Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ετοιμάσου για πολλές στροφές σε εκείνες τις περιοχές. 

Φαρδύς (σχετικά) επαρχιακος δρόμος, κρατα χαμηλές ταχύτητες και πρόσεχε

Θα απολαύσεις παραλιαρες και θάλασσαρες! 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,
Θελω να παω διακοπες με ενα φιλο μου στο εξωτερικο.Εγω εχω παει σε πολλες χωρες οπως Ιταλια,Γερμανια,Βουλγαρια,Τσεχια,Πολωνια.Αυτη τη φορα θελει ο φιλος μου να παμε μαζι.Σκεφτομουν για βουκουρεστη ή βουδαπεστη τι προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 5:21 ΜΜ, seba είπε

Γεια σας,
Θελω να παω διακοπες με ενα φιλο μου στο εξωτερικο.Εγω εχω παει σε πολλες χωρες οπως Ιταλια,Γερμανια,Βουλγαρια,Τσεχια,Πολωνια.Αυτη τη φορα θελει ο φιλος μου να παμε μαζι.Σκεφτομουν για βουκουρεστη ή βουδαπεστη τι προτεινετε;

Βουδαπεστη!!! με τα χιλια... πολυ πιο ωραια κατα τη γνωμη μου... Ο δουναβης περναει μετα απο την πολη και μπορει να κανεις βολτα με τα καραβακια. Γυρω στις 21-23 Αυγουστου ειναι η γιορτη του αγιου στεφανου προστατη της ουγγαριας και το βραδυ ο κοσμος μαζευεται στις οχθες του ποταμου και παρακολουθει τα βεγγαλικα που ριχνουν απο την μεργαλη γεφυρα.

Πολλα αξιοθεατα να δεις και ειδικα τα ιαματατικα λουτρα που εχει τα οποια ειναι εντος της πολης τα οποια εινα τεραστια και ολος ο κοσμος τα επισκεπτεται για τα μπανια του...δεν εχουν καμμια σχεση με τα δικα μας που μαζευουν παππουδες και γιαγιαδες..πολυς νεος κοσμος παει για τα μπανια του , οπως εμεις εχουμε τα θαλασσια παρκα και τα μπιτσομπαρα. Πολυ καλες συγκοινωνιας και με το μετρο το οποιο εχει ιδιαιτερα εκτεταμενο δικτυο μπορεις να επισκεφθεις ολη την πολη και τα αξιοθεατα, δεν θα χρειαστεις καν αυτοκινητο για μεσα στη πολη.

Ειχα παει το 2010 μες την νυν συζυγο και θα πηγαιναμε ξανα αν μας δινοταν ξανα η ευκαιρια.

Μην ξεχναμε οτι η βουδαπεστη ηταν η δευτερη πολη επι αυστρουγγαριας ενω το βουκουρεστι απλα μια πολη της οθωμανικης αυτοκτατοριας.

ΥΓ.

Και μια ερωτηση απο μενα!!

Επειδη φιλος θα παει βουδαπεστη με αυτοκινητο μεσω σκοπιων και σερβίας θα χρειαστει μηπως διαβατηριο ή μπορει να περασει και μπει στη ουγγαρια μονο με την ταυτοτητα του (εχει απο τις καινουριες με τους λατινικους χαρακτηρες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 5:21 ΜΜ, seba είπε

Γεια σας,
Θελω να παω διακοπες με ενα φιλο μου στο εξωτερικο.Εγω εχω παει σε πολλες χωρες οπως Ιταλια,Γερμανια,Βουλγαρια,Τσεχια,Πολωνια.Αυτη τη φορα θελει ο φιλος μου να παμε μαζι.Σκεφτομουν για βουκουρεστη ή βουδαπεστη τι προτεινετε;

Βουδαπεστη δεν εχω παει, αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα.

Το βουκουρεστι απο την αλλη, ειναι η χειροτερη πολη που εχω παει για διακοπες, μετα την Σοφια... Δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ, να δεις περα απο ενα μουσειο σπιτιων. το μονο καλο ειναι οτι ηταν παμφτηνα.

Αν θες αλλες επιλογες, τσεκαρε και Μαλτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Βουκουρέστι υπάρχει το δεύτερο μεγαλύτερο στον κόσμο κυβερνητικό κτήριο (μετά το αμερικανικό Πεντάγωνο), το κτήριο της Βουλής που μπορεί κάποιος να επισκεφθεί αν πάει Βουκουρέστι. Μεγάλα πάρκα (Ηerestrau, cismiciu), βόλτα στην παλιά πόλη (και για φαγητό) που  έχει και κάποια ωραία μαγαζιά για βράδι - διασκέδαση. Προσοχή σε ταρίφες είναι απατεώνες.

Βουδαπέστη τώρα έχει άλλη ομορφιά και επιλογές όπως ειπώθηκαν, δεν έχω όμως καλές αναμνήσεις μιας και με κλέψανε πριν 7-8 χρόνια που είμουν εκεί.

