Προς το περιεχόμενο

iOS 12 με έμφαση στη σταθερότητα αλλά και με λειτουργία ελεγχόμενης χρήσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, Heybro said:

Yep snapdragon 845 6gb ram 196gb αποθηκευτικό χώρο. Σοβαρέψου ρε οι mods ήξερα είχαν και μια ιδέα όχι έτσι τι φανατιλα είναι αυτή με την Apple που έχεις. Αν δεν έχεις μετοχές να το κοιτάξεις. 

Το πρόβλημα είναι δικό σου και μόνο. Κάνε τη δουλειά σου όπως σου αρέσει αλλά μην έχεις την ψευδαίσθηση πως είναι τέλεια. 

Α και ρίξε και Κανα reboot που και που μην ξεχνιόμαστε. Το Android έκανε τεράστια βήματα και το οφείλει στην εμφάνιση του iOS. Μέσα σε ένα βράδυ μάζεψαν την ομάδα που το σχεδίαζε μετα την παρουσίαση του IPHONE και έσωσαν κάπως την κατάσταση. Αλλιώς θα είχατε ακόμη λειτουργικό με εμφάνιση ... Symbian με ολίγον gnome. 😛 

Απο κει και πέρα το ότι αποθεωνεις κουτσουρεμένες rom από ομάδες που δεν τις ξέρει η μάνα τους, μόνο και μόνο επειδή στο about σου εμφανίζει την έκδοση του Android που θες, είναι τουλάχιστον αστείο. 

Απο την άλλη ... περί ορέξεως...

ps: μετοχές δυστυχώς δεν έχω. Αντισταθμιζω την έλλειψη μετόχων με την ευχαρίστηση από τη χρήση των προϊόντων της. 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Το πρόβλημα είναι δικό σου και μόνο. Κάνε τη δουλειά σου όπως σου αρέσει αλλά μην έχεις την ψευδαίσθηση πως είναι τέλεια. 

Α και ρίξε και Κανα reboot που και που μην ξεχνιόμαστε. Το Android έκανε τεράστια βήματα και το οφείλει στην εμφάνιση του iOS. Μέσα σε ένα βράδυ μάζεψαν την ομάδα που το σχεδίαζε μετα την παρουσίαση του IPHONE και έσωσαν κάπως την κατάσταση. Αλλιώς θα είχατε ακόμη λειτουργικό με εμφάνιση ... Symbian με ολίγον gnome. 😛 

Απο κει και πέρα το ότι αποθεωνεις κουτσουρεμένες rom από ομάδες που δεν τις ξέρει η μάνα τους, μόνο και μόνο επειδή στο about σου εμφανίζει την έκδοση του Android που θες, είναι τουλάχιστον αστείο. 

Απο την άλλη ... περί ορέξεως...

:)

Cyanogen και δεν την ξέρει ούτε η μάνα τους. Κουτσουρεμενες εκδόσεις ενώ έχουν της Παναγιάς τα μάτια. Οκ Bill σόρυ που έγραφα σοβαρά κατάλαβα ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από Android η τουλάχιστον από roms απλα επειδή ασχολούμαι 8 χρόνια με το άθλημα δεν μου αρέσουν οι ανακρίβειες μας διαβάζουν και ανθρωποι που δεν γνωρίζουν πολλά. Καλή συνέχεια κρίμα με αυτά που γράφεις που δεν ισχύουν στο ελάχιστο τι να πω ελπίζω να μην πάρεις στον λαιμό σου κανέναν μόνο και κάνει λάθος αγορά και πετάξει τα χρήματα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η θεοποίηση των custom ROM πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. 

Καλή και η CyanogenMod και όλες οι υπόλοιπες, αλλά μάλλον ξεχνάτε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν bugs και φυσικά η κάμερα είναι χειρότερη από την stock ROM λόγω έλλειψης camera drivers. 

Καλά για κάτι Galaxy S2 είναι αστείο να συζητάμε για Android Oreo, με επεξεργαστή του 2011 και μνήμη RAM 1GB. Ακόμα και να περαστεί, δεν θα σηκώνει τίποτα από εφαρμογές οπότε δώρο άδωρο.

