Προς το περιεχόμενο

iOS 12 με έμφαση στη σταθερότητα αλλά και με λειτουργία ελεγχόμενης χρήσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ios 12 και ακομα οι αχρηστοι να βαλουν ελληνικα στην SIRI!!! updates updates updates για να αργουν και να τρωνε πορους του κινητου χωρις λογο... η μαλλον υπαρχει λογος καθε χρονο ο χρηστης να ανανεωνει το κινητο του με καινουριο iphone) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Πάλι λες για υπερτιμολόγηση. Ενώ ισχύει σε όλες τις εταιρίες. Τουλάχιστον παίρνω αναβαθμίσεις στην ώρα τους. Ακόμα και το 6αρι θα πάρει την 12. 4 χρόνια μετά. Όποτε δεν σε αναγκάζει να πας παρακάτω. Όσο δουλεύει είσαι εντάξει. Και αν από τα πιο ανθεκτικά τηλέφωνα στον χρόνο. Αποδεδειγμένο κιόλας. 

Ως αρχικές τιμές μαζί σου απλά στο Android λόγο ανταγωνισμού πέφτουν οι τιμές πολύ γρήγορα. Θεωρείς πιο τίμιο το iPhone x 64gb χωρίς SD στα 1000 από το s9+ 64gb με SD στα 650 σήμερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Heybro said:

Ως αρχικές τιμές μαζί σου απλά στο Android λόγο ανταγωνισμού πέφτουν οι τιμές πολύ γρήγορα. Θεωρείς πιο τίμιο το iPhone x 64gb χωρίς SD στα 1000 από το s9+ 64gb με SD στα 650 σήμερα? 

Επειδή μας κούρασες λίγο... φτάνει νομίζω! 

Επίσης έχουμε και club πλέον για πιο συγκεκριμένες συζητήσεις όσων πραγματικά ενδιαφέρονται για την Apple και τα προϊόντα/υπηρεσίες της:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diamond30 είπε

ios 12 και ακομα οι αχρηστοι να βαλουν ελληνικα στην SIRI!!! updates updates updates για να αργουν και να τρωνε πορους του κινητου χωρις λογο... η μαλλον υπαρχει λογος καθε χρονο ο χρηστης να ανανεωνει το κινητο του με καινουριο iphone) 

Α για αυτό οι άλλες εταιρείες δεν δίνουν updates, γιατί δεν θέλουν οι πελάτες τους να ανανεώσουν το κινητό τους με την καινούργια τους ναυαρχίδα... Το βρήκες... Όσο για τη Siri που λες, δυστυχώς δεν είμαστε και τόσο σημαντική αγορά για την Apple, ούτε Apple Store δεν έχουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Α για αυτό οι άλλες εταιρείες δεν δίνουν updates, γιατί δεν θέλουν οι πελάτες τους να ανανεώσουν το κινητό τους με την καινούργια τους ναυαρχίδα... Το βρήκες... Όσο για τη Siri που λες, δυστυχώς δεν είμαστε και τόσο σημαντική αγορά για την Apple, ούτε Apple Store δεν έχουμε...

Συγνωμη πριν λιγο καιρο δεν ειχε ξεσπασει το θεμα με τα updates που επιβαρυναν το performance των κινητων της apple εδω και χρονια (και μαλιστα η ιδια το επιβεβαιωσε ζητωντας συγνωμη). Οσο για τα "ελληνικα στη SIRI" απ ο'τι φαινεται ουτε η ελληνικη αγορα ειναι τοσο σημαντικη για την Apple , ουτε και η γλωσσα μας τελικα τοσο σημαντικη οσο τα μαλαισιανα τα Δανικα η τα Ολλανδικα (δεδομενου οτι ειναι χωρες με παρομοιο πληθυσμο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Diamond30 said:

Συγνωμη πριν λιγο καιρο δεν ειχε ξεσπασει το θεμα με τα updates που επιβαρυναν το performance των κινητων της apple εδω και χρονια (και μαλιστα η ιδια το επιβεβαιωσε ζητωντας συγνωμη). Οσο για τα "ελληνικα στη SIRI" απ ο'τι φαινεται ουτε η ελληνικη αγορα ειναι τοσο σημαντικη για την Apple , ουτε και η γλωσσα μας τελικα τοσο σημαντικη οσο τα μαλαισιανα τα Δανικα η τα Ολλανδικα (δεδομενου οτι ειναι χωρες με παρομοιο πληθυσμο) 

