Προς το περιεχόμενο

macOS 10.14 Mojave με dark mode, μεγαλύτερη ιδιωτικότητα και γεύση από το μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Βεβαίως και είναι άξιο παρουσίασης και αν νομίζεις ότι είναι απλό να υλοποιηθεί είσαι γελασμένος. Επίσης υπάρχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων, τουλάχιστον στο κλάδο των προγραμματιστών που ξέρω, που χρειάζονται το dark mode. Δεν είναι απλώς θέμα αισθητικής (για κάποιους ίσως), είναι πάνω απ'όλα θέμα παραγωγικότητας και υγείας (για τα μάτια).

Επειδή βαριέμαι να ψάξω

Linux που είναι και open source πριν απο 2 χρόνια , μην την λές και στον άλλο γιατί μάλλον ξέρεις λιγότερα

https://www.gnome-look.org/p/1013059/

Όσο για τον φωτισμό επειδή είμαι και προγραμματιστής και έχει η μισή εταιρεία το hype με το dark mode εδω μέσα επειδή είναι όλοι hackers , διάβασε κάποια έρευνα (το έχω κάνει) και θα δείς ότι ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού που δουλεύεις είναι ξεκούραστο το φωτεινό ή το σκοτεινό theme.

Εγώ στην εταιρεία μου που έχει ένα κάρο φώτα πάνω απο το κεφάλι μου και δοκίμασα σε dark mode theme το ubuntu μου και το eclipse σε 2 ημέρες τα γύρισα όλα σε ανοιχτά γιατί μου βγήκαν τα μάτια.

Τέλος το αν είναι απλό ή όχι δεν μας απασχολεί αλλά όχι να γίνεται και αναφορά σε ολόκληρο συνέδριο και να χειροκροτεί όλος ο κόσμος επειδή η Apple ανακάλυψε τον τροχό

Και ξαναλέω ότι είμαι χρήστης macOS , linux και windows τα τελευταία 10 και χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, firepc είπε

Darkmode

Ακούς insomnia ?

Και τι είναι το insomnia λειτουργικό σύστημα υπολογιστών;😀

16 ώρες πριν, firepc είπε

Darkmode

Ακούς insomnia ?

Και τι είναι το insomnia λειτουργικό σύστημα υπολογιστών;😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επειδή βαριέμαι να ψάξω

Linux που είναι και open source πριν απο 2 χρόνια , μην την λές και στον άλλο γιατί μάλλον ξέρεις λιγότερα

https://www.gnome-look.org/p/1013059/

Όσο για τον φωτισμό επειδή είμαι και προγραμματιστής και έχει η μισή εταιρεία το hype με το dark mode εδω μέσα επειδή είναι όλοι hackers , διάβασε κάποια έρευνα (το έχω κάνει) και θα δείς ότι ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού που δουλεύεις είναι ξεκούραστο το φωτεινό ή το σκοτεινό theme.

Εγώ στην εταιρεία μου που έχει ένα κάρο φώτα πάνω απο το κεφάλι μου και δοκίμασα σε dark mode theme το ubuntu μου και το eclipse σε 2 ημέρες τα γύρισα όλα σε ανοιχτά γιατί μου βγήκαν τα μάτια.

Τέλος το αν είναι απλό ή όχι δεν μας απασχολεί αλλά όχι να γίνεται και αναφορά σε ολόκληρο συνέδριο και να χειροκροτεί όλος ο κόσμος επειδή η Apple ανακάλυψε τον τροχό

Και ξαναλέω ότι είμαι χρήστης macOS , linux και windows τα τελευταία 10 και χρόνια

Ναι, τι τώρα; Τι κατάλαβες που παρέθεσες το link;  Μου απέδειξες ότι ξέρεις περισσότερα; Δεν είπα ότι ανακάλυψε το τροχό και ότι έφερε την επανάσταση. Θέλει δουλειά για να γίνει σωστά και είναι σημαντικό να υποστηρίζεται εγγενώς από το δημιουργό του λειτουργικού. Όταν πλέον κάθε χρόνο δεν έχουμε ουσιαστικά νέο λειτουργικό με την έννοια που είχαμε παλιά αλλά σταδιακές βελτιώσεις ΝΑΙ είναι άξιο παρουσίασης ειδικά σε προγραμματιστικό συνέδριο. Αυτό που λες ότι:

