Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Karamol3golas είπε

Αυτος ειμαι ο πνευμονικος ammit,ο mtl δεν εχει juice flow control

Ναι αλλά ο mtl δεν γίνεται να έχει διαρροή γιατί έχει πάνω τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω μια απορία. Στις αναλογίες με τα sake n vape. Μέχρι τώρα έχω φτιάξει τελικό προϊόν σε μπουκαλάκια μέχρι 70 ml. Για 6αρα νικοτίνη που κάνω βάζω δύο μπουστερακια και συμπληρώνω VG. Θέλω να πάρω ένα Tribeca που δίνει τελικό προϊόν 100ml. Τι παίζει εκεί με τις αναλογίες; πάλι 2 μπουστερακια θα βάλω για 6αρα νικοτίνη; αφού η τελική ποσότητα θα είναι παραπάνω αλλάζει κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω μια απορία. Στις αναλογίες με τα sake n vape. Μέχρι τώρα έχω φτιάξει τελικό προϊόν σε μπουκαλάκια μέχρι 70 ml. Για 6αρα νικοτίνη που κάνω βάζω δύο μπουστερακια και συμπληρώνω VG. Θέλω να πάρω ένα Tribeca που δίνει τελικό προϊόν 100ml. Τι παίζει εκεί με τις αναλογίες; πάλι 2 μπουστερακια θα βάλω για 6αρα νικοτίνη; αφού η τελική ποσότητα θα είναι παραπάνω αλλάζει κάτι; 

...Προφανώς. 

 

Σκέψου π.χ. αντί για 100ml, να ήθελες να φτιάξεις 1000ml η 5000ml. Πάλι 2 μπουστεράκια λες να έβαζες;

Υπολογίζεις με βάση τα mg της νικοτίνης. 2 ολόκληρα μπουστεράκια έχουν 2x20mgx10ml=400mg νικοτίνης. 

Αυτά, αν τα βάλεις σε 70ml υγρού συνολικά, το υγρό σου θα έχει 400/70=5.7mg νικοτίνης ανά ml υγρού, πες 6mg/ml χονδρικά.

Αν αυτά τα 2 μπούστερς τα βάλεις σε 1000ml υγρού, θα έχεις 400/1000=0.4mg νικοτίνης ανά ml υγρού.

Αντιστρόφως, θες να φτιάξεις 100ml υγρού που να έχει 6mg νικοτίνης το κάθε ml. Συνολικά δηλαδή χρειάζεσαι 6χ100=600mg νικοτίνης.

Κάθε μπουστεράκι έχει όπως είπαμε 20χ10=200mg νικοτίνης, άρα σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς 600/200=3 μπουστεράκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Baator είπε

...Προφανώς. 

Σκέψου π.χ. αντί για 100ml, να ήθελες να φτιάξεις 1000ml η 5000ml. Πάλι 2 μπουστεράκια λες να έβαζες;

Υπολογίζεις με βάση τα mg της νικοτίνης. 2 ολόκληρα μπουστεράκια έχουν 2x20mgx10ml=400mg νικοτίνης. 

Αυτά, αν τα βάλεις σε 70ml υγρού συνολικά, το υγρό σου θα έχει 400/70=5.7mg νικοτίνης ανά ml υγρού, πες 6mg/ml χονδρικά.

Αν αυτά τα 2 μπούστερς τα βάλεις σε 1000ml υγρού, θα έχεις 400/1000=0.4mg νικοτίνης ανά ml υγρού.

Αντιστρόφως, θες να φτιάξεις 100ml υγρού που να έχει 6mg νικοτίνης το κάθε ml. Συνολικά δηλαδή χρειάζεσαι 6χ100=600mg νικοτίνης.

Κάθε μπουστεράκι έχει όπως είπαμε 20χ10=200mg νικοτίνης, άρα σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς 600/200=3 μπουστεράκια.