Σου προσφέρει άλλη εταιρεία αλληλεπίδραση στα Ελληνικά μέσω ψηφιακού βοηθού? Και μη μου πεις για το "τι καιρό θα κάνει αύριο" στο Google assistant! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diamond30 είπε

Συγνωμη πριν λιγο καιρο δεν ειχε ξεσπασει το θεμα με τα updates που επιβαρυναν το performance των κινητων της apple εδω και χρονια (και μαλιστα η ιδια το επιβεβαιωσε ζητωντας συγνωμη). Οσο για τα "ελληνικα στη SIRI" απ ο'τι φαινεται ουτε η ελληνικη αγορα ειναι τοσο σημαντικη για την Apple , ουτε και η γλωσσα μας τελικα τοσο σημαντικη οσο τα μαλαισιανα τα Δανικα η τα Ολλανδικα (δεδομενου οτι ειναι χωρες με παρομοιο πληθυσμο) 

Και επειδή εκανε ενα φάουλ(που σαν λύση σωστή ηταν, αλλά δεν ενημερωσε τους χρήστες πολύ κακως) τι σημαίνει αυτό; Ότι η apple επιτηδες βαραινει τα παλια κινητά; Τα smartphones της Samsung π.χ όταν θυμηθεί να δώσει update, πηγαίνουν πάντα καλύτερα από πριν; Δεν νομίζω... Όσο για τη siri που λες, καλά στο είπε και ο billdanos, δεν είναι ότι και οι άλλοι ψηφιακοί βοηθοί έχουν ελληνικά και ξέμεινε η siri μόνο που δεν έχει. Δυστυχώς δεν είμαστε και τόσο σημαντική αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ως αρχικές τιμές μαζί σου απλά στο Android λόγο ανταγωνισμού πέφτουν οι τιμές πολύ γρήγορα. Θεωρείς πιο τίμιο το iPhone x 64gb χωρίς SD στα 1000 από το s9+ 64gb με SD στα 650 σήμερα? 

Το θεμα φιλτατε δεν ειναι τι δεν εχει το Ios 11 και 12 σε σχεση με τα android,το θεμα ειναι τι εχει και τι κανει καλα?

Ειναι μηπως τυχαιο που η Google στα pixel 2 ειναι η μονη android εταιρεια που δινει 3 χρονια εγγυηση?Ποσο ειπαμε οτι κοστιζει το pixel 2 xl πανω απο μισο χρονο απο οταν βγηκε?

Ακομα 800+ευρω χωρις καν επισημο service στην Ελλαδα.

Μολις φυγει απο την μεση και το παλιο design των iphone 6/6plus και δουμε μοντερνο design κοντα στο iphone x σε πιο προσιτες τιμες τυπου iphone 8,εκει θα γινει το παρτυ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Heybro said:

Διαφημίσεις φεύγουν με κάποιο τρόπο στο ios 11?

Γίνεται να έχεις δωρεάν YouTube στο background ή να παιζει με κλειστή οθόνη? 

Γίνεται να έχεις στη μισή οθόνη YouTube η mxplayer και στην άλλη όποια εφαρμογή στην κυριολεξία θέλεις? 

Γίνεται να κάνεις share ότι θέλεις όπου αλλού θέλεις? 

Γίνεται να αυτόματο ποίησης τα πάντα? Πχ έρχομαι σπίτι αυτόματα κλείνουν δεδομένα συνδέεται στο WiFi. Όταν φεύγω κλείνει το WiFi αυτόματα ανοίγουν δεδομένα. Γενικά αυτοματισμοί στα πάντα που στην καθημερινότητα σου λύνουν τα χέρια. 

 

Μπορώ να γράψω αλλά 100 πράγματα που κάνω με το Android και το ios ούτε στον ύπνο του. 