Κροατία  (δαλματικές  ακτές) επίσης είναι μια ακόμη επιλογή (υπάρχουν και άλλες, εξαρτάται τι θες, μπάτζετ πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτιστε με οι Αθηναίοι (και μη)

 

ενδιαφέρομαι για 3/4/5ημερο στην πρωτεύουσα. 

2-3 άτομα

Καθαρά για "τουρισμό". Θέλω να επισκεφθώ Ακρόπολη(και μουσείο), Αττικό ζωολογικό πάρκο, αλου φαν παρκ, Μαρίνα Φλοίσβου, πλάκα και εσείς θα πείτε πού αλλου 

 

 

Καταρχήν φτάνουν οι ημέρες για τα παραπανω;

Που να μείνω;(περιοχή/ξενοδοχείο-αν έχει πάρκινγκ θα βοηθούσε πολύ!)

(Υπόψιν δεν έχω ιδέα από Αθήνα, θα κυκλοφορω με gps)

Σεπτέμβριος ή Οκτώβριος είναι πιο καλά;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενοδοχειο να σου προτεινω δεν εχω καποιο μιας και δεν εχω μεινει ποτε σε καποιο στην αθηνα...Καλο θα ηταν να κοιταξεις προς το κεντρο μιας και θα εισαι κοντα σε Ερμου,Πλακα,Ακροπολη που εχει να χαζεψεις και να δεις διαφορα.

Για ημερομηνια νομιζω Σεπτεμβριος ειναι καλα. Να πεσει λιγο η θερμοκρασια ομως να εχει αρκετες ωρες ημερα ακομα καθως και να μην σε πιασουν βροχες...Ποτε δεν ξερεις βεβαια με αυτον τον καιρο φετος.

Τωρα για τις ημερες που λες. Αλλο 3 που δεν φτανουν ουτε για ζητω και αλλο οι 5...Μια θα την φας στο Αττικο ζωολογιο οπου καποιες ωρες μπορεις να τις περασεις και στο Mc Arthur που ειναι διπλα και ειναι το εκπτωτικο χωριο. Αλλη μια στο κεντρο για την Ακροπολη,το μουσειο,βολτα στην πλακα ακομα και στην Ερμου. Αλλη μια για το Allou fun park (Εχω να παω τοσα χρονια...δεν ξερω τι παιζει) Φλοισβο γιατι θες να πας?Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Μαγαζια στην μαρινα εχει απλα...Ωστοσο ειναι ομορφα το βραδακι. Αλλα θα σου ελεγα μηπως πας και κανα μικρολιμανο,μαρινα ζεας, γενικα προς πειραια που βραδακι ειναι ομορφα. Το προβηλμα ειναι τα ΜΜΜ και αν  κινησε με αμαξι το παρκινγκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξενοδοχεία στο κέντρο έχουν πάρκινγκ;

Μιλάω για κάτι οικονομικό φυσικά. 

 

Με το μετρο θα κυκλοφορω όπου μπορώ, εκτός από Αττικό/Μακ Άρθουρ και ίσως κάποιες άλλες περιοχές που θα επισκεφτώ με το αμάξι.

 

 

Κοιτάω για μέσα προς τέλος Σεπτέμβρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, esertas είπε

Όποιος έχει κάρτα ανεργίας να την πάρει μαζί του. Όλα τα μουσεία και η Ακρόπολη τσάμπα.

Δεν υπάρχει κάρτα ανεργίας πλέον,αλλά βεβαίωση ανεργίας (ένα χαρτί δηλαδή) 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που να πάμε διακοπές??

Από την Δευτέρα έχω μία βδομάδα άδεια και λέμε με ένα φίλο να πάμε κάπου χαλαρά (ιδανικά με λίγο κόσμο ή τουλάχιστον όχι με πανικό).

Αρχικά σκεφτόμουν να πάμε σε κανά Όλυμπο αλλά έφαγα άκυρο γιατί δεν θέλει πεζοπορίες κλπ ο φίλος...

Θα μ' άρεσε να είναι ηπειρωτική ελλάδα για να μπορούμε να πάμε με το αυτοκίνητο (από Αθήνα ξεκινάμε) και από διαμονή κάπου που να υπάρχει χώρος/καβάτζα για ελεύθερο camping... (ή και οργανωμένο βασικά δεν έχουμε θέμα απλά να μην είναι ξέρω γω 30 ευρώ η βραδιά)

Άμα δεν υπάρχει κάτι ηπειρωτική ελλάδα είμαι ανοιχτός και σε νησί αλλά κατά προτίμηση σε κάποιο μικρό ή να υπάρχει εύκολη μετακίνηση-κτελ κλπ

Κάποια ιδέα??

Επεξ/σία από tolhc1234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...