Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, mech35 είπε

Ίσως γλυτώσεις κάτι αλλά το binance θα σου ζητήσει γύρω στα 4€ για την ανάληψη του doge

2.85€. αν το κάνεις με LTC το withdraw fee είναι 0.18€ 

Απλά δεν ξέρω αν έχει fee η μετατροπή του LTC σε BTC στο ledger. Ή αν έχει μεγαλύτερο spread από το binance

Screenshot_20210213-185113_Binance.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

μόνο πορτοφόλια από ανταλλακτήρια σου δίνουν αυτή την δυνατότητα δλδ τα πορτοφόλια του kraken, coinbase, bistamp που υπάρχουν για android.

Aπλά να γνωρίζεις ότι τα bitcoin που έχεις σε αυτά τα wallet δεν είναι δικά σου δλδ δεν είσαι κάτοχος των private key τους και λειτουργούν σαν τράπεζες τους αφήνεις το πλήρες δικαίωμα στο να κρατήσουν αυτοί τα bitcoin για σένα με ότι σημαίνει αυτό για την ασφάλεια δηλαδή αν γίνει κάποιο hacking στην πλατφόρμα. 

Δλδ άμα αγοράσω bitcoin με δικα μου private key κτλπ. 

Αυτά πως τα κάνω ανάληψη? 

2) crypto.com είναι ανταλλακτηριο όπως το κρακεν? Η έχω πορτοφόλι να στέλνω και να λαμβάνω bitcoin. 

Πχ έχω ένα ποσό στο κρακεν.... Εκεί μπορώ να έχω πορτοφόλι? Να λαμβάνω και να στέλνω bitcoin? 

Ρωτάω γιατί με μια εταιρεία που συνεργάζομαι τώρα πληρώνομαι μέσο paypal.... Ειδα ότι στέλνει και σε bitcoin πλέον. Και θα ήθελα να μπορώ να μου στέλνει στο πορτοφόλι μου και εγώ από κει οπότε έχω ανάγκη να κάνω ανάληψη. 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο μνμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barrcode είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Αγορασα προσφατα ενα ledger nano s και θελω να μεταφερω τα btc που εχω στο binance,coinbase,kraken. To θεμα ειναι οτι τα fees ειναι πολυ μεγάλα .Περιπου 20$.

 

 Γνωρίζει κανεις αν κερδίζω με την εξής διαδικασία:

 

1.ΒΤC σε alt coin στο binance (p.x DOGE).

2.Μεταφορά του DOGE στο LEDGER μικροτερο κοστος μεταφορας

3.Μετατροπή του DOGE παλι σε BTC.

 

 

απλά περίμενε λίγο να καθαρίσει το mempool και να πέσουν τα fee. Δεν είναι περίοδος τώρα με 70 χιλιάδες uncofirmed συναλλαγές για transfer

https://btc.com/

 

Μόλις τώρα, thiva7 είπε

Δλδ άμα αγοράσω bitcoin με δικα μου private key κτλπ. 

Αυτά πως τα κάνω ανάληψη? 

2) crypto.com είναι ανταλλακτηριο όπως το κρακεν? Η έχω πορτοφόλι να στέλνω και να λαμβάνω bitcoin. 

Πχ έχω ένα ποσό στο κρακεν.... Εκεί μπορώ να έχω πορτοφόλι? Να λαμβάνω και να στέλνω bitcoin? 

Ρωτάω γιατί με μια εταιρεία που συνεργάζομαι τώρα πληρώνομαι μέσο paypal.... Ειδα ότι στέλνει και σε bitcoin πλέον. Και θα ήθελα να μπορώ να μου στέλνει στο πορτοφόλι μου και εγώ από κει οπότε έχω ανάγκη να κάνω ανάληψη. 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο μνμ

αν βάλει το wallet του kraken απλά θα κάνει login στο λογαριασμό σου και θα διαχειρίζεσαι τα bitcoin που έχεις εκέι από το app

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ τέτοια δεν θα τα έβαζα στο broswer μου ούτε και αν με πληρώνανε συν ότι στο reddit γράφουν για το συγκεκριμένο ότι μπορεί να έχει σκαμάρει και κόσμο 

 

 

Στις 15/2/2021 στις 3:20 ΜΜ, Nikoemma είπε

.

 

Επεξ/σία από Avatar_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βοηθάν αυτά τα hardware wallets π.χ Ledger?

Στο να έχουμε έναν κωδικό για την συσκευή και αυτή να ξεκλειδώνει όλα τα wallets που έχει μέσα; Αντί να χρειαζόμαστε κωδικούς και wallets για ένα σωρό νομίσματα; Αν χαθεί η συσκευή τι κάνουμε, αγοράζουμε άλλη και την επαναφέρουμε με password recovery η κάτι τέτοιο;;;

 

Και μια τελευταία ερώτηση.... Μπορώ να έχω Ledger και να έχω εκεί τα κλειδιά μου και να χρησιμοποιώ centralized ανταλλακτήρια με κάποιο τρόπο όπως Kraken, Poloniex κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

Που βοηθάν αυτά τα hardware wallets π.χ Ledger?