Ααα... Οπότε πάει 600/1000=0,6. Ακριβώς 6αρα νικοτίνη όπως τη θέλω. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.6 δεν είναι 6άρα νικοτίνη, είναι 0.6 νικοτίνη, το 1/10 από αυτό που θες.

Αν με 3 μπούστερς φτιάχναμε ένα λίτρο 6άρι υγρό θα είχαμε σωθεί.

Με 3 μπούστερς φτιάχνεις 100ml 6άρι υγρό. Για 1000ml (1 λίτρο), θες 30 μπούστερς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Baator είπε

0.6 δεν είναι 6άρα νικοτίνη, είναι 0.6 νικοτίνη, το 1/10 από αυτό που θες.

Αν με 3 μπούστερς φτιάχναμε ένα λίτρο 6άρι υγρό θα είχαμε σωθεί.

Με 3 μπούστερς φτιάχνεις 100ml 6άρι υγρό. Για 1000ml (1 λίτρο), θες 30 μπούστερς.

Ναι, εντάξει δεν το είπα σωστα😄 0,6. Όταν το 10ml μπουκαλάκι γράφει 6mg νικοτίνη είναι δηλαδή 0,6; καλά το κατάλαβα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Ναι, εντάξει δεν το είπα σωστα😄 0,6. Όταν το 10ml μπουκαλάκι γράφει 6mg νικοτίνη είναι δηλαδή 0,6; καλά το κατάλαβα; 

???

Δεν καταλαβαίνω που κολλάς, άλλο πράγμα το 0.6, άλλο το 6. 

Μιλάμε για συγκέντρωση νικοτίνης σε ένα υγρό. Αυτή μετριέται σε mg νικοτίνης ανά 1 ml υγρού.

Όταν λέμε ένα υγρό "είναι 6άρι", εννοούμε πως περιέχει 6 mg νικοτίνης σε κάθε ένα ml υγρού.

Αν φτιάξεις 100ml υγρού και βάλεις 3 μπούστερς μέσα, η συγκέντρωση νικοτίνης του υγρού σου θα είναι 6mg/ml.

Αν αυτά τα 3 μπούστερς τα βάλεις σε 1000ml υγρού,  η συγκέντρωση νικοτίνης του υγρού σου θα είναι 0.6mg/ml.

Άλλο το 6, άλλο το 0.6. 0.6, 0.7, 0.8...1, 1.5, 2, 2.5...4, 4.5...5, 5.5...6mg/ml. 

Για να το πω αλλιώς: Για να πάρεις την ΙΔΙΑ ποσότητα νικοτίνης από τα 2 υποθετικά υγρά από πάνω, π.χ. 6 mg νικοτίνης, θα έπρεπε να ατμίσεις 1 ml από το πρώτο υγρό και 10ml από το δεύτερο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Baator είπε

???

Δεν καταλαβαίνω που κολλάς, άλλο πράγμα το 0.6, άλλο το 6. 

Μιλάμε για συγκέντρωση νικοτίνης σε ένα υγρό. Αυτή μετριέται σε mg νικοτίνης ανά 1 ml υγρού.

Όταν λέμε ένα υγρό "είναι 6άρι", εννοούμε πως περιέχει 6 mg νικοτίνης σε κάθε ένα ml υγρού.

Αν φτιάξεις 100ml υγρού και βάλεις 3 μπούστερς μέσα, η συγκέντρωση νικοτίνης του υγρού σου θα είναι 6mg/ml.

Αν αυτά τα 3 μπούστερς τα βάλεις σε 1000ml υγρού,  η συγκέντρωση νικοτίνης του υγρού σου θα είναι 0.6mg/ml.

Άλλο το 6, άλλο το 0.6. 0.6, 0.7, 0.8...1, 1.5, 2, 2.5...4, 4.5...5, 5.5...6mg/ml. 

Για να το πω αλλιώς: Για να πάρεις την ΙΔΙΑ ποσότητα νικοτίνης από τα 2 υποθετικά υγρά από πάνω, π.χ. 6 mg νικοτίνης, θα έπρεπε να ατμίσεις 1 ml από το πρώτο υγρό και 10ml από το δεύτερο.