 

Είσαι άκυρος γιατί αυτά που γράφεις γίνονται στο ios απλά με διαφορετικό τρόπο (κατα την γνώμη μου πολύ πιο ωραίο)

 

όσο αναφορά για το split screen  στο iphone δεν συμφωνώ γιατί και φιλαράκια μου που έχουν android τους μπερδεύει πάρα πολύ και δεν το χρησιμοποιούν γιατί μικραίνει πολύ ο χώρος χρήσης της κάθε εφαρμογής άρα απλά άχρηστο....απλά για να λέτε τα  android fan boys οτι έχετε κάτι που δεν το έχουν τα apple fan boys.με λίγα λόγια μπεμπεδιστικα πράγματα...εδώ μιλάμε για ios το οποιο είναι οτι πιο σταθερο και ασφαλές! Αλλά όχιιιιιι....δεν έχει split screen  άρα είναι χρόνια πίσω...σωστά?

 

Όσο αναφορά στον αυτοματισμό μάλλον πρέπει να ξαναδείς λίγο τις δυνατότητες του ios 12 και τον τρόπο με τον οποίο αυτοματοποιείς τα πάντα....άσχημο πράγμα η ημιμάθεια φίλε μου...χειρότερη και απο την αμάθεια.

 

Όσο για το share εντάξει εδώ γελάμε....κάνω share ότι θέλω όπως το θέλω αλλά ξέχασα.....το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο είναι να μπορείς να κάνεις share ένα τραγουδι ή ένα ringtone μέσω της υπερσύγχρονης τεχνολογίας bluetooth!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALFR3D είπε

καποιο παραλληλισμο με αμαξια δεν ειδα ακομα και ανησυχω, σε φαση ferrari με fiat. Μαλλον απο Σεπτεμβρη μαζι με το hardware..

Ρε ξεκολλατε, η νέα έκδοση μπαίνει στο 5S και εμείς μιλάμε για πρόβατα επειδή οι iPhone users δεν έχουν split screen και automation tasks που όταν κλάνεις απενεργοποιεί το wi-fi και μιλάμε για Android και για Samsung που δίνει υποστήριξη 2 ετών και αν, αντί να κρυφτούμε λέμε εξυπνάδες. 

Ξέχασα, custom ROM. 

Τεσπά, μόνο παράπονα ακούω για το 11 από χρήστες,για να δούμε αν άλλαξε κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Heybro είπε

Απαράδεκτο update χωρίς να προσφέρει πραγματικά απολύτως τίποτα. Έκαναν την πατάτα με το ios 11 που έκανε όλα τα iPhone να σέρνονται και σου λένε κάτσε να το ξανά ελαφρύνουμε για να πούμε ότι κάναμε κάτι και να χαρεί ο καημένος πελάτης. R&D από τα lidl με λίγα λόγια το ios στην έκδοση 12 θα κάνει λίγο περισσότερα πράγματα από ότι το Android στην 2.3. Για τέτοια απόσταση μιλάμε. Το μεν dumbphone το δε smartphone. 

Να υποθέσω το δικό σου smartphone τρέχει ακόμα την 2.3 εκτός αν αλλάζεις συσκευή κάθε εξάμηνο μπας και δεις update 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είμαστε και εμείς που μας αρέσουν και τα δύο και βρίσκουμε θετικά και αρνητικά και στα δύο. Αράξτε λιγο ρε παιδιά. Απο τα χερια μου εχουν περασει ολες οι ναυαρχίδες τα τελευταία δυο χρόνια και Android και Apple. Και τα δυο ειναι εκπληκτικά. Λειτουργήστε τα κανονικά και τα δύο και θα το καταλάβετε. 

Τώρα πέρα απο την πλάκα ωραίο το update. Και ωραία η ομαδοποίηση των ειδοποιήσεων. Νομιζω το πιο σημαντικό. 

Και για να μην πεί κανείς τίποτα μέχρι σήμερα το Χ είχα κι το έδωσα και μόλις παρήγγειλα το OP6

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexhs gk είπε

 μόλις παρήγγειλα το OP6

Gcam mod να γινει η κάμερα  καλύτερη κι απο επαγγελματική και root για καλιμπραρισμα χρωμάτων να γίνει καλύτερη η οθόνη κι απο S9

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Heybro είπε

Εγώ θα τα λέω και όποιος θέλει να μάθει 5 πράγματα ας μάθει. Ναι το ios 12 θα φέρει σταθερότητα μιας και το 11 ήταν σάπιο και έκανε τα περισσότερα κινητά να σέρνονται. Beta testers με λίγα λόγια. Το ios είναι φυλακή δεν έχει να κάνει με την Apple που είναι εταιρεία αρμεγματος αλλά ούτε το ios δεν πάω καθόλου. Τα forum για αυτό είναι ο καθένας γράφει τις απόψεις του ο καθένας ας κρίνει τι είναι σωστό και τι όχι. 

