Προς το περιεχόμενο

Άνοιξε η πλατφόρμα για την επιδότηση €360 για σύνδεση οπτικής ίνας


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, multidanze είπε

Πάντως εδώ Κορδελιό Θεσσαλονίκης με 19,50€/μήνα έχεις 100/50Mbps οπτική ίνα (μέσω Βουλγαρίας) και πάει σφαίρα!

απο την hcn  εχεις γιατι τουλαχιστο θεσσαλονικη ειναι η μοναδική νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sunlight2030 είπε

απο την hcn  εχεις γιατι τουλαχιστο θεσσαλονικη ειναι η μοναδική νομίζω

Η HCN είναι μόνο Ανατολικά. Δυτικά δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν έρθει αρκετές δεν είναι η μόνη πλέον. Εκτός αυτού με 19,50€ δεν έχει HCN

Επεξ/σία από multidanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Ούτε και σε μένα βγάζει ενώ έχω ήδη 100 από Cosmote...

Σε όσα μέρη στην Θεσσαλονίκη έψαξα δεν βγάζει . ακόμα και σε μέρει που υπάρχουν εγκαταστάσεις για οπτική ίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Έρχεται η ανάπτυξη; Δεν τα έμαθες; :P

Ευκαιρία τότε να βάλουμε τα καλά μας.

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Τουλάχιστον από το wifi που είχε υποσχεθεί ο καλαματιανός, αυτό μου φαίνεται καλύτερο.

Σίγουρα, αλλά τί οπτική ίνα θέλω από τη στιγμή που πληρώνω 24άρα και είναι σαν να έχω στην καλύτερη περίπτωση 8άρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ΤΚ έβαλα εδώ στον Πειραιά

 

Και στα 3 μου έριξε άκυρο.

 

Δημους τεράστιους και έριξε άκυρο.

 

Για ποιες περιοχές ειναι; Μόνο για κέντρο Αθήνα; 😛

 

Μια ζωή τραγικοί....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, GoldenAssassin είπε

Ειμαστε κι εμεις που εχουμε 4κ οθονες και βλεπουμε στο youtube 720p  βιντεο και χαιρομαστε.....

Ναι λες και με το youtube σε 4Κ θα καταλαβεις 4Κ...

2 λεπτά πριν, GRMARIOS είπε

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ 

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Τα σχολεια δε νομιζω.. fb θα μπαινουν ολοι ολη μερα...τα πανεπιστημια απο την αλλη που οκ χρειαζεται ενα αξιολογο ιντερνετ  εχουν ηδη Gbit συνδεσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gtajunkie είπε

Ευκαιρία τότε να βάλουμε τα καλά μας.

Σίγουρα, αλλά τί οπτική ίνα θέλω από τη στιγμή που πληρώνω 24άρα και είναι σαν να έχω στην καλύτερη περίπτωση 8άρα?

Αν βάλεις οπτικη η ταχύτητα είναι εγγυημένη. Φεύγουμε από τα έως.

Βέβαια αυτό που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος είναι ότι η ταχύτητα του internet δεν εξαρτάται από το πόσο συγχρονίζεις. Τώρα που θα αρχίζουν μαζικές αυξήσεις σε ταχύτητες, κύριο ρόλο θα παίξει τι γραμμή έχει ο provider με το εξωτερικό. Μην εκπλαγούμε αν τα μεσημέρια κατεβάζουμε με την μισή ταχύτητα. Έχω καιρό να κοιτάξω τι διασύνδεση έχει ο καθένας,

Ένα άλλο φυσικά είναι με τι ταχύτητα μπορεί να ανταποκριθεί ο server. Ευτυχώς με youtube δεν έχεις πρόβλημα.

2 λεπτά πριν, cpgr είπε

Ναι λες και με το youtube σε 4Κ θα καταλαβεις 4Κ...