Το κατάλαβα φίλε μου. Ευχαριστώ. Βάλε λίγο η ώρα, λίγο το ουισκάκι, δε θέλει πολύ. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!

Είμαι νέα στο άθλημα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια,συμβουλές κτλ!

Εδώ και 3 εβδομάδες έχω κόψει το τσιγάρο και ατμίζω (κάπνιζα 12χρόνια, στριφτό γύρω στα 25-30 τσιγάρα τη μέρα).

Πήρα το PockeX  της Aspire, αλλά μου βγάζει, φτύνει, καταναλώνει πάρα πολύ υγρό (θέλω 1 μπουκαλάκι στην 1,5 μέρα) + το ότι η μπαταρία κρατάει 1 μέρα οριακά, χάνοντας απόδοση ήδη από τη μισή μέρα!

Σκέφτομαι να πάρω κάτι καλό, ώστε να μου κρατήσει.

Θέλω σίγουρα τσιγαρίσιες τζούρες, θέλω σίγουρα να μου κρατάει η μπαταρία αρκετά και να μην χρειάζεται διδακτορικό για να το λειτουργήσω! 

 Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για τα πάνω και ειδικά για το ποιο από τα 2 μοντ ή να μου προτείνετε ένα καλό μοντάκι και έναν καλό ατμοποιητή!

 Επίσης, δεν έχω ιδέα αν πρέπει να ρωτήσω κάτι άλλο ή τι άλλο μπορεί να χρειαστώ, από μπαταρίες κτλ. 

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατασταση τσιγαρου με ηλεκτρονικο προ 6 περιπου χρονια τεραστια διαφορα στην υγεια αντοχη.

Κοψιμο ηλεκτρονικου και νικοτινης προ 1 χρονο ο απολυτος εφιαλτης απο στερητικο για καποιους μηνες.

Μετα το στερητικο της διακοπης νικοτινης και τη φρικη αυτου.. αυξηση στυσης-μνημης-ευστροφιας.

Αφου το εκοψα εγω που ειχα σοβαρου τυπου εθισμο στη νικοτινη μπορουνε να το κοψουνε ολοι τελειως.

Το υποκαταστατο ειναι καλο μονο αν ειναι το μεσο για την πληρη απεξαρτηση απο τη νικοτινη.

Το ηλεκτρονικο / υποκαταστατα νικοτινης αποδεδειγμενα βοηθανε και ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος διακοπης(το ηλεκτρονικο πρεπει να ειναι πολυ καλη η συσκευη οσοι το πετανε εχουνε μαπα συσκευη).

Μακρια απο τα φαρμακα διακοπης βαρενικλινη κτλπ που δινουνε οι γιατροι ειναι ψυχοφαρμακα με βαρυτατες παρενεργειες.

Μονη ασφαλη μεθοδος διακοπης ειναι η σταδιακη και αργη μειωση της νικοτινης σε βαθος χρονου...

Τα κοψιματα μαχαιρι εχουνε απειροελαχιστα ποσοστα επιτυχιας και πιανουνε μονο σε αυτους που εχουνε χαμηλο βαθμο εξαρτησης.

Βαθμολογια εξαρτησης/στερητικου συνδρομου 0-200 απο γνωστες εξαρτησιογονες ουσιες

καφεινη 1 

καναβη 3

νικοτινη 70

ηρωινη 72

αιθανολη 100 

βενζοδιαζεπινες 200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Ch. είπε

Παιδιά καλημέρα!

Είμαι νέα στο άθλημα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια,συμβουλές κτλ!

Εδώ και 3 εβδομάδες έχω κόψει το τσιγάρο και ατμίζω (κάπνιζα 12χρόνια, στριφτό γύρω στα 25-30 τσιγάρα τη μέρα).

