Προς το περιεχόμενο

macOS 10.14 Mojave με dark mode, μεγαλύτερη ιδιωτικότητα και γεύση από το μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Καλύτερα? Δεν ξέρω για σας εμένα με το dark mode μου φεύγουν τα ματιαdwhJ23C.jpg

λιγο καλυτερα ναι, αλλα θα ηθελα να ειναι και το υπολοιπο dark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

C9bDGPK.pngΔ

Αυτό εδώ δεν το είδε κανείς ε;

Δίνεις ένα κάρο λεφτά και η Apple σταματάει την υποστύριξη σε μηχανήματα απο αρχές 2012 και κάτω, όταν τα Windows και συγκεκριμένα βάζω τα 10άρια υποστυρίζουν μηχανίματα 15ετίας και βάλε. Χεσμένους τους έχει τους πελάτες της για τους υπολογιστές. Η μόνη υποστύριξη που έχει είναι για το iOS, βεβαιά να πούμε και την αλήθεια μόνο τα iphones πουλάνε απο αυτά κρατιέται αλλιώς θα έπεφτε στον γκρεμό.

 Να σου τονισω οτι τα μηχανηματα πριν το 2012 δεν ανατιναζονται απλα δεν παιρνουν Μοχαβεεε.
Οσο για τα Windows 10 οποτε σας αρεσει τα βαζετε σε μηχανηματα 25ετιας και οποτε δεν σας αρεσει σε καθε update σας χαλανε τα μηχανηματα και θελουν φορματ και αλλαγες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θέλω σαν πελάτης να παίρνω και τα feature upgrades τόσο δύσκολο είναι ; αφού οι απαιτήσεις συστήματος που έχω σηκώνουν το λειτουργικό; γιατι να μην έχω την τελευταία έκδοση επειδή ή Apple θέλει να πουλήσει καινούρια Macs μου βάζει ένα Metal και λέει όσα Macs δεν υποστηρίζουν Metal δεν θα πάρουν την καινούρια έκδοση λειτουργικού;; Δεν σηκώνει δικαιολογίες αδερφέ είναι για κλάματα.

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Εγώ θέλω σαν πελάτης να παίρνω και τα Futures τόσο δύσκολο είναι ; αφού οι απαιτήσεις συστήματος που έχω σηκώνουν το λειτουργικό; γιατι να μην έχω την τελευταία έκδοση επειδή ή Apple θέλει να πουλήσει καινούρια Macs μου βάζει ένα Metal και λέει όσα Macs δεν έχουν Metal δεν θα πάρουν την καινούρια έκδοση λειτουργικού;; Δεν σηκώνει δικαιολογίες αδερφέ είναι για κλάματα.

απο τη μια δεν εχεις αδικο, απο την αλλη η προηγουμενη σου συγκριση με τα windows ειναι αστοχη. η microsoft πουλαει το λογισμικο και καθε τοσα χρονια σταματαει να υποστηριζει και πρεπει να αγορασεις τη νεα εκδοση. απ οσο ξερω αυτο θα αλλαξει και τα 10αρια θα μεινουν, αλλα γενικα η microsoft μια χαρα σταματαει την υποστηριξη σε παλια "προιοντα"

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

2018. Νεα εκδοση λειτουργικου και τα main points ειναι το σκουρο χρώμα και το video preview στο κατάστημα. Και μετά κράζουμε την Microsoft που τα update της ειναι λειψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

απο τη μια δεν εχεις αδικο, απο την αλλη η προηγουμενη σου συγκριση με τα windows ειναι αστοχη. η microsoft πουλαει το λογισμικο και καθε τοσα χρονια σταματαει να υποστηριζει και πρεπει να αγορασεις τη νεα εκδοση. απ οσο ξερω αυτο θα αλλαξει και τα 10αρια θα μεινουν, αλλα γενικα η microsoft μια χαρα σταματαει την υποστηριξη σε παλια "προιοντα"

Δεν είναι καθόλου άστοχη η σύγκριση με τα Windows. Να σου θυμίσω πότε σταμάτησαν οι ενημερώσεις ασφαλείας για τα Windows XP ή πότε σταμάτησε να δίνει updates μετά το SP3 των ΧP;;

Είμαι με iMac Late 2009 με 16GB RAM και SSD και το τελευταίο λειτουργικό που μου δίνει η Apple είναι το High Sierra 10.13 επειδή δεν υποστυρίζει Metal η κάρτα γραφικών μου είναι για γέλια. Τα 2 με 3 χρόνια που θα μου δίνει security updates σε μηχάνημα 8ετίας δεν μου λέει κάτι.

