Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ειναι μονο το χρηματικο το θεμα πηγαινε με ετοιμες, αν θες και το παιχνιδι των επισκευασιμων πηγαινε εκει , αλλα φοβαμαι οτι θα σε κουρασει το στριψε - στησε κτλ και θα το παρατησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, komis01 είπε

για οικονομικο θεμα απο αυτα που διαβασα...κανω λαθος? 

πιανουν τα χερια μου δεν θα εχω θεμα να στηνω

Από πλευράς πάγιων εξόδων, ναι, είναι οικονομικότερη λύση ο επισκευάσιμος. Θέλει όμως και αρκετή παραπάνω ενασχόληση και πειραματισμό μέχρι να βρεις το στήσιμο που σού ταιριάζει και προσοχή στις λεπτομέρειες ώστε να μην έχεις διαρροές και γενικότερα δυσλειτουργίες.

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια, δεν υπήρχε σχεδόν κανένας εργοστασιακός (με έτοιμες αντιστάσεις δηλαδή) , που να πλησίαζε έστω τη γευστική απόδοση των επισκευάσιμων. Σήμερα όμως τα πράγματα έχουν προχωρήσει πάρα πολύ και υπάρχουν κάτι «αστεράκια» εργοστασιακοί με μόλις €25,00 (τρανό παράδειγμα ο zenith τής innokin) που, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους επισκευάσιμους. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τους νεοεισερχόμενους στο «άθλημα».

Από προσωπική πείρα τα όσα λέω προφανώς, έτσι; Έχω ακόμα στο συρτάρι τον πρώτο aspire nautilus που είχε κυκλοφορήσει, ο οποίος τότε και για κάνα δίχρονο με κάλυπτε μια χαρά. Πέρασα κάποια στιγμή σε επισκευάσιμους και παρέμεινα, βλέποντας ότι όντως, η διαφορά υπέρ τους τουλάχιστον όσο αφορά απόδοση γεύσης ήταν χαώδης.

Πρόσφατα πήρα κι ένα zenith, για τις φάσεις που οι συνθήκες δεν επιτρέπουν το στήσιμο αντιστάσεων και έχω να πω ότι όταν τον δουλεύω, γευστικά δε νιώθω να μού λείπει τίποτα. Τον nautilus από την άλλη, δε μπορώ να τον χρησιμοποιήσω πλέον, καθώς βλέπω ότι  συγκριτικά «φιμώνει» τη γεύση των υγρών μου (τα χρόνια εξέλιξης που λέγαμε πριν).

Επανερχόμενος τελικά στο θέμα κόστους, η δική μου συμβουλή είναι η εξής: Ξεκίνα μ' έναν αξιοπρεπή εργοστασιακό (όπως ο zenith αν θέλεις σχετικά σφιχτή τζούρα) και σκέψου ότι, ούτως ή άλλως, με €2,5 που κοστίζει η κάθε αντίσταση, θα βγάζεις γύρω στη μια εβδομάδα. Υπάρχει σύγκριση με τα λεφτά που ξοδεύεις καθημερινά σε τσιγάρα;

Δες πώς θα πάει, αποφάσισε αν το άτμισμα σε καλύπτει αντί για κάπνισμα (πράγμα που σού το εύχομαι, μετά από 7 χρόνια που έχω πετάξει το τσιγάρο) και στην πορεία βλέπεις για επισκευάσιμο. Όλος μου ο προβληματισμός, έχει να κάνει με το ενδεχόμενο, ο μικρός ή μεγαλύτερος «μπελάς» τού επισκευάσιμου, να σε αποτρέψει και να τα παρατήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ενα μηνα ατμιζω ,εκοψα 3 πακετα τσιγαρα την ημερα με Vandy Vape Berserker,πριν 3 μερες πηγα σε ενα καταστημα και πηρα υγρο και συρμα εκει λοιπον ρωτησα για ατμοποιητη με ετοιμες αντιστασεις για να μην παιδευομαι και μου προτεινε τον zenith ως τον καλυτερο και σχεδον ιδιο ,τον πηρα ,τον δουλεψα 2 ωρες και τον πεταξα παλι στο κουτι ,τσάμπα τα 28 ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ρε παδια δεν προκειται να το αφησω επειδη θα στριβω κατι αντιστασεις!