Εν τέλη, ας αγοράσει ο καθένας ότι πιστεύει ότι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Αυτή η θεοποίηση των custom ROM πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. 

Καλή και η CyanogenMod και όλες οι υπόλοιπες, αλλά μάλλον ξεχνάτε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν bugs και φυσικά η κάμερα είναι χειρότερη από την stock ROM λόγω έλλειψης camera drivers. 

Καλά για κάτι Galaxy S2 είναι αστείο να συζητάμε για Android Oreo, με επεξεργαστή του 2011 και μνήμη RAM 1GB. Ακόμα και να περαστεί, δεν θα σηκώνει τίποτα από εφαρμογές οπότε δώρο άδωρο.

Εν τέλη, ας αγοράσει ο καθένας ότι πιστεύει ότι καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του. 

Είναι μεγάλη ιστορία δεν είναι μια 2 roms αλλά 100αδες πολλοί kernels πολλά mods. Και το 5s έχει 1gb ram δεν λέει κάτι αυτό. Πάντως από εφαρμογές θα τρέχει τα πάντα με oreo το api βλέπει το play store και κάνει συμβατές τις εφαρμογές και τα services που τρέχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Heybro είπε

Yep snapdragon 835 6gb ram 192gb αποθηκευτικό χώρο. Σοβαρέψου ρε οι mods ήξερα είχαν και μια ιδέα όχι έτσι τι φανατιλα είναι αυτή με την Apple που έχεις. Αν δεν έχεις μετοχές να το κοιτάξεις. 

Σε παρακαλώ μη μιλας για φανατίλα. Μπαίνεις σε κάθε thread που έχει να κάνει με την apple και κυρήττεις τη μία και μοναδική αλήθεια που (προφανώς) μόνο εσύ γνωρίζεις ενώ εμείς οι υπόλοιποι τρώμε σανό! Κάτσε λοιπόν στο android και μην ασχολείσαι με το ios αφού είναι για επιδειξίες και άσχετους με την τεχνολογία. Σε κάποιους αρέσει το ios σε άλλους το android και σε άλλους και τα δύο.

Τέλος αμα κρίνω με πόσο ζήλο υπερασπίζεσαι το Android και βγάζεις χολή για το ios μαλλον εσύ είσαι αυτός που έχει μετοχές αλλιώς δεν εξηγείται. 

 

Υ.Γ εγώ απολαμβανω τα καλύτερα και από τους δύο κόσμους. Περήφανος κάτοχος iphone X & Google Pixel 2 XL. Είμαι σχετικός με την τεχνολογία ή οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Είναι μεγάλη ιστορία δεν είναι μια 2 roms αλλά 100αδες πολλοί kernels πολλά mods. Και το 5s έχει 1gb ram δεν λέει κάτι αυτό. Πάντως από εφαρμογές θα τρέχει τα πάντα με oreo το api βλέπει το play store και κάνει συμβατές τις εφαρμογές και τα services που τρέχουν. 

Πολλοί kernels, πολλά mods, πολλές ROMs, όλα αυτά όμως δεν αναιρούν τα όσα έγραψα. Τα bugs θα υπάρχουν, η κάμερα θα είναι πάντα χειρότερα σε AOSP based ROMs, και γενικότερα ενώ έχεις την εντύπωση, ότι βελτίωσες την εμπειρία χρήσης επειδή ανέβηκε το σκορ στο AnTuTu, ή επειδή άνοιξε το Facebook, 2 δευτερόλεπτα νωρίτερα, στην πραγματικότητα θα έχεις ROM που μπορεί να εμφανίσει bugs στο άκυρο και μπορεί να σε κρεμάσει σε κρίσιμες στιγμές. Μη κοροϊδευόμαστε, ROMs έβαζα σε κάθε Android συσκευή που είχα, από εποχές CyanogenMod 7.

Ξέρω τι γράφω και γιατί το γράφω  

Επίσης, ίδιες απαιτήσεις έχει στη RAM το Android με το iOS; Και τι να το κάνεις, που θα έχει συμβατότητα με εφαρμογές ενώ δε θα τρέχει σωστά σχεδόν καμία;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 9:41 ΜΜ, Aja είπε

Το ειπαν. Σε ολες οσες ειχαν το 11 και θα τρεχουν σε διπλασια ταχυτητα απο οτι ετρεχαν.