Πήρα το PockeX  της Aspire, αλλά μου βγάζει, φτύνει, καταναλώνει πάρα πολύ υγρό (θέλω 1 μπουκαλάκι στην 1,5 μέρα) + το ότι η μπαταρία κρατάει 1 μέρα οριακά, χάνοντας απόδοση ήδη από τη μισή μέρα!

Σκέφτομαι να πάρω κάτι καλό, ώστε να μου κρατήσει.

Θέλω σίγουρα τσιγαρίσιες τζούρες, θέλω σίγουρα να μου κρατάει η μπαταρία αρκετά και να μην χρειάζεται διδακτορικό για να το λειτουργήσω! 

 Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για τα πάνω και ειδικά για το ποιο από τα 2 μοντ ή να μου προτείνετε ένα καλό μοντάκι και έναν καλό ατμοποιητή!

 Επίσης, δεν έχω ιδέα αν πρέπει να ρωτήσω κάτι άλλο ή τι άλλο μπορεί να χρειαστώ, από μπαταρίες κτλ. 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

Και εγώ καινούργιος είμαι στο άτμισμα και έχω τον zenith. Καλός είναι. Για mod από τα δύο πάρε το πρώτο. Τι να το κάνεις το διμπαταρο; δες και τα watt του mod. Σκέψου ότι ο zenith το μέγιστο που μπορεί να δουλέψει είναι τα 19 watt με τις αντιστάσεις που παίρνει. Δεν σου χρειάζεται ένα τόσο δυνατό mod σαν αυτά που έχεις βάλει. Δεν σου χρειάζεται τόση δύναμη, είναι για άλλες καταστάσεις με άλλους ατμοποιητές και άλλες αντιστάσεις για πνευμονοκες τζούρες, ντουμανια κτλ. 

Εγω χρήσιμοποιω το  coolfire mini της innokin. Το πουλάνε και set με τον zenith αλλά εγώ τα πήρα χώρια γιατί σαν σετ βγαίνει μόνο χρωματιστό και ξεβάφει. 

Δες κάποιο Pico, πιο μικρό από αυτό που έβαλες. Έχει το παλιό το κλασικό με 75 watt που και πάλι είναι παααααρα πολλά για τον zenith και δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ με αυτόν τον ατμοποιητή αλλά τουλάχιστον είναι πιο οικονομικό και έχεις και ένα περιθώριο να βιδώσεις και κάποιον άλλο πάνω αν θελήσεις για να πράξεις σε παραπάνω watt. 

Τα 100 και τα 200 watt είναι πολύ μεγάλα νούμερα και δεν έχουν καμία σχέση με τσιγαρίσια άτμισμα. Άχρηστη δύναμη. 

 

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Και εγώ καινούργιος είμαι στο άτμισμα και έχω τον zenith. Καλός είναι. Για mod από τα δύο πάρε το πρώτο. Τι να το κάνεις το διμπαταρο; δες και τα watt του mod. Σκέψου ότι ο zenith το μέγιστο που μπορεί να δουλέψει είναι τα 19 watt με τις αντιστάσεις που παίρνει. Δεν σου χρειάζεται ένα τόσο δυνατό mod σαν αυτά που έχεις βάλει. Δεν σου χρειάζεται τόση δύναμη, είναι για άλλες καταστάσεις με άλλους ατμοποιητές και άλλες αντιστάσεις για πνευμονοκες τζούρες, ντουμανια κτλ. 

Εγω χρήσιμοποιω το  coolfire mini της innokin. Το πουλάνε και set με τον zenith αλλά εγώ τα πήρα χώρια γιατί σαν σετ βγαίνει μόνο χρωματιστό και ξεβάφει. 

Δες κάποιο Pico, πιο μικρό από αυτό που έβαλες. Έχει το παλιό το κλασικό με 75 watt που και πάλι είναι παααααρα πολλά για τον zenith και δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ με αυτόν τον ατμοποιητή αλλά τουλάχιστον είναι πιο οικονομικό και έχεις και ένα περιθώριο να βιδώσεις και κάποιον άλλο επανο αν θελήσεις για να πράξεις σε παραπάνω watt. 

