Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, lupus2401 είπε

Την FIAM την είχα βρει. Την Mottura δεν την βρίσκω πουθενά.
Άρα να υπολογίζω 500+ για το σύστημα (εκτός αν της Μοττυρα ειναι πιο φθηνό)

Και τέλος, η γνώμη σου για την αξιοπιστία των συστημάτων αυτών?

μικρη αξιοπιστια αλλα καλοι σχετικα αντιπροσωποι.

εχουν θεματα οι πλακετες αλλα διορθωνονται :) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mclein είπε

μικρη αξιοπιστια αλλα καλοι σχετικα αντιπροσωποι.

εχουν θεματα οι πλακετες αλλα διορθωνονται :) 

Σε ευχαριστώ.

Θα τα ψάξω και θα επανέλθω με εντυπώσεις και τι πήρα στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις αγορασμενη πορτα απο Leroy, Practiker κλπ με παλαιου τυπου κλειδαρια (χρηματοκιβωτιου) ωστε να με ενημερωσει για τη μαρκα της κλειδαριας ;

ευχαριστώ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί εδώ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Έχω μια omega εδώ και 8περιπου χρόνια. Εδώ και λίγο καιρό ένα κλειδί (α) είχε λίγο ζόρι να μπει. Το δεύτερο κλειδί (β) όλα οκ. Όταν την είχαμε τοποθετήσει είχα πάει με την κάρτα και το νούμερο που έχει μέσα και είχα φτιάξεις ένα επιπλέον κλειδί (γ) με κόστος 20ευρω και το είχε φτιάξει σε CNC μηχάνημα βάζοντας τον κωδικο. Το κλειδί αυτό ήταν αποθηκευμενο. Λόγω του  προαναφερθέντων προβλήματος βγάλαμε να χρησιμοποιούμε αυτό.

Τις πρώτες ημέρες όλα καλά.

Χθες όμως το έξτρα αυτό κλειδί (γ) δεν μπαίνει καθόλου στην κλειδαριά. Το άλλο κλειδί (β) εξακολουθεί να δουλεύει σωστά.

Παρατηρώ τώρα τα δύο κλειδιά και βλέπω μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Τόσο πολύ που αναρωτιέμαι πώς στο καλό δούλευε μέχρι και πριν 2ημερες. Εντάξει λογικο να έχει κάποιες στρογγυλεμένες γωνίες στο κλειδί που έχει δουλέψει και πιο κόφτες ακμές αυτό που ήταν αποθηκευμενο, αλλά εδώ μιλάμε για μεγάλες διαφορές.

Εκτός και εάν όλα αυτά τα παπαρακια είναι πλασματικά και είναι επιπλέον των πραγματικών για ευθυγράμμιση των κυλίνδρων μέσα.

Δεν υπάρχει σημάδι παράβιασης. Ο ήχος είναι όπως πάντα. Ακούω τα γρανάζια να κυλάνε ήρεμα όπως πάντα. Το κλειδί αυτό (γ) το ρίξαμε από το μπαλκόνι και μάλλον έπεσε στο εδαφος, με το μάτι δεν βλέπω κάτι στραβωμενο.

Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ το κλειδί που έχει μέσα το σακουλάκι για αλλαγή συνδιασμούς (2η ζωη στα μπακαλιστικα)

Ιδέες;

 

IMG_20180801_085420.jpg

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κλειδι που επεσε απ'το μπαλκονι ειναι αυτο που δε λειτουργει, τοτε το πετας !

Το να μη μπαινει μεσα στην κλειδαροτρυπα, ειναι προβλημα..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά της Omega πιάνουν σκουπιδακια ή χνούδια μέσα στο κανάλι / οδηγό που έχουν από τη πίσω πλευρά. Αν εκεί έχει έστω και λίγο χνούδι ή κάποιο σκουπιδακι, δεν ευθυγραμμίζεται καλά και δεν λειτουργεί. Καθάρισε το με μια οδοντογλυφίδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Τα κλειδιά της Omega πιάνουν σκουπιδακια ή χνούδια μέσα στο κανάλι / οδηγό που έχουν από τη πίσω πλευρά. Αν εκεί έχει έστω και λίγο χνούδι ή κάποιο σκουπιδακι, δεν ευθυγραμμίζεται καλά και δεν λειτουργεί. Καθάρισε το με μια οδοντογλυφίδα.

