Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, w95chris είπε

Μόνο το vapeland ξέρω μέσω της επίσημης σελίδας της black note (διότι δεν ξέρω καν τη σειρά. Γενικά δεν είμαι τόσο ψαγμένος :P ). Για τα υπόλοιπα ναι έχεις δίκιο τα κοίταξα γρήγορα και είδα μόνο το 10ml. Δεν είδα ότι έχει και 10ml σε 100ml. Αλλά άμα βιάζεσαι σκοντάφτεις

Να σε πώ την αλήθεια ούτε εγώ είμαι σίγουρος αν το πουλάνε και άλλοι, απλά το βάζω για να μην έχουμε θέματα ότι διαφημίζουμε κλπ.
Απλά παιδιά προσέχτε τα αυτά γιατί έχω δεί πολλούς να την πατάνε. Δηλαδή να παίρνουν συμπυκνωμένο υγρό και να νομίζουν ότι είναι έτοιμο :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας!

Εχω τον ατμοποιητή dead rabbit v2 και mod :(Dovpo Topside Squonk Lite 90W)

Το θέμα μου είναι οτι μετά απο μερικά λεπτα υπερθερμένεται και μου βγάζει "too hot" και σβήνει το mod

σε αυτές τις αντιστάσεις μου το κάνει(στα 55-60watts) : (geekvape N80 Fused Clapton Wire, NiChrome 26ga*3+36ga)

Τι αντιστάσεις να παρω για να μην μου σβήνει το mod απο υπερθέρμανση;

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω τον Falcon King εδώ και ενάμιση χρόνο και σκέφτομαι για αλλαγή.

Ψάχνω για κάποιον με ίδια χαρακτηριστικά,
Μεγάλο τανκάκι,
MTL,
Με έτοιμες αντιστάσεις,
Να μπορώ να βρω αντιστάσεις για πολύ καιρό.

Έχω βρει τον Voopoo TPP Pod Tank στα 5,5ml.

Κάποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα σήμερα τον φορτιστή NiteCore UM4 αλλά έχει σημάδια χρήσης, θα πρέπει να επιστραφεί μέσω του καταστήματος αλλά το κατάστημα δεν γνωρίζει ακόμα αν υπάρχει άλλος και αν αργήσει η αντικατάσταση με τον ίδιο.Μου δίνει την επιλογή να αλλαχτεί με τον Xtar ίδιας αξίας επί τόπου τον οποίο έχει στο κατάστημα.

O NiteCore δεν έχει φορτιστή, ο Xtar-X4 παίρνει ρεύμα απευθείας με καλώδιο ρεύματος.Αντε τώρα εγώ να καταλάβω πόσο ρεύμα να δώσω στον NiteCore για την κάθε μπαταρία.1 απλό φορτιστή κινητού Sony έχω μόνο 5 Volt-1.5 Amber και 1 της Xiaomi 30 watt 3 Amber.Προβλέπω να ζορίζεται ο απλός φορτιστής.

Ποιόν φορτιστή να προτιμήσω, τον Nitecore UM4 η τον Xtar-X4;

Υπερτερεί σε κάποια σημεία ο 1;Ποιά είναι τα σημαντικά στοιχεία;Πχ να υποστηρίζει αποφόρτιση;Να μην σβήνει η οθόνη;

Σε άλλο μοντέλο της Nitecore στο UMS4, γράφει στα σχόλια πως δεν υποστηρίζει αποφόρτιση και πως η οθόνη μένει ανοιχτή.Επίσης διάβασα πως κάποιοι φορτιστές της NiteCore έχουν θέμα με το chip.

https://www.skroutz.gr/s/17209101/XTAR-X4-Φορτιστής-4-Μπαταριών-Li-ion-Μεγέθους-AA-AAA-D-18650.html

https://www.skroutz.gr/s/17208827/NiteCore-UM4-Φορτιστής-4-Μπαταριών-Li-ion-Ni-Cd-Ni-MH-Μεγέθους-AA-AAA-D-18650.html

Αγόρασα το kit Innokin Coolfire Z8, βάλαμε την αντίσταση 0.8Ω που υπήρχε στο κουτί και 1 καπνικό υγρό που βγήκε συνολικά στα 60 ml με νικοτίνη 6 ως ξεκίνημα.Επίσης αν θέλω γίνεται η 6 να μετατραπεί σε 9, όχι όμως το αντίθετο.Πήρα και 2 μπαταρίες LG GH2.Πολύ πιο ελαφρύ mod απο το innokin Kroma-R και ακόμα πιο όμορφο με 5.5 ml δεξαμενή αντί για 4.Πήρα το μαύρο με το leather.

