Προς το περιεχόμενο

Σκύλος δάγκωσε στο πρόσωπο βρέφος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Quote

 

Ένα ατυχές περιστατικό σημειώθηκε στη Ναύπακτο, με σκύλο να δαγκώνει και να τραυματίζει νεογέννητο βρέφος στο πρόσωπο. Το μωρό φέρει σοβαρά τραύματα στο πρόσωπο και κινδυνεύει να χάσει το μάτι του, ενώ έχει υποστεί κάταγμα στην κάτω γνάθο του.

Το βρέφος μεταφέρθηκε αρχικά στο Κέντρο Υγείας Ναυπάκτου, όπου η σοβαρότητα της κατάστασης του ήταν τέτοια που επέβαλε την διακομιδή του στο Νοσοκομείο του Ρίου. Από εκεί το νεογέννητο κοριτσάκι διακομίστηκε στην Πάτρα και το Καραμανδάνειο νοσοκομείο. Ωστόσο και εκεί, οι γιατροί που εξέτασαν το μωρό έκριναν ότι έπρεπε να μεταφερθεί επειγόντως στην Αθήνα, όπως και αναμένεται να γίνει.

Το σκυλί σύμφωνα με πληροφορίες ανήκει στην οικογένεια του μωρού.

 

Η είδηση με εξόργισε. Είχε ο σκυλάς το σκυλί στον ίδιο χώρο με το βρέφος.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου;

Εσείς που έχετε σκύλους μέσα στο σπίτι να σας το γεμίζουν με τρίχες και σάλια, αν κάνατε παιδιά θα συνεχίζατε να τα έχετε στο οικειακό περιβάλλον;

Εν τω μεταξύ ήταν και πιτ μπουλ, δηλαδή ήταν και κακόγουστος σκυλάς.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, funbreaker είπε

Δηλαδή; Δεν δάγκωσε ο σκύλος της οικογένειας το μωρό στο πρόσωπο;

Διάβασε τι γράφεις στο quote ή από όπου το έχεις πάρει, δε ξέρω αν είναι δικό σου, και διάβασε το άρθρο που έχεις βάλει σαν πηγή.

Βρέφος κοριτσάκι μάτι

6χρονο αγόρι στον ώμο.

Μέχρι και η περιοχή είναι λάθος.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panossar95 είπε

Διάβασε τι γράφεις στο quote ή από όπου το έχεις πάρει, δε ξέρω αν είναι δικό σου, και διάβασε το άρθρο που έχεις βάλει σαν πηγή.

Βρέφος κοριτσάκι μάτι

6χρονο αγόρι στον ώμο.

Μέχρι και η περιοχή είναι λάθος.

http://www.enikos.gr/society/577411/sok-skylos-dagkose-neogennito-sto-prosopo-se-sovari-katastasi-nos

https://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/890312/sok-stin-naypakto-skylos-dagkose-vrefos-10-minon-sto-prosopo

http://www.news247.gr/koinonia/naypaktos-skylos-dagkose-moro-10-minon-sto-prosopo-espeysmeni-diakomidi-stin-athina.6620215.html

οκ?

Εν τω μεταξύ αν είχε δαγκώσει 6χρονο στην καπερναούμ θα ήταν οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

Όχι, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο. Τί φταίει το σκυλί. Ευθανασία να κάνουν στους γονείς.

http://www.enikos.gr/society/577411/sok-skylos-dagkose-neogennito-sto-prosopo-se-sovari-katastasi-nos

https://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/890312/sok-stin-naypakto-skylos-dagkose-vrefos-10-minon-sto-prosopo

http://www.news247.gr/koinonia/naypaktos-skylos-dagkose-moro-10-minon-sto-prosopo-espeysmeni-diakomidi-stin-athina.6620215.html

οκ?

Εν τω μεταξύ αν είχε δαγκώσει 6χρονο στο ταμπτούμ θα ήταν οκ?

Τώρα είμαστε οκ. Όταν μεταφέρεις και θες να σχολιάσεις μια είδηση, να το κάνεις σωστά ώστε να ενημερώνεις και τους άλλους σωστά. 

Συνεχίστε, πάω να κοιμηθώ. (Πρόλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης κάποτε πριν χρόνια ένα μωράκι, ανηψιός μου είναι, με δάγκωσε στο πόδι. Να του έκανα παρευθύς ευθανασία;

Μαζευτείτε. Ακόμα δεν έχετε καταλάβει και οι έτσι και οι αλλιώς πόσο μεγάλη ευθύνη είναι να ανατρέφεις τόσο ένα μωρό όσο κι ένα σκύλο. Για το δεύτερο μέλος της οικογένειας σας είναι κι αυτό. 'Εχετε ευθύνες, δεν είναι μπιμπελό.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Vangelis_D9 said:

Επίσης κάποτε πριν χρόνια ένα μωράκι, ανηψιός μου είναι, με δάγκωσε στο πόδι. Να του έκανα παρευθύς ευθανασία;

Μαζευτείτε. Ακόμα δεν έχετε καταλάβει και οι έτσι και οι αλλιώς πόσο μεγάλη ευθύνη να ανατρέφεις τόσο ένα μωρό όσο κι ένα σκύλο. Για το δεύτερο μέλος της οικογένειας σας είναι.

