Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, antbyron είπε

Τα shake n vape στα φτιάχουν στο μαγαζί από όπου θα αγοράσεις το υγρό και συνήθως είναι ακριβά εν συγκρίσει με τα DIY που μάλλον ψάχνεις εσύ. Για ποιο καπνικό ενδιαφέρεσαι; Γενικώς υπολογίζεις το κάθε μέρος με ποσοστά.

Ναι, μάλλον για DIY ενδιαφέρομαι, δεν ξέρω ακόμα τις ορολογίες τόσο καλά, συγγνώμη. Δεν έχω κάποια προτίμηση σε μάρκα, απλώς θέλω να έχω κάτι αντίστοιχο με το 1.6 που κάνω με το ποντάκι. Αυτό γίνεται να το πετύχω με DIY? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι γίνεται. Θα πρέπει να διαβάσεις τις οδηγίες, δηλ πόσο ποσοστό ανάμειξης προτείνει η εταιρία για το άρωμα, κάνεις τα μαθηματικά και με μία σύριγγα βάζεις στο μπουκαλάκι τις αναλογίες. Αγόρασε το άρωμα και τα υπόλοιπα υλικά που θέλεις(νικοτίνη, vg και pg) και ρώτησε εδώ για τι αναλογίες χρειάζεται από κάθε υγρό. Όλο και κάποιος θα σου απαντήσει και θα σου δείξει πως γίνεται.

Αν θες μπορείς να μπεις στο yt και να δεις μερικά βίντεο που δείχνουν την διαδικασία να πάρεις μία ιδέα.

6 minutes ago, ornella_va7 said:

Ναι, μάλλον για DIY ενδιαφέρομαι, δεν ξέρω ακόμα τις ορολογίες τόσο καλά, συγγνώμη. Δεν έχω κάποια προτίμηση σε μάρκα, απλώς θέλω να έχω κάτι αντίστοιχο με το 1.6 που κάνω με το ποντάκι. Αυτό γίνεται να το πετύχω με DIY? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ornella_va7 είπε

Ναι, μάλλον για DIY ενδιαφέρομαι, δεν ξέρω ακόμα τις ορολογίες τόσο καλά, συγγνώμη. Δεν έχω κάποια προτίμηση σε μάρκα, απλώς θέλω να έχω κάτι αντίστοιχο με το 1.6 που κάνω με το ποντάκι. Αυτό γίνεται να το πετύχω με DIY? 

Εγω θα σου ελεγα, αρχικα, μην μπλεξεις με  DIY που χρειαζεται να παρεις εσυ διαφορετικα αρωματα, να κανεις την αναμειξη γα να σου βγει η γευση που θες και μετα να βαλεις VG/PG/νικοτινη.

Κοιτα αρχικα σε shake n vape που ναι μεν βγαινουν πιο ακριβα απο DIY (πιο ομως φθηνα απο τα 10 ml που παιρνεις τωρα) αλλα εχεις ετοιμη την γευση, και μπορει να σου κανει την αναμειξη και το καταστημα.

Tι ποσοστο νικοτινης κανεις τωρα?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Εγω θα σου ελεγα, αρχικα, μην μπλεξεις με  DIY που χρειαζεται να παρεις εσυ διαφορετικα αρωματα, να κανεις την αναμειξη γα να σου βγει η γευση που θες και μετα να βαλεις VG/PG/νικοτινη.

Κοιτα αρχικα σε shake n vape που ναι μεν βγαινουν πιο ακριβα απο DIY (πιο ομως φθηνα απο τα 10 ml που παιρνεις τωρα) αλλα εχεις ετοιμη την γευση, και μπορει να σου κανει την αναμειξη και το καταστημα.

Tι ποσοστο νικοτινης κανεις τωρα?

Προς το παρόν κάνω προγεμισμένες κάψουλες με 1.6 νικοτίνη. Το μοντ δεν το έχω βάλει ακόμα σε λειτουργία για αυτό και θέλω ένα υγρό με τις αντίστοιχες προδιαγραφές νικοτίνης που έχουν οι κάψουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ornella_va7 είπε

Προς το παρόν κάνω προγεμισμένες κάψουλες με 1.6 νικοτίνη. Το μοντ δεν το έχω βάλει ακόμα σε λειτουργία για αυτό και θέλω ένα υγρό με τις αντίστοιχες προδιαγραφές νικοτίνης που έχουν οι κάψουλες.