Ο υπάλληλος πολύ εξυπηρετικός, μου εξήγησε τα πάντα, τις διαφορές των υγρών, έφτιαξε το υγρό, μου έδειξε τι να προσέξω, πχ όταν βάζω καινούρια αντίσταση, πως γεμίζει κλπ.

Ομως η 1 μπαταρία που βάλαμε στο mod είναι σε επίπεδο κόκκινο, δηλαδή κάπου στο 20%, λογικά και η άλλη θα είναι στο ίδιο επίπεδο.

Εχω κάνει κάπου 22 τζούρες, μου φαίνεται λίγο βαρύ γιατί έχω να καπνίσω κανονικό τσιγάρο κάπου 3.5 μήνες.Εχω καβάτζα 1 αντίσταση 0.3Ω που υπήρχε στο κουτί και πήρα και 1 στο 1.6Ω.Ατμισα στα 15 watt και λίγο στα 16 watt.Μου φάνηκς λίγο σφιχτή η τζούρα, ο αέρας είναι ρυθμισμένος στις 3 τρύπες, θα τον ανοίξω λίγο ακόμα να δω διαφορά.

Καλά, μύρισα κάτι άλλα υγρά και έπαθα πλάκα, εθίστηκα του λέω, ας τα αφήσουμε προς το παρόν. 😄

Το θέμα είναι πως δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον φορτιστή γιατί θα επιστραφεί.Να φορτίσω λίγο την μπαταρία με τον Sony του κινητού αν θέλω να καπνίσω σήμερα μέχρι να πάρω αύριο τον Xtar-X4; Υποτίθεται πως όταν φορτίζουμε απευθείας στο mod καταπονείται, νομίζω πως δεν το συστήνει ο κατασκευαστής.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αγόρασα σήμερα τον φορτιστή NiteCore UM4 αλλά έχει σημάδια χρήσης, θα πρέπει να επιστραφεί μέσω του καταστήματος αλλά το κατάστημα δεν γνωρίζει ακόμα αν υπάρχει άλλος και αν αργήσει η αντικατάσταση με τον ίδιο.Μου δίνει την επιλογή να αλλαχτεί με τον Xtar ίδιας αξίας επί τόπου τον οποίο έχει στο κατάστημα.

O NiteCore δεν έχει φορτιστή, ο Xtar-X4 παίρνει ρεύμα απευθείας με καλώδιο ρεύματος.Αντε τώρα εγώ να καταλάβω πόσο ρεύμα να δώσω στον NiteCore για την κάθε μπαταρία.1 απλό φορτιστή κινητού Sony έχω μόνο 5 Volt-1.5 Amber και 1 της Xiaomi 30 watt 3 Amber.Προβλέπω να ζορίζεται ο απλός φορτιστής.

Ποιόν φορτιστή να προτιμήσω, τον Nitecore UM4 η τον Xtar-X4;

Υπερτερεί σε κάποια σημεία ο 1;Ποιά είναι τα σημαντικά στοιχεία;Πχ να υποστηρίζει αποφόρτιση;Να μην σβήνει η οθόνη;

Σε άλλο μοντέλο της Nitecore στο UMS4, γράφει στα σχόλια πως δεν υποστηρίζει αποφόρτιση και πως η οθόνη μένει ανοιχτή.Επίσης διάβασα πως κάποιοι φορτιστές της NiteCore έχουν θέμα με το chip.

https://www.skroutz.gr/s/17209101/XTAR-X4-Φορτιστής-4-Μπαταριών-Li-ion-Μεγέθους-AA-AAA-D-18650.html

https://www.skroutz.gr/s/17208827/NiteCore-UM4-Φορτιστής-4-Μπαταριών-Li-ion-Ni-Cd-Ni-MH-Μεγέθους-AA-AAA-D-18650.html

Αγόρασα το kit Innokin Coolfire Z8, βάλαμε την αντίσταση 0.8Ω που υπήρχε στο κουτί και 1 καπνικό υγρό που βγήκε συνολικά στα 60 ml με νικοτίνη 6 ως ξεκίνημα.Επίσης αν θέλω γίνεται η 6 να μετατραπεί σε 9, όχι όμως το αντίθετο.Πήρα και 2 μπαταρίες LG GH2.Πολύ πιο ελαφρύ mod απο το innokin Kroma-R και ακόμα πιο όμορφο με 5.5 ml δεξαμενή αντί για 4.Πήρα το μαύρο με το leather.