Ειπαν εως και 50% που σημαινει οτι θα βρηκαν ενα app οτινανε και επειδη τρεχη ποιο γρηγορα το λενε για ολο το OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, billdanos είπε

Επειδή μας κούρασες λίγο... φτάνει νομίζω! 

Επίσης έχουμε και club πλέον για πιο συγκεκριμένες συζητήσεις όσων πραγματικά ενδιαφέρονται για την Apple και τα προϊόντα/υπηρεσίες της:

"Οτιδήποτε εκτός από trollάρισμα και hating".

Είμαι σίγουρος ότι ο Heybro θα διαπρέψει σε αυτό το club. :P 

Plot twist: Γίνεται διαχειριστής :lol:

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Πολλοί kernels, πολλά mods, πολλές ROMs, όλα αυτά όμως δεν αναιρούν τα όσα έγραψα. Τα bugs θα υπάρχουν, η κάμερα θα είναι πάντα χειρότερα σε AOSP based ROMs, και γενικότερα ενώ έχεις την εντύπωση, ότι βελτίωσες την εμπειρία χρήσης επειδή ανέβηκε το σκορ στο AnTuTu, ή επειδή άνοιξε το Facebook, 2 δευτερόλεπτα νωρίτερα, στην πραγματικότητα θα έχεις ROM που μπορεί να εμφανίσει bugs στο άκυρο και μπορεί να σε κρεμάσει σε κρίσιμες στιγμές. Μη κοροϊδευόμαστε, ROMs έβαζα σε κάθε Android συσκευή που είχα, από εποχές CyanogenMod 7.

Ξέρω τι γράφω και γιατί το γράφω  

Επίσης, ίδιες απαιτήσεις έχει στη RAM το Android με το iOS; Και τι να το κάνεις, που θα έχει συμβατότητα με εφαρμογές ενώ δε θα τρέχει σωστά σχεδόν καμία;

Εχω αλλη εμπειρια οποτε δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε. Σιγουρα υπαρχουν roms που εχουν bugs κακες καμερες κτλ. Δεν ειναι ο κανονας ομως για αυτο το xda γνωρισε τοση μεγαλη απηχηση τοσα χρονια απο τον κοσμο. Official rom μονο stock για μενα. Αντε και miui για xiaomi. Οι υπολοιπες δεν παλευονται με το bloatware που εχουν. Θυμασαι καποτε που ελεγαν οτι το ios δεν θελει πανω απο 512mb ram? Φτασαμε στα 3 και ζηταει και αλλη. Αυτα με 1gb ram βαρανε reloads στο safari συνεχως και κλεινουν εφαρμογες συνεχεια. Ενα oneplus με 8gb ram στα 600 ευρω θα κρατησει οτι του ριξεις πανω. Δεν ειναι καλυτερη εμπειρια χρησης αυτη απο οποιοδηποτε iphone που κλεινει την μια εφαρμογη μετα την αλλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εχω αλλη εμπειρια οποτε δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε. Σιγουρα υπαρχουν roms που εχουν bugs κακες καμερες κτλ. Δεν ειναι ο κανονας ομως για αυτο το xda γνωρισε τοση μεγαλη απηχηση τοσα χρονια απο τον κοσμο. Official rom μονο stock για μενα. Αντε και miui για xiaomi. Οι υπολοιπες δεν παλευονται με το bloatware που εχουν. Θυμασαι καποτε που ελεγαν οτι το ios δεν θελει πανω απο 512mb ram? Φτασαμε στα 3 και ζηταει και αλλη. Αυτα με 1gb ram βαρανε reloads στο safari συνεχως και κλεινουν εφαρμογες συνεχεια. Ενα oneplus με 8gb ram στα 600 ευρω θα κρατησει οτι του ριξεις πανω. Δεν ειναι καλυτερη εμπειρια χρησης αυτη απο οποιοδηποτε iphone που κλεινει την μια εφαρμογη μετα την αλλη? 

