Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, merkon είπε

Έχω στο μυαλό μου Σίφνο, Νάξο, Μήλο, Μύκονο και Σαντορίνη, τα δύο τελευταία κυρίως λόγω των τιμών που φέτος είναι χαμηλές σε σχέση με άλλες χρονιές.

Νάξο το μόνο καλό ότι έχει απίστευτα τυριά κατά τα άλλα πολύ μέτριο νησί. Μήλος από την άλλη φοβερή. 2-3 μέρες είναι λίγες αλλά μπορείς να πας μια μέρα κλίμα και πλάκα, την επόμενη εναν γύρο του νησιού με καραβάκι ή Σαρακίνικο (δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό όπως φαίνεται στα ινστα). Από φαγητό έφαγα κάτι τέλεια πιάτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με Seajets και να είχε κάνει web checkin? Μπορείς να δείξεις το boarding pass στο κινητό ή το ζητάνε εκτυπωμένο στο χαρτί? Έχω ρωτήσει βέβαια και με mail την εταιρεία, περιμένω απάντηση, αλλά θέλω να δω και στη πράξη τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ribo7 είπε

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με Seajets και να είχε κάνει web checkin? Μπορείς να δείξεις το boarding pass στο κινητό ή το ζητάνε εκτυπωμένο στο χαρτί? Έχω ρωτήσει βέβαια και με mail την εταιρεία, περιμένω απάντηση, αλλά θέλω να δω και στη πράξη τι παίζει.

Μου απάντησε η nisea ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κανονικά μέσω κινητού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. SOS παιδιά ένας φίλος δεν πήρε μαζί του ταυτότητα και στην επιστροφή του ταξιδιού γυρίζουμε με αεροπλάνο (πτήση εσωτερικου). Γίνεται με κάποια τρόπο να πεταξει? (Φοιτητικό πάσο, καποιο χαρτί από την αστυνομία στο νησί), ή πρέπει να το φέρει κάποιος υποχρεωτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τήνο οπωσδήποτε Κολυμπήθρες, εκεί που έχει το surf school (αν και με τον αέρα πολύ πιθανό να μη μπεις στη θάλασσα).

Ικαρία, Σεϋχέλλες, και αν μένεις στη βόρεια πλευρά (π.χ. Αρμενιστή, Εύδηλο), τότε στο γυρισμό από την παραλία επιβάλλεται μια στάση για φαγητό "Στα Πέριξ".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CKSK είπε

Κάποια πρόταση για Τηνο, Μυκονο, Ικαρια, Σαμο, Χιο?

Παραλίες , φαγητο , αξιοθέατα ?

Αξίζει σε κάποιο απ αυτά να νοικιασουμε αυτοκινητο? 

Τήνο, Ικαρία δεν έχω πάει, η Μύκονος προσωπικά δεν με ενθουσιαζει αλλά από ότι έχω καταλάβει φέτος είναι ευκαιρία να δεις τέτοια νησιά που άλλες χρονιές έχουν φουλ κόσμο. Είναι ακριβή φυσικά. 

Το Β Αιγαίο είναι άλλη ιστορία, είναι μεγάλα νησιά και οπωσδήποτε θέλεις αμάξι. Εκτός κι αν θέλετε να αράξετε σε μια περιοχή.

Η Σάμος έχει για εμένα ένα από τα καλυτερα εστιατόρια που έχω πάει, τη Στέλλα στον Μπάλο. Είναι ένας Σαμιωτοκύπριος σεφ, που η μάνα του (η Στέλλα) είχε τη ταβέρνα απο παλιά. Θεϊκό φαϊ με πολύ νορμαλ τιμές. Πανεμορφοι και οι καταρράκτες και η ταβερνουλα πανω τους, που βλέπει βουνά γεμάτα με έλατα. Το Πυθαγόρειο έχει ζόρικη γκαλερί/εικαστικό κέντρο με δουλειές που στην Αθήνα δεν βλέπεις. Οι παραλίες άγριες με πολύ κοτρώνα, εκτός από κάποιες αμμουδιές που όλες λέγονται χρυσή άμμος 🤣 , θέλει το παπουτσάκι του παππού, τα πήρα εκεί και μετά βούταγα παντού. Ωραία νερά, αλλά άγριες παραλίες. Μυτιληνιοί απ τα πιο γραφικά χωριουδάκια. Κοκάρι το πιο posh σημείο. Α έχει και το Ευπαλίνειο όρυγμα που όταν ήμουν ήταν δυστυχώς κλειστό γιατί κάτι φτιάχνανε. 

