Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, AonDuine είπε

Παιδιά θέλω γνώμη. Διακοπές 5 μέρες Μάλτα τέλη Ιουλίου, μαζί με την σύντροφο ,τον αδελφό  και την κοπέλα του μου που θα έρθουν  από Τσεχία. 

Κλείσαμε εκεί γιατί αν ο αδελφός μου ερχόταν Ελλάδα θα ήθελαν οι γονείς μας να τον δουν και λόγω ηλικίας θέλουμε να το αποφύγουμε. (εννοείται πως με  την επιστροφή θα τους δω μετά από 14 μέρες)

Μάλτα τα κρούσματα μηδαμινά πλέον, και γενικά δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Έχουμε αγοράσει μάσκες Ν95 για το αεροπλάνο και για εκεί (όπου χρειαστεί,κλειστους χώρους κτλ), απολυμαντικά και φυσικά η αποφυγή συγχρωτισμού αυτονόητη. Νοικιάσαμε και αυτοκίνητο γι να μην χρειαστούμε ΜΜΜ εκεί.

Πως σας ακούγεται , είναι πολύ ριψοκίνδυνο? Η σκέψη 'ήταν ότι και σε νησί εδώ να πηγαίναμε πάνω κάτω τις ίδιες καταστάσεις θα έπρεπε να αποφύγουμε. 

Ο tornado ,λέει ότι θα βρεθείς. Προσωπικα στις 15 χώρες της Ευρώπης που πήγα , στη Μάλτα πέρασα τις καλύτερες διακοπές (πέρυσι δεκαπενταύγουστο). Σίγουρα είναι ανάλογα τις απαιτήσεις. Προσωπικά σε ιρλανδιες, βουδαπεστη, πολωνια κλπ σε 5 μέρες όντως βαρέθηκα. Στη Μάλτα 5 μέρες απλά δε φθάνουν. Τώρα λόγω κοροναιου ίσως και να είναι οκ, αλλά πέρυσι δεκαπενταύγουστο με τόσες εκδηλώσεις που είχε και τόσο πράγματα να κάνεις άνετα καθουμουν 10ημερο με φουλ πρόγραμμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, tornado είπε

5 μερες μαλτα εισαι οριακα πολυ... σε κοβω να βαριεσαι συντομα, τεσπα μην περιμενεις πολυ εξαλλοσυνες...

δεν καταλαβα βεβαια ακριβως τι ρωτας, και ισως να μην σε βοηθησα :)

βασικα εγω θα ειμαι εκει ολο τον αυγουστο 😂

και ηθελα να σου πω, αν δεν εχεις βγαλει εισιτηρια να σκεφτεις μια εναλλακτικη.

Επειδη θα ανεβω μετα τον δεκαπενταυγουστο μια πανω κατω καπακι, θα το κανω με rayanair, δες μηπως σε συμφερει για να γλυτωσεις χρονο.

Εγω το αποφασισα γιατι δεν αντεχω δυο μερες σε πλοια, θα ψιλοφρικαρω και επειδη βρηκα εισιτηρια με 20 ευρω λεω μια χαρα, το εισιτηριο στο πλοιο, εχει 37 ευρω και τρως 7 ωρες πικρα και ρομαντσο.

Θεσσαλονικη - Χανια εχει 40 ευρω το ατομο απευθειας.

Βασικά η ερώτηση μου έχει δυο σκέλη. Αυτό που απάντησες , αν οι 5 μέρες είναι πολλές η λίγες αλλά και το κυριότερο , αν θεωρείται λόγω κορονοΐου  ασφαλής τόπος διακοπών , βάση και των προφυλάξεων που έγραψα ότι θα πάρουμε. 
Βασικά πιο πολύ με ανησυχεί το δεύτερο 😛 . 

5 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Ο tornado ,λέει ότι θα βρεθείς. Προσωπικα στις 15 χώρες της Ευρώπης που πήγα , στη Μάλτα πέρασα τις καλύτερες διακοπές (πέρυσι δεκαπενταύγουστο). Σίγουρα είναι ανάλογα τις απαιτήσεις. Προσωπικά σε ιρλανδιες, βουδαπεστη, πολωνια κλπ σε 5 μέρες όντως βαρέθηκα. Στη Μάλτα 5 μέρες απλά δε φθάνουν. Τώρα λόγω κοροναιου ίσως και να είναι οκ, αλλά πέρυσι δεκαπενταύγουστο με τόσες εκδηλώσεις που είχε και τόσο πράγματα να κάνεις άνετα καθουμουν 10ημερο με φουλ πρόγραμμα

