Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GiwrgosP- είπε

1. Ποια ειναι η πιο φθηνη λυση να παμε απο Σαρλερουα στις Βρυξελλες; Απο οτι ειδαμε εχει με 15 ευρω λεωφορειο.. Ξερει καποιος κατι πιο οικονομικο;

Έλληνες ταριφες με 20 ευρώ το κεφάλι. Τα ντόπια ταξί γενικά είναι πανάκριβα. Συνεννοηθείτε με κανέναν Έλληνα ταρίφα, αν χρειαστείτε μετακίνηση μέσα στην πόλη. Αν και γενικά η αστική τους συγκοινωνία είναι αρκετά καλή, τουλάχιστον για τα κεντρικά σημεία - δε νομίζω να έχετε θέμα. 

1 ώρα πριν, GiwrgosP- είπε

Κατι ειδαμε για flixbus, υπαρχει κατι καλυτερο;

Τρενάκι, αλλά πιο ακριβό. 

 

1 ώρα πριν, GiwrgosP- είπε

Εχετε μηπως καποια tips γενικα (για το που να παμε, τι παιζει με το φαγητο, με τις μετακινησεις και οτιδηποτε αλλο σας ερχεται στο μυαλο ως χρησιμο);

Μύδια δοκιμάστε, που είναι η σπεσιαλιτέ, κάνα 15ευρω να υπολογίζεις τη μερίδα. 

Βάφλες Λιέγης και Βρυξελλών - να πάρετε από τα μικρά μαγαζάκια δίπλα στο άγαλμα με το αγοράκι που κατουραει. 

Μπίρες σε αφθονία και σοκολάτες. 

Και πατάτες τηγανητές από τα μικρά μαγαζάκια. 

Αν πάτε σε εστιατόριο, δοκιμάστε για ορεκτικό κροκέτες με γαρίδες. 

Μία επίσκεψη στο Βατερλό αξίζει τον κόπο - το νέο μουσείο που έχουν φτιάξει, αν και ακριβό, είναι καλό. 

Αν έχετε χρόνο επισκεφτείτε τη Βρύγη( Μπρουζ ή Μπρυζ) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Σκότωμα ρε, το Παρίσι από μόνο του θέλει 3-4 μέρες!

Από Βρυξέλλες πας Μπρυζ/Γάνδη, κυρίως αν είσαι ζευγαράκι. Βάλε στο πλάνο και το Ρόττερνταμ αν δε θέλετε να πάτε μέχρι Αμστερνταμ.

Βρυξέλες τσέκαρε και το Atomium αν σε ενδιαφέρει. Επίσης πήγαινε και μια βόλτα προς τη γειτονιά που είναι τα Ευρωπαϊκά όργανα (να δεις που δουλεύουν κάποιοι από αυτούς που μας κυβερνάνε :P)

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν πάρω αλκοόλ στο Βενιζέλος και πάω Δουβλίνο μέσω Άμστερνταμ, αν θα το κατασχέσουν στο Άμστερνταμ? (Athens Amsterdam Schengen και Amsterdam Dublin εκτός Σένγκεν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RVgtr είπε

Στο Άμστερνταμ θα στο κατάσχουν και θα σου δώσουν μαριχουάνα

Πέραν της πλακας γιατί ειδικά στο Άμστερνταμ;

Αν το πάρω απο εδώ περνάω αφού είμαι μέσα στο αεροδρόμιο. Μετά για να αλλάξω πτήση θα πρέπει να μπω στην περιοχή εκτός Σένγκεν και θα ξανά περάσω για έλεγχο. Οπότε λογικά δεν μπορώ έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολλανδία και Ιρλανδία ειναι εντός ΕΕ, δεν θα επρεπε να ισχύσει αυτό ή οτι αλλο βασει συμφωνίας https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_el.htm#shortcut-10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους, Πέμπτη πεταω για Ρώμη αλλά λόγω της επιδημίας που λαμβάνει χώρα στη Β. Ιταλία και επειδή δε με παίρνει να περνάω καραντίνα για ψιλού πηδημα ούτε εμένα ούτε την κοπέλα μου λέμε να αναβάλουμε το ταξίδι. 
 