 

Όπως δέχομαι τις απόψεις των φάνς της Apple που και πέτρα να βγάλει θα την πάρουν έτσι θα δέχεσαι και εσύ τις απόψεις που είναι ενάντια της Apple και του ios. Δημοκρατία έτσι δεν νομίζω να έκρινα κανέναν όπως έκανες στο ποστ σου. 

Είπες όποιος θέλει να μάθει 5 πράγματα αλλά δεν εξήγησες τίποτα :P

Συμφωνώ ότι υπάρχουν fan τις apple που θα αγόραζαν και πέτρα αλλά νομίζω ότι αυτό έχει προεκτάσεις σε πιο κοινωνικά θέματα, όπως ανάγκη για αυτοπροβολή και ανασφάλεια, το ίδιο συμβαίνει με αυτοκίνητα και με ρούχα. 

Σαν developer μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το ios είναι πολύ πιο ασφαλή από ένα android κινητό. Και επίσης σαν apple user (όχι fan boy) συμφωνώ το λούσανε κανονικά με το ios 11.

Προσωπικά παίρνω apple για το customer support. Το 2011 είχα πάρει ένα macbook pro από Αμερική, είχε προβληματα αλλά το 2015 μου δώσανε το τελευταίο μοντέλο ολοκαίνουργιο τσάμπα τελείως στην Αγγλία. Ποιά εταιρία θα το έκανε αυτό; χωρίς εγγύηση, και χωρίς καν η αγορά να είναι στην ίδια χώρα, και αυτή το προτείνανε όχι εγώ. Το εάν παίρνεις κανείς apple ή όχι είναι τελείως υποκειμένικό και με βάση τις ανάγκες του.

17 ώρες πριν, Heybro είπε

Διαφημίσεις φεύγουν με κάποιο τρόπο στο ios 11?

Γίνεται να έχεις δωρεάν YouTube στο background ή να παιζει με κλειστή οθόνη? 

Γίνεται να έχεις στη μισή οθόνη YouTube η mxplayer και στην άλλη όποια εφαρμογή στην κυριολεξία θέλεις? 

Γίνεται να κάνεις share ότι θέλεις όπου αλλού θέλεις? 

Γίνεται να αυτόματο ποίησης τα πάντα? Πχ έρχομαι σπίτι αυτόματα κλείνουν δεδομένα συνδέεται στο WiFi. Όταν φεύγω κλείνει το WiFi αυτόματα ανοίγουν δεδομένα. Γενικά αυτοματισμοί στα πάντα που στην καθημερινότητα σου λύνουν τα χέρια. 

 

Μπορώ να γράψω αλλά 100 πράγματα που κάνω με το Android και το ios ούτε στον ύπνο του. 

 

Το να έχεις youtube στο background ναι ακούγεται καλό, ίσως ανούσιο να έχεις video στο background αλλά θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί η apple δεν το έχει κάνει ακόμα.

Ο λόγως είναι η ασφάλεια του χρήστη, μια εφαρμογή όταν χτίζεται πάνω σε μια πλατφόρμα έχει πρόσβασει σε κάποια API, εάν ο χρήστης δεν είναι προσεκτικός ή ο developer θέλει να κλέψει θα μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα. Παράδειγμα το facebook messenger στο android έχει κυκλάκια στο dashboard, αυτό σημαίνει ότι το facebook έχει πρόσβαση να καταγράψει και να κάνει ότι θέλει στο dashboard του χρήστη . Η apple ακολουθάει μια πολιτική που κάθε εφαρμογή έχει το δικό τις κουτάκι και είναι πολύ περιορισμένοι στο τι μπορεί να κάνει,δει,διαβάσει για το υπόλοιπο κινητό.

Θα μου πείς τώρα οκ το facebook και το youtube τα εμπιστεύεσαι για κάποιο χ λόγο, αλλά αυτή η δυνατότητα παρέχεται σε όλους τους developers που εάν θέλουν μπορούν να εκμεταλευτούν την άγνοια του χρήστη.