αυτο ισχυει παντα ! βεβαια ο φιλος εχει προβλημα και δεν μπαινει καν στην κλειδαροτρυπα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

Αν το κλειδι που επεσε απ'το μπαλκονι ειναι αυτο που δε λειτουργει, τοτε το πετας !

Το να μη μπαινει μεσα στην κλειδαροτρυπα, ειναι προβλημα..

Λες η πτώση από το μπαλκόνι να δημιουργήσε το πρόβλημα; Μπορεί και το άλλο που είπα ότι έμπαινε σφιχτά να είχε πέσει. Κακες συνήθειες να πετάμε κλείδια από το μπαλκονι.

Πάντως σίγουρα δεν έχει σπάσει τίποτα γιατί αυτό που δουλεύει έχει μικρότερες προεξοχές. Ενώ αυτό που δεν δουλεύει μεγαλύτερες.

Το αυλάκι από κάτω είναι πεντακάθαρο. Μιλάμε για κλειδί που ήταν σε ένα συρτάρι και δούλεψε για 1 μήνα πριν παρουσιάσει πρόβλημα.

Το κλειδί δεν μπαίνει καθόλου. Ούτε μισό εκατοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, orck είπε

Λες η πτώση από το μπαλκόνι να δημιουργήσε το πρόβλημα; Μπορεί και το άλλο που είπα ότι έμπαινε σφιχτά να είχε πέσει. Κακες συνήθειες να πετάμε κλείδια από το μπαλκονι.

Πάντως σίγουρα δεν έχει σπάσει τίποτα γιατί αυτό που δουλεύει έχει μικρότερες προεξοχές. Ενώ αυτό που δεν δουλεύει μεγαλύτερες.

Το αυλάκι από κάτω είναι πεντακάθαρο. Μιλάμε για κλειδί που ήταν σε ένα συρτάρι και δούλεψε για 1 μήνα πριν παρουσιάσει πρόβλημα.

Το κλειδί δεν μπαίνει καθόλου. Ούτε μισό εκατοστό.

αν επεσε απο μπαλκονι δεν το δοκιμαζεις, απλα το πετας !

μπορει να αλλαξει συνδιασμο η κλειδαρια και μονο ο 2ος ή 3ος συνδιασμος θα την ξεμπλοκαρει :) 

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την παρασκευη μπηκαν στην πολυκατοικια που μενω και μπηκανε σε δυο σπίτια με κλειδαρια παλαιου τυπου. Εγω εχω μια omega plus και σκέφτηκα αν μπορω να κάνω κατι να την αναβαθμισω. Ενας κλειδαράς που ηρθε να αλλάξει στους 2 παθοντες μου ειπε οτι μπορει να μπει defender μαγνητικό με 150 ευρω αλλα δεν το συνιστά.

Μου προτεινε μια iseo με μαγνητικο defender κοστους 400 ευρω. Επείδη την omega plus την είχα βάλει πριν 2 χρόνια περίπου 200 ευρω δεν μπορω να ξαναδωσω τόσα. Πριν 2 χρονια υπήρχε η αντιληψη οτι της omega plus δυσκολα της ανοιγουν... ισχύει ακόμα αυτο η εχουν βρει το κολπο να τις ανοιξουν σχετικα ευκολα.

Αξιζει τον κοπο να δωσω 150 ευρω για το defender?

επίσης να ρωτήσω την συμβουλή σας, όταν λείπουμε από το σπίτι για αρκετες μερες τι είναι προτιμότερο σχετικά με τα στόρια να είναι ανεβασμένα η κατεβασμένα??? Οι μπαλκονοπορτες είναι ξύλινες παλιες... Σκέφτομαι πως αν ειναι κατεβασμενα δινουν το μήνυμα ότι λείπουμε οποτε περαστε κοσμε ελευθερα... απο την αλλη οι ξυλινες μπαλκονοπορτες με μια κλωτσιά ανοιγουν...