Μπορει να μου πει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω τς εισιτήρια της πτήσης μου; Έχω κλείσει εμ Ryanair και έχω κάνει check in. Δε με πειράζει να πληρώσω ποινή. 
Επίσης μπορώ να αλλάξω κατόπιν συνεννόησης την κράτηση στο ξενοδοχείο; 
 

αραγε δικαιούμαι refund λόγω της επιδημίας και των αλλεπάλληλων lockdowns? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αεροπορικά είσιτήρια της Ryanair δεν μπορείς να τα αλλάξεις έτσι απλά. Το ποσό που θα πληρώσεις ίσως να είναι ψηλότερο απ' ότι να κλείσεις καινούρια εισιτήρια. Για σίγουρα, μίλα με τη Ryanair, αλλά θα πρέπει να τους πεις συγκεκριμένες ημερομηνίες για τα καινούρια εισιτήρια. Το να τα αφήσεις έτσι ανοιχτά για άλλη φορά, απλά δεν υπάρχει στη Ryanair. Τα παραπάνω δεν ισχύουν σε περίπτωση που η εταιρεία βγάλει ανακοίνωση ότι λόγω κορωνοϊού αναστέλλει της πτήσεις ή ότι επιστρέφει χρήματα σε όποιους δεν θέλουν να ταξιδέψουν.

Για το ξενοδοχείο, δες την πολιτική ακύρωσης. Αν η τιμή ήταν εξ' αρχής μη επιστρέψιμη, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πίσω τίποτα ή να αλλάξεις ημερομηνίες, ειδικά αν η κράτηση έχει γίνει μέσω booking. Αν η τιμή δεν ήταν μη επιστρέψιμη, ίσως να διακαιούσαι κάποια χρήματα πίσω, ανάλογα και πάλι την πολιτική ακύρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα σε ολους, Πέμπτη πεταω για Ρώμη αλλά λόγω της επιδημίας που λαμβάνει χώρα στη Β. Ιταλία και επειδή δε με παίρνει να περνάω καραντίνα για ψιλού πηδημα ούτε εμένα ούτε την κοπέλα μου λέμε να αναβάλουμε το ταξίδι. 
 

Μπορει να μου πει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω τς εισιτήρια της πτήσης μου; Έχω κλείσει εμ Ryanair και έχω κάνει check in. Δε με πειράζει να πληρώσω ποινή. 
Επίσης μπορώ να αλλάξω κατόπιν συνεννόησης την κράτηση στο ξενοδοχείο; 
 

αραγε δικαιούμαι refund λόγω της επιδημίας και των αλλεπάλληλων lockdowns? 

Αν τα εισητηρια ήταν κάτω των 50€ κάθε διαδρομή, δεν αξίζει τον κόπο καν να ρωτήσεις. Και από όσο ξέρω δεν γίνεται να τα ακυρώσεις με την καμία, ούτε με ποινή γιατί ήθελα και εγώ παλιότερα. Μόνο για το ξενοδοχείο τσεκαρε.

Για αλλαγή δε ξέρω πόσο θα πάει αλλά τσεκαρε και εδώ: https://www.ryanair.com/ee/en/useful-info/disruptions-and-refunds/refunds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ταξίδι στην Βόρεια Ιταλία τον Απρίλιο μίλησα με το chat και λέει δεν έχουν κάποια ενημέρωση για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή ημερομηνιών.

Σε περίπτωση που ανακοινωθεί κάτι θα στείλουν mail και sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν περιορισμοί σε αεροδρόμια, τραίνα, λιμάνια. Όλα τα δρομολόγια από και προς την Ιταλία γίνονται κανονικά.

Είδα ότι η Aegean ανακοίνωσε πριν λίγο ότι αν κάποιος επιβάτης έχει εισιτήριο για Ιταλία και δεν επιθυμεί να ταξιδέψει θα του επιστρέψει το ποσό του εισιτηρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να διεκδικήσω μέρος του ποσού ή και πλήρη επιστροφή χρημάτων από το ξενοδοχείο στην Ιταλία; Η κράτηση ηταν non refundable αλλά εδώ τίθεται θέμα επιδημίας και δε θελουν να συνεργαστουν και να αλλαξουμε ημερομηνιες. Τι μπορω να κανω;

Η κρατηση εγινε μεσω Booking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...