Ο υπάλληλος πολύ εξυπηρετικός, μου εξήγησε τα πάντα, τις διαφορές των υγρών, έφτιαξε το υγρό, μου έδειξε τι να προσέξω, πχ όταν βάζω καινούρια αντίσταση, πως γεμίζει κλπ.

Ομως η 1 μπαταρία που βάλαμε στο mod είναι σε επίπεδο κόκκινο, δηλαδή κάπου στο 20%, λογικά και η άλλη θα είναι στο ίδιο επίπεδο.

Εχω κάνει κάπου 22 τζούρες, μου φαίνεται λίγο βαρύ γιατί έχω να καπνίσω κανονικό τσιγάρο κάπου 3.5 μήνες.Εχω καβάτζα 1 αντίσταση 0.3Ω που υπήρχε στο κουτί και πήρα και 1 στο 1.6Ω.Ατμισα στα 15 watt και λίγο στα 16 watt.Μου φάνηκς λίγο σφιχτή η τζούρα, ο αέρας είναι ρυθμισμένος στις 3 τρύπες, θα τον ανοίξω λίγο ακόμα να δω διαφορά.

Καλά, μύρισα κάτι άλλα υγρά και έπαθα πλάκα, εθίστηκα του λέω, ας τα αφήσουμε προς το παρόν. 😄

Το θέμα είναι πως δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον φορτιστή γιατί θα επιστραφεί.Να φορτίσω λίγο την μπαταρία με τον Sony του κινητού αν θέλω να καπνίσω σήμερα μέχρι να πάρω αύριο τον Xtar-X4; Υποτίθεται πως όταν φορτίζουμε απευθείας στο mod καταπονείται, νομίζω πως δεν το συστήνει ο κατασκευαστής.

Στο manual του nightcore βλέπω input DC 5V/2A 9V/2A (quick charge 2.1) οπότε δε θα βάλεις της xiaomi αλλά της sony.Δε θα ζοριστεί, βάλε να φορτίζονται στο 1Α και όχι στο max.(Γενικά της μπαταρίες σου να της αφήνεις να φορτίζουν 1Α ή και 500mA για να κρατήσουν καιρό. Μπορείς μέχρι 1.5Α δε θα γίνει τίποτα απλά θα σου πεθάνουν πιο γρήγορα.).Επίσης ο nightcore έρχεται κανονικά με φορτιστή. Τον δίνει που τον δίνει χρησιμοποιημένο, τουλάχιστον ας έβαζε και τον φορτιστή μέσα.
Δεν νομίζω να χρησιμοποιήσεις ποτέ αποφόρτιση. Δες το πρακτικό και όχι feature που δεν σου χρειάζονται. Εγώ π.χ. θα αγόραζα xstar γιατί βλέπω έχει usb output και θα μπορώ να βάζω και καμιά άλλη συσκευή. Επίσης έχει usb input οπότε αν είσαι έξω και δεν έχεις πρίζα μπορείς να βάλεις power bank και να φορτίσεις μπαταρίες.

 

