Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοὺς Λαιστρυγόνας καὶ τοὺς Κύκλωπας,

τὸν ἄγριο Ποσειδώνα δὲν θὰ συναντήσεις,

ἂν δὲν τοὺς κουβανεῖς μὲς στὴν ψυχή σου,

ἂν ἡ ψυχή σου δὲν τοὺς στήνει ἐμπρός σου.

(Ἰθάκη - Κ. Π. Καβάφης)

 

 

Θα καταθέσω και τη δική μου εμπειρία από τη Λήμνο (9άμηνη στρατιωτική θητεία που ξεκίνησε από τον Οκτώβρη).

- Όντως η Λήμνος δεν είναι μικρό νησί, δεν έχει την καλύτερη συγκοινωνία ούτε και φημίζεται για τα πλατάνια της...

- Οι περισσότεροι Λημνιοί όμως είναι ευγενέστατοι και φιλόξενοι, ειδικά με τους κοινωνικά ή οικονομικά"αδύνατους".

Έχοντας μεγαλώσει στη Πελοπόννησο μπορώ να πω ότι η Λήμνος έχει τις καθαρότερες παραλίες που συνάντησα ποτέ και σε μερικές μπορείς να δεις θαλάσσια λουλούδια από τα πρώτα μέτρα που θα κάνεις μέσα στη θάλασσα.

- Όσον αφορά το βοριά την υγρασία και το "κρύο" κάντε μια βόλτα ως το Ρότερνταμ (που δεν είναι κλιματικά η χειρότερη πόλη της Ευρώπης) και τα ξαναλέμε. Παρ' όλα αυτά, και εκεί, δεν χρειάστηκε ποτέ να φορέσω-το καλοκαίρι-το ρουχισμό που αναφέρει ο Apoll.

- Τέλος τα ψάρια που θα φάτε στη Λήμνο, σε ελάχιστα άλλα μέρη θα τα βρείτε, και σε κανένα από αυτά, στην τιμή που πληρώσατε στη Λήμνο!

 

 

 

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, dazed είπε

Ενταξει, ας γινω παλι εγω ο κακος της παρεας μιας και εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο την 9μηνη παραμονη μου εκει (ναι, ημουν απο τους τυχερους που τους ηρθε η μεταθεση για Λημνο 😫)

(Προφανως και οσα θα γραψω ειναι εντονα επηρεασμενα απο το γεγονος οτι δεν εκανα διακοπες αλλα φορουσα το χακι)

Ανθρωποι αγενεστατοι και αφιλοξενοι στη μεγαλη πλειοψηφία. 

Νησι, ισως το πιο ασχημο που εχω δει. Δεν υπάρχει δεντρο ουτε για δειγμα, μονο θαμνοι και πουρναρια, και ο αερας ειναι σταθερα πανω απο 4-5 μποφορ. Παραλιες, επισκεφτηκα 2-3 αλλα θυμαμαι μονο ενα απειρο τοπιο σαν ερημο που βρεχεται απο θαλασσα. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. 

Οδικο δικτυο υποτυπώδες, το οποιο ειναι λες και υπαρχει μονο για να συνδέει τα στρατοπεδα μεταξύ τους. Με λιγα λογια πιο πολλες καναδεζες και σταγιερ/ΡΕΟ θα δεις, παρα ΙΧ. Αποστασεις μεγαλες και χωρις δειγματα πολιτισμου για αρκετα χιλιομετρα. 

Θα σταματησω εδω γιατι θα με πειτε προκατειλημμένο 😋 αλλα στα σοβαρα να εχεις το νου σου αν πας για ελεύθερο γιατι ειναι η χαρα του ρουφιάνου εκει, και ειναι και κολλημενοι με τον τοπο τους (οπως ολοι στην επαρχια).

Μετα απο ολα αυτα, πραγματικα σου ευχομαι να περασεις καλα και να βγω ψευτης και μλκς ☺️

Προσυπογραφω. 12 μηνες Ατσικη. Γενικα στα 43 μου χρονια, ισως το χειροτερο μερος στην Ελλαδα για εμενα. Η συμπεριφορά των ντοπιων αθλια, το τοπιο ασχημο και το πηγαινε ελα Αθηνα δυσκολο. Βεβαια εχουν περασει ΠΑΡΑ πολλα χρονια απο τοτε (96Γ) και μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα. Οπως επισης και αν πας για τουρισμο κανονικο και οχι του χακι.

Τα μονα που ψιλο εσωζαν την κατασταση ηταν το σχετικα καλο ψαρι και κανα δυο ανεκτες παραλιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημενος προορισμος. Εχω παει 3 φορές. Παραλιες ονειρο... Πρασινο Ελαχιστο . Οι ντοπιοι σε οτι ηρθα σε επαφη μια χαρα. Πολυ ωραιο φαγητό ...ψαξε καλα εχει διαμαντια. Χαλαρη φαση ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dazed είπε

Ενταξει, ας γινω παλι εγω ο κακος της παρεας μιας και εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο την 9μηνη παραμονη μου εκει (ναι, ημουν απο τους τυχερους που τους ηρθε η μεταθεση για Λημνο 😫)

(Προφανως και οσα θα γραψω ειναι εντονα επηρεασμενα απο το γεγονος οτι δεν εκανα διακοπες αλλα φορουσα το χακι)

Ανθρωποι αγενεστατοι και αφιλοξενοι στη μεγαλη πλειοψηφία. 

