Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα τελικα μου ενεργοποιηθηκε η γραμμη VDSL 50 απο Vodafone. Στις μετρησεις που κανω απο speedtest κυμαινεται συνηθως απο 34.mbps μεχρι 36-38 και καποιες φορες μου παει στα 42.00 με 44.00 Επειδη δεν γνωριζω πολλα.. σας παραθετω τα στατιστικα γραμμης.. Θα μπορουσα να πιασω κατι ποιο σταθερο ανω το 40.00? Παιζει ρολο που η συνδεση μου γινεται μεσω usb stick? Ευχαριστω για το χρονο σας!!

 

 

ΖΤΕ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δε δοκιμάζει μέσω ethernet να δεις? Ή με κάποιο λάπτοπ έχει ενδωματωμένη κάρτα wifi?

Επεξ/σία από makaros1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα τελικα με το λαπτοπ μεσω ethernet και μου βγαζει 48.00 οπως και ασυρματα το λαπτοπ διπλα στο ρουτερ δινει 45.00 mpbs. Η πλακα ειναι οτι τωρα στον desktop εχει κανει βουτια 17.00 μεχρι 22.00

Επεξ/σία από ChrisRX-8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα απο το steam update για game και η ταχυτητα download ηταν στο 5.5 MB/s νομιζω οτι ειναι πολυ καλα!! Πηγα στις ρυθμισεις του ρουτερ και βλεπω οτι τα FEC/Errors ειναι 5567.. ειναι φυσιολογικο να ανεβαινουν τα FEC γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, ChrisRX-8 said:

Κατεβασα απο το steam update για game και η ταχυτητα download ηταν στο 5.5 MB/s νομιζω οτι ειναι πολυ καλα!! Πηγα στις ρυθμισεις του ρουτερ και βλεπω οτι τα FEC/Errors ειναι 5567.. ειναι φυσιολογικο να ανεβαινουν τα FEC γενικοτερα?

θα ανεβαινουν No matter what.απλα δεν πρεπει να ανεβαινουν παρα πολυ.το παρα πολυ θεωρειται να ανεβαινουν χιλιαδες ανα δεπτερολεπτα.

On 04/06/2018 at 16:57, ChrisRX-8 said:

Σημερα τελικα μου ενεργοποιηθηκε η γραμμη VDSL 50 απο Vodafone. Στις μετρησεις που κανω απο speedtest κυμαινεται συνηθως απο 34.mbps μεχρι 36-38 και καποιες φορες μου παει στα 42.00 με 44.00 Επειδη δεν γνωριζω πολλα.. σας παραθετω τα στατιστικα γραμμης.. Θα μπορουσα να πιασω κατι ποιο σταθερο ανω το 40.00? Παιζει ρολο που η συνδεση μου γινεται μεσω usb stick? Ευχαριστω για το χρονο σας!!

ΖΤΕ.jpg

το wifi ειδικα στα 2,4 ghz πολλες φορες δεν δινει max ταχυτητα οποτε καλο ειναι οι δοκιμες να γινονται με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σας ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.. κατι αλλο.. πηρα τηλ εχθες την vodafone γιατι θελω να μπω σε fast path.. μου ειπαν οτι θα κανουν αιτηση στον ΟΤΕ και να περιμενω.. με πηραν σημερα τηλ και μου ειπαν πως το γυρισαν σε fastpath και πως ο εκπροσωπος εκεινη την στιγμη δεν ειχε την δυνατοτητα access στο ρουτερ να μπει να δει αν οντως εγινε.. και μου ειπε να μπω να το κοιταξω. Tο θεμα εναι οτι στις μετρησεις απο speedtest που κανω μου βγαζει παλι 16-18ping καμια φορα και παραπανω.. Οποτε φανταζομαι η αλλαγη δεν εχει γινει σωστα? Το συγκρινω γιατι οταν ημουν σε adsl το ping ηταν κολλημενο στο 11. Απο το ρουτερ μπορει να δειξει διαφορετικα αποτελεματα και αν ναι που το βλεπω? (Αν ειναι η επιλογη που λεει Data Path(Up/Down) δεν εχει αλλαξει ειναι  Fast/Interleaved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 06/06/2018 at 17:51, ChrisRX-8 said:

Οκ σας ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.. κατι αλλο.. πηρα τηλ εχθες την vodafone γιατι θελω να μπω σε fast path.. μου ειπαν οτι θα κανουν αιτηση στον ΟΤΕ και να περιμενω.. με πηραν σημερα τηλ και μου ειπαν πως το γυρισαν σε fastpath και πως ο εκπροσωπος εκεινη την στιγμη δεν ειχε την δυνατοτητα access στο ρουτερ να μπει να δει αν οντως εγινε.. και μου ειπε να μπω να το κοιταξω. Tο θεμα εναι οτι στις μετρησεις απο speedtest που κανω μου βγαζει παλι 16-18ping καμια φορα και παραπανω.. Οποτε φανταζομαι η αλλαγη δεν εχει γινει σωστα? Το συγκρινω γιατι οταν ημουν σε adsl το ping ηταν κολλημενο στο 11. Απο το ρουτερ μπορει να δειξει διαφορετικα αποτελεματα και αν ναι που το βλεπω? (Αν ειναι η επιλογη που λεει Data Path(Up/Down) δεν εχει αλλαξει ειναι  Fast/Interleaved

αν και παλιο θεμα οταν εισαι interleave βλεπεις κοντα στα 30 ms ping αναλογως.οταν εισαι interleave down fast up μπορει να δεις κανα 12-15-16.αν εισαι Fast fast και κανεις ping στον dns συνηθως θα δεις κατω απο 10.τα νουμερα πανω κατω παιζουν αναλογως διαφορες παραμετρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...