Σε διακοπές στο εξωτερικό , δεν έχω βαρεθεί ποτέ. Όπου και να πας έχει απίστευτα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις. Τώρα λόγω της κατάστασης σίγουρα δεν θα έχει εκδηλώσεις ,και να έχει θα τις αποφύγω , και σίγουρα πας πιο προσεχτικά αλλά στην τελική ακόμα και αν τα δεις «όλα» σε 2-3 μέρες , νησί είναι αράζεις σε μια παραλία άλλες δυο για βουτιές και ξάπλες. 
Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι το κομμάτι της ασφαλείας από τον ιό. Αν τα μέτρα προλήψεις που θα πάρω θα είναι αρκετά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AonDuine είπε

νησί είναι αράζεις σε μια παραλία άλλες δυο για βουτιές και ξάπλες

Not in Malta 😛

Το τελευταίο πράγμα που θα ζητήσει κάποιος στην Μάλτα είναι οι (ανύπαρκτες) παραλίες. 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Με την μεταφορά φαρμάκων στην χειραποσκευή του αεροπλάνου τι ισχύει;

Επιτρέπεται η μεταφορά; Κάνουν ελέγχους;

Σεπτέμβριο του '19 σε πτήση για Αμερική δεν είχα κάποιο θέμα. Είχα μαζί μου και τις συνταγογραφήσεις, αλλά δεν ασχολήθηκε κανείς - ούτε να με ρωτήσουν ούτε τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AonDuine είπε

Βασικά η ερώτηση μου έχει δυο σκέλη. Αυτό που απάντησες , αν οι 5 μέρες είναι πολλές η λίγες αλλά και το κυριότερο , αν θεωρείται λόγω κορονοΐου  ασφαλής τόπος διακοπών , βάση και των προφυλάξεων που έγραψα ότι θα πάρουμε. 
Βασικά πιο πολύ με ανησυχεί το δεύτερο 😛 . 

 

εγω προσωπικα την μαλτα την βρισκω υπερεκτιμημενη, αλλο περιμενεις αλλο βρισκεις, αλλα δεν ξερω τι ψαχνει ο καθενας και μπορει εσενα να σου αρεσει τρελα.

Τωρα το τι κανει η καθε χωρα με τον κορονοιο, αυτο ειναι τελειως φρεσκο πραγμα, πρεπει να σου πει καποιος που πηγε προσφατα η να διαβασεις κανενα τοπικο καναλι ειδησεων. Ηθελα και εγω να κανω ενα ταξιδι στα βαλκανια, αλλα με τα οσα συμβαινουν, αποφασισα να μην πω στη διαδικασια και να μην ευχαριστηθω διακοπες και θα μεινω σε οτι κανω εκει που εχω κανονισει τον Αυγουστο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AonDuine είπε

Βασικά η ερώτηση μου έχει δυο σκέλη. Αυτό που απάντησες , αν οι 5 μέρες είναι πολλές η λίγες αλλά και το κυριότερο , αν θεωρείται λόγω κορονοΐου  ασφαλής τόπος διακοπών , βάση και των προφυλάξεων που έγραψα ότι θα πάρουμε. 
Βασικά πιο πολύ με ανησυχεί το δεύτερο 😛 . 

Σε διακοπές στο εξωτερικό , δεν έχω βαρεθεί ποτέ. Όπου και να πας έχει απίστευτα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις. Τώρα λόγω της κατάστασης σίγουρα δεν θα έχει εκδηλώσεις ,και να έχει θα τις αποφύγω , και σίγουρα πας πιο προσεχτικά αλλά στην τελική ακόμα και αν τα δεις «όλα» σε 2-3 μέρες , νησί είναι αράζεις σε μια παραλία άλλες δυο για βουτιές και ξάπλες. 
Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι το κομμάτι της ασφαλείας από τον ιό. Αν τα μέτρα προλήψεις που θα πάρω θα είναι αρκετά . 