Νησι, ισως το πιο ασχημο που εχω δει. Δεν υπάρχει δεντρο ουτε για δειγμα, μονο θαμνοι και πουρναρια, και ο αερας ειναι σταθερα πανω απο 4-5 μποφορ. Παραλιες, επισκεφτηκα 2-3 αλλα θυμαμαι μονο ενα απειρο τοπιο σαν ερημο που βρεχεται απο θαλασσα. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. 

Οδικο δικτυο υποτυπώδες, το οποιο ειναι λες και υπαρχει μονο για να συνδέει τα στρατοπεδα μεταξύ τους. Με λιγα λογια πιο πολλες καναδεζες και σταγιερ/ΡΕΟ θα δεις, παρα ΙΧ. Αποστασεις μεγαλες και χωρις δειγματα πολιτισμου για αρκετα χιλιομετρα. 

Θα σταματησω εδω γιατι θα με πειτε προκατειλημμένο 😋 αλλα στα σοβαρα να εχεις το νου σου αν πας για ελεύθερο γιατι ειναι η χαρα του ρουφιάνου εκει, και ειναι και κολλημενοι με τον τοπο τους (οπως ολοι στην επαρχια).

Μετα απο ολα αυτα, πραγματικα σου ευχομαι να περασεις καλα και να βγω ψευτης και μλκς ☺️

που σαι σειρουλα!Και εγω υπηρετησα λημνο και απλα οπως τους περισσοτερους στην λημνο μας ειχαν πιπ@ κ0λ0 και βγαινει χολη απο τους φανταρους εχει αρκετα ομορφη φυση,εχει να πας στις αλυκες εχει τις αμμοθινες,εχει ωραιες παραλιες, αλλα μην περιμενεις και πολλα γιατι τουριστικα εχει ανεβει την τελευταια 5ετια μεχρι πριν ηταν μονο ντοπιοι και φανταροι

Επισης δεν ξερω σαν τουριστας αλλα εγω σαν φανταρος καθε μερα εβλεπα οχιες (ας ειναι καλα οι οικολογοι που ελευθερωσαν οχιες σε μερος που δεν εχουν φυσικο εχθρο) οπως και πολλα γαλεωδη?(camel spider) τα οποια αν σε τσιμπησουν δεν θα το χαρεις σιγουρα οποτε το ελευθερο το βλεπω λιγο να το ζεις λιγο survivor φαση

προσθετω κρυο το καλοκαιρι δεν εζησα ισα ισα εβρασα ,αλλα για τον αερα ναι το γεγονος οτι σε αρκετα σημεια θα δεις δεντρα να εχουν φυτρωσει πλαγια τα λεει ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Express83 είπε

Ρε φιλε τι λες στο παιδι; Ποιο ειναι μικρο νησι; Η Λημνος; Εγω φετος πηγα πρωτη φορα και δεν βγαινει χωρις αυτοκινητο. Ειναι το 8ο μεγαλυτερο σε εκταση νησι της Ελλαδας και το 4ο μεγαλυτερο σε ακτογραμμες.

Anyway, συμφωνω οτι ο κοσμος ειναι γλυκυτατος και θα βρεις πολλα σημεια για ελευθερο καμπινγκ. Εμεις μειναμε στο Keros Surf Club και εκει κοντα ειδαμε πολλα spots για ελευθερο. Θα σε φαει ο ηλιος βεβαια διοτι δεν εχει δεντρα το νησι ουτε για αστειο...

Δλδ τωρα που μενω Ευβοια και η Κρητη νιωθουν Μαγαδασκαρη στην τοποθεσια Αιγαιο και Κρητικο πελαγοςς;;; 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vste είπε

Προσυπογραφω. 12 μηνες Ατσικη. Γενικα στα 43 μου χρονια, ισως το χειροτερο μερος στην Ελλαδα για εμενα. Η συμπεριφορά των ντοπιων αθλια, το τοπιο ασχημο και το πηγαινε ελα Αθηνα δυσκολο. Βεβαια εχουν περασει ΠΑΡΑ πολλα χρονια απο τοτε (96Γ) και μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα. Οπως επισης και αν πας για τουρισμο κανονικο και οχι του χακι.

Τα μονα που ψιλο εσωζαν την κατασταση ηταν το σχετικα καλο ψαρι και κανα δυο ανεκτες παραλιες.

97Γ... 9 μήνες στην 101 στο Λιβαδοχώρι το '97-'98

ΟΚ πέρασα όμορφα, δε μπορώ να πω.

