Προς το περιεχόμενο

macOS 10.14 Mojave με dark mode, μεγαλύτερη ιδιωτικότητα και γεύση από το μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, geostratis είπε

Mπράβο στα παιδιά και σ' ανώτερα!,

Αλλά ευχαριστώ, δεν θα παρω, μια χαρά είμαι με το Snow Leopard και παρακάτω.

Μάλιστα, επειδή είναι χτεσινοί και δεν ξέρουν, ας μας έδιναν και μια γεύση από το παρελθόν ...

Εχουν δεί τι σήμαινε κάποτε  λειτουργικό "φιλικό για τον χρήστη" ?

Που να μη χρειάζεται manuals, επεξηγήσεις, help sites, help apps, heeeelp!!!!

Εκτός αν πάλι το "περισσότερη ιδιωτικότητα" αναφέρεται στην άλλη έννοια της λέξης "ιδιώτης", οπότε ΟΚ, πάω πάσσο.

Καλημέρα...εισαι οκ με το SnowLeopard?? ηταν πιο ευκολο το snow που ηθελε ξεχωριστη εγκατάσταση για τις μισες εφαρμογες?γιατι αν εχεις αυθεντικο Snow τοτε θα ξερεις οτι αλλο cd ηταν για το λειτουργικο και αλλο για τις αφαρμογες.! Nai ηταν απιστευτα γρηγορο και απλο για τοτε...δουλεψε λιγο απο Yosemite και μετα και θα δεις τι εχει κανει η apple... Χωρις να δοκιμασεις δεν μπορεις να κρινεις φιλε μου...εκτος και αν σερφαρεις μονο οποτε ισως εισαι καλα με το Snow...αν βρισκεις java updates που δ το νομιζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Δεν είναι καθόλου άστοχη η σύγκριση με τα Windows. Να σου θυμίσω πότε σταμάτησαν οι ενημερώσεις ασφαλείας για τα Windows XP ή πότε σταμάτησε να δίνει updates μετά το SP3 των ΧP;;

Είμαι με iMac Late 2009 με 16GB RAM και SSD και το τελευταίο λειτουργικό που μου δίνει η Apple είναι το High Sierra 10.13 επειδή δεν υποστυρίζει Metal η κάρτα γραφικών μου είναι για γέλια. Τα 2 με 3 χρόνια που θα μου δίνει security updates σε μηχάνημα 8ετίας δεν μου λέει κάτι.

Αντίστοιχα έχω λαπτοπ 11ετίας με SSD και 8GB RAM και δουλεύει ρολόι τα Windows 10 Home και είμαι συγουρος οτι θα πάρω αρκέτα νεα futures update απο την Microsoft.

Καλημέρα. Μόλις  κυκλοφορήσει  στο επόμενο  βήμα  η Microsoft  σκέψου  πόσες  γενιές  υπολογιστών  θα πουν αντίο. Λογικό είναι για τα πλάνα  των κατασκευαστών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Aναφερεται καπου η ημερομηνια που θα λανσαριστει το νεο update ?

Συγκεκριμένα όχι αλλά όπως κάθε χρονιά μέσα στο φθινόπωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Εγώ θέλω σαν πελάτης να παίρνω και τα feature upgrades τόσο δύσκολο είναι ; αφού οι απαιτήσεις συστήματος που έχω σηκώνουν το λειτουργικό; γιατι να μην έχω την τελευταία έκδοση επειδή ή Apple θέλει να πουλήσει καινούρια Macs μου βάζει ένα Metal και λέει όσα Macs δεν υποστηρίζουν Metal δεν θα πάρουν την καινούρια έκδοση λειτουργικού;; Δεν σηκώνει δικαιολογίες αδερφέ είναι για κλάματα.