"διάβασε κάποια έρευνα (το έχω κάνει) και θα δείς ότι ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού που δουλεύεις είναι ξεκούραστο το φωτεινό ή το σκοτεινό theme. "

δεν αναιρεί αυτό που λέω για το θέμα της παραγωγικότητας ή για την υγεία των ματιών. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι εξαρτάται και από το φωτισμό. Στη δική μου εταιρεία, προσωπικά μου βγαίναν τα μάτια με το φωτεινό θέμα, και γύρισα τα IDEs σε σκοτεινό θέμα παρ'όλο που δε το συμπαθώ και αισθητικά προτιμώ το φωτεινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dream21 είπε

 Υπάρχει και η ανεπισημη πληρης λειτουργικη εγκατασταση με το καταλληλο γνωστο εργαλειο. Να ειναι καλα ο Dosdude1 :)

Ξεχάστε την ανεπίσημη εγκατάσταση σε 10.14 για τα παλιά Macs 2012 και κάτω. Ήρθε η ώρα να τα "πετάξετε".

Η απάντηση από τον ίδιο τον δημιουργό "Dosdude1" για το mod που έκανε να δουλεύει το Sierra σε παλιά Macs.

 

https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/page-7#post-26123221

 

Όποιος δεν έχει Metal no update :-)

 

https://appleinsider.com/articles/18/06/04/opengl-opencl-deprecated-in-favor-of-metal-2-in-macos-1014-mojave

 

 

 

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά είναι πολύ λίγα τα 6 χρόνια upgrade στο mac. Το απίστευτο είναι ότι δίνει πλέον 5 χρόνια upgrade στο iOS. Τρελά πράγματα. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Επειδή βαριέμαι να ψάξω

Linux που είναι και open source πριν απο 2 χρόνια , μην την λές και στον άλλο γιατί μάλλον ξέρεις λιγότερα

https://www.gnome-look.org/p/1013059/

Όσο για τον φωτισμό επειδή είμαι και προγραμματιστής και έχει η μισή εταιρεία το hype με το dark mode εδω μέσα επειδή είναι όλοι hackers , διάβασε κάποια έρευνα (το έχω κάνει) και θα δείς ότι ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού που δουλεύεις είναι ξεκούραστο το φωτεινό ή το σκοτεινό theme.

Εγώ στην εταιρεία μου που έχει ένα κάρο φώτα πάνω απο το κεφάλι μου και δοκίμασα σε dark mode theme το ubuntu μου και το eclipse σε 2 ημέρες τα γύρισα όλα σε ανοιχτά γιατί μου βγήκαν τα μάτια.

Τέλος το αν είναι απλό ή όχι δεν μας απασχολεί αλλά όχι να γίνεται και αναφορά σε ολόκληρο συνέδριο και να χειροκροτεί όλος ο κόσμος επειδή η Apple ανακάλυψε τον τροχό

Και ξαναλέω ότι είμαι χρήστης macOS , linux και windows τα τελευταία 10 και χρόνια

Το GNOME στην 3.20 δεν έχει φτάσει; Υποστηρίζεται η 3.20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, coffeex είπε

Καλό θα ήταν να δεις την παρουσίαση για το νέο macOS και μετά να βγάλεις συμπεράσματα. 

Δεν ασχολούμαι με προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας. Θεωρώ τα πάντα γελοία από την Apple. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής που όμως την πληρώνεις πανάκριβα δίχως ουσιαστικό λόγο. Απλώς είδα κάτι που το θεώρησα εντελώς γελοίο και το σχολίασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimandri9000 είπε

Δεν ασχολούμαι με προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας. Θεωρώ τα πάντα γελοία από την Apple. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής που όμως την πληρώνεις πανάκριβα δίχως ουσιαστικό λόγο. Απλώς είδα κάτι που το θεώρησα εντελώς γελοίο και το σχολίασα.