Ναι όταν φορτίζεις την μπαταρία απο το mod, η πλακέτα ζεσταίνεται, και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την πλακέτα διότι δεν έχει κάποιο σύστημα ψύξης πάνω. Δεν είναι υπόθεση, ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σ'ολους, ειμαι ασχετος με το ΗΤ, καπνιζω ~30 τσιγαρα ημερα (στο αμαξι εργοστασιακο , εκτος αμαξιου στριφτο , και οι 2 μαρκες.που κανω ειναι κανονικά οχι light) και σκέφτομαι να το γυρισω στο ηλεκτρονικό λογω θεματων υγειας,  αντοχης κτλ (καπνιζω >25 χρονια). Εχω διαβασει τις τελευταίες 5-6 σελιδες  αλλα δεν εχω ξεκαθαρα καταλαβει τι ακριβως χρειάζεται να αγοράσω , εκτιμω πως θελει δλδ mod (λογικα η συσκευη), αντισταση (οπου γινεται η θέρμανση), μπαταρια (για να λειτουργήσει) και υγρα (γλυκερινη + νικοτινη και αμα θες αρωμα). Εψαξα λιγο και στο skrourz και εχει απειρες μαρκες ( που δεν ξερω καμμια ) και πολλα επιμερους παρελκομενα, ανταλλακτικα,  χρηστικα κτλ. Μηπως μπορειτε να μου προτείνεται κατι που να τα εχει ολα μαζι (δλδ ως συσκευή, μια και καλή) και 2-3 υγρα για να ξεκινησω και οποιο κατσει καλυτερα ναντο αυνεχισω, οσο πιο απλα γινεται; Λεω για κόστος συσκευής ~ 200 Ε ( εκτιμω πως ειναι οκ μιας και θελω να κρατήσει, αμα χρειαζεται μπορω να διαθεσω εως και 250Ε max) και για τα υγρα δεν εχω ιδεα απο κοστη, αρκει να εχει την νικοτινη που εχουν και τα κανονικα τσιγάρα (δλδ 14mg νικοτινη που εγραφαν παλια, μετα εγιναν 12mg νικοτινης) και οπως το σκεφτομαι δεν με ενδιαφέρει το άρωμα ( με ενδιαφερει να προσομοιαζει σε κανονικο τσιγαρο). Τελος υπαρχουν ειδα και έτοιμα ΗΤ (blu και ενα αλλο), αυτα αξιξουν η' οχι; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nihatzi99 είπε

Καλησπέρα σ'ολους, ειμαι ασχετος με το ΗΤ, καπνιζω ~30 τσιγαρα ημερα (στο αμαξι εργοστασιακο , εκτος αμαξιου στριφτο , και οι 2 μαρκες.που κανω ειναι κανονικά οχι light) και σκέφτομαι να το γυρισω στο ηλεκτρονικό λογω θεματων υγειας,  αντοχης κτλ (καπνιζω >25 χρονια). Εχω διαβασει τις τελευταίες 5-6 σελιδες  αλλα δεν εχω ξεκαθαρα καταλαβει τι ακριβως χρειάζεται να αγοράσω , εκτιμω πως θελει δλδ mod (λογικα η συσκευη), αντισταση (οπου γινεται η θέρμανση), μπαταρια (για να λειτουργήσει) και υγρα (γλυκερινη + νικοτινη και αμα θες αρωμα). Εψαξα λιγο και στο skrourz και εχει απειρες μαρκες ( που δεν ξερω καμμια ) και πολλα επιμερους παρελκομενα, ανταλλακτικα,  χρηστικα κτλ. Μηπως μπορειτε να μου προτείνεται κατι που να τα εχει ολα μαζι (δλδ ως συσκευή, μια και καλή) και 2-3 υγρα για να ξεκινησω και οποιο κατσει καλυτερα ναντο αυνεχισω, οσο πιο απλα γινεται; Λεω για κόστος συσκευής ~ 200 Ε ( εκτιμω πως ειναι οκ μιας και θελω να κρατήσει, αμα χρειαζεται μπορω να διαθεσω εως και 250Ε max) και για τα υγρα δεν εχω ιδεα απο κοστη, αρκει να εχει την νικοτινη που εχουν και τα κανονικα τσιγάρα (δλδ 14mg νικοτινη που εγραφαν παλια, μετα εγιναν 12mg νικοτινης) και οπως το σκεφτομαι δεν με ενδιαφέρει το άρωμα ( με ενδιαφερει να προσομοιαζει σε κανονικο τσιγαρο). Τελος υπαρχουν ειδα και έτοιμα ΗΤ (blu και ενα αλλο), αυτα αξιξουν η' οχι; Ευχαριστώ

Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

Για να αγοράσεις ηλεκτρονικό τσιγάρο προτείνω να δεις ένα kit. Δηλαδή σετ ατμοποιητή και mod. Θα είναι ευκολότερο για εσένα. Αν δε θες, θα χρειαστεί να πάρεις ατμοποιητή (εκεί μπαίνει η αντίσταση), mod (τη συσκευή) και μπαταρία (αν είναι αποσπώμενη, αλλιώς δε χρειάζεσαι). Η διαφορά είναι πως το kit συνήθως (τις περισσότερες φορές) δε μπορείς να αλλάξεις ατμοποιητή να βάλεις ότι θες ενώ στο mod, βάζεις όποιον ατμοποιητή θες. Αν πχ θες μετά να βγάζεις ντουμάνια, να που δε βολεύει το kit.

