Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτήρια ψηφιακών νομισμάτων


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κοίτα λόγο αργίας είναι δύσκολο να φανεί η τραπεζική συναλλαγή σε αυτούς δλδ από αύριο. Με sepa τα έστειλες?

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Βασικά έκανα αγορά με την χρεωστική μου κάρτα (όχι μεταφορά ευρώ από τραπεζικό λογαριασμό)

 

Όσες φορές στο παρελθόν έκανα τέτοια συναλλαγή, τα crypto πιστώνονταν στον λογαριασμό μου άμεσα.

Ενώ τώρα, όπως είπα, η κίνηση (χρέωση) στον τραπεζικό μου λογαριασμό έγινε αλλά όχι η πίστωση στο Binance με Crypto  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kyros_G είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Βασικά έκανα αγορά με την χρεωστική μου κάρτα (όχι μεταφορά ευρώ από τραπεζικό λογαριασμό)

 

Όσες φορές στο παρελθόν έκανα τέτοια συναλλαγή, τα crypto πιστώνονταν στον λογαριασμό μου άμεσα.

Ενώ τώρα, όπως είπα, η κίνηση (χρέωση) στον τραπεζικό μου λογαριασμό έγινε αλλά όχι η πίστωση στο Binance με Crypto  

την αγορά στο ιστορικό στο binance την βλέπεις? αν ναι τότε δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί σε τι τιμή θα πιστωθούν τα crypto. 

Να ήταν κάποιο άλλο ανταλλακτήριο θα σου έλεγα να ανησυχούσες αλλά το binance δεν έχει κάνει ποτέ σκαμάρισμα σε λεφτά πελατών. Το μόνο είναι αυτό που σου έγραψα για την ισοτιμία που θα στα πιστώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

την αγορά στο ιστορικό στο binance την βλέπεις? αν ναι τότε δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί σε τι τιμή θα πιστωθούν τα crypto. 

Να ήταν κάποιο άλλο ανταλλακτήριο θα σου έλεγα να ανησυχούσες αλλά το binance δεν έχει κάνει ποτέ σκαμάρισμα σε λεφτά πελατών. Το μόνο είναι αυτό που σου έγραψα για την ισοτιμία που θα στα πιστώσουν. 

Στο ιστορικό (transaction history), ναι φαίνεται με status "processing"

 

Αυτό με την ισοτιμία δεν κατάλαβα: σε τι ισοτιμία θα μου τα πιστώσουν;

Γιατί εγώ αυτή την στιγμή ουσιαστικά είμαι "κλειδωμένος" αφού δεν μπορώ ούτε να τα κάνω convert σε άλλο crypto ούτε να πουλήσω (αν ήθελα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Kyros_G είπε

Στο ιστορικό (transaction history), ναι φαίνεται με status "processing"

 

Αυτό με την ισοτιμία δεν κατάλαβα: σε τι ισοτιμία θα μου τα πιστώσουν;

Γιατί εγώ αυτή την στιγμή ουσιαστικά είμαι "κλειδωμένος" αφού δεν μπορώ ούτε να τα κάνω convert σε άλλο crypto ούτε να πουλήσω (αν ήθελα).

κανονικά αφού σου τα έχουν αφαιρέσει και υπάρχει εντολής αγοράς στην ισοτιμία που την έδωσες όταν εμφανιστούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, επειδη ψιλοειμαι κοτα, ποσο ασφαλη ειναι ολα αυτα τα ανταλλακτηρια; Δεν ρωταω τοσο αν οι τιμες τους δεν ειναι οι καλυτερες, αν κανουν πιτσικουλιες με τα exchange rates, ουτε αν καθυστηρουν κτλ. Απλα επειδη ειναι αγνωστες κατα κυριο λογο εταιριες και διαχειριζονται πληρη δεδομενα ατομων με τραπεζικους λογαριασμους, τηλεφωνα και γενικα identification εγγραφα. Δλδ ειναι πιο πιθανο, αν ειναι να κανουν "παγαποντια", απλα να παρουν τα coins και να εξαφανιστουν απο το να αγορασουν λικαρισμενα passwords ebank και να τα συνδυασουν με τα στοιχεια που εχουν και να να αρχισουν τα sim swapping κτλ;

Συγκεκριμενα, εχει δοκιμασει κανεις το anycoindirect; Ειχα εδω και κατι χρονια καμποσες χιλιαδες dogecoins (μην γελατε, τα απεκτησα εντελως τζαμπα οταν ξεφυτρωναν sites που σε πληρωναν να κανεις "δουλεια" με τα τοτε ψιχουλα του dogecoin). Επειδη τωρα εφτασε εκει που εφτασε, ειπα να τα πουλησω γιατι περα απο την πλακα και τα tweets του Musk δεν αλλαζει το γεγονος οτι μιλαμε για χαβαλετζιδικο coin.