Δεν είναι όλα μάυρο άσπρο. Η παραμέτροι για ένα καινούργιο feauture σε κάθε εταιρία είναι πάρα πολύ και πάει με βάση τις προτεραιώτητες τις εταιρίας. Η google επενδύει περισότερο σε feautures ή apple σε ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το θεμα φιλτατε δεν ειναι τι δεν εχει το Ios 11 και 12 σε σχεση με τα android,το θεμα ειναι τι εχει και τι κανει καλα?

Ειναι μηπως τυχαιο που η Google στα pixel 2 ειναι η μονη android εταιρεια που δινει 3 χρονια εγγυηση?Ποσο ειπαμε οτι κοστιζει το pixel 2 xl πανω απο μισο χρονο απο οταν βγηκε?

Ακομα 800+ευρω χωρις καν επισημο service στην Ελλαδα.

Μολις φυγει απο την μεση και το παλιο design των iphone 6/6plus και δουμε μοντερνο design κοντα στο iphone x σε πιο προσιτες τιμες τυπου iphone 8,εκει θα γινει το παρτυ.

Το ios παντα εκανε καλα 5 πραγματα. 10 χρονια μετα αυτα συνεχιζει να τα κανει καλα κανεις δεν λεει το αντιθετο. Οσους αρκουν καλως δινουν τα χρηματα που ζητανε και τελος. 3 χρονια εγγυηση δινει και η huawei 1 δινει η apple παντου το δευτερο ειναι του καταστηματος. Το iphone x ειναι απο τα πιο ασχημα κινητα που εχουν βγει. Γουστα βεβαια αλλα σε συγκριση με κοσμηματα οπως mate 10 pro mix 2s ειναι εκτρωμα. Για μενα παντα.

2 ώρες πριν, Macgneto είπε

Είσαι άκυρος γιατί αυτά που γράφεις γίνονται στο ios απλά με διαφορετικό τρόπο (κατα την γνώμη μου πολύ πιο ωραίο)

όσο αναφορά για το split screen  στο iphone δεν συμφωνώ γιατί και φιλαράκια μου που έχουν android τους μπερδεύει πάρα πολύ και δεν το χρησιμοποιούν γιατί μικραίνει πολύ ο χώρος χρήσης της κάθε εφαρμογής άρα απλά άχρηστο....απλά για να λέτε τα  android fan boys οτι έχετε κάτι που δεν το έχουν τα apple fan boys.με λίγα λόγια μπεμπεδιστικα πράγματα...εδώ μιλάμε για ios το οποιο είναι οτι πιο σταθερο και ασφαλές! Αλλά όχιιιιιι....δεν έχει split screen  άρα είναι χρόνια πίσω...σωστά?

Όσο αναφορά στον αυτοματισμό μάλλον πρέπει να ξαναδείς λίγο τις δυνατότητες του ios 12 και τον τρόπο με τον οποίο αυτοματοποιείς τα πάντα....άσχημο πράγμα η ημιμάθεια φίλε μου...χειρότερη και απο την αμάθεια.

Όσο για το share εντάξει εδώ γελάμε....κάνω share ότι θέλω όπως το θέλω αλλά ξέχασα.....το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο είναι να μπορείς να κάνεις share ένα τραγουδι ή ένα ringtone μέσω της υπερσύγχρονης τεχνολογίας bluetooth!!!!

Δεν κανει πολλα απο αυτα που εγραψα. Διαβασε λιγο τι κανει το tasker και το automate it. Το split screen σε 5.5+ οθονη ειναι αψογο. Το δουλευω πολλα χρονια και με εχει βολεψει παρα πολυ. Αρκετες φορες βαζω κατι να δω και στην αλλη μιση οθονη ειμαι tapatalk η insomnia χωρις να τρεχει τιποτα. Γενικα ας μην αρχισουμε να λεμε τι λειπει απο το ios και ποσα πραγματα χρησιμα και πιο γρηγορα κανει το android γιατι δεν θα τελειωσουμε αυριο. Το ios κανει 5 πραγματα καλα. Οσους αρκουν με γεια τους με χαρα τους δινουν τα λεφτα τους και το περνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...