Τα σχολεια δε νομιζω.. fb θα μπαινουν ολοι ολη μερα...τα πανεπιστημια απο την αλλη που οκ χρειαζεται ενα αξιολογο ιντερνετ  εχουν ηδη Gbit συνδεσεις..

Τα σχολεία περνάνε από το vpn του myschool (πανεπιστήμιο θεσσαλίας). Οπότε ότι και να βάλεις, αν το vpn δεν ανεβάσει ταχύτητα, διαφορά δεν θα δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Retromaniac said:

 Αν βάλεις οπτικη η ταχύτητα είναι εγγυημένη. Φεύγουμε από τα έως.

Βέβαια αυτό που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος είναι ότι η ταχύτητα του internet δεν εξαρτάται από το πόσο συγχρονίζεις. Τώρα που θα αρχίζουν μαζικές αυξήσεις σε ταχύτητες, κύριο ρόλο θα παίξει τι γραμμή έχει ο provider με το εξωτερικό. Μην εκπλαγούμε αν τα μεσημέρια κατεβάζουμε με την μισή ταχύτητα. Έχω καιρό να κοιτάξω τι διασύνδεση έχει ο καθένας,

Ένα άλλο φυσικά είναι με τι ταχύτητα μπορεί να ανταποκριθεί ο server. Ευτυχώς με youtube δεν έχεις πρόβλημα.

Τα σχολεία περνάνε από το vpn του myschool (πανεπιστήμιο θεσσαλίας). Οπότε ότι και να βάλεις, αν το vpn δεν ανεβάσει ταχύτητα, διαφορά δεν θα δείς.

Κυρίως θα έλεγα ότι θα μάθουμε τι θα πει contention Ratio... 

Η διεθνή διασύνδεση κάθε παρόχου και μεταξύ κυρίων κόμβων του θα παίζει δευτερο ρόλο και διορθώνεται σχετικά ευκολα... 

Εάν ποτέ φυσικά αποκτήσουμε σοβαρές ταχύτητες... Το βλέπουμε για το 2022-2025 για μεγάλο μέρος του πληθυσμού..

Με τα 50-100 Mbps που θα παίζουμε μέχρι τότε (κάποιοι όχι όλοι) δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baskon είπε

Κυρίως θα έλεγα ότι θα μάθουμε τι θα πει contention Ratio... 

Η διεθνή διασύνδεση κάθε παρόχου και μεταξύ κυρίων κόμβων του θα παίζει δευτερο ρόλο και διορθώνεται σχετικά ευκολα... 

Εάν ποτέ φυσικά αποκτήσουμε σοβαρές ταχύτητες... Το βλέπουμε για το 2022-2025 για μεγάλο μέρος του πληθυσμού..

Με τα 50-100 Mbps που θα παίζουμε μέχρι τότε (κάποιοι όχι όλοι) δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Εγώ πάντως με τον παροχό μου ήδη βλέπω προβλήματα μέσα στην ημέρα σε συνδέσεις με την άλλη ήπειρο, ενώ δεν θα έπρεπε επειδή η άλλη ήπειρος κοιμάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και τα πανεπιστημια σερνονται τις καθημερινες σε ωρες αιχμης-μαθηματων.

επισης μη μπερδευετε την "επιδοτηση" με το "τσοβολα δωστα ολα" 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν οφείλεται στη διασύνδεση με το εξωτερικό (αν και δεν έχω ακούσει για κάποιο γενικό πρόβλημα σε άλλο εξειδικευμένο φόρουμ), η διασύνδεση με το εξωτερικό φτιάχνεται σχετικά ευκολα..

Τo Contention Ratio οταν όλοι θα έχουμε 1 GBPS...δε φτιάχνεται :P

Πάντως προτιμότερο να έδιναν τα χρήματα σε υποδομές... και όχι δωράκι στις εταιρίες και τους λίγους τυχερούς  πελάτες που ήδη απολαμβάνουν 100 MBPS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...