Εγώ πιστεύω ότι τα μέτρα πρόληψης που θα παρεις θα είναι καλά. Αυτή τη στιγμή σας μιλάω από την Πολωνία. Η πτήση καμία σχέση εννοείται όπως τα πλασάρουν στην τηλεόραση. Η μόνη διαφορά ότι φορούσαμε μάσκες (και όχι παντα γιατί δεν είναι από πάνω σου να σου την επιβάλουν). Ούτε τεστ ούτε χαρτιά που μας είπαν ότι θα ζητήσουνε. Λες και δεν υπάρχει COVID. Τώρα η επιστροφή στην Ελλάδα είναι το θέμα με το barcode που θα ζητήσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevengreeceGR είπε

Τώρα η επιστροφή στην Ελλάδα είναι το θέμα με το barcode που θα ζητήσουν...

Γιατί είναι ζήτημα αυτό; Απλά μπορεί να τύχει να σου κάνουν τεστ.

Μπαίνεις στη σελίδα του υπουργείου, απαντας τις ερωτήσεις και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Εγώ πιστεύω ότι τα μέτρα πρόληψης που θα παρεις θα είναι καλά. Αυτή τη στιγμή σας μιλάω από την Πολωνία. Η πτήση καμία σχέση εννοείται όπως τα πλασάρουν στην τηλεόραση. Η μόνη διαφορά ότι φορούσαμε μάσκες (και όχι παντα γιατί δεν είναι από πάνω σου να σου την επιβάλουν). Ούτε τεστ ούτε χαρτιά που μας είπαν ότι θα ζητήσουνε. Λες και δεν υπάρχει COVID. Τώρα η επιστροφή στην Ελλάδα είναι το θέμα με το barcode που θα ζητήσουν...

Σχετικά με την πτήση , το άκουσα και από συγγενή μου που ήρθε για καλοκαίρι από Γερμανία . Μέχρι και φαγητό έβγαλαν κανονικά. 

Για'υτό το λόγω πήρα Ν95, δεν έχω σκοπό να την βγάλω , ούτε να φάω στο αεροπλάνο. Έτσι και αλλιώς είναι μικρή ,χρονικά η πτήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παω Παργα με αμαξι απο Κορινθο.

κοντα ειναι η Λευκαδα , η Κερκυρα. 
εχετε να κανετε προτασεις για 10 μερες; Οχι μονο νησια αλλα και πολεις αξιοθεατα παραλιες εστιατορια οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Στις αρχές της χρονιάς, πριν από οποιαδήποτε ανησυχία για τον ιό κλπ. έκλεισα μέσω γνωστού ταξιδιωτικού σάητ πτήση μετ' επιστροφής για το εξωτερικό με την Aegean. Κατά την διάρκεια της κράτησης μάλιστα, υπήρξε προειδοποιητικό μήνυμα πως εάν χάσω την πτήση αναχώρησης, δεν θα μπορούσα να κάνω χρήση του εισιτηρίου επιστροφής.

Όταν έλαβα ωστόσο κωδικού κράτησης, είδα πως ήταν δύο ξεχωριστοί κωδικοί. Την περίοδο εκείνη δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, καθώς δεν γνώριζα ότι συνήθως δίνεται ένας κωδικός για τις πτήσεις μετ' επιστροφής. Τώρα λοιπόν, το ταξίδι, προγραμματισμένο για τέλη Αυγούστου, η πτήση της επιστροφής από εξωτερικό είδα ότι χωρίς προειδοποίση επαναπρογραμματίστηκε για ώρα διαφορετική από το δρομολόγιο που είχα κλείσει. Σύμφωνα με τους όρους της Aegean, θα μπορούσα να προβώ στην ακύρωση της πτήσης και την λήψη Credit Voucher.

Ευτύχως αντιλήφθηκα όμως, καθώς είχα και προσθέσει τον λογαριασμό μιλίων μου, πως οι πτήσεις στο site της Aegean παρουσιάζονταν ως δύο πτήσεις one way. Το γραφείο σε μέιλ που έστειλα, είχε αναφέρει πως μπορώ να προβώ στη λήψη voucher μόνο για την δεύτερη πτήση, ενώ σύμφωνα με τους όρους της Aegean, εάν η κράτηση είχε πραγματοποιηθεί, όπως και θα έπρεπε, ως πτήση μετ' επιστροφής, θα μπορούσα να λάβω voucher και για την αναχώρηση αλλά και για την επιστροφή. Επειδή δεν βλέπω να βρίσκω εύκολα άκρη, το γραφείο δεν έχει άδικο καθώς παρόλο που παρουσιάζε την πτήση ως μετ' επιστροφής, πραγματοποίησε την κράτηση ως δύο one way πτήσεις; Ουσιαστικά δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι πραγματοποίησε λάθος κατά την κράτηση;Τι μπορώ να κάνω για να λάβω ένα ολόκληρο Voucher?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2020 στις 8:15 ΜΜ, pascalia2 είπε

Σκεφτομαι να παω Παργα με αμαξι απο Κορινθο.

