Προς το περιεχόμενο

Αγορα A/C inverter


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω σε καταστημα ενα κλιματιστικο 12αρι, on/off. Το καταστημα ειναι η μια πλευρα τζαμι, η αλλη ειναι μισο τζαμι μισο τοιχος και οι αλλες 2 πλευρες δεν εχουν καθολου τζαμι.

 

Ο ηλιος χτυπαει μονο την πλευρα που ειναι ολο τζαμι μεχρι τις 13:00 με 14:00 το μεσημερι. Μετα εχει σκια. 

 

Το 12αρι τωρα, κανει δουλεια. Δροσιζει αμεσως ο χωρος, αλλα σκεφτομαι την καταναλωση. Δεν βαζω καμια τρελη θερμοκρασια. Συνήθως το εχω στους 24C.

 

Θα αξιζε η αλλαγη σε 12αρι inverter, απο αποψης καταναλωσης ρευματος;

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Καλησπερα. Εχω σε καταστημα ενα κλιματιστικο 12αρι, on/off. Το καταστημα ειναι η μια πλευρα τζαμι, η αλλη ειναι μισο τζαμι μισο τοιχος και οι αλλες 2 πλευρες δεν εχουν καθολου τζαμι.

Ο ηλιος χτυπαει μονο την πλευρα που ειναι ολο τζαμι μεχρι τις 13:00 με 14:00 το μεσημερι. Μετα εχει σκια. 

Το 12αρι τωρα, κανει δουλεια. Δροσιζει αμεσως ο χωρος, αλλα σκεφτομαι την καταναλωση. Δεν βαζω καμια τρελη θερμοκρασια. Συνήθως το εχω στους 24C.

Θα αξιζε η αλλαγη σε 12αρι inverter, απο αποψης καταναλωσης ρευματος;

Ευχαριστω!

Καλησπέρα! Θεωρώ ότι θες 12 άρι αφού με το υπάρχον 12άρι είσαι ικανοποιημένος στη ψύξη .  Θα με βοηθούσε να μου έλεγες το μοντέλο που έχεις τώρα .   Θα δεις το μοντέλο του κλιματιστικού στην ετικέτα του πάνω στην εσωτερική ή εξωτερική μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Απλα πρεπει να υπολογισω και το κοστος κτισης ενος inverter. Δεν ειναι οτι ειμαι αναμεσα στα δυο. Το on/off το εχω ηδη.

Θα το κάνεις απόσβεση σε βάθος χρόνου απο τις μειωμένες καταναλώσεις που υπάρχει ουσιαστική διαφορά απο ένα On-off  έως και πολύ μεγάλη διαφορά ανάλογα τί θα επιλέξεις . 

Μεταξύ 2 Inverter κλείνει αρκετά η ψαλίδα κατανάλωσης και θέλει μεγάλη κουβέντα. Μεταξύ On-off και Inverter τεχνολογίας δε χρειάζεται να το συζητάμε για την εξοικονόμηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...