Αν υποθεσουμε οτι παιρνεις ενα shake n vape 60ml γυρω στα 12 ευρω, τοτε το τελικο υγρο με την χαμηλη νικοτινη που κανεις, θα σου βγει γυρω στα 14. Οποτε εισαι πολυ κερδισμενη σε σχεση με τα 10ml. Διοτι για να επαιρνες 6 10μελα μπουκαλακια θα ηθελες σιγουρα 30 ευρω.

Φυσικα υπαρχουν και ακριβοτερα shake n vape αλλα και πολυ φθηνοτερα. Μπορεις να βρεις 120ml με 11-12 ευρω.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Αν υποθεσουμε οτι παιρνεις ενα shake n vape 60ml γυρω στα 12 ευρω, τοτε το τελικο υγρο με την χαμηλη νικοτινη που κανεις, θα σου βγει γυρω στα 14. Οποτε εισαι πολυ κερδισμενη σε σχεση με τα 10ml. Διοτι για να επαιρνες 6 10μελα μπουκαλακια θα ηθελες σιγουρα 30 ευρω.

Φυσικα υπαρχουν και ακριβοτερα shake n vape αλλα και πολυ φθηνοτερα. Μπορεις να βρεις 120ml με 11-12 ευρω.

Eυχαριστώ για την συμβουλή και τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας θελω να με βοηθησετε που μπορω να βρω στο skroutz μια αντισταση που να ειναι καπου αναμεσα 20-40w δεν ξερω απο αντιστασεις γιατι αυτο που εχω ειναι καινουργιο και δεν ρωτησα τι παιρνει... Ειναι το ISUREVAPE DIAVEL 8ΟW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasGR123 είπε

Καλησπερα σας θελω να με βοηθησετε που μπορω να βρω στο skroutz μια αντισταση που να ειναι καπου αναμεσα 20-40w δεν ξερω απο αντιστασεις γιατι αυτο που εχω ειναι καινουργιο και δεν ρωτησα τι παιρνει... Ειναι το ISUREVAPE DIAVEL 8ΟW

Δεν το βρίσκω καν Ελλαδα αυτό.Στο search που έκανα ενας γράφει ότι είναι compatible με τα pnp coils της Voopoo οπότε δοκίμασε και ίσως γίνει δουλειά.

 

6 ώρες πριν, ornella_va7 είπε

Ναι, μάλλον για DIY ενδιαφέρομαι, δεν ξέρω ακόμα τις ορολογίες τόσο καλά, συγγνώμη. Δεν έχω κάποια προτίμηση σε μάρκα, απλώς θέλω να έχω κάτι αντίστοιχο με το 1.6 που κάνω με το ποντάκι. Αυτό γίνεται να το πετύχω με DIY? 

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να φτιάξεις ένα υγρό και ούτε θέλει να κάθεσαι να αναμιγνύεις και να κάνεις συνταγες, υπάρχουν έτοιμα αρώματα στην αγορα.Απλά πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει τα πολύ βασικά.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα ή σε κάποιον που ασχολείται να δοκιμάσεις και υγρά, να βρείς το "χτύπημα" που σου ταιριάζει έτσι ώστε να ξέρεις με τι αναλογίες pg/vg θα παίξεις και να σου πει και 5 πράγματα για τη συσκευή σου.Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο τα παραπάνω τότε youtube.Θεωρώ ότι βλέποντας και ακούγοντας θα καταλάβεις περισσότερα πράγματα απο το να διαβάζεις κατεβατά και εννοείται οποιαδήποτε απορία ρώτα εδώ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου γράψω ακριβείς οδηγίες διότι φοβάμαι ότι θα σε μπερδέψω και θα σε κάνω να νομίζεις ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 12:46 ΠΜ, fernw_thn_souvla είπε

Δεν το βρίσκω καν Ελλαδα αυτό.Στο search που έκανα ενας γράφει ότι είναι compatible με τα pnp coils της Voopoo οπότε δοκίμασε και ίσως γίνει δουλειά.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να φτιάξεις ένα υγρό και ούτε θέλει να κάθεσαι να αναμιγνύεις και να κάνεις συνταγες, υπάρχουν έτοιμα αρώματα στην αγορα.Απλά πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει τα πολύ βασικά.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα ή σε κάποιον που ασχολείται να δοκιμάσεις και υγρά, να βρείς το "χτύπημα" που σου ταιριάζει έτσι ώστε να ξέρεις με τι αναλογίες pg/vg θα παίξεις και να σου πει και 5 πράγματα για τη συσκευή σου.Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο τα παραπάνω τότε youtube.Θεωρώ ότι βλέποντας και ακούγοντας θα καταλάβεις περισσότερα πράγματα απο το να διαβάζεις κατεβατά και εννοείται οποιαδήποτε απορία ρώτα εδώ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου γράψω ακριβείς οδηγίες διότι φοβάμαι ότι θα σε μπερδέψω και θα σε κάνω να νομίζεις ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο.