Αντίστοιχα έχω λαπτοπ 11ετίας με SSD και 8GB RAM και δουλεύει ρολόι τα Windows 10 Home και είμαι συγουρος οτι θα πάρω αρκέτα νεα futures update απο την Microsoft.

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, BeSt_ είπε

Δεν είναι καθόλου άστοχη η σύγκριση με τα Windows. Να σου θυμίσω πότε σταμάτησαν οι ενημερώσεις ασφαλείας για τα Windows XP ή πότε σταμάτησε να δίνει updates μετά το SP3 των ΧP;;

2001 εως 2014 για την extended (ουσιαστικα security patches), το τελευταιο update ηταν το 2008 με το sp3

αμα λεω κατι λαθος διορθωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

C9bDGPK.pngΔ

Αυτό εδώ δεν το είδε κανείς ε;

Δίνεις ένα κάρο λεφτά και η Apple σταματάει την υποστύριξη σε μηχανήματα απο αρχές 2012 και κάτω, όταν τα Windows και συγκεκριμένα βάζω τα 10άρια υποστυρίζουν μηχανήματα 15ετίας και βάλε. Χεσμένους τους έχει τους πελάτες της για τους υπολογιστές. Η μόνη υποστύριξη που έχει είναι για το iOS, βεβαιά να πούμε και την αλήθεια μόνο τα iphones πουλάνε απο αυτά κρατιέται αλλιώς θα έπεφτε στον γκρεμό.

 Υπάρχει και η ανεπισημη πληρης λειτουργικη εγκατασταση με το καταλληλο γνωστο εργαλειο. Να ειναι καλα ο Dosdude1 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dream21 είπε

 Υπάρχει και η ανεπισημη πληρης λειτουργικη εγκατασταση με το καταλληλο γνωστο εργαλειο. Να ειναι καλα ο Dosdude1 :)

Δεν νομίζω να δουλεύει καλά ένας φίλος με Imac Pro 2008 έχει προβλήματα όταν έβαλε το Sierra.

Επίσης να πειράξουν το Metal και να βάλουν OpenGL hack driver και να δουλεύει το Hardware Acceleration λιγο χλωμό το κόβο φίλος. 

Οτι modify και να κάνουν στον kernel αυτό δεν γίνεται. Με πειράματα δεν μπλέκω :-) 

11 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

2001 εως 2014 για την extended (ουσιαστικα security patches), το τελευταιο update ηταν το 2008 με το sp3

αμα λεω κατι λαθος διορθωσε με

σωστά τα λες και έρχομαι στην ερώτηση τώρα. Η Apple δίνει τόσο υποστήριξη σε κάθε λειτουργικό που βγάζει;;;

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Δεν νομίζω να δουλεύει καλά ένας φίλος με Imac Pro 2008 έχει προβλήματα όταν έβαλε το Sierra.

Επίσης να πειράξουν το Metal και να βάλουν OpenGL hack driver και να δουλεύει το Hardware Acceleration λιγο χλωμό το κόβο φίλος. 

Οτι modify και να κάνουν στον kernel αυτό δεν γίνεται. Με πειράματα δεν μπλέκω :-) 

σωστά τα λες και έρχομαι στην ερώτηση τώρα. Η Apple δίνει τόσο υποστήριξη σε κάθε λειτουργικό που βγάζει;;;

Μα συζηταμε για 2012 εως 2018, για ενα χρονο λιγοτερο το κανεις θεμα? (Λογικα θα συνεχισει τις ενημερωσεις ασφαλειας) 

Και τέλος πάντων, εσυ εχεις τα λεφτα και μπορεις την επομενη φορα να "ψηφισεις" κατα. Φτιαξε ενα hackintosh, αγορασε μεταχειρα, γενικα μη της σκασεις κασερι αν δεν σε εξυπηρετει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο στα παιδιά και σ' ανώτερα!,

Αλλά ευχαριστώ, δεν θα παρω, μια χαρά είμαι με το Snow Leopard και παρακάτω.

Μάλιστα, επειδή είναι χτεσινοί και δεν ξέρουν, ας μας έδιναν και μια γεύση από το παρελθόν ...

Εχουν δεί τι σήμαινε κάποτε  λειτουργικό "φιλικό για τον χρήστη" ?

Που να μη χρειάζεται manuals, επεξηγήσεις, help sites, help apps, heeeelp!!!!

Εκτός αν πάλι το "περισσότερη ιδιωτικότητα" αναφέρεται στην άλλη έννοια της λέξης "ιδιώτης", οπότε ΟΚ, πάω πάσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μονο οτι το νεο συστημα αρχειων που εχει θα υποστηριζει απλους δισκους , και οτι το apple homekit θα ειναι πλεον συμβατο με τα mac (δεν σε υποχρεωνει να εχεις apple tv / homepod) για μενα ειναι συν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...