απλα επειδη ειμαι νεος στο αθλημα + φοιτητης ( λιγα χρηματα) προσπαθω να το κανω οσο οικονομικο γινεται

απλα θελω καποιος να μου πει παιρνει αυτο το συρμα αυτο το βαμβακι παιζεις στα ταδε βατ  2-3 υγρα να δοκιμασω και θα το βρω το δρομο στην πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, komis01 είπε

  ρε παδια δεν προκειται να το αφησω επειδη θα στριβω κατι αντιστασεις!

απλα επειδη ειμαι νεος στο αθλημα + φοιτητης ( λιγα χρηματα) προσπαθω να το κανω οσο οικονομικο γινεται

απλα θελω καποιος να μου πει παιρνει αυτο το συρμα αυτο το βαμβακι παιζεις στα ταδε βατ  2-3 υγρα να δοκιμασω και θα το βρω το δρομο στην πορεια

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες.

 

Όταν ο από πάνω σου λέει αγόρασε τον Ζενίθ, τον πιο εμπορικό ατμοποιητή του πλανήτη αυτή την στιγμή για τον οποίο οι πάντες λένε καλά λόγια και σου λέει πως τον πέταξε στην άκρη και θεωρεί τα λεφτά του χαμένα, όταν δηλαδή σε κάτι που το 99% συμφωνεί βλέπεις τέτοιες απόψεις, καταλαβαίνεις ότι στάνταρ δεν είναι απολύτως τίποτα στο άτμισμα.

Ειδικά σε κάτι όπως "τι σύρμα να πάρω και τι υγρό". Δεν είμαστε πλέον στις εποχές που οι επιλογές ήταν 3 και σου λέγανε πάρε αυτό ή εκείνο. Έχει πλέον 100άδες σύρματα, χιλιάδες ατμοποιητές και υγρά και κάτι που ο άλλος το βρίσκει το καλύτερο που έχει κάνει ποτέ, ο 2ος θα σου πει είναι αηδία που του προκαλεί εμετό.

 

Θέλει πειράματα και θέλει να πετάξεις και λεφτά σε προιόντα που πιθανότατα δεν θα σε καλύψουν, πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ τυχερός για να πετύχεις με την μία στήσιμο σε συγκεκριμένο ατμοποιητή και με συγκεκριμένο υγρό που θα σου κάτσει καλά.

Εδώ 100 άτομα να σου πούμε γνώμες για το αγαπημένο μας στήσιμο στον αγαπημένο μας ατμοποιητή, σημαίνει πως θα πάρεις 100 διαφορετικές γνώμες.

Δεν είναι αυτό που θες να ακούσεις και καταλαβαίνω και την δικιά σου λογική, αλλά καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Είναι σαν να ρωτάς κάποιον ποιο είναι το αγαπημένο σου φαγητό ή το αγαπημένο σου χρώμα για να αποφασίσεις και εσύ ποιο θα είναι το δικό σου.

Θέλει δοκιμές και πειράματα και κατά συνέπεια και "πεταμένα" λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας... θελω να παραγγειλω αντιστασεις απο Κινα για πιο φθηνα (0,80 η μια) δεν ξερω ομως εαν ποιοτικως ειναι οκ.. τι λετε;

Επεξ/σία από tsitsigalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsitsigalas είπε

Γεια σας... θελω να παραγγειλω αντιστασεις απο Κινα για πιο φθηνα (0,80 η μια) δεν ξερω ομως εαν ποιοτικως ειναι οκ.. τι λετε;

Γιατί, οι άλλες που έχουμε εδώ από που είναι, Ευρώπη είναι φτιαγμένες; 😛

Οι ίδιες ακριβώς αντιστάσεις είναι, εκτός αν κάνεις εσύ το λάθος και παραγγείλεις κλώνους,

αλλά αυτά το γράφουν, λένε "Styled" και το καταλαβαίνεις και από την τιμή μιας και είναι εξευτελιστικά φτηνές.