Στο να έχουμε έναν κωδικό για την συσκευή και αυτή να ξεκλειδώνει όλα τα wallets που έχει μέσα; Αντί να χρειαζόμαστε κωδικούς και wallets για ένα σωρό νομίσματα; Αν χαθεί η συσκευή τι κάνουμε, αγοράζουμε άλλη και την επαναφέρουμε με password recovery η κάτι τέτοιο;;;

 

Και μια τελευταία ερώτηση.... Μπορώ να έχω Ledger και να έχω εκεί τα κλειδιά μου και να χρησιμοποιώ centralized ανταλλακτήρια με κάποιο τρόπο όπως Kraken, Poloniex κτλ;

Το κύριο πλεονέκτημα είναι ότι τα private keys δεν φεύγουν ποτέ από την συσκευή. Οπότε οταν θέλεις να στείλεις ένα transaction ή συσκευή κάνει sign με τα private keys offline. Στα software wallets τα private keys μένουν σε ένα αρχείο στον υπολογιστή σου έστω και κρυπτογραφημένα.

Όταν ανοίγεις μία καινούργια συσκευή σου δίνει ένα seed 24 λέξεων. Με αυτό το seed μπορείς να ανακτήσεις όλα τα πορτοφόλια για όλα τα νομίσματα μέσα στο hardware wallet. Ιδανικά θα αγόραζες ένα άλλο hw και θα έκανες import το seed. Είναι ασφαλέστερο απ'το να το πληκτρολογήσεις σε ένα desktop wallet (αν και θα δούλευε). 

Για την δεύτερη ερώτηση δεν γνωρίζω να γίνεται με κάποιο τρόπο. Άν και τα trezor και ledger έχουν κάποια exchanges τυπου changelly στο app τους, νομίζω πρέπει να φύγει κανονικό transaction για να γίνει το trade.

Επεξ/σία από mech35
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 4:32 ΜΜ, chek2fire είπε

εγώ τέτοια δεν θα τα έβαζα στο broswer μου ούτε και αν με πληρώνανε συν ότι στο reddit γράφουν για το συγκεκριμένο ότι μπορεί να έχει σκαμάρει και κόσμο 

 

 

 

Και ομως μπορεις να στελεις bitcoin κατευθείαν στο coinbase account σου. (Δοκιμασμενο) απλά τα ποσά είναι μηδαμινά..κ 10 χρονια να το χρησιμοποιεις αν δν εχεις καμια 1000 referrals δε βγαζεις ΤΙΠΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dimitrios85 είπε

Και ομως μπορεις να στελεις bitcoin κατευθείαν στο coinbase account σου. (Δοκιμασμενο) απλά τα ποσά είναι μηδαμινά..κ 10 χρονια να το χρησιμοποιεις αν δν εχεις καμια 1000 referrals δε βγαζεις ΤΙΠΟΤΑ

Πολλα ανταλλακτηρια δεν το επιτρεπουν και αμα το καταλαβουν μπορει να σου κανουν παρατηρηση.

Υποθετω ο λογος ειναι η επιβαρυνση του συστηματος που παρακολουθει τα assigned addresses των πελατων για τα deposits. Δεν θελουν να βλεπουν πολυ μικρα ποσα πολυ συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχουμε μεγάλη πτώση επεξεργαστικής ισχύς του Bitcoin mining καθώς από τα 160EH/s έχει φτάσει κοντά στα 130ΕΗ/s. Από τι λέγεται έχει να κάνει με ένα δυστύχημα σε μια περιοχή της εξωτερικής Μογγολίας και σε ένα coal mining που τροφοδοτεί μεγάλα ηλεκτρικά εργοστάσια και που δίπλα τους βρίσκονται κάποια από τα μεγαλύτερα bitcoin mining farm. Ο Adam Back θεωρεί ότι η πτώση είναι μόνο της τάξης του 5% καθώς δεν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site να παρακολουθεί σωστά real time την επεξεργαστική ισχύ των mining pool.

 

 

ένα καλό site που προτείνει ο ίδιος είναι αυτό εδώ

https://miningpoolstats.stream/bitcoin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στα νέα της ημέρας είχαμε την συνάντηση του Elon Musk με τους miner της αμερικής με συζήτηση για το ενεργειακό αποτύπωμα του ψηφιακού νομίσματος

 

Ειχαμ και την ανακοίνωση της ark investment ότι αγόρασε Bitcoin αξίας 21.7 εκατομμυρίων δολαρίων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ιραν από τι αναφέρει το bloomberg σήμερα έκανε ban το bitcoin mining για δύο μήνες καθώς αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα με blackout. Σίγουρα τα μεγάλα farm θα μπορέσει να τα κλείσει αλλά τον κόσμο είναι απίθανο να μπορέσει να τον ελέγξει στο να μην κάνει mining 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-05-26/iran-bans-crypto-mining-to-keep-the-lights-on-over-summer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...