Η Χίος έχει στο νότιο κομμάτι πολλά γραφικά χωριά, έχει και ένα σπήλαιο που είναι από τα πιο μεγάλα σε βάθος στην Ελλάδα. Αγαπημένη μου παραλία και πολύ ιδιαίτερο τοπίο, είναι τέρμα κάτω τα μαύρα βόλια. Έχει μαύρα βότσαλα, σαν αυγά, τα νερά είναι υπέροχα- αλλά θες τη σαγιοναρα μεχρι το κύμα, γιατί η μαύρη πέτρα με την ήλιο καίειιι. Βόρεια έχει τις πορτοκαλιές, μανταρινιές, άλλο τοπίο, κι εκεί όμορφα με ωραίες αμμουδιές. Η πόλη είναι αίσχος, μη τρομάξεις αν πας τελικά και δεις αυτό το λιμάνι, είναι όμορφο νησί. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CKSK είπε

Κάποια πρόταση για Τηνο, Μυκονο, Ικαρια, Σαμο, Χιο?

Παραλίες , φαγητο , αξιοθέατα ?

Αξίζει σε κάποιο απ αυτά να νοικιασουμε αυτοκινητο? 

Φίλε πάνε Ικαρία όταν και άμα καταφέρουμε να βγούμε απ' τον κορόνα. Δεν λέει το νησί χωρίς πανηγύρια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Καλημέρα. SOS παιδιά ένας φίλος δεν πήρε μαζί του ταυτότητα και στην επιστροφή του ταξιδιού γυρίζουμε με αεροπλάνο (πτήση εσωτερικου). Γίνεται με κάποια τρόπο να πεταξει? (Φοιτητικό πάσο, καποιο χαρτί από την αστυνομία στο νησί), ή πρέπει να το φέρει κάποιος υποχρεωτικά?

Σε συννενοηση με την αστυνομια θα βγαλετε ακρη, φιλος πεταξε με αποδεικτικο την καρτα απεριοριστων του μετρο (παντα με ενα χαρτι απο αστυνομια). Καλο ειναι να ειστε σιγουροι πριν πατε στο αεροδρομιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευγω τελικα για Μυκονο παρασκευη . Βρηκα δωρεαν διανομη απο ενα φιλαρακι 🤣🤣 . Εχουμε κανα καλο μερος να παμε και μαγαζια για φαγητο, κοκτειλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Φεύγουμε αύριο για Νάξο με την κοπέλα . Θα μείνουμε 6 μέρες Αγ. Προκόπιο . Any tips για άλλες παραλίες φαγητό κτλ ?

Aπό παραλίες σίγουρα ο Άγιος Προκόπιος,όπου και θα μένετε είναι από τις καλύτερες. Στη συνέχεια Αγία Άννα , μικρή Βίγλα, Πλάκα, Αλυκό, Χαβάη θα πρέπει να πας

οπωσδήποτε. Χωριά σίγουρα Απείρανθο, Χάλκι,Φιλότι. Στη χώρα να κάνετε βόλτα στο κάστρο, για φαγητό όπου και να κάτσετε κατάλαβα ότι είναι εξαιρετικά.

Πολύ γνωστή είναι η ταβέρνα της Μάρως, ψάξε το. Θα σου πρότεινα το Μεζέ2 για θαλασσινά. Cocktail σίγουρα swing bar.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 8:25 ΠΜ, ribo7 είπε

Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με Seajets και να είχε κάνει web checkin? Μπορείς να δείξεις το boarding pass στο κινητό ή το ζητάνε εκτυπωμένο στο χαρτί? Έχω ρωτήσει βέβαια και με mail την εταιρεία, περιμένω απάντηση, αλλά θέλω να δω και στη πράξη τι παίζει.

Δεν ταξιδευουμε ποτε με seajet εκτος εαν εχουμε απλετο χρονο στην διαθεση μας

Το ταξιδι μπορει να παρει μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν ταξιδευουμε ποτε με seajet εκτος εαν εχουμε απλετο χρονο στην διαθεση μας

Το ταξιδι μπορει να παρει μερες

Τόσο χάλια??
Είχε τα πιο σύντομα δρομολόγια σε σύγκριση με άλλες ακτοπλοϊκές (με AEGEANSPEEDLINES όχι και τρομερή διαφορά βέβαια) και γι' αυτό τα έκλεισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...