Προς το περιεχόμενο

Καμένη κάρτα;


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Παρασκευη το βραδυ ενω επαιζα WOW, ακουστηκε ενα τσαφ, μυρισε σαν καμενο πλαστικο και εσβησε ο υπολογιστης. μετα δεν αναβε καθολου. προφανως κατι καηκε.

Το Σαββατο ξεκινησα την διαδικασια να βρω τι καηκε.

Ανοιγω το κουτι και παταω το κουμπι εκκίνησης. η PSU δεν αναβε καθολου, ουτε η μητρικη.

Αφαιρεσα ολα τα καλωδια απο την PSU και κρατησα συνδεμενα μονο τα καλωδια τροφοδοσιας για την cpu/board/gpu. επισης εβγαλα ολα τα memory modules εκτος απο ενα.

Η PSU παλι δεν δουλευε, η μητρικη παλι δεν επαιρνε καθολου ρευμα, δεν αναβε κανενα οn-board led. Oταν ομως αφαιρεσα τελειως την gpu, το PC αναψε κανονικα και μπηκα στο BIOS. μετα αφαιρεσα τελειως την PSU και εκανα το κολπο με τον συνδετηρα. η PSU αναψε μονη της και δουλευε κανονικα. ξανασυνδεω την PSU και ξαναβαζω την GPU στο δευτερο PCIE slot αυτη τη φορα. το PC παλι δεν επαιρνε ρευμα.

βγαζω τελειως την gpu και τωρα γραφω μεσα απο το PC, τρεχει κανονικα χωρις προβλημα χρησιμοποιωντας μονο την igpu της cpu.

H gpu μυριζει σαν το καμενο πλαστικο . οποτε ειμαι 99% πεπεισμενος οτι καηκε και γιαυτο δεν αναβε η PSU και η μητρικη. 

AΛΛΑ πριν τρεξω να παρω νεα gpu, θελω να βεβαιωθω απολυτα οτι οντως φταιει η gpu. υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να εχει χαλασει η PSU, και να μην μπορει να δωσει το απαραιτητο ρευμα οταν ειναι συνδεμενη και η gpu. δυστυχως δεν εχω δευτερο PC να συνδεσω την gpu η μια δευτερη gpu για να βαλω στο PC. και δεν ξερω πως να την τεσταρω τωρα.

εσεις τι λετε; φταιει οντως η gpu? και πως μπορω να την τεσταρω χωρις αλλο PC? εχω ενα πολυμετρο, μηπως μπορει να βοηθησει αυτο;

το συστημα μου:

asus gtx780

corsai ax860

asus maximus hero vi

intel i7-4770k

64gb ram

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, KilliK είπε

ακουστηκε ενα τσαφ, μυρισε σαν καμενο πλαστικο και εσβησε ο υπολογιστης.

H gpu μυριζει σαν το καμενο πλαστικο .

Δεν νομίζω ότι θέλει παραπάνω ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alos912 είπε

64gb ram!!!

Προσεχε φιλε μην κανεισ καμια βλακεια και το κλες ξερεισ ακριβος τι πρεπει να κανεις 

Τι; Να βγάλει φωτό την ραμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 6:38 ΜΜ, Sheogorath είπε

Τι; Να βγάλει φωτό την ραμ;

Πλάκα πλάκα ειλικρινά ρωτούσα. Φοβάστε μην του την "σηκώσουν" την μισή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, koolisk6 είπε

εγω παλι εχω περιεργεια τι μνημες εχει πανω,

αφου μητρικη κ επεξεργαστης δε σηκωνουν πανω απο 32 gb max....

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ... Για 16άρες ddr3, κάτι σε server θα έπρεπε να έχει...

Πραγματικά, δεν βγάζει νόημα... Μάλλον λάθος θα έγραψε και θα εννοεί 32g...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου εκανε εντυπωση γιατι εχω παρομοιο συστημα κ το χω τερματισει με 32gb ram....

Αν οντως εχει 64 ας μας πει ποιες ακριβως, γιατι θα τρελλαθω :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...