Εντάξει ας μην τα δραματοποιούμε όλα. Η Microsoft βγάζει λειτουργικό κάθε 5 και η Apple κάθε 1 χρόνο. Μέχρι να βγάλει η Microsoft είσαι με το παλιό λειτουργικό και δεν μιλάς καθόλου. Δεν μπορείς να κάνεις το αυτό με την Apple, να κρατήσεις δηλαδή το Lion που μην ακούσω οτι δεν είναι καλό λειτουργικό ή είναι παλιό τη στιγμή που κάποιοι έχουν ακόμη WINDOWS XP....

 Όσον αφορά τώρα  το Metal σαν σύστημα γραφικών είσαι σίγουρος οτι θα τρέχει καλά σε μια 9400m 256mb ή σε μια ΑΤΙ Χ1300? Μην συγκρίνουμε το PC που είναι ένα desktop κι δέχεται αναβαθμίσεις καθε τρείς και λίγο.

Όταν η Apple πουλάει έναν υπολογιστή στα 2000+ ευρώ, λογικό είναι να θέλει να τρέχει άριστα δίχως υποχωρήσεις. Κάποιες τεχνολογίες σε αρχιτεκτονική του Core 2 Duo και μνήμες 800mz θα χρειάζεται να πετσοκόβεις τις ρυθμίσεις για χάριν των επιδόσεων. Αν έχεις mac 2007-09 προσπάθησε να ανοίξει πολλά παράθυρα και να κάνεις minimize να δούμε τα γραφικά που να πηγαίνουν καρέ σαν κινούμενα σχέδια του 1950.

Απο τα γραφόμμενά μου μην με περάσεις για φανατικό Appla όπως μερικοί εδώ μέσα, είμαι apple user στη δουλειά και pc gamer στο σπίτι, οπότε τα βλέπω και απο τις δύο πλευρές.

 

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μη βιαστείτε και βάλετε την ΒΕΤΑ....την πάτησα πέρυσι με τα High Sierra

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Ένα χαρακτηριστικό που δεν είναι στο άρθρο είναι και η υποστήριξη του νέου APFS filesystem και για τους Fusion δίσκους.

νομίζω πως είναι αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, coffeex said:

Ένα χαρακτηριστικό που δεν είναι στο άρθρο είναι και η υποστήριξη του νέου APFS filesystem και για τους Fusion δίσκους.

Και για HDD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Δεν νομίζω να δουλεύει καλά ένας φίλος με Imac Pro 2008 έχει προβλήματα όταν έβαλε το Sierra.

Επίσης να πειράξουν το Metal και να βάλουν OpenGL hack driver και να δουλεύει το Hardware Acceleration λιγο χλωμό το κόβο φίλος. 

Οτι modify και να κάνουν στον kernel αυτό δεν γίνεται. Με πειράματα δεν μπλέκω :-) 

σωστά τα λες και έρχομαι στην ερώτηση τώρα. Η Apple δίνει τόσο υποστήριξη σε κάθε λειτουργικό που βγάζει;;;

Δουλεύω σε iMac 2009 24' MacOS High Sierra και παει σφαίρα το εργαλειο και σε Logic Pro X αλλα και Adobe Photoshop :)

Και πέρνω κανονικα και τα updates απο το App store  

Screen Shot 2018-06-05 at 10.43.31.png

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω δεν αναφέρθηκε κάτι σημαντικό στο άρθο: https://appleinsider.com/articles/18/06/04/opengl-opencl-deprecated-in-favor-of-metal-2-in-macos-1014-mojave ότι σταματάει η υποστήριξη του OpenGL, OpenCL υπέρ της χρήσης του Metal, που είναι το Graphics API της Apple. Ταφόπλακα δηλαδή για τους gamers, και για όποια εφαρμογή χρησιμοποιεί OpenGL (photoshop, autocad κλπ. αν και οι αντίστοιχες εταιρίες θα τις μεταφέρουν αυτές στο Metal σίγουρα). Μακροχρόνια ίσως να θέλει να φτιάξει κάτι δικό της βλέπε DirectX αλλά, βραχυχρόνια RIP mac gamers (αν είχε μείνει κανείς δηλαδή)