Ευχαριστώ πολύ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έαν το 1.6 που γράφει η κάψουλα είναι % επί του τελικού υγρόυ τότε μιλάμε για 16 mg/ml νικοτίνης και όχι 1.6 mg/ml. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να γεμίσεις όλο το shake and vape με boosters και η τιμή γίνεται συγκρίσιμη με δεκάμελο. Πήγαινε σε ένα κατάστημα να σε βοηθήσει, αν δεν μπορείς να πας διά ζώσης πάρ'τους τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι..μου δώσανε ένα συμπυκνωμένο άρωμα 30ml το οποίο ο κατασκευαστής λέει ότι βγαίνει με αραίωση 150μλ. Σαν άσχετος τώρα θα ρωτήσω εφόσον εγώ το θέλω 50-50 αναλογία και 6αρα νικοτίνη πόση vg pg και τι vg pg θα πρέπει να έχουν τα booster που θα ρίξω; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, xristos152 είπε

Καλησπέρα κύριοι..μου δώσανε ένα συμπυκνωμένο άρωμα 30ml το οποίο ο κατασκευαστής λέει ότι βγαίνει με αραίωση 150μλ. Σαν άσχετος τώρα θα ρωτήσω εφόσον εγώ το θέλω 50-50 αναλογία και 6αρα νικοτίνη πόση vg pg και τι vg pg θα πρέπει να έχουν τα booster που θα ρίξω; Ευχαριστώ 

https://www.steam-engine.org/juice


Batch : Ποσο υγρό θα κανεις και γύρνα το σε Weight (mg/ml)
Nicotine base liquid: Το booster νικοτινης και τι αναλογια pg/vg
Target: Το τελικό υγρό.Νικοτίνη και η αναλογία 
Flavoring: Το ποσοστό αραίωσης. (Στο παρακάτω screenshot έβαλα 20 διότι μου λές ότι τα 30ml συμπυκνωμένο βγάζουν 150ml υγρό.Κάνοντας πράξεις βγαίνει ότι είναι 20%)

Δεξιά εκει που λέει recipe θα δείς τα τελικά

Και ενα screenshot με αυτά που είπες.Στη νικοτίνη έβαλα 100% pg ότι έχεις.Αν έχεις κάτι άλλο απλά άλλαξε τα.

image.png.7871c02c44d42400a639607aed710df2.png

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Ξεκίνησα και εγώ το άθλημα μ αυτό εδώ. https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal.html?from=drop

Όλα καλά πάνε αλλά έχω ένα θεματάκι.

Έχω αλλάξει αρκετές αντιστάσεις, αλλά με την τελευταία (ίδια με τις άλλες) παρατηρώ ένα θέμα.

Κάνω 2-3 τζούρες και είναι σαν να μπουκώνει, και η γεύση δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι, (δεν μυρίζει καμένο κλπ) αλλά όταν αφαιρώ την αντίσταση και την ξανά βάζω, ειναι μια χαρά.

Παίζει να έπεσα σε προβληματική αντίσταση; 

Είναι αυτή εδώ η 0.8 https://avevapor.gr/coils/zenith-innokin/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, HateMe είπε

Καλησπέρα παίδες.

Ξεκίνησα και εγώ το άθλημα μ αυτό εδώ. https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal.html?from=drop

Όλα καλά πάνε αλλά έχω ένα θεματάκι.

Έχω αλλάξει αρκετές αντιστάσεις, αλλά με την τελευταία (ίδια με τις άλλες) παρατηρώ ένα θέμα.

Κάνω 2-3 τζούρες και είναι σαν να μπουκώνει, και η γεύση δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι, (δεν μυρίζει καμένο κλπ) αλλά όταν αφαιρώ την αντίσταση και την ξανά βάζω, ειναι μια χαρά.

Παίζει να έπεσα σε προβληματική αντίσταση; 

Είναι αυτή εδώ η 0.8 https://avevapor.gr/coils/zenith-innokin/

Απο υγρά τι αναλογία pg vg;Επίσης όταν λές μπουκώνει τι εννοείς, δεν βγάζει όσο ατμό έβγαζε ή δεν τραβάει αέρα;Επίσης όταν μπουκώνει τι γεύση έχεις, ίδια ή με λίγο γεύση βαμβάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...