Στην κοινοτητα του dogecoin, ειδα αρκετους να συστηνουν για Ευρωπη το anycoindirect μιας και μπορεις να τα μετατρεψεις σε ευρω και να τα στειλεις απευθειας σε λογαριασμο τραπεζας. Ομως, απο τοτε που ανοιξα λογαριασμο εκει και ζητησε τηλεφωνα κτλ καθε τοσο κοιταζω τον λογαριασμο της τραπεζας και αν εχει σημα το κινητο (τοσο κοτα) και κααααθονται τα dogecoins. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

κανονικά αφού σου τα έχουν αφαιρέσει και υπάρχει εντολής αγοράς στην ισοτιμία που την έδωσες όταν εμφανιστούν

ΟΚ, θα το τσεκάρω αύριο πάλι. 

Το πράγμα είναι πολύ περίεργο όμως, γιατί :

Μόλις πραγματοποίησα αγορά με τον ίδιο τρόπο, γι άλλο νόμισμα, και ολοκληρώθηκε άμεσα! 

Η προηγούμενη είναι ακόμα σε εκκρεμότητα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παιδιά εχω ενα καρο altcoins σε μικρη ποσότητα το καθένα στο Binance και δεν μπορω να βρω τροπο να τα ρευστοποιήσω είτε σε δολάρια ειτε σε btc γιατι με οποιο και να δοκιμασα (usdt, btc, bnb, δολαριο, ευρω) μου βγάζει οτι η ποσότητα είναι κατω απο το οριο του ανταλλακτηρίου.

Θα ήμουν υπόχρεος εαν κάποιος εχει να μου προτείνει κάποια λύση  έστω και εαν ειναι ασύμφορη, ευχαριστώ!

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2021 στις 6:22 ΠΜ, MySql είπε

Καλησπέρα, παιδιά εχω ενα καρο altcoins σε μικρη ποσότητα το καθένα στο Binance και δεν μπορω να βρω τροπο να τα ρευστοποιήσω είτε σε δολάρια ειτε σε btc γιατι με οποιο και να δοκιμασα (usdt, btc, bnb, δολαριο, ευρω) μου βγάζει οτι η ποσότητα είναι κατω απο το οριο του ανταλλακτηρίου.

Θα ήμουν υπόχρεος εαν κάποιος εχει να μου προτείνει κάποια λύση  έστω και εαν ειναι ασύμφορη, ευχαριστώ!

Όχι ότι είμαι ιδιαίτερα σχετικός αλλά προσπάθησα να βρω στην Binance κάποια σελίδα σαν αυτή εδώ της Kraken:

https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360042589912-Order-Minimums-Deposit-Withdrawal-Minimums-etc-

Αν μπορείς να την βρεις έλεγξε τα όρια και αν πράγματι είσαι κάτω των ορίων στείλε τους email. Εν ανάγκη πες ότι θα ήθελες να κλείσεις τον λογαριασμό σου, οπότε να μεταφέρεις ότι έχεις σε δικά σου wallets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2021 στις 6:22 ΠΜ, MySql είπε

Καλησπέρα, παιδιά εχω ενα καρο altcoins σε μικρη ποσότητα το καθένα στο Binance και δεν μπορω να βρω τροπο να τα ρευστοποιήσω είτε σε δολάρια ειτε σε btc γιατι με οποιο και να δοκιμασα (usdt, btc, bnb, δολαριο, ευρω) μου βγάζει οτι η ποσότητα είναι κατω απο το οριο του ανταλλακτηρίου.

Θα ήμουν υπόχρεος εαν κάποιος εχει να μου προτείνει κάποια λύση  έστω και εαν ειναι ασύμφορη, ευχαριστώ!

Αν ειναι τοσο μικρες που δεν σου επιτρεπει να τις κανεις trade ειναι αδυνατον να κανεις το ποσο btc η δολαρια για να το συγκεντρωσεις

Για τι ποσοτητες μιλαμε? Και εστω οτι δεν υπηρχε ελαχιστο trade και τα εκανες ολα ενα ειδος. Υπαρχει και χρεωση για την αναληψη που σιγουρα δεν ειναι αμελητεα. Ειδικα με τα σημερινα fees αν θες να τα κανεις bitcoin η eth μπορει να ειναι και δεκα δολαρια η παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2021 στις 6:22 ΠΜ, MySql είπε

Καλησπέρα, παιδιά εχω ενα καρο altcoins σε μικρη ποσότητα το καθένα στο Binance και δεν μπορω να βρω τροπο να τα ρευστοποιήσω είτε σε δολάρια ειτε σε btc γιατι με οποιο και να δοκιμασα (usdt, btc, bnb, δολαριο, ευρω) μου βγάζει οτι η ποσότητα είναι κατω απο το οριο του ανταλλακτηρίου.

Θα ήμουν υπόχρεος εαν κάποιος εχει να μου προτείνει κάποια λύση  έστω και εαν ειναι ασύμφορη, ευχαριστώ!