Τώρα για συσκευή το budget σου είναι υπέρ αρκετό. Μπορείς να δεις το Innokin Kroma Z που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό. Είναι συσκευή ότι πρέπει για κάποιον που μπαίνει τώρα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από αντιστάσεις παίρνει του Zlide (αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις και σίγουρα στα τοπικά καταστήματα). Η συσκευη αυτή παίρνει και άλλον ατμοποιητή (που ανάφερα πριν για τα kit) αρκεί να πάρεις έναν αντάπτορα (άμα ψάξεις στο Skroutz υπάρχει ή αν το ζητήσεις από κατάστημα που έχει τη συσκευή πρέπει να το έχουν)

Για υγρά, εδώ είναι δύσκολο. Καλό είναι να ξεκινήσεις με 10ml υγρά μέχρι να κατασταλάξεις κάπου. Γιατί άλλο είναι να έχεις 10ml να κάνεις και να μη σου αρέσουν και άλλο 60ml (ή 100ml). Καλό είναι να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά τσιγάρα να δεις και μόνος σου. Αν δεν είχαμε και τον COVID θα δοκίμαζες αλλά τώρα απαγορεύεται. Προτείνω να αρχίσεις με 12mg νικοτίνη υγρού και μετά να δεις

Όσο για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα τύπου Blu, είναι οικονομικά (και πιο εύχρηστα) αλλά παίρνουν συγκεκριμένα υγρά-κάψουλες. Δε μπορείς να βάλεις ότι θες. Προτείνω να τα αποφύγεις. Όχι γιατί δεν είναι καλά αλλά γιατί αν δε σου αρέσουν οι γεύσεις, θα το παρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fernw_thn_souvla είπε

Στο manual του nightcore βλέπω input DC 5V/2A 9V/2A (quick charge 2.1) οπότε δε θα βάλεις της xiaomi αλλά της sony.Δε θα ζοριστεί, βάλε να φορτίζονται στο 1Α και όχι στο max.(Γενικά της μπαταρίες σου να της αφήνεις να φορτίζουν 1Α ή και 500mA για να κρατήσουν καιρό. Μπορείς μέχρι 1.5Α δε θα γίνει τίποτα απλά θα σου πεθάνουν πιο γρήγορα.).Επίσης ο nightcore έρχεται κανονικά με φορτιστή. Τον δίνει που τον δίνει χρησιμοποιημένο, τουλάχιστον ας έβαζε και τον φορτιστή μέσα.
Δεν νομίζω να χρησιμοποιήσεις ποτέ αποφόρτιση. Δες το πρακτικό και όχι feature που δεν σου χρειάζονται. Εγώ π.χ. θα αγόραζα xstar γιατί βλέπω έχει usb output και θα μπορώ να βάζω και καμιά άλλη συσκευή. Επίσης έχει usb input οπότε αν είσαι έξω και δεν έχεις πρίζα μπορείς να βάλεις power bank και να φορτίσεις μπαταρίες.

 

Ναι όταν φορτίζεις την μπαταρία απο το mod, η πλακέτα ζεσταίνεται, και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την πλακέτα διότι δεν έχει κάποιο σύστημα ψύξης πάνω. Δεν είναι υπόθεση, ισχύει.

Δεν έχει φορτιστή στην συσκευασία, το επαλήθευσα γιατί ρώτησα και σε άλλο κατάστημα.Το γράφει και στο manual πως περιλαμβάνεται μόνο το καλώδιο.Επίσης επαλήθευσα πως στην οθόνη θα έπρεπε να είχε προστατευτική ζελατίνα.

Δεν έφερε καμία αντίρηση ο υπάλληλος όταν τον ρώτησα μήπως έχει πουληθεί και έχει επιστραφεί, ισχυρίστηκε πως έτσι ήρθε από την αντιπροσωπεία και πως ποτέ δεν έχει ανοίξει τον κουτί.Είπε πως θα τον πάει πίσω και θα τους πει να ανοίξουν οι ίδιοι μπροστά του άλλο κουτί αν εγώ θέλω το ίδιο μοντέλο.Γενικώς δεν ανοίγει συσκευασίες, αυτές τις εντολές λογικά έχει.