 

Επεξ/σία από Antonis31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Antonis31 είπε

την παρασκευη μπηκαν στην πολυκατοικια που μενω και μπηκανε σε δυο σπίτια με κλειδαρια παλαιου τυπου. Εγω εχω μια omega plus και σκέφτηκα αν μπορω να κάνω κατι να την αναβαθμισω. Ενας κλειδαράς που ηρθε να αλλάξει στους 2 παθοντες μου ειπε οτι μπορει να μπει defender μαγνητικό με 150 ευρω αλλα δεν το συνιστά.

 Μου προτεινε μια iseo με μαγνητικο defender κοστους 400 ευρω. Επείδη την omega plus την είχα βάλει πριν 2 χρόνια περίπου 200 ευρω δεν μπορω να ξαναδωσω τόσα. Πριν 2 χρονια υπήρχε η αντιληψη οτι της omega plus δυσκολα της ανοιγουν... ισχύει ακόμα αυτο η εχουν βρει το κολπο να τις ανοιξουν σχετικα ευκολα.

Αξιζει τον κοπο να δωσω 150 ευρω για το defender?

επίσης να ρωτήσω την συμβουλή σας, όταν λείπουμε από το σπίτι για αρκετες μερες τι είναι προτιμότερο σχετικά με τα στόρια να είναι ανεβασμένα η κατεβασμένα??? Οι μπαλκονοπορτες είναι ξύλινες παλιες... Σκέφτομαι πως αν ειναι κατεβασμενα δινουν το μήνυμα ότι λείπουμε οποτε περαστε κοσμε ελευθερα... απο την αλλη οι ξυλινες μπαλκονοπορτες με μια κλωτσιά ανοιγουν...

iseo με μαγνητικο = 400 ? καλες διακοπες παιχταρα μου επρεπε να τον πεις !!!

το μαγνητικο για την Omega κοστιζει 80 με 120 αναλογα τον αριθμο των μαγνητων.

το κοστος εγκαταστασης εξαρταται το μαστορα, οποτε δε λεω τιποτα επι τουτου.

α) δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης της Omega. ειναι απο τις καλυτερες κλειδαριες που κυκλοφορουν.

b) δεν υπαρχει λογος τοποθετησης μαγνητικου defender, τουλαχιστον στην παρουσα φαση. ειναι αδιαρρηκτη με αποδειξεις !

γ) τα στορια κ τα ξυλινα κουφωματα εχουν ομορφια αλλα δεν εχουν ασφαλεια. οι ερωτησεις γι'αυτα δεν μπορουν ν'απαντηθουν με ασφαλεια.

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein είπε

iseo με μαγνητικο = 400 ? καλες διακοπες παιχταρα μου επρεπε να τον πεις !!!

το μαγνητικο για την Omega κοστιζει 80 με 120 αναλογα τον αριθμο των μαγνητων.

το κοστος εγκαταστασης εξαρταται το μαστορα, οποτε δε λεω τιποτα επι τουτου.

α) δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης της Omega. ειναι απο τις καλυτερες κλειδαριες που κυκλοφορουν.

b) δεν υπαρχει λογος τοποθετησης μαγνητικου defender, τουλαχιστον στην παρουσα φαση. ειναι αδιαρρηκτη με αποδειξεις !

γ) τα στορια κ τα ξυλινα κουφωματα εχουν ομορφια αλλα δεν εχουν ασφαλεια. οι ερωτησεις γι'αυτα δεν μπορουν ν'απαντηθουν με ασφαλεια.

οταν ακουσα και εγω το ποσο κουφαθηκα λιγο, παντως 2 πελατες τους τσιμπισε 

ευχαριστώ για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Antonis31 είπε

οταν ακουσα και εγω το ποσο κουφαθηκα λιγο, παντως 2 πελατες τους τσιμπισε 

ευχαριστώ για την απαντηση

να μαθουν να ψαχνουν οι πελατες !!! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε να βαλουμε πορτα ασφαλείας σε διαμερισμα μας, το οποίο πρόκειται να νοικιασουμε.

εχετε να μας υποδειξετε καποιο καταστημα, για να μη διαβαζουμε 36 σελίδες?

Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...