θα πας στο wallet ,στο spot and fiat και εχει επιλογη convert to bnb 

https://academy.binance.com/en/articles/converting-dust-on-binance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2021 στις 5:13 ΜΜ, Bspus είπε

Αν ειναι τοσο μικρες που δεν σου επιτρεπει να τις κανεις trade ειναι αδυνατον να κανεις το ποσο btc η δολαρια για να το συγκεντρωσεις

Για τι ποσοτητες μιλαμε? Και εστω οτι δεν υπηρχε ελαχιστο trade και τα εκανες ολα ενα ειδος. Υπαρχει και χρεωση για την αναληψη που σιγουρα δεν ειναι αμελητεα. Ειδικα με τα σημερινα fees αν θες να τα κανεις bitcoin η eth μπορει να ειναι και δεκα δολαρια η παραπανω.

δεν ειναι κανενα τρελο ποσο γυρω στα 120 ευρω βγαινει απλα ειναι πολλα απο λιγο

Στις 7/1/2021 στις 5:48 ΜΜ, sbdev είπε

θα πας στο wallet ,στο spot and fiat και εχει επιλογη convert to bnb 

https://academy.binance.com/en/articles/converting-dust-on-binance

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αυτο πρεπει να ειναι η καλύτερη λυση

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα,

Ειμαι καινουργιος στον χωρο και λιγο που ψαχτηκα μου τραβηξε πολυ το ενδιαφερον το ολο σκηνικο των κρυπτονομισματων. Λεω να βαλω 10-15 ευρω ισα ισα για την πλακα ωστε να παιξω με κανενα altcoin και να δω τι παιζει και υστερα  να σκεφτω αν αξιζει να εμβαθυνω στον τομεα αυτον. Μεσα απο ολο το ψαξιμο κατεληξα οτι το binance ειναι ισως απο τα καλυτερα για trading κλπ κλπ. Δεν ξερω ομως αν χρειαζεται να φτιαξω κανενα crypto wallet και να τα αποθηκευσω επειτα εκει περα. Εαν ναι, θα το χρειαστω εξαρχης ή οχι και πιο μου προτεινετε? Παντα μιλαμε για ψιλουδια σε ευρω σε σχεση με αλλους που κανουν ντεποζιτ 100+ ευρω. Επισης ενα τελευταιο....... προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην εθνικη και ειδα οτι και απο τις δυο πλευρες (binance & nbg) υποστηριζουν συναλλαγες μεσω SEPA διχως χρεωσεις....ειναι προτιμοτερος αυτος ο τροπος ή με χρεωστικη  που εχει 1-2% fee που στην τελικη θα ειναι ασημαντο για τα 15 ευρω?

Επεξ/σία από Pavlidhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pavlidhs είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

Ειμαι καινουργιος στον χωρο και λιγο που ψαχτηκα μου τραβηξε πολυ το ενδιαφερον το ολο σκηνικο των κρυπτονομισματων. Λεω να βαλω 10-15 ευρω ισα ισα για την πλακα ωστε να παιξω με κανενα altcoin και να δω τι παιζει και υστερα  να σκεφτω αν αξιζει να εμβαθυνω στον τομεα αυτον. Μεσα απο ολο το ψαξιμο κατεληξα οτι το binance ειναι ισως απο τα καλυτερα για trading κλπ κλπ. Δεν ξερω ομως αν χρειαζεται να φτιαξω κανενα crypto wallet και να τα αποθηκευσω επειτα εκει περα. Εαν ναι, θα το χρειαστω εξαρχης ή οχι και πιο μου προτεινετε? Παντα μιλαμε για ψιλουδια σε ευρω σε σχεση με αλλους που κανουν ντεποζιτ 100+ ευρω. Επισης ενα τελευταιο....... προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην εθνικη και ειδα οτι και απο τις δυο πλευρες (binance & nbg) υποστηριζουν συναλλαγες μεσω SEPA διχως χρεωσεις....ειναι προτιμοτερος αυτος ο τροπος ή με χρεωστικη  που εχει 1-2% fee που στην τελικη θα ειναι ασημαντο για τα 15 ευρω?

βάλε το coinomi που έχει αρκετά ψηφιακά νομίσματα για να πειραματιστείς. Να στείλεις δλδ από το binance στο πορτοφόλι σου και πάλι πίσω για να δεις πως είναι η όλη διαδικασία. https://www.coinomi.com/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

βάλε το coinomi που έχει αρκετά ψηφιακά νομίσματα για να πειραματιστείς. Να στείλεις δλδ από το binance στο πορτοφόλι σου και πάλι πίσω για να δεις πως είναι η όλη διαδικασία. https://www.coinomi.com/en/

αν και οντως εχει αρκετα μικροτερα νομισματα δεν εχει αυτα που ηθελα οπως ειναι το polkadot & Cardano. Καμια αλλη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...