx 8300 και δεν μπαινω ακομα καν στον κοπο για αναβαθμιση

δε βλεπω το λογο να μεινει σε αυτα αν μπορει να διαθεση 200ε για να κανει μια καλη αναβαθμιση...

 

45 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

Σορρυ τώρα είδα ότι έστειλες.. τώρα έτσι όπως τα λες πάλι σωστά μου ακούγονται :P 

αυτός που μου περιγράφεις έχει δυνατότητα αναβάθμισης αργότερα?

δες εδω για να παρεις και μια ιδεα για τι περιπου μιλαμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, insοmnidis είπε

Εδω υπαρχει ενα θεμα γιατι αυτες που εχεις ειναι ddr3 ενω στο καινουργιο μπαινουν μονο ddr4 που οι τιμες τους ειναι στον Θεο

Εγω θα ελεγα να αγορασεις μονο την καρτα που σου χαλασε και να περιμενεις γιατι ημαστε και σε μεταβατικο σταδιο ακομα

 Η προταση του φιλου παραπανω ενω ειναι ολοσωστη εχουμε το θεμα με το διαθεσιμο μπατζετ και με τις μνημες

Για τον ιδιο λογο και εγω παραμενω με μια fx 8300 και δεν μπαινω ακομα καν στον κοπο για αναβαθμιση

Ναι δίκιο έχεις κ εσύ πολύ σωστό και αυτό...θα μπορούσα να πάρω μια καινούρια κάρτα γραφικών να την βάλω στο χρέπι που έχω τώρα και για αναβάθμιση ολόκληρου υπολογιστή να κοιτάξω αργότερα μόλις μαζέψω και μερικά λεφτά... αρκεί βέβαια η καινούρια κάρτα γραφικών να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούριο υπολογιστή όταν με το καλό γίνει κ αυτό... 

 έτσι θα λύσω και το πρόβλημα το προσωρινό που δεν έχω κάρτα γραφικών, αλλά θα μπορώ και να κάνω αναβάθμιση  καλύτερη στο μέλλον αν οικονομικά είμαι καλύτερα..

8 λεπτά πριν, Ghost007 είπε

δε βλεπω το λογο να μεινει σε αυτα αν μπορει να διαθεση 200ε για να κανει μια καλη αναβαθμιση...

δες εδω για να παρεις και μια ιδεα για τι περιπου μιλαμε..

@Ghost007Ξέρεις που σκαλώνω με τα ελάχιστα που γνωρίζω για υπολογιστές? ότι ενώ έχει χαλάσει η κάρτα γραφικών δεν μ αναφέρεις κάτι για καινούρια... είναι δυνατό να λειτουργεί αξιοπρεπώς  ο υπολογιστής χωρίς κάρτα γραφικών? ανέφερες προηγουμένως πως έχει ενσωματωμένη κάρτα επεξεργαστής?? είναι καλό δλδ αυτό τώρα? γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει...

Επεξ/σία από Mourg0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο την αλλη και η λυση του φιλου δεν ειναι ασχημη γιατι η ενσωματωμενη καρτα γραφικων του επεξεργαστη που σου προτεινε δεν ειναι και τοσο κακια αλλα αμα διαθεσεις εως 200 για να παρεις μια καλυτερη καρτα που θα τοποθετησεις αργοτερα στον επομενο ισως και παλι δεν λεει

Το θεμα ειναι και εδω με τις τιμες Και στις καρτες οπως ειπα και στο προηγουμενο νημα αρα η ακολουθεις την προταση του φιλου πριν η αγοραζεις μια καρτα ισα ισα για να δωσεις επιπλεον ζωη στο τωρινο σου pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Mourg0s είπε

Ναι δίκιο έχεις κ εσύ πολύ σωστό και αυτό...θα μπορούσα να πάρω μια καινούρια κάρτα γραφικών να την βάλω στο χρέπι που έχω τώρα και για αναβάθμιση ολόκληρου υπολογιστή να κοιτάξω αργότερα μόλις μαζέψω και μερικά λεφτά... αρκεί βέβαια η καινούρια κάρτα γραφικών να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούριο υπολογιστή όταν με το καλό γίνει κ αυτό... 

 έτσι θα λύσω και το πρόβλημα το προσωρινό που δεν έχω κάρτα γραφικών, αλλά θα μπορώ και να κάνω αναβάθμιση  καλύτερη στο μέλλον αν οικονομικά είμαι καλύτερα..

@Ghost007Ξέρεις που σκαλώνω με τα ελάχιστα που γνωρίζω για υπολογιστές? ότι ενώ έχει χαλάσει η κάρτα γραφικών δεν μ αναφέρεις κάτι για καινούρια... είναι δυνατό να λειτουργεί αξιοπρεπώς  ο υπολογιστής χωρίς κάρτα γραφικών? ανέφερες προηγουμένως πως έχει ενσωματωμένη κάρτα το ίδιο.. είναι καλό δλδ αυτό τώρα? γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει...

η ποιο φτηνη καινουργια εχει κανα 90-100ε

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=1030&order_by=pricevat&order_dir=asc

αυτη την καρτα εχει πανω ενσωματωμενη ο 2200g σχεδον...η οποια ειναι καλυτερη απο αυτην που ειχες ...

και ειναι και ανωτερος επεξεργαστης απο αυτον που εχεις...

απο εκει και περα για αξιολογη καρτα για τα καινουργια παιχνιδια κλπ θες τουλαχιστον μια 1050τι που εχει 200ε ...

και εσυ απο οτι λες παιζεις σχετικα ελαφρα παιχνιδακια ...  και στην αναλυση που τα παιζεις θα εισαι πιστευω υπερ ικανοποιημενος ...

και ολα αυτα με 200ε ...απο εκει και περα τι να σου πω οπως νομιζεις..εμενα αυτη ειναι η προταση μου.

Επεξ/σία από Ghost007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...