Μπερδεύεσαι φιλαράκο μου. Μου συγκρίνεις κινητό 2018 ημερών με 5s 5 ετών.; Είσαι σοβαρός ; Σύγκρινε μου με x που είναι και 8 μηνών. Και μιλάς για την one plus που είναι η πιο τρύπια εταιρία στην ιστορία των εταιρίων. 

Για βάλε Oreo σε κινητό με 1ram να σε δω. Ούτε καν boot θα κάνει. 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Εχω αλλη εμπειρια οποτε δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε. Σιγουρα υπαρχουν roms που εχουν bugs κακες καμερες κτλ. Δεν ειναι ο κανονας ομως για αυτο το xda γνωρισε τοση μεγαλη απηχηση τοσα χρονια απο τον κοσμο. Official rom μονο stock για μενα. Αντε και miui για xiaomi. Οι υπολοιπες δεν παλευονται με το bloatware που εχουν. Θυμασαι καποτε που ελεγαν οτι το ios δεν θελει πανω απο 512mb ram? Φτασαμε στα 3 και ζηταει και αλλη. Αυτα με 1gb ram βαρανε reloads στο safari συνεχως και κλεινουν εφαρμογες συνεχεια. Ενα oneplus με 8gb ram στα 600 ευρω θα κρατησει οτι του ριξεις πανω. Δεν ειναι καλυτερη εμπειρια χρησης αυτη απο οποιοδηποτε iphone που κλεινει την μια εφαρμογη μετα την αλλη? 

Το XDA γνώρισε τόσο μεγάλη απήχηση, γιατί έδωσε τη δυνατότητα σε άτομα με παλιές και αδύναμες συσκευές, να τρέχουν πρόσφατη έκδοση Android. Τα τελευταία χρόνια, έχει πέσει αισθητά η κίνηση εκεί πέρα, γιατί όλες οι Android συσκευές πλέον, (ακόμα και οι sub 100€) έχουν 2GB RAM και αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή, οπότε δεν υπάρχει η ανάγκη που υπήρχε παλαιότερα για custom ROM. 

Για την RAM, εντελώς ατυχές το παράδειγμα σου. Πάρε ένα Android με 2GB RAM και ένα iPhone με 2GB RAM και τσέκαρε ποιο θα κάνει περισσότερα reloads. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Αλλά συμφωνώ στο ότι η Apple πρέπει να αυξήσει τη RAM τουλάχιστον στο ακριβότερο μοντέλο, γιατί κακά τα ψέμματα, όσο καλό optimization να κάνουν, τα 3GB δε συγκρίνονται με τα 6GB και τα 8GB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AlienTechGR είπε

 

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εχω αλλη εμπειρια οποτε δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε. Σιγουρα υπαρχουν roms που εχουν bugs κακες καμερες κτλ. Δεν ειναι ο κανονας ομως για αυτο το xda γνωρισε τοση μεγαλη απηχηση τοσα χρονια απο τον κοσμο. Official rom μονο stock για μενα. Αντε και miui για xiaomi. Οι υπολοιπες δεν παλευονται με το bloatware που εχουν. Θυμασαι καποτε που ελεγαν οτι το ios δεν θελει πανω απο 512mb ram? Φτασαμε στα 3 και ζηταει και αλλη. Αυτα με 1gb ram βαρανε reloads στο safari συνεχως και κλεινουν εφαρμογες συνεχεια. Ενα oneplus με 8gb ram στα 600 ευρω θα κρατησει οτι του ριξεις πανω. Δεν ειναι καλυτερη εμπειρια χρησης αυτη απο οποιοδηποτε iphone που κλεινει την μια εφαρμογη μετα την αλλη? 

Το XDA γνώρισε τόσο μεγάλη απήχηση, γιατί έδωσε τη δυνατότητα σε άτομα με παλιές και αδύναμες συσκευές, να τρέχουν πρόσφατη έκδοση Android. Τα τελευταία χρόνια, έχει πέσει αισθητά η κίνηση εκεί πέρα, γιατί όλες οι Android συσκευές πλέον, (ακόμα και οι sub 100€) έχουν 2GB RAM και αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή, οπότε δεν υπάρχει η ανάγκη που υπήρχε παλαιότερα για custom ROM. 