Δεν νομίζω ένα ανθρώπινο ον ακόμα και μωρό να είχε τόσο ακραία ένστικτα που να σε δάγκωνε με τέτοιο τρόπο που να σου κατέστρεφε το υπόλοιπο της ζωής σου. Σε τέτοια περίπτωση θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα με το παιδί.

Πολύ άστοχο ως επιχείρημα.

Οκ ρε παιδί μου εχε ζώα στο σπίτι αν την βρίσκεις έτσι, αλλά όταν κάποιο ζώο είναι εν δυνάμει επικίνδυνο, καλή ώρα, ποιο μέλος της οικογένειας θα επιλέξεις να κρατήσεις;

 

14 minutes ago, panossar95 said:

Τώρα είμαστε οκ. Όταν μεταφέρεις και θες να σχολιάσεις μια είδηση, να το κάνεις σωστά ώστε να ενημερώνεις και τους άλλους σωστά. 

Συνεχίστε, πάω να κοιμηθώ. (Πρόλαβα)

Τζάμπα έκαψες ρεύμα στον σέρβερ.

Δεν είχα κάποια φαγούρα για την ενημέρωσή σου. Είδα την είδηση και την σχολίασα. Άλλη φορά πριν αμφισβητείς κάτι να το ψάχνεις.

Μου θύμησες τους χριστιανούς που απαιτούν απόδειξη για την μη ύπαρξη θεού.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Η είδηση με εξόργισε. Είχε ο σκυλάς το σκυλί στον ίδιο χώρο με το βρέφος.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου;

Αφού εξοργίζεσαι έτσι εύκολα, τότε σταμάτα να διαβάζεις ειδήσεις. Από τι στιγμή που ο άνθρωπος αλληλεπιδρά με σκύλους, γάτους, γαϊδάρους και κριάρια, πάντα κάποιος θα φάει δαγκωματιά από σκύλο, πάντα κάποιος θα φάει κλοτσιά από γάιδαρο, και πάντα κάποιος θα φάει κουτουλιά από κριάρι. Είναι στατιστικό δεδομένο, get over it και σταματάτε να εντυπωσιάζεστε από click-bait βλακείες των σύγχρονων "ειδήσεων". 

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ότι τα σκυλιά είναι στην ουσία εξημερωμένοι λύκοι. Στατιστικά, κάποια θα έχουν πιο άγρια συμπεριφορά από τα υπόλοιπα. Δεν φταίει απαραίτητα ο ιδιοκτήτης.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Δεν νομίζω ένα ανθρώπινο ον ακόμα και μωρό να είχε τόσο ακραία ένστικτα που να σε δάγκωνε με τέτοιο τρόπο που να σου κατέστρεφε το υπόλοιπο της ζωής σου. Σε τέτοια περίπτωση θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα με το παιδί.

Πολύ άστοχο ως επιχείρημα.

Οκ ρε παιδί μου εχε ζώα στο σπίτι αν την βρίσκεις έτσι, αλλά όταν κάποιο ζώο είναι εν δυνάμει επικίνδυνο, καλή ώρα, ποιο μέλος της οικογένειας θα επιλέξεις να κρατήσεις;

Τζάμπα έκαψες ρεύμα στον σέρβερ.

Δεν είχα κάποια φαγούρα για την ενημέρωσή σου. Είδα την είδηση και την σχολίασα. Άλλη φορά πριν αμφισβητείς κάτι να το ψάχνεις.

Μου θύμησες τους χριστιανούς που απαιτούν απόδειξη για την μη ύπαρξη θεού.

Δεν ξέρω αν είχες φαγούρα ή όχι, δε με ενδιαφέρει και πολύ να σου πω την αλήθεια.

Όπως και εσύ είδες την είδηση και την σχολιάσες, έτσι και εγώ σχολίασα το λάθος quote με τη πηγή. 

Άλλη φορά πριν ποσταρεις κάτι  να το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funbreaker είπε

Δεν νομίζω ένα ανθρώπινο ον ακόμα και μωρό να είχε τόσο ακραία ένστικτα που να σε δάγκωνε με τέτοιο τρόπο που να σου κατέστρεφε το υπόλοιπο της ζωής σου. Σε τέτοια περίπτωση θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα με το παιδί.

Πολύ άστοχο ως επιχείρημα.