Το θέμα είναι όπως έχουμε πει 1.000.000 φορές ότι οι εισαγωγές προιόντων που έχουν σχέση με το ηλ. τσιγάρο απαγορεύονται από οποιαδήποτε χώρα του

εξωτερικού και αν τα βρουν, θα στα κατάσχουν, δεν πληρώνεις απλά κάποιον φόρο ή κάτι.

Εσύ κρίνεις αν αξίζει να πάρεις το ρίσκο, ειδικά μιας και μιλάμε για αντιστάσεις και όχι κάποιο μοντ π.χ.

Αντιστάσεις θεωρώ είναι πιο εύκολο να περάσουν λόγω άγνοιας ή αμέλειας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έρθουν και 100%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Φρέσκος στον κόσμο του ατμίσματος μετά από 40 χρόνια καπνίσματος πήρα αυτό εδώ https://www.e-cig.gr/hlektronika-tsigara/set-hlektronika-tsigara/starter-kits/joyetech-EGo-AIO-Pro-C. Σαν πιο έμπειροι έχετε καμιά συμβουλή να μου δώσετε? Περί αντιστάσεων κλπ κλπ. Ξεκίνησα με καθαρά καπνικό υγρό με 12αρα νικοτίνη. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχετε να μου προτείνετε οικονομική νικοτίνη αλλά να είναι φουλ VG. Αν έχετε κάποιο κατάστημα να κοιτάξω. Βρήκα της νατουρα αλλά από 2€ που τα είχαν πήγαν 2,50€ και είναι μέχρι 90/10. Έπαιρνα απέξω μέχρι που τα κλείσανε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες! Ατμιζω σχετικα λιγο καιρο πριν μερικες μερες εφτασε η ημερομινια ωρίμανσης απο ενα υγρο που εφτιαξα για πρωτη φορα.. η μηπως οχι? απο το μαγαζι μου ειπαν 10 μερες και μετα σιγα σιγα ατμιζω. στο ιντερνετ ελεγε 15.. ειμαι πανω απο 15 μερες αλλα το υγρο ενω εχει κομπλε αρωμα μου βγαζει γευση καμμενου... δεν ξερω τι μπορει να φταει και τι πληροφοριες πρεπει να σας δωσω για να βοηθησετε.. οποτε περιμνω ιδεες και ερωτησεις! ευχαριστω για το χρονο σας.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, beeraths είπε

Καλησπερα παιδες! Ατμιζω σχετικα λιγο καιρο πριν μερικες μερες εφτασε η ημερομινια ωρίμανσης απο ενα υγρο που εφτιαξα για πρωτη φορα.. η μηπως οχι? απο το μαγαζι μου ειπαν 10 μερες και μετα σιγα σιγα ατμιζω. στο ιντερνετ ελεγε 15.. ειμαι πανω απο 15 μερες αλλα το υγρο ενω εχει κομπλε αρωμα μου βγαζει γευση καμμενου... δεν ξερω τι μπορει να φταει και τι πληροφοριες πρεπει να σας δωσω για να βοηθησετε.. οποτε περιμνω ιδεες και ερωτησεις! ευχαριστω για το χρονο σας.! 

Η αντίσταση σου φταίει.Η θέλει αλλαγή ή το έχεις κάνει με πολύ vg και δεν βρέχετε καλά το βαμβάκι.Αν έχει βάλει πολύ vg αραίωσε το με pg.Δεν πειράζει αν ρίξεις παραπάνω απο όσο σου λέει.Δηλαδή αν λέει 60 ml και εσύ το κάνεις 70.Απλά όσο φεύγεις αποδυναμώνεται η γεύση.Αν το αραιώσεις πολύ ή σου φαίνεται ότι δεν βγάζει τη γεύση μπορείς να συμπληρώσεις κ λίγο άρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ατμοποιητης που εχω δουλευει με 2 αντιστασεις.. (baby beast). ειναι συγεκριμενα τα ωμ που θα πρεπει να πιανω με τις αντιστασεις? αυτο με το στεγνο βαμβακι δε νομιζω να παιζει γιατι και επανω στις αντιστασεις με τα βαμβακια αν σταξω απο μια σταγονα και ατμισω εχω το ιδιο αποτελεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...