Για την RAM, εντελώς ατυχές το παράδειγμα σου. Πάρε ένα Android με 2GB RAM και ένα iPhone με 2GB RAM και τσέκαρε ποιο θα κάνει περισσότερα reloads. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Αλλά συμφωνώ στο ότι η Apple πρέπει να αυξήσει τη RAM τουλάχιστον στο ακριβότερο μοντέλο, γιατί κακά τα ψέμματα, όσο καλό optimization να κάνουν, τα 3GB δε συγκρίνονται με τα 6GB και τα 8GB

 

Εγω πάντως με 7 plus και 8 plus λαγκαρισμα δεν έχω δει. Ούτε ανάγκη φια ραμ. Και δεν κλείνω εφαρμογές ποτέ. 

Οποτε μου είναι αδιάφορο εφόσον λειτουργεί καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Μπερδεύεσαι φιλαράκο μου. Μου συγκρίνεις κινητό 2018 ημερών με 5s 5 ετών.; Είσαι σοβαρός ; Σύγκρινε μου με x που είναι και 8 μηνών. Και μιλάς για την one plus που είναι η πιο τρύπια εταιρία στην ιστορία των εταιρίων. 

Ναι εγω μπερδευομαι οκ. H oneplus τρυπια? Πες το στους κατοχους αυτο να γελασουν λιγο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ναι εγω μπερδευομαι οκ. H oneplus τρυπια? Πες το στους κατοχους αυτο να γελασουν λιγο.

https://iguru.gr/167458/oneplus-blues/

διαβασε να μαθαίνεις.και πες τους να κλάψουν.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Το XDA γνώρισε τόσο μεγάλη απήχηση, γιατί έδωσε τη δυνατότητα σε άτομα με παλιές και αδύναμες συσκευές, να τρέχουν πρόσφατη έκδοση Android. Τα τελευταία χρόνια, έχει πέσει αισθητά η κίνηση εκεί πέρα, γιατί όλες οι Android συσκευές πλέον, (ακόμα και οι sub 100€) έχουν 2GB RAM και αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή, οπότε δεν υπάρχει η ανάγκη που υπήρχε παλαιότερα για custom ROM. 

Για την RAM, εντελώς ατυχές το παράδειγμα σου. Πάρε ένα Android με 2GB RAM και ένα iPhone με 2GB RAM και τσέκαρε ποιο θα κάνει περισσότερα reloads. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Αλλά συμφωνώ στο ότι η Apple πρέπει να αυξήσει τη RAM τουλάχιστον στο ακριβότερο μοντέλο, γιατί κακά τα ψέμματα, όσο καλό optimization να κάνουν, τα 3GB δε συγκρίνονται με τα 6GB και τα 8GB. 

Δεν ξερω ρε συ εγω με official rom δεν μπορω να κατσω. Σε πνηγει το bloatware και τα microlags. Οπως και το ios χωρις jailbreak παντα αναπηρο θα μεινει για μενα. Το oneplus 6 με 8gb ram exei 50 roms στο xda. Πιστευεις οτι το xda ειναι μονο για παλια κινητα και αδυναμα? Ξανα σκεψου το. Ετοιμαζομαι να βαλω custom στο note 8 να το ευχαριστηθω μιας και το official touchwiz δεν αντεχεται για πολυ. Η ram ειναι βασικη. Οτιδηποτε με κατω απο 4 μην πω 6 ειναι ανεπιτρεπτο για 2018 σε ναυαρχιδα. Αλλα επειδη παντα η apple δινει specs με το σταγονομετρο ωστε να αρμεξει αργοτερα θα βαλει 6gb ram το 2020 που το android θα εχει 16. Ξερουν τι κανουν δεν ειναι τυχαια τα κερδη τους.

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

https://iguru.gr/167458/oneplus-blues/

διαβασε να μαθαίνεις.και πες τους να κλάψουν.

Τρομοκρατης του κοσμου ρε συ κρυψτο γρηγορα θα παθουν καταθλιψη οι χρηστες της oneplus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...