Τα 100 και τα 200 watt είναι πολύ μεγάλα νούμερα και δεν έχουν καμία σχέση με τσιγαρίσια άτμισμα. Άχρηστη δύναμη. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Μήπως και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/13538219/Aspire-Cygnet-80W.html είναι μια καλή επιλογή?

ή και πάλι της Eleaf είναι καλύτερος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ch. είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Μήπως και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/13538219/Aspire-Cygnet-80W.html είναι μια καλή επιλογή?

ή και πάλι της Eleaf είναι καλύτερος?

Το βασικό είναι ο ατμοποιητής. Από εκεί και πέρα αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το mod είναι λίγο λαχείο. Δες κάτι που είναι σχετικά απροβλημάτιστο και οικονομικό που έχει και αρκετές κριτικές όπως αυτό που είναι παλιό αλλά πολύς κόσμος λέει καλά λόγια. https://www.skroutz.gr/s/9011781/Eleaf-iStick-Pico-75Watt.html

Μην δώσεις πολλά λεφτά για αρχή για κάτι που μπορεί να μην σου ταιριάξει στην τελική αλλά και που θα είναι "τούμπανο" γιατί απλά δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο για τη χρήση που το θες. Πάρε κάτι οικονομικό, δοκιμασμένο και σχετικά αξιόπιστο. Μην πέσεις στην παγίδα και δώσεις ένα κόσμο λεφτά. Με ~50€ με τον zenith και το pico μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπέστατη αρχή. Πρόσεχε μόνο ποιον zenith θα πάρεις. Βγαίνει σε 4ml με 24 χιλιοστά διάμετρο, σε 2ml με 22 και 24 χιλιοστά διάμετρο και σε 3ml με 22 χιλιοστά διάμετρο. 

Θα πρέπει να σεις αν στο mod που θα επιλέξεις χωράει ο ατμοποιητής και δεν προεξέχει. Το θέμα είναι κυρίως αισθητικό αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όπως το Pico 75 απλά δεν χωράει παραπάνω από 22 χιλιοστά γιατί είναι το καπάκι της μπαταρίας που εμποδίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

 Από εκεί και πέρα αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το mod είναι λίγο λαχείο. Δες κάτι που είναι σχετικά απροβλημάτιστο και οικονομικό που έχει και αρκετές κριτικές όπως αυτό που είναι παλιό αλλά πολύς κόσμος λέει καλά λόγια. https://www.skroutz.gr/s/9011781/Eleaf-iStick-Pico-75Watt.html

 

τα mod συνηθως μετα απο ενα χρονο ετοιμαζεσαι για αντικατασταση, το συγκεκριμενο που βαζεις ειναι φτηνο και αξιοπιστο.

Επισης καλο ειναι να προμηθευτεις και μια σιλικονουχα θηκη ετσι ωστε να πας και για δευτερο χρονο, ιδιως αν εισαι απροσεκτος οπως εγω και σου πεφτει κατω που και που.

Οι μπαταριες σου να ειναι μεγαλης χωριτικοτητας (πανω απο 3000 mA) και μικρο ρευμα εκφορτισης - μεχρι 15 Α εισαι οκ.

Τελος προσοχη στο βιδωμα - ξεβιδωμα, ποτε μεχρι τερμα και πολυ σφιχτα, κλεισε την μπαταρια χωρις πολυ πιεση, για να μην χαλασεις τα σπιρωματα.

 

Για τους ατμοποιητες, εκει ειναι το χαος, και που να πας στους επισκευασιμους, εκει θα χασεις οχι την μπαλα, αλλα πολλα παραπανω.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χωρις επισκευασιμο ξαναπεφτεις στο απλο τσιγαρο.

Οι ετοιμοι ειναι σχεδον ολοι μαπα.

istick pico & επισκευασιμος με ελεγχο θερμοκρασιας αντισταση τιτανιου με βαμβακι ειναι οκ

και υγρο χωρις PG ειναι σημαντικο αυτο

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...