Του είπα πως η ένστασή μου, ήταν πως θα έπρεπε ως πελάτης να με αφήσει να ανοίξω το κουτί εφόσον δεν ήταν σφραγισμένο και είπε πως αυτό το επιτρέπει μόνο εφόσον τον έχω πληρώσει γιατί έχει πελάτες που τον ανάγκαζαν να ανοίγει συσκευασίες απο διάφορα πράγματα χωρίς να τα αγοράζουν.Οπότε κακώς δεν άνοιξα το κουτί εφόσον τον πλήρωσα.Δεν με ενδιαφέρει τι έχουν κάνει οι υπάλληλοι της αντιπροσωπείας που τα εισάγει, εγώ και καινούριο πράγμα σε αυτή την κατάσταση δεν κρατάω, έτσι και έφερναν αντίρρηση ξέρεις που θα πάει το θέμα.

Μάλλον θα πάω αύριο να πάρω τον Xtar-X40 αν αργεί η αλλαγή του NiteCore, δεν θα μπορώ να φορτίσω τις μπαταρίες.

Αν πχ θέλω να φορτίσω το κινητό και ταυτόχρονα να το βάλω στον φορτιστή είναι πρόβλημα.Εχω ακόμα 1 φορτιστή Samsung 1 Amber απο το παλιό S4 mini αλλά δεν ξέρω τι έχει πάθει, τον βάζω στο ρεύμα και κάνει 1 περίεργο θόρυβο, ίσως επειδή μπορεί να  έχει πέσει.

Είχα 1 λίγο δύσκολη και κουραστική ημέρα, είμαι απο τις 10:00 στο πόδι, ήρθα 23:30 σπίτι και οι 2 μπαταρίες είναι στο κόκκινο, η φάση είναι πως είχα να καπνίσω 2.5 μήνες και σήμερα νευρίασα λόγω ζέστης και οδήγησης στην κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nihatzi99 είπε

Καλησπέρα σ'ολους, ειμαι ασχετος με το ΗΤ, καπνιζω ~30 τσιγαρα ημερα (στο αμαξι εργοστασιακο , εκτος αμαξιου στριφτο , και οι 2 μαρκες.που κανω ειναι κανονικά οχι light) και σκέφτομαι να το γυρισω στο ηλεκτρονικό λογω θεματων υγειας,  αντοχης κτλ (καπνιζω >25 χρονια). Εχω διαβασει τις τελευταίες 5-6 σελιδες  αλλα δεν εχω ξεκαθαρα καταλαβει τι ακριβως χρειάζεται να αγοράσω , εκτιμω πως θελει δλδ mod (λογικα η συσκευη), αντισταση (οπου γινεται η θέρμανση), μπαταρια (για να λειτουργήσει) και υγρα (γλυκερινη + νικοτινη και αμα θες αρωμα). Εψαξα λιγο και στο skrourz και εχει απειρες μαρκες ( που δεν ξερω καμμια ) και πολλα επιμερους παρελκομενα, ανταλλακτικα,  χρηστικα κτλ. Μηπως μπορειτε να μου προτείνεται κατι που να τα εχει ολα μαζι (δλδ ως συσκευή, μια και καλή) και 2-3 υγρα για να ξεκινησω και οποιο κατσει καλυτερα ναντο αυνεχισω, οσο πιο απλα γινεται; Λεω για κόστος συσκευής ~ 200 Ε ( εκτιμω πως ειναι οκ μιας και θελω να κρατήσει, αμα χρειαζεται μπορω να διαθεσω εως και 250Ε max) και για τα υγρα δεν εχω ιδεα απο κοστη, αρκει να εχει την νικοτινη που εχουν και τα κανονικα τσιγάρα (δλδ 14mg νικοτινη που εγραφαν παλια, μετα εγιναν 12mg νικοτινης) και οπως το σκεφτομαι δεν με ενδιαφέρει το άρωμα ( με ενδιαφερει να προσομοιαζει σε κανονικο τσιγαρο). Τελος υπαρχουν ειδα και έτοιμα ΗΤ (blu και ενα αλλο), αυτα αξιξουν η' οχι; Ευχαριστώ

200 και 250 ευρώ δεν χρειάζονται σίγουρα, είναι πάρα πολλά.

Με 100 ευρώ μαξ, μπορείς να έχεις τα πάντα.

Εγώ θα έπαιρνα το κιτ-άκι Innokin Coolfire Z80 που έχει τον Zenith 2 επάνω. Πάρε και 2-3 καλές μπαταρίες 18650 και έναν εξωτερικό φορτιστή και είσαι υπέρ-κομπλέ. Δεν ξεμένεις ποτέ από μπαταρία και τις φορτίζεις σωστά όταν αδειάζουν.  Άντε να σου βγουν 70-80 ευρώ όλα αυτά. Μετά μόνο υγρό σου μένει να διαλέξεις και κάθε λίγες μέρες θα αλλάζεις την ανταλλακτική αντίσταση που έχει 2-3 ευρώ.