κοντα ειναι η Λευκαδα , η Κερκυρα. 
εχετε να κανετε προτασεις για 10 μερες; Οχι μονο νησια αλλα και πολεις αξιοθεατα παραλιες εστιατορια οτι να ναι.

Έχουμε και λέμε:

-Σύβοτα. Τουριστικό ψαροχώρι λίγο πιο βόρεια, με γνωστές παραλίες, Μπέλα Βράκα, Μικρή & Μεγάλη Άμμος.

-Αχέροντας πηγές(Γλυκή). Είναι ένα μέρος με πλατάνια και καφετέριες δίπλα στο ποτάμι, από όπου έχει ένα μονοπάτι που φτάνεις σε ένα σημείο που γίνεται φαράγγι και έχει αρκετές πηγές. Αν αντέχεις το κρύο περπατάς στο ποτάμι μες στο φαράγγι για 50-100 μέτρα. Αν είσαι κομμάντο μπορείς να κάνεις ανάβαση του ποταμού για κάποια χιλιόμετρα(ή να ανέβεις από μονοπάτι και να κατέβεις). Έχει μερικά σημεία που πρέπει να κολυμπήσεις και χρειάζεσαι παπούτσια. Έχει και αρκετές δραστηριότητες (ιππασία, rafting κλπ)

-Αχέροντας Εκβολές(Αμμουδιά). Εκεί το ποτάμι είναι πλωτό. Μπορείς να κάνεις βόλτα με βάρκα ή να φας σε κάποια παραποτάμια ταβέρνα.

-Πρεβεζα. Έχει συμπαθητικές και φτηνές ψαροταβέρνες στα σοκάκια και διάφορα καφέ στην παραλία. Επίσης μπορείς να βρεις και κάποια εναλλακτικά ή μη μπαρ για διασκέδαση. Πριν φτάσεις Πρέβεζα έχει μια τεράστια παραλία με πλήθος μπιτς μπαρ, που πληρώνεις μόνο τον καφέ. 

-Παξοί, ημερήσια με καραβάκι από Πάργα. Αλλά πρόσεχε τον ήλιο και κλείσε νωρίς γιατί είναι ψιλολαμόγια.

-Αλωνάκι Λούτσας. Από τις καλύτερες παραλίες για μένα στην περιοχή, αλλά δεν έχει υποδομές (σοβαρές). Δίπλα είναι άλλες 2 παρόμοιες, που κάποιοι θεωρούν καλύτερες, αλλά δεν έχω πάει.

-Λούτσα. Είναι μια σχετικά μεγάλη παραλία η οποία σε όλο το μήκος της έχει καφέ, μπαρ, ενοικιαζόμενα και φαγάδικα.

-Καραβοστάσι, Σαρακήνικο. Είναι 2 ωραίες παραλίες σχετικά ανεκμετάλλευτες λίγο πιο βόρεια από την Πάργα.

-Μνήμειο Ζαλόγγου. Είναι το μνημείο στο σημείο που σύμφωνα με το θρύλο έπεσαν οι Σουλιώτισσες. Ανεβαίνεις αρκετά σκαλιά. Στη βάση έχει ένα Μοναστήρι και τα ερείπια της αρχαίας Κασσόπης. Επίσης στο χωριουδάκι που περνάς έχει καλά κοψίδια.

-Αρχαία Νικόπολη, Ωδείο και Θέατρο στην Πρέβεζα.

-Διάφορες πιο χαλαρές παραλίες μεταξύ Πάργας και Καστροσυκιάς. Πχ Αρτολίθια, Αγριελιά.

Γενικά πάντως να έχεις υπόψη ότι από Πάργα για να βγεις στον κεντρικό είναι 10-15 λεπτά στροφές και ανηφόρα/κατηφόρα.

 

Επεξ/σία από Miracle Worker
Περαιτέρω Ανάλυση.
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι με την κοπελα μου για 5 μερες μετα τον 15αυγουστο.Ειμαστε αναμεσα σε Λημνο και Χιο.Ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Καλησπερα παιδια,σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι με την κοπελα μου για 5 μερες μετα τον 15αυγουστο.Ειμαστε αναμεσα σε Λημνο και Χιο.Ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?

Λήμνο καλύτερα αυτήν την εποχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...