Ρε, ασε τον λογαριασμό του "φίλου" σου επιτέλους,χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέρα απο την πλάκα και τα βρισίδια μεταξύ πισόφιλων και μηλόφιλων.

Κατεβάστε τα High Sierra κάποια στιγμή γιατί θα σταματήσουν να διατείθονται στο AppStore. Κατεβάστε και κάντε usb bootable για να μην την πάθετε σε περίπτωση που δεν κάτσουν καλά τα Mojave και δεν υπάρχει επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jimandri9000 είπε

Δεν ασχολούμαι με προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας. Θεωρώ τα πάντα γελοία από την Apple. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής που όμως την πληρώνεις πανάκριβα δίχως ουσιαστικό λόγο. Απλώς είδα κάτι που το θεώρησα εντελώς γελοίο και το σχολίασα.

Το θέμα είναι ότι έβγαλες ένα συμπέρασμα χωρίς να δεις την παρουσίαση, αν την έβλεπες θα διαπίστωνες ότι έπεσε μπόλικη δουλειά από τους προγραμματιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gregory22 είπε

Δεν ξέρω αν προσέξατε στις αγγελίες για apple imac.....τα μοντέλα έως 2011 προς πώληση πολλαπλασιάστηκαν σε λιγότερο απο 10 ώρες

Εεμ ποιος θα κάνει το λάθος να τα πάρει τώρα; Μόνο αυτός που θα ακούσει apple και δεν θα ξέρει την επικείμενη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βελτιωθούν οι επιδόσεις λίγο, γιατί με το High Sierra το να "ξυπνήσει" το MBP (Late 2016) από αναμονή παίρνει περίπου 10"! Φαντάζομαι, πάντως, ότι χωρίς "format" δε θα φτιάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andreaseto είπε

Ναι, τι τώρα; Τι κατάλαβες που παρέθεσες το link;  Μου απέδειξες ότι ξέρεις περισσότερα; Δεν είπα ότι ανακάλυψε το τροχό και ότι έφερε την επανάσταση. Θέλει δουλειά για να γίνει σωστά και είναι σημαντικό να υποστηρίζεται εγγενώς από το δημιουργό του λειτουργικού. Όταν πλέον κάθε χρόνο δεν έχουμε ουσιαστικά νέο λειτουργικό με την έννοια που είχαμε παλιά αλλά σταδιακές βελτιώσεις ΝΑΙ είναι άξιο παρουσίασης ειδικά σε προγραμματιστικό συνέδριο. Αυτό που λες ότι:

"διάβασε κάποια έρευνα (το έχω κάνει) και θα δείς ότι ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού που δουλεύεις είναι ξεκούραστο το φωτεινό ή το σκοτεινό theme. "

δεν αναιρεί αυτό που λέω για το θέμα της παραγωγικότητας ή για την υγεία των ματιών. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι εξαρτάται και από το φωτισμό. Στη δική μου εταιρεία, προσωπικά μου βγαίναν τα μάτια με το φωτεινό θέμα, και γύρισα τα IDEs σε σκοτεινό θέμα παρ'όλο που δε το συμπαθώ και αισθητικά προτιμώ το φωτεινό.

Κατάλαβα ότι δεν έχεις διάθεση για διάλογο αλλά για μονόλογο , ευχαριστώ και αντίο

27 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Ελπίζω να βελτιωθούν οι επιδόσεις λίγο, γιατί με το High Sierra το να "ξυπνήσει" το MBP (Late 2016) από αναμονή παίρνει περίπου 10"! Φαντάζομαι, πάντως, ότι χωρίς "format" δε θα φτιάξει...

Αυτό το έχει και συνάδελφος με μοντέλο του 17 εμένα που είναι του 15 δεν το κάνει

5 ώρες πριν, gnsX είπε

Το GNOME στην 3.20 δεν έχει φτάσει; Υποστηρίζεται η 3.20;

Το Ubuntu 18.04 που έβαλα στη δουλειά νομίζω είναι με gnome 3.28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...