Επίσης, ΑΡΩΜΑ έχουν και τα καπνικά υγρά, το δεν θέλω άρωμα σημαίνει κάνω σκέτη βάση (γλυκερίνη/προπυλενογλυκόλη δηλαδή) με νικοτίνη μέσα ΑΝ θέλω.

"Άρωμα" δεν σημαίνει ότι κάνω φράουλες ή κρέμες δηλαδή, όλα τα υγρά έχουν κάποιο άρωμα μέσα, κάποια τυχαίνει να έχουν καπνικό άρωμα, που θυμίζει τσιγάρο με λίγα λόγια. Το αναφέρω απλά επειδή είναι κλασικό λάθος που κάνουν πολλοί χρήστες, ειδικά νεοεισερχόμενοι στον χώρο, "όχι, όχι, δεν θέλω καθόλου άρωμα να έχει, τσιγάρο σκέτο να είναι".

Καθόλου άρωμα δεν θα 'ναι "τσιγάρο", δεν θα 'ναι τίποτα απολύτως. Γλυκερίνη θα ατμίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nihatzi99 είπε

Καλησπέρα σ'ολους, ειμαι ασχετος με το ΗΤ, καπνιζω ~30 τσιγαρα ημερα (στο αμαξι εργοστασιακο , εκτος αμαξιου στριφτο , και οι 2 μαρκες.που κανω ειναι κανονικά οχι light) και σκέφτομαι να το γυρισω στο ηλεκτρονικό λογω θεματων υγειας,  αντοχης κτλ (καπνιζω >25 χρονια). Εχω διαβασει τις τελευταίες 5-6 σελιδες  αλλα δεν εχω ξεκαθαρα καταλαβει τι ακριβως χρειάζεται να αγοράσω , εκτιμω πως θελει δλδ mod (λογικα η συσκευη), αντισταση (οπου γινεται η θέρμανση), μπαταρια (για να λειτουργήσει) και υγρα (γλυκερινη + νικοτινη και αμα θες αρωμα). Εψαξα λιγο και στο skrourz και εχει απειρες μαρκες ( που δεν ξερω καμμια ) και πολλα επιμερους παρελκομενα, ανταλλακτικα,  χρηστικα κτλ. Μηπως μπορειτε να μου προτείνεται κατι που να τα εχει ολα μαζι (δλδ ως συσκευή, μια και καλή) και 2-3 υγρα για να ξεκινησω και οποιο κατσει καλυτερα ναντο αυνεχισω, οσο πιο απλα γινεται; Λεω για κόστος συσκευής ~ 200 Ε ( εκτιμω πως ειναι οκ μιας και θελω να κρατήσει, αμα χρειαζεται μπορω να διαθεσω εως και 250Ε max) και για τα υγρα δεν εχω ιδεα απο κοστη, αρκει να εχει την νικοτινη που εχουν και τα κανονικα τσιγάρα (δλδ 14mg νικοτινη που εγραφαν παλια, μετα εγιναν 12mg νικοτινης) και οπως το σκεφτομαι δεν με ενδιαφέρει το άρωμα ( με ενδιαφερει να προσομοιαζει σε κανονικο τσιγαρο). Τελος υπαρχουν ειδα και έτοιμα ΗΤ (blu και ενα αλλο), αυτα αξιξουν η' οχι; Ευχαριστώ

Αν πας σε 1 κατάστημα, θα σου λυθούν όλες οι απορίες, αυτό έκανα εγώ σήμερα.

Αλλά να έχει τις χαμηλότερες τιμές σε ηλεκτρονικά τσιγάρα.Στα υπόλοιπα αναλώσιμα είναι περίπου τα ίδια.Σχετικά με τα υγρά, μσλλον το κάθε κατάστημα η αλυσίδα πουλάει υγρά συγκεκριμένων εταιρειών.

Εγώ ανάμεσα σε 4 καπνικά, μύρισα 4 της ίδιας εταιρείας και πήρα αυτό, έχει γεύση τσιγάρου:

https://www.skroutz.gr/s/26548545/Flavor-Shot-Player-14-Johan-60ml.html

Αν ατμίζω 2 ml την ημέρα, θα με βγάλει 1 μήνα.Μετά φυσικά θα δοκιμάσω κάποιο με άρωμα.Αν αλλάξεις υγρό, θα πρέπει να αλλάξεις και αντίσταση γιατί κρατάει το προηγούμενο άρωμα του υγρού.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο που πήρα 48€, είχε αλλού 52, 60, 70.