Νομίζω αδιάφορο -συνολικά- νησί η Λήμνος. Δεν έχει κάτι να δεις. Τα χρόνια που λένε οι περισσότεροι φίλοι εδώ το νησί είχε πάρα μα πάρα πολύ στρατό. Τώρα μου λένε είναι τελείως διαφορετικά οπότε δε θα εκφέρω άποψη.

Παραλίες ωραίες μπορεί να έχει, αλλά σα φυσικό τοπίο δεν έχει κυριολεκτικά τίποτα να δεις και αυτό δύσκολα θα έχει αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας αν στο πευκοχώρι στη θάλασσα μέσα έχει πέτρες η άμμο; 

Ήταν να πάμε Πολύχρονο αλλά μάθαμε ότι έχει πέτρες και το ακύρωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πευκοχώρι μια χαρά είναι, έχει πολλές παραλίες και μπιτς μπαρ κοντά

απο Σκόπελο τι προτείνετε απο παραλίες;

έχω πάει Πάνορμο και Σταφύλο που είναι απο τις προτεινόμενες αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

κάποια άλλη καλη παραλία κατα προτίμηση χώρις οικογένειες-παιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Για ταξίδι στο Ην.Βασίλειο αρκεί μόνο η συμπλήρωση αυτού;

https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

Ξέρει κανείς που το ταξίδεψε τελευταία;

Απαιτείται αν κατάλαβα σωστά να συμπληρωθεί εντός του τελευταίου 48ωρου πριν την άφιξη και όχι νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Πευκοχώρι μια χαρά είναι, έχει πολλές παραλίες και μπιτς μπαρ κοντά

απο Σκόπελο τι προτείνετε απο παραλίες;

έχω πάει Πάνορμο και Σταφύλο που είναι απο τις προτεινόμενες αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

κάποια άλλη καλη παραλία κατα προτίμηση χώρις οικογένειες-παιδια;

Εμενα η αγαπημενη μου ειναι η Καστάνη. Πολυ ωραια παραλια , το μαγαζι πισω φουλ γκαζον και δεντρα εκει τη βγαζω τις πιο πολλες φορες. Τωρα για οικογενειες με παιδια νομιζω οτι εχει σε ολες τις παραλιες ειναι νησι που το προτιμουν οι οικογενειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Πευκοχώρι μια χαρά είναι, έχει πολλές παραλίες και μπιτς μπαρ κοντά

απο Σκόπελο τι προτείνετε απο παραλίες;

έχω πάει Πάνορμο και Σταφύλο που είναι απο τις προτεινόμενες αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

κάποια άλλη καλη παραλία κατα προτίμηση χώρις οικογένειες-παιδια;

Εχει πέτρες πήρα τηλέφωνα. Σε πέτρες με παιδιά δεν πάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 2:35 ΜΜ, CKSK είπε

Ψαχνω να βρω πληροφοριες για ταξιδι στην αμερικη τον Αυγουστο

Εχω καταλήξει ότι δεν επιτρέπονται απευθείας πτήσεις από Αθήνα (αναμένεται να επιτραπούν απο τέλος Ιουλίου)

δεν μπορώ να βρω πληροφορίες όμως σχετικά με την άφιξη, σου κάνουν τεστ? σε βάζουν καραντίνα χωρίς τεστ?

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

οταν λες αμερικη ??? ανατολικα δυτικα νοτια??? και να επτραπουν πτησεις θα πας π.χ N York??? και αν σε υποχρεωσουν  σε καραντινα πανε οι 2 εβδομαδες.... ασε που θα μπεις σε ενα αεροπλανο με αλλους 200-300.........ρισκο ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Εχει πέτρες πήρα τηλέφωνα. Σε πέτρες με παιδιά δεν πάω 

πήγαινε Παλιούρι, ιδανική θάλασσα για παιδιά

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2020 στις 10:15 ΜΜ, ioakim100 είπε

Χαχα 23 ειμαστε για πες που θα πηγαινες εσυ ?

Σαν 23 χρονη και εγώ σας προτείνω απο Κυκλάδες την Πάρο και συγκεκριμένα Νάουσα δεν υπάρχει πραγματικά!! Μικρές αποστάσεις απο παραλίες, αν είστε χωρίς αμάξι συχνά δρομολόγια ΚΤΕΛ για Παροικιά μέχρι αργά.Αν δεν πάτε φέτος να είναι στα must για του χρόνου.

Άλλα νησιά με κόσμο και πράγματα να κάνεις αν έχεις το μπατζετ είναι 

Χανιά 

Κέρκυρα 

Ρόδος

 

Να περάσετε όμορφα με το κορίτσι 😊

Επεξ/σία από Ilia Fragk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djcat είπε

πήγαινε Παλιούρι, ιδανική θάλασσα για παιδιά

Ωραιος θα ψάξω. Εμείς παλιά μέχρι Καλλιθέα πηγαίναμε στην τρύπα.. Εκεί μεγαλώσαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...