Επεξ/σία από BabyRage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλανε στο λειτουργικό darkmode... Αυτό τώρα τι ακριβώς είναι? Προγραμματισμός? ΤΟ φτιάξανε το λειτουργικό από το scrach? Πόσοι προγραμματιστές και πόσες εργατοώρες χρειάστηκαν για να ολοκληρώσουν τέτοιο πρότζεκτ? Όπως θάλεγε και ο Οβελίξ... "είναι τρελοί αυτοί στην Apple" η τελικά μας περνάνε για βλάκες... Και κλείνω προς το δεύτερο γιατί αν μη τι άλλο παραείναι προκλητικό να παρουσιάσει μια εταιρία αναβάθμιση και να τονίσει το darkmode... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimandri9000 είπε

Βάλανε στο λειτουργικό darkmode... Αυτό τώρα τι ακριβώς είναι? Προγραμματισμός? ΤΟ φτιάξανε το λειτουργικό από το scrach? Πόσοι προγραμματιστές και πόσες εργατοώρες χρειάστηκαν για να ολοκληρώσουν τέτοιο πρότζεκτ? Όπως θάλεγε και ο Οβελίξ... "είναι τρελοί αυτοί στην Apple" η τελικά μας περνάνε για βλάκες... Και κλείνω προς το δεύτερο γιατί αν μη τι άλλο παραείναι προκλητικό να παρουσιάσει μια εταιρία αναβάθμιση και να τονίσει το darkmode... 

 

Καλό θα ήταν να δεις την παρουσίαση για το νέο macOS και μετά να βγάλεις συμπεράσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimandri9000 είπε

Βάλανε στο λειτουργικό darkmode... Αυτό τώρα τι ακριβώς είναι? Προγραμματισμός? ΤΟ φτιάξανε το λειτουργικό από το scrach? Πόσοι προγραμματιστές και πόσες εργατοώρες χρειάστηκαν για να ολοκληρώσουν τέτοιο πρότζεκτ? Όπως θάλεγε και ο Οβελίξ... "είναι τρελοί αυτοί στην Apple" η τελικά μας περνάνε για βλάκες... Και κλείνω προς το δεύτερο γιατί αν μη τι άλλο παραείναι προκλητικό να παρουσιάσει μια εταιρία αναβάθμιση και να τονίσει το darkmode... 

 

Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Βεβαίως και είναι άξιο παρουσίασης και αν νομίζεις ότι είναι απλό να υλοποιηθεί είσαι γελασμένος. Επίσης υπάρχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων, τουλάχιστον στο κλάδο των προγραμματιστών που ξέρω, που χρειάζονται το dark mode. Δεν είναι απλώς θέμα αισθητικής (για κάποιους ίσως), είναι πάνω απ'όλα θέμα παραγωγικότητας και υγείας (για τα μάτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimandri9000 είπε

Βάλανε στο λειτουργικό darkmode... Αυτό τώρα τι ακριβώς είναι? Προγραμματισμός? ΤΟ φτιάξανε το λειτουργικό από το scrach? Πόσοι προγραμματιστές και πόσες εργατοώρες χρειάστηκαν για να ολοκληρώσουν τέτοιο πρότζεκτ? Όπως θάλεγε και ο Οβελίξ... "είναι τρελοί αυτοί στην Apple" η τελικά μας περνάνε για βλάκες... Και κλείνω προς το δεύτερο γιατί αν μη τι άλλο παραείναι προκλητικό να παρουσιάσει μια εταιρία αναβάθμιση και να τονίσει το darkmode... 

Τι ακριβώς να φτιάξουν από το scratch; To UNIX;

Μήπως εννοείς το GUI; Sorry αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις;

Επεξ/σία από CryptoCSM01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...