Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη περίπτωση για να πάρεις λεφτά πίσω είναι να έχεις κάνει ασφάλεια ταξιδιού, που και πάλι θα πρέπει να πληροίς τις προϋποθέσεις ασφάλισης. Υποθέτω ότι δεν έχεις κάνει ασφάλεια, άρα λεφτά πίσω δεν θα πάρεις με κανέναν τρόπο. Κάνε μια τελευταία προσπάθεια να επικοινωνήσεις με Booking εξηγώντας τους λόγους ακύρωσης, αλλά μην περιμένεις και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Μπορώ να διεκδικήσω μέρος του ποσού ή και πλήρη επιστροφή χρημάτων από το ξενοδοχείο στην Ιταλία; Η κράτηση ηταν non refundable αλλά εδώ τίθεται θέμα επιδημίας και δε θελουν να συνεργαστουν και να αλλαξουμε ημερομηνιες. Τι μπορω να κανω;

Η κρατηση εγινε μεσω Booking

Από την στιγμή που δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία που να απαγορεύει τις μετακινήσεις στην Ιταλία (εκτός από τα 11 χωριά που βρίσκονται σε καραντίνα) και η επίσημη γραμμή είναι ότι δεν υπάρχει "specific risk" αν ακολουθήσεις τις οδηγίες των τοπικών αρχών, δεν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις κάποιο refund.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Αν ακυρώσω το εισιτήριο που έχω κλείσει με ryan παίρνω πίσω τίποτα; Εάν ναι τι πρέπει να κάνω; Έστω τους φόρους 

Μόνο φόρους αεροδρομίου νομίζω μπορείς να πάρεις πίσω. Μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω live chat μαζί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 6:29 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Μπορώ να διεκδικήσω μέρος του ποσού ή και πλήρη επιστροφή χρημάτων από το ξενοδοχείο στην Ιταλία; Η κράτηση ηταν non refundable αλλά εδώ τίθεται θέμα επιδημίας και δε θελουν να συνεργαστουν και να αλλαξουμε ημερομηνιες. Τι μπορω να κανω;

Η κρατηση εγινε μεσω Booking

Αν είναι για περιοχή που έχει καραντίνα μόνο γίνεται δωρεάν ακύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, theo93 είπε

Παιδιά είχα ετοιμάσει ένα 3ήμερο Σόφια, αλλά με τα κρούσματα το ξανασκέφτομαι.

Λέτε να είναι κακή περίοδος;

δεν εχει κρουσμα ακομα η βουλγαρια, αμα και εσυ εισαι οκ ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν εχει κρουσμα ακομα η βουλγαρια, αμα και εσυ εισαι οκ ολα καλα.

Πιο πολύ φοβάμαι μην γίνει πιο αυστηρός ο έλεγχος και μπούμε σε καμία καραντίνα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Αν ακυρώσω το εισιτήριο που έχω κλείσει με ryan παίρνω πίσω τίποτα; Εάν ναι τι πρέπει να κάνω; Έστω τους φόρους 

Δε μπορείς να ακυρώσεις παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, theo93 είπε

Πιο πολύ φοβάμαι μην γίνει πιο αυστηρός ο έλεγχος και μπούμε σε καμία καραντίνα :P

νομιζω οτι για βουλγαρια ειναι μικρο το ρισκο,

αλλα οσο το αφηνεις και περνανε οι μερες τοσο το πραγμα ζοριζει...

πριν 2 μερες δεν ειχαμε κανενα κρουσμα  τωρα εχουμε 3 απο δευτερα 23 και παει λεγοντας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ρε παιδιά έχω κλείσει για Ιρλανδία μέσω Άμστερνταμ 7-10 Μάρτη και δε ξέρω τι να κάνω. Στην klm δεν έχουν κάνα νεώτερο για refund. Είναι 160€ που θα πάνε χαμένα αν γίνουν τα πράγματα χειρότερα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξενοδοχείο που είχα κλείσει μέσω Booking δέχτηκε να μου κάνει full refund παρόλο που η κράτηση είναι non-refundable. Οπότε ρωτήστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα αρνήθηκε όπως και την αλλαγή ημερομηνιών (103€) και η Booking μου λέει να μιλήσω με τράπεζα να αμφισβητήσω τη συναλλαγή. Η τράπεζα μου είπε να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και να ακυρώσω και στη χειρότερη θα χάσω την πρώτη βραδιά. Ότι θα το αναλάβει η VISA και θα μου επιστρέψει μέρος του ποσού αν όχι όλο.  Από τη Ryanair θα ζητήσω επιστροφή φόρων. 
Τυχερος ήσουν από πανε που βρήκες σοβαρό / επαγγελματία άνθρωπο. Προσωπικά είχα σκοπό να κλείσω και πάλι στον ίδιο με αλλες ημερομηνίες αλλά δεν ήθελε με τη συμπεριφορά του 

Δε θα γίνω κακος ούτε θα ευχυθω κάτι κακό στον απίθανο τυπά που έκλεισα εγώ προσωπικά. Τεσπα προχωράμε, το ταξίδι αναβλήθηκε για το καλοκαίρι. 

Η ασφάλιση της Ryanair λέει τίποτα; Φαντάζομαι φόλα ειναι

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...