Mod με ατμοποιητή 48€+14€ το καπνικό υγρό+30€ ο φορτιστής+16€ οι 2 μπαταρίες=108€.

Ομως μέχρι και πρίν 2.5 μήνες ξόδευα 50€/μήνα για τσιγάρα, έκανα κάπου 8 τσιγάρα την ημέρα, το πολύ 10.Και όμως με ενοχλούσαν μετά απο 22 χρόνια καπνίσματος.

Πλέον κάθε μήνα θα ξοδεύω ακόμα λιγότερα, τα μισά κάπου.Επίσης τους 2.5 μήνες που δεν κάπνισα, γλίτωσα κάπου 125€, οπότε ουσιαστικά τα 108€ τα είχα ήδη κάνει απόσβεση.

Σήμερα απο το πρωί στις 12:00 μέχρι και τώρα, έχω κάνει μόνο κάπου 45 τζούρες, κάπου 1.5 ml κρίνοντας απο την στάθμη υγρού στον ατμοποιητή, έχει μετρητή στις τζούρες που τις κρατάει στην μνήμη και την στιγμή της τζούρας δείχνει τα δευτερόλεπτα.Επίσης έχει ρύθμιση να κόβει την τζούρα στα δευτερόλεπτα που θες και πότε θες να απενεργοποιείται το mod.Ρυθμίζεις τα watt και τα volt ανάλογα με την αντίσταση.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια, anticamber αν θες πες μου τι μαρκα ~100Ε ειναι αρκετα χαμηλο (μια ερωτηση, θα πρεπει να παρω λοιπον και 3-4 αντιστασεις για να αλλαζω εφοσον αλλαζω υγρο ? ). Θα παω σε καταστημα να τα δω και απο κοντα  (θα δω και αυτο που ειπε ο baator & w95chris ). Εγω ξοδευω >130Ε καθε μηνα , αρα το κοστος δεν με πολυνοιαζει αρκει να προσομοιαζει στο στριφτο κυρίως τσιγάρο, θα δω μες τη βδομαδα 

Οταν λεω δεν με πολυνοιαζει το κοστος , σννοεω οτι συγκριτικα με τα κανονικά τσιγαρα ειναιβαρκετα κατω (εννοειται οτι με νοιζει το κοστος, αλλα ειναι οκ μιας και καταλαβα οτι ειναι < 70% σε σχεση με το κανονικό τσιγσρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση.υπαρχουν αναλωσιμα ηλεκτρονικα τσιγαρα(disposable vape) στην ελλαδα η δεν φερνουν καθολου;

Μου ειχε φερει ο πατερας μου ενα blu menthol  απο αμερικη και ηταν γαματο

Υπαρχουν πουθενα στο ηρακλειο κρητης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GHOUL3037 είπε

Ερωτηση.υπαρχουν αναλωσιμα ηλεκτρονικα τσιγαρα(disposable vape) στην ελλαδα η δεν φερνουν καθολου;

Μου ειχε φερει ο πατερας μου ενα blu menthol  απο αμερικη και ηταν γαματο

Υπαρχουν πουθενα στο ηρακλειο κρητης;

Τι εννοείς με disposable vape; Αυτά που είναι μιας χρήσης και μετά τα πετάς; Που δηλαδή έχει αριθμημένο αριθμό τζούρες και μόλις τον συμπληρώσεις, το πετάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, w95chris είπε

Τι εννοείς με disposable vape; Αυτά που είναι μιας χρήσης και μετά τα πετάς; Που δηλαδή έχει αριθμημένο αριθμό τζούρες και μόλις τον συμπληρώσεις, το πετάς;

Αυτο ακριβως.τα πουλανε σε vape μαγαζια η μονο online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GHOUL3037 είπε

Αυτο ακριβως.τα πουλανε σε vape μαγαζια η μονο online?

Ναι τα πουλάνε. Σίγουρα έχει η NOBACCO δικά της και στο πιο κάτω μαγαζί στην Καλοκαιρινού έχουν Dinner Lady. Δεν έχω πάρει ποτέ αλλά έχω δει από βιτρίνα και e-shop

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...