Οκ ρε παιδί μου εχε ζώα στο σπίτι αν την βρίσκεις έτσι, αλλά όταν κάποιο ζώο είναι εν δυνάμει επικίνδυνο, καλή ώρα, ποιο μέλος της οικογένειας θα επιλέξεις να κρατήσεις;

 

Δεν κατάλαβες τίποτα απ' όσα είπα. Γιατί ήταν άστοχο επιχείρημα; Το λέω χρόνια.

Άκου κάτι.

Κάνετε ένα μωρό, καλώς το κάνατε. Πήρατε κι ένα σκύλο μαζί, επίσης πάρα πολύ κάνετε. Τονίζω όμως ότι η συνύπαρξη "όντων" στο ίδιο περιβάλλον επιφέρει ισάριθμες ευθύνες στην διαβίωση και ανατροφή τους. Το είπα πιο πάνω, δεν τα έχεις για μπιμπελό ανεξάρτητα από το βαθμό ανατροφής.

Έχω μεγαλώσει δεκάδες ζώα κι έχω πάρει πολλά μαθήματα για να καταλάβω γιατί στη μια περίπτωση θα έχω ζώο και στην άλλη όχι.

Και πετάς αυτή τη σαχλαμάρα.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου; 

Εσείς που έχετε σκύλους μέσα στο σπίτι να σας το γεμίζουν με τρίχες και σάλια, αν κάνατε παιδιά θα συνεχίζατε να τα έχετε στο οικειακό περιβάλλον;

Είσαι σοβαρός; Πραγματικά είσαι σοβαρός; Τουλάχιστον στο δικό μου κύκλο καλοί φίλοι μου έχουν διαχειριστεί πολύ καλά την ταυτόχρονη συμβίωση βρεφών και οικόσιτων ζώων αλλά εδώ τώρα το παρατράβηξες.

Το πόσο το παρατράβηξες το φανερώνει η παραπάνω σαχλαμάρα που είπες. Ότι αν θα έχεις σκυλί, θα του συμπεριφέρεσαι ως ένα εν δυνάμει απειλή αντί να του αφοσιωθείς σε πραγματική αγάπη και σωστή ανατροφή.

Κάνε μας τη χάρη και σταμάτα το τρολάρισμα. Χρειάζεσαι και κάποια συμβουλή από "κοινωνικές δομές" γιατί όπως τα λες θέλουμε να σε βλέπουμε μόνο από πολύ μακριά κι όχι αγαπημένοι.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλια εχουν σκοτωσει και μωρα και παιδια μεχρι και μεγαλους. Δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι πως το μαθαινεις το σκυλι. Καποιες ρατσες γινονται πολυ αγριες κι επιθετικες κι αν εσυ θελεις να τις κανεις να ειναι ετσι μπορεις,το θεμα ειναι οι συνεπειες. Αυτα γινονται ομως οταν ο καθε ανεγκεφαλος παιρνει σκυλο. Σιγουρα δεν φταιει ο σκυλος αλλα το ανθρωποειδες που τον κατεχει και που τον εκανε οπως τον εκανε.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ σου οδηγει σε αλλο περιστατικο. 

εδω ειναι το αρθρο. 

 οσο για το γεγονος, ας γινει καλα το μικρο πρωτ απ ολα. 

οι γονεις θα ζησουν μες τις τυψεις/στεναχωρια για ολη τους τη ζωη. εκεινοι το διαλεξαν, οποτε οκ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, livefreeordie είπε

Σκυλια εχουν σκοτωσει και μωρα και παιδια μεχρι και μεγαλους. Δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι πως το μαθαινεις το σκυλι. Καποιες ρατσες γινονται πολυ αγριες κι επιθετικες κι αν εσυ θελεις να τις κανεις να ειναι ετσι μπορεις,το θεμα ειναι οι συνεπειες. Αυτα γινονται ομως οταν ο καθε ανεγκεφαλος παιρνει σκυλο. Σιγουρα δεν φταιει ο σκυλος αλλα το ανθρωποειδες που τον κατεχει και που τον εκανε οπως τον εκανε.

Ωστόσο στα περισσότερα περιστατικά με επικίνδυνες επιθέσεις σκυλιών που βλέπουν τη δημοσιότητα οι ιδιοκτήτες είναι φυσιολογικοί άνθρωποι και σε πολλές περιπτώσεις με κάποια πείρα στα σκυλιά. Η συνηθισμένη θεωρία ότι φταίνε οι ανεγκέφαλοι κάγκουρες δε φαίνεται να ισχύει στην πράξη. Καλά δε, το ότι όλοι οι ιδιοκτήτες πίτμπουλ θεωρούν τους εαυτούς τους επαγγελματίες εκπαιδευτές μέχρι να